خواص مِهرگیاه
www.mihansalamat.com
مِهرگیاه یا مَردُم‌گیاه یا سگ‌شکن نام یک گیاه‌است.
این گیاه دارای ریشهٔ ضخیم و گوشتی غالباً دو شاخه می‌باشد و شکل ظاهری ریشه شباهت به انسان دارد. و به همین خاطر افسانه‌های زیادی دربارهٔ آن ساخته شده‌است. این گیاه در مناطق مدیترانه‌ای به خصوص در جزیره سیسیل و کالابر به فراوانی می‌روید.
مزاج:
در سوم سرد و تا سوم خشک است و برخی پنداشته اند که کمی گرمی دارد . بیخش بسیار خشکاننده است و پوست بیخش از بیخ ناتوان تر است . برگش تر یا خشکیده استعمال شود مفید است . این مجموعه برگ ها خودبخود دارای رطوبت هستند.

خاصیت:

مخَدِّر است . هم افشره اش مخَدِّر است و هم قطره تراوشی ولی افشره در این زمینه  از قطره قوی تر است . اگر بخواهند اندام کسی را قطع کنند مقدار سه ابولوس  از افشره آن را در شربتی به بیمار بخورانند به خواب می رود. گویند اگر عاج ر ا مدت سه ساعت ب ا بیخ یبروح در آب بجوشانن د عاج نرم می شود و به آسانی  می توان آن را در صنعت بکار برد.

آرایش:

لکه سیاه پوست را مدت یک هفته یا برگ آن و بویژه با برگ سبز و شاداب آن ماساژ  دهند بدون زخم کردن خوب می شود. شیره مهرگیاه لکه های سیاه و سفید پوست را  بدون سوزش و گزش برمی دارد.

ورم و جوش:

درمان دمل های سخت و دمل های درونی و خنازیر است و اگر بیخ را بکوبند و نرم  بسایند و با سرکه بیامیزند و بر جوش و جمرَه( اخگر) مالند بهبودی حاصل شود.

مفاصل:

بیخش که با قاوت باشد و ضماد شود درد مفاصل را از بین می برد و شاید در درمان واریس هم نافع باشد

سر:

چرت آور  و خواب آور است . اگر در شراب ریزند بسیار مستی می دهد . اگر در مقعد شیاف کنند میخوابند. بو کردنش خواب می آورد . که این خاصیت از آن نوع سفید برگ بی ساقه است که آن را نرینه گویند . زیاد استعمال کردن و بو کردن  مهرگیاه ممکن است به سکته کردن بیانجامد و بویژه آنچه برگش سفید است این  خاصیت را بیشتر دارد و ممکن است از یبروح شربتی سازند که مرض بی خوابی را  از بین ببرد  عمل شربت به قرار زیر است :

سه من از پوست بیخ مهرگیاه با یک مطریطوس شراب شیرین مخلوط کنند و سه قوانوس از آن بنوشند . اگر پوست بیخ  مهرگیاه را در ش راب بجوشانند تا نیرویی که دارد به شراب منتقل شود کمی از  آن خواب آور است و اگر بخواهند که به خواب گران تر فرو روند بیشتر بخورند . بعضی از پزشکان برای این که خواب زده مهرگیاه را هشیار سازند بیمار را در  آب بسیار سرد می نشانند به هوش می آید .
که  به عقیده من در ا ین حالت حرارت در جسم مریض جمع می شود . مهرگیاه حس انسان را کند می کند . برای داغ کردن یا ختنه کردن یا دریدن اعضائی اگر بخورد  بیمار دهند تخدیر می شود و به خواب گران فرو رود و در حین عملیات احساس درد نمی کند . اگر کسی یک مثقال از بیخ نوع سوم مهرگیاه که ذکر شد تنها یا با  قاوت یا با نان یا همراه اش بخورد گیج و منگ می شود و به خواب می رود و تا  سه یا چهار ساعت به خود نمی آید و هیچ احساسی نمی کند و اگر ناگزیر باشیم  که یکی از اندامان شخصی را قطع کنیم  از پوست مهرگیاه بدون گرمای آتش شربتی می سازیم و سه من از آن شربت را با پیمانه ای)مکیال( شراب شیرین مخلوط می  کنیم و مقدار سه قوانوس را قبل از عملیات به بیمار می دهیم . کسی که می  رود. Coma; Stupor/ آن را بو کند یا افشره اش را به بینی کشد به اغما .

چشم:

قطره تراوشی آن درد بسیار آزار دهنده چشم را برطرف می کند . برگش ر ا بر چشم گذارند درد چشم تسکین یابد.

اندام های غذا:

مقدار یک اوقیه از قطره تراوشی مهرگیاه با عسل آب خفیف تناول شود . مراره و بلغم را بیرون دهد و در این زمینه کار خَربق را انجام می دهد. اما اگر از یک  اوقیه بیشتر باشد سم است.

اندام های دفعی:

مقدار نیم ا ونولوس از قطره تراوشی شیاف شود . ادرار بول کند و جنین را بیرون  آورد . تخم مهرگیاه تناول شود زِهدان را می پالاید . اگر آن را با گوگردی  که آتش ندیده مخلوط کنند و فَرزجه شود . خونریزی زِهدان قطع می شود . شیره  مهرگیاه بلغم و مراره )تلخ آ ب(را بیرون راند . اگر بچه خردسال اشتباها  مهرگیاه بخورد به چنان استفراغ و اسهالی گرفتار می شود که شاید بمیرد.

زهرها:

همه انواعش و چنان که گویند بویژه آن نوعی که برگش سفید و کوچک تر از بقیه است پادزهر تاجریزی

سمی است . کسی که از مهرگیاه مسموم می شود عوارض خفگی زِهدان در او پیدا شود و گونه اش سرخ گردد و چشمش بالا می آید و باد می کند و تو گویی مست مست است . در این حالت درمانش روغن و عسل است و اگر استفراغ کند مفید است.

/ 4 نظر / 46 بازدید

دستت دردنکنه

محمدشعیب

با عرض سلام و خسته نباشید خد مت شما فقط میخوا ستم تشکری کنم از زحمات تان زیرا بسیار مو ضو عات به درد بخور از و بلاک تان مو رد متا لعه قرار دادم

زهرا

با سلام و تشکر از مطالبتان . ببخشید در مورد تهیه مهر گیاه می تونین راهنمایی کنید ؟

لیلا

عالی.ممنون