سلامت

سرگیجه

اصطلاح سرگیجه به حالتی اطلاق می شود که بیمار احساس می کند که اشیا به دور او می چرخد و بالعکس چشمش سیاهی می رود وگاهی بیمار نمی تواند یک حالت جهت یابی بین خود و اشیاء را بیابد. سر گیجه اکثر در بیماریهای لابیرنت گوشی، شاخه دهلیزی عصب هشتم یا هسته مرکزی این عصب یا ارتباطات آن دیده می شود، شایع ترین علل سرگیچه سندروم می نییر است لابیرن تیت حاد و آسیب های عضوی، مغزی، حالات امتلائی و فشار خون و بسیاری از عوامل دیگرمی تواند عامل سرگیجه باشد مثل کم شدن ناگهانی فشار خون و غیره.

تابلو زیر کمک به تشخیص سرگیجه می کند

اگر سرگیجه بطور ناگهانی ایجاد شده باشد، سرگیجه مرکزی که ورم لابیرنت گوش داخلی، اختلال عروق گوش داخلی می تواند عامل آن باشد.

اگر سرگیجه بطور مزمن و کهنه باشد و نیز زودگذر باشد باید دید که علائم گوشی در بیمار وجود دارد یا خیر که اگر وجود داشته باشد استوئیت ماستوئیدیت، بیماری منیر، نورینوم اکوستیک ممکن است بوده باشد.

اگر علائم گوشی وجود ندارد باید دید که آیا با وضعیت بیمار ارتباط دارد یا خیر که اگر ارتباط دارد ممکن است مربوط به، سرگیجه وضعی یا استوفیت های مهره ای باشد.

اگر با وضعیت بیمار مربوط نباشد ممکن است عامل آن داروها هیپروانتی لاسیون (زیاد نفس کشیدن) آسیبهای گردن و یا میگرن باشد.

اگر سرگیجه مدام باشد باید دید علائم گوشی وجود دارد یا خیر اگر وجود داشته باشد مربط به نورینوم اکوستیک و سایر تومورهای زاویه جمجمه وپل دماغی است اگر علائم گوشی وجود نداشته باشد باید دید که با حالت غشی همراه است یا نه اگر با غشی همراه باشد باید به فکر عدم تکافوی گردش خون، بیماری قلبی بازیلر، آرتریو اسکلروز کاروتید، حساسیت سینوس کاروتید افتاد. اگر با خالت غشی همراه نباشد، بیماریهای پسیکونوروز، بلا بودن فشارخون، کم خونی، مرض قند ( دیابت ) پر کاری تیروئید و ناسازگاری خونی مطرح می شود.

سرگیجه از نظر مزاجهای چهارگونه

سرگیجه در نزد کسانیکه خون زیادی دارند علائم:

سرخی صورت و چشمها، برآمدگی عروق پیشانی و شقیقه و به سزعت رفع شدن سرگیجه.

درمان:

خون گیری لازم است و پاکسازی بدن را با جوشانده هلیله و سکنجبین و شربت عناب و لعاب اسپرزه و آب انار و آب غوره و آب گشنیز و پرهیز از غذاهای گرم یا شور و سرشویه با جوشانده گل سرخ، بابونه و سبوس گندم و ضماد صندل و گلاب و روغن گل با روغن مورد و سرکه بر سر و آنچه در سردرد دموی مزاج یا پرخونی آمده است در اینجا نافع است.

سرگیجه در صفراوی مزاج علائم:

زردی صورت و تلخی دهان حالت چرت زدن، سرعت نبض، بهبودی از خنکیها و زود از بین رفتن سرگیجه.

درمان:

جوشانده شاه تره، پوست هلیله زرد، فلوس و ترنجبین، یا شیرخشت. آب انار، آب تمرهندی، سکنجبین و شربت لیمو، مغز فندق و گیشنیز و مویز و اسپرزه با شکر و آب انار ترش و آب غوره مؤثر است، سیب و به و سوپ جو و مرغ و آب غوره و تمرهندی مفید است گل بنفشه و صندل بو کنند و دستورات سردرد ضفراوی نیز در اینجا حاکم است.

نسخه:

هلیله زرد 15 گرم

تمرهندی 50 گرم

شاه تره 10 گرم

آلو 100 گرم

سه پستان 15 گرم

آب دو بطر

همه را جوشانده صاف کرده شیر خشت  25 گرم اضافه نموده روزه چهار استکان میل نمایند این نسخه برای امراز صفراوی مفید است و برای بیماری های خارش دار و جرب نیز مؤثر است و روزانه به جای آب می توان از عرق کاسنی استفاده نمود و ضماد گل خطمی و آرد باقلا و اسپرزه به ناحیه سر مفید است پاشویه گل خطمی و جو و بنفشه و همچنان سر شویه به و سیله آنها برای اینگونه بیماران توصیه می شود. پاشویه فوق را می توان با جوشانیده کاه جو نیز انجام داد.

سرگیجه در بلغمی مزاج علائم:

سنگینی سر، کمبود عطش، لعاب فراوان دهن، تندی نبض، سفیدی بدن.

درمان:

دادن ایارج فیقرا و بوئیدن مرزنجوش مفید است.

ازجوشانده بابونه 10 گرم برنجاسف 5 گرم مغزناخنک 5 گرم شبت 10 گرم سر را ماساژ دهید و بقیه معالجات مانند سردرد بلغمی است.

سرگیجه در سوداوی مزاج علائم:

کثرت فکر، خاموشی، تخیل ( خیالپردازی) چیزهای فاسد، ضعف و سفتی نبض.

درمان:

پاک سازی سودا از بدن، مالیدن روغن شبت، روغن بابونه و یا ماساژ سر با آب جوشیده آنها، بقیه دستورات مانند سردرد سوداوی است.

سرگیجه با علت معدی در حالت صفراوی

غلبه بیماری در وقت خالی بودن معده و سکونش در سیری، حالت خفقان، قی، کمبود اشتها، درد بالای معده، تلخی دهان، سرعت نبض، زودرنجی یا تیزی حواس.

درمان:

اول سکنجبین با آب گرم و قدری نمک داده تا بیمار استفراغ کند سپس آلوچه خشک 100 گرم تمر هندی 50 گرم هر دو را جوشانده 50 گرم ترنجبین شیره کش کرده به آن اضافه کنند 5 روز صبح ناشتا میل نماید آب غوره، آب انار ترش مفید بوده و سوپ گشنیز و آنچه در سرگیجه صفراوی گذشت در اینجا مفید است.

سرگیجه با شرکت معدی در حالت بلغمی

در اینجا از جوشانده تخم ترب و نمک و سکنجبین معده را خالی نمایند ( شستشوی معده ) مسهل بلغم دهند بعد از پاکسازی معده برای تقویت آن نخود هندی 5 گرم، مصطکی 10 گرم، گل قند نصف لیوان به مدت چهار روز این مقدار داده می شود، جوشانده 5 گرم برنجاسف با عسل به مدت 15 تا 20 روز مفید است.

دادن اطرفیل صغیر مفید است.

فرمول اطرفیل صغیر ( هر سه هلیله را با آمله برابر سائیده در روغن بادام یا روغن گاو ریخته عسل یا مویز یا کشمش سه چندان همه مخوط کرده روزی سه قاشق مربا خوری ) این شربت مقوی دماغ مصفای ذهن و رنگ صورت و از بین برنده ناراحتی های مقعد و بواسیر نیز می باشد، سرگیجه با علل و عوامل دیگری به وجود می آید که با بر رسیهای دقیق علل آن معلوم خواهد شد.


/ 8 نظر / 129 بازدید
نازی

بازم سلام اینقدر گسترده و مفیده که فکر کنم چند کارت برای دیدن قسمتهای مختلف تموم کنم. اما واقعا ارزشمنده. کاش همه مثل شما اطلاعات مفید به دست آورده شون رو در اختیار دیگران هم قرار میدادن

اکبر

متشکرم جامع بود موفق باشید

سارا

مرسی... خیلی خوب بود

محمودرضا توانائی

http://www.facebook.com/Sefidpoosh سلام خوبید ؟ میشه این صفحه رو لایک کنید ؟ داریم یه پایگاه پزشکی میزنیم من اومدم و وبلاگ شما رو خوندم . مطالب پزشکی خوبی گذاشتید . اگه تمایل داشته باشید می تونید تو بزرگترین سایت پزشکی ایران که به عنوان مدیر مطالب قرار دهید و با هم همکاری بیشتری داشته باشیم. ممنون از شما خانم فرزانه شماره تماس همراه : 09190073272

mohammad

باسلام وتشکر لطفا در مورد سرگیجه در حالت چرخیدن و ورزش های که باید بچرخید به وجود میاد توضیح و راه درما؟

سرکار علیه! 35 ساله که فرح مرده.یعنی چی دانشگاه فرح(الزهراء)؟

محسن آتشکار

با سلام سرگیجه شدید همراه با بی حالی و خواب آلودگی دارم به پزشک اعصاب گوش و حلق وبینی مراجعه نمودم گوش میانی و بقیه قسمتها سالمه به پزشک اعصاب مراجعه نمودم تشخیص جابجایی مایع گوش میانی بود با استفاده از یک روش مایع را سر جایش برگرداند اما هنوز سرگیجه دارم ضمنا به علت تزریق خون اشتباه کراس مچ خونی رخ داده که سه ساعت هم سرد خانه را تجربه کردم الان به بیش از 80% مواد غذایی الرژی هم دارم لطفا کمکم کنید هر کجا بفرمایید برای مشاوره خدمت میرسم تلفن تماس 09121861841 محسن آتشکار تهیه کننده و کارگردان سینمای مستند