یک پزشک متخصص را انتخاب و دستورات او را دنبال کنید. بدانید تشخیص سریع بیماری راه اصلی موفقیت روش‌های درمانی است.
- از فشار‌آوردن بیش از حد بر مفاصل مبتلا اجتناب کنید.
- به اندازه کافی برنامه خواب و استراحت داشته باشید.
- التهاب مفاصل ناشی از بیماری با درمان مناسب، در بسیاری از موارد قابل کنترل است.
- دارو‌های تجویز شده را با مقادیر تعیین شده دقیقا مصرف کنید و به هیچ‌ عنوان خودسرانه مقادیر دارو‌ها را تغییر ندهید.
- بیش از پیش راجع به بیماری خود اطلاعات کسب کنید.

نکته مهم کنترل دقیق بیماری است که آینده درازمدت بیماری را رقم می‌زند و بیش  از انتظار قطع و خاتمه درمان باید با رعایت دقیق دستورات پزشکی، سعی در  کنترل بیماری داشت.

استراحت و ورزش که هر دو  با اهمیت هستند . در واقع بیماران نیاز به تناسب خوبی بین استراحت و ورزش  خود دارند و در واقع زمانیکه بیماری فعال است استراحت بیشتر و هنگامی که  غیرفعال است ورزش بیشتر مطلوب است . استراحت و مدت زمان مورد نیاز برای آن  از فردی به فرد دیگر متفاوت است . ورزش باعث افزایش قوای عضلانی و دامنه  حرکات مفاصل می گردد و ارتجاع مفاصل را تسهیل می نماید . ضمناً باعث خواب  راحت ، کاهش درد و کاهش وزن می شود . بهرحال ورزش باید در برنامه های زندگی بیمار بر اساس توانائیهای شخصی اش گنجانده شود.

درمان تغذیه‌ای:
بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید اکثرا دچار سوء تغذیه میشوند.این سوء تغذیه در  اثر کاهش وزن و کاشکسی ناشی از تولید سیتوکین ها عارض میشود.در بیمارانی که دچار التهاب مزمن مفاصل هستند تولید سیتوکین ها همچون اینترلوکین-1 و tumor necrosis factor میزان متابولیسم پایه و شکست پروتئین (ماهیچه) را  افزایش میدهد .به این خاطر افزایش دریافت انرژی و پروتئین در این بیماران  توصیه میشود.میزان دریافت انرژی۱۴/۱-۳۵/۱برابر و نیاز پروتئینی افراد با  تغذیه خوب در حد توصیه معمول(RDA) و همچنین متناسب با سن و جنس آنان می  ‌باشد.  نیاز پروتئینی بیمارانی که تغذیه نامناسب داشته یا در فاز التهابی  بیماری می ‌باشند، در حدود 2- 5/1 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز  افزایش می ‌یابد.
داروهای مصرفی باعث کمبود مواد مغذی میگردند.مثلا متوتروکسات باعث کمبود اسید فولیک میگردد و زمانی که  مقدار فولات دریافتی کم باشد، داروی متوتروکسات موجب افزایش مقدار  هموسیستئین می شود و شانس ابتلا به بیماری قلبی -عروقی افزایش می یابد  بنابراین توجه خاص به دریافت فولات، ویتامین B6 و B12 در بیماران آرتریت  روماتوئید ضروری است.علاوه بر این،مصرف طولانی مدت داروها باعث گاستریت و  زخم معده میگردد.

مواد مغذی در آرتریت روماتوئید :
کمبود ویتامین C ، D، B6 ، B12 ، E،کلسیم،منیزیم،روی و سلنیوم ممکن است ایجاد  شود که احتیاج به مصرف مکمل می باشد.خصوصا مصرف آنتی اکسیدانهایی همچون  سلنیوم و ویتامین E باعث کاهش تولید رادیکالهای آزاد و آسیب وارده از آنها  به مفاصل میگردد. مصرف مکمل آهن در این بیماران توصیه نمیشود زیرا ممکن است ارتریت را تشدید کند.مصرف مکمل کلسیم-ویتامین D هم برای جلوگیری از پوکی  استخوان در این بیماران توصیه می شود .
رژیم‌های  کم چربی به سطوح پایین سرمی ویتامین  A و  E منجر می ‌شود و عملاً پر  اکسیداسیون لیپیدها و تولید ایکوزانوئیدها را تحریک کرده و باعث تشدید  بیماری می ‌گردد. به جای حذف چربی،  تغییر نوع چربی رژیم سودمندتر است. اسیدهای چرب امگا – 3  به دلیل نقش ضد التهابی آنها برای کنترل ارتریت  استفاده می گردد. برخی از روغن‌های گیاهی (مثل روغن زیتون) اثرات ضد  التهابی غیرمستقیم (به واسطه پروستاگلاندین E I) دارند.همچنین مطالعات نشان داده  است که ویتامینE ممکن است با کاهش سیتوکین‌های پیش التهابی و  میانجی‌های لیپیدی بر تولید سیتوکین‌ها و ایکوزانوییدها نیز تأثیرداشته  باشد

اسیدهای چرب اُمگا- 3 که درماهی ودانه  های خوراکی مثل بذرِ کتان، گندم و لوبیای سویا وجود دارد ، التهاب مفاصل را کاهش می دهند. اسیدهای چرب تک اشباعی (MUFA) نیز مانند اسیدهای چرب عمل می کنند که در بیشتر سبزیجات و روغن زیتون ( اولین روغنی که در نواحی  مدیترانه استفاده شد) یافت می شوند.
رژیم غذایی  مردم نواحی مدیترانه بر پایه ی میوه، سبزی، غلات کامل ( تصفیه نشده و سبوس  دار)، آجیل ، دانه های خوراکی و ماهی است که تمامی این مواد غذایی باعث  کاهش التهاب مفاصل می شوند.

•     داروهای گیاهی مانند زنجفیل،زردچوبه،آلوورا ،دانه کتان،چای سبز،زعفران،گزنه،کرفس می تواند در کاهش التهاب ها کمک کند
•    نیم مشت جعفرى خشک را با نیم لیتر آب بجوشانید و تا موقعى که گرم است آن را بنوشید. براى رفع رماتیسم فوق العاده مفید است
•    اگر روغن زیتون را با سیر کوبیده مخلوط کنند مرهمى به وجود مى آید که  براى انواع رماتیسم و درد عضلات و یا اعصاب گرانبهاست و باید با دست آن را  روى موضع درد بمالند و ماساژ دهید.

براى درمان رماتیسم صبحهاى ناشتا یک حبه سیر بخورید
خوردن آب هویج خام صبح ناشتا در درمان رماتیسم و دردهاى مفصلى مؤثر است
براى مبارزه بر ضد رماتیسم باید کرفس را قطعه قطعه کرده و در آب جوشانید و آب جوشیده ی آن را نوشید.
براى اینکه رماتیسم به کلى ریشه کن گردد، باید بیست و یک روز تمام هر روز یک لیوان آب کرفس خورد.
کرفس را بکوبید و با آرد برنج مخلوط کنید و به صورت ضماد در آورید و در جاهاى  دردناک بدنتان بگذارید، درد رماتیسم را تسکین خواهد داد. این ضماد بیشتر  مؤثر خواهد شد، اگر سالاد کرفس را یا پیاز خام و آب لیمو و چند قطره روغن  زیتون تهیه کنید و چند روز غذاى خود را منحصر به آن کنید درمان مؤثرى
خواهد بود.

احتیاط:
مصرف مارچوبه در رماتیسم شدید مفصلى به علت اینکه ایجاد ناراحتى مى کند ممنوع است.
اسفناج چون داراى نمک اسید اوکسالیک است براى اشخاصى که مبتلا به رماتیسم هستند و مفاصل آنها ورم کرده منع شده است.
مصرف سرکه و ماست در این بیماران مضر است

/ 1 نظر / 21 بازدید
پرستو

سلام و خسته نباشید. برای تقویت سیستم دفاعی بدن چه دارویی مصرف کنم بهتره؟ من خیلی سرما میخورم و سرفه های مکرر و تقریبا دائمی دارم. ممنون میشم راهنمایی کنید..