اسید فولیک :
اسید فولیک که به نام‌های فولات یا ویتامین B9 نیز خوانده می‌شود، برای بسیاری از اعمال بدن از جمله سلامتی سیستم عصبی، خون و سلولها حیاتی است. این ویتامین یک منبع انرژی غذایی است که موجب ساخته شدن موادی در بدن می‌شود. فولات پس از خوردن ، از قسمت ابتدای روده جذب می شود و توسط جریان خون به کبد رفته ، در آنجا ذخیره می گردد . میزان اسید فولیک موجود در کبد تأمین کننده نیاز ۴ تا ۵ ماه بدن است .
این ماده تقریباً با بیست آنزیم مختلف همکاری می‌کندتا DNA - یعنی ماده‌ای که حاوی رمز ژنتیکی بدن می‌باشد- ، ساخته شود از طرفی وجود آن برای عملکرد طبیعی عصب نیز ضروری است.

اسید فولیک  در بدن :
عملکرد اسید فولیک شرکت در تولید پروتئین و ساخته شدن اسیدهای نوکلئیک در بدن است - اسیدهای نوکلئیک در هسته سلول قرار دارند و انتقال دهنده صفات ارثی می باشند- . اسید فولیک با قابلیت جابجایی واحدهای تک کربنه در همانند سازی ژنها نقش دارد . در بخشهایی از بدن که تکثیر سلولی سریع دارند مانند گلبولهای قرمز و سفید ، سلولهای دیواره دستگاه گوارش و ادراری ، اسید فولیک بیشتر مورد نیاز است .

فعالیت کو آنزیمی  B9:
عمل اسید فولیک را میتوان شبیه عمل کو آنزیمA دانست، با این تفاوت که اسید فولیک انتقال ریشه یک کربن دار یا ریشه فرمیل و فعال نمودن آن را بر عهده دارد،در صورتیکه کوآنزیمA ریشه دو کربن دار (استات فعال)را انتقال میدهد.
عملکرد بهتر بدن با مصرف B- کمپلکس :
از آنجا که ویتامین‌های B برای حفظ سلامتی فیزیکی و روانی و سلامت پوست، چشم‌ها، اعصاب و بافت‌ها- یعنی بخش‌هایی از بدن که توسط سیگار تخریب می‌شوند- ضروری می‌باشند، لذا بسیاری از متخصصان مصرف ویتامین‌های B-کمپلیکس را نیز توصیه می‌کنند. به گفتة پژوهشگران- آنچه اهمیت ویژه‌ای دارد اسید فولیک است؛ یعنی مادة مغذی ای که اغلب سیگاریها دچار کمبود آن هستند و ریه‌های شما به آن احتیاج دارد. بررسیها نشان می‌دهد که افزایش مصرف اسید فولیک می‌تواند علاوه بر کاهش تعداد سلولهای غیر طبیعی یا پیش سرطانی در سیگاریها ، علائم برونشیت را نیز تسکین دهد.
اسید فولیک در ساخته شدن گلبولهای قرمز و سفید مؤثر است ، از اینرو دریافت میزان کافی آن در درمان کم خونی و افزایش ایمنی بدن بسیار مؤثر است .

فواید اسید فولیک در بدن :
محافظت از بدن در برابر سرطان:
اسید فولیک ممکن است به محافظت از بدن در برابر سرطان‌های ریه ، رودة بزرگ و گردن رحم نیز کمک می‌کند.
تنظیم عملکرد مغز: اسید فولیک برای عملکرد مغز مهم است. این ویتامین خلق ، خواب و اشتها را تنظیم می‌کند.این ویتامین در کنار دیگر ویتامین‌های گروهB ؛ نظیر تیامین، ریبوفلاوین، B6  و همچنین به همراه ویتامین C و سلنیوم برای مقابله با افسردگی به کار می‌رود.- فولات شکل طبیعی اسید فولیک است و افرادی که میزان فولات کمی دارند نسبت به افرادی که میزان فولات طبیعی دارند بیشتر دچار افسردگی می شوند-
محافظت از جنین در برابر نقایص مادرزادی: اسید فولیک همچنین جنین را از نقایص مادرزادی تهدید کنندة زندگی که در مغز و نخاع روی می‌دهد محافظت می‌کند.لولة عصبی در جنین بعدها به دستگاه عصبی مرکزی یعنی مغز و نخاع تبدیل می‌شود اگر لولة عصبی در بالا بسته شود، نوزادی متولد می‌شود که دارای مغز کوچکی است و یا اصلاً مغز ندارد.- (این نوزاد معمولاً ظرف چند ساعت یا چند روز اول پس از تولد خواهد مرد. وقتی قسمت پائینی لولة عصبی بسته نشود، نوزاد متولد شده مبتلا به اسپینا بیفیدا خواهد بود، یعنی مهره‌ها در پائین کمر در خط وسط جوش نخورده‌اند . در موارد شدید اسپینابیفیدا منجر به فلج اندام‌های تحتانی می‌شود)- این نقایص مادرزادی در مراحل بسیار ابتدایی حاملگی و اغلب پیش از آنکه خانمی بداند باردار است، روی می‌دهند.
آنتی اکسیدان: هرچند آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند بتاکاروتن ، ویتامین C و ویتامینE  به وضوح نقش‌های اساسی و مهمی را در محافظت از گردن رحم دربرابر دیس پلازی بازی می‌کنند، ولی ممکن است نقش فولات واقعاً مهمتر باشد.
ساخت و ترمیم اسیدهای هسته‌ای: مواد مغذی کمیابی مانند فولات در ساختن اسیدهای هسته‌ای و ترمیم آنها نقش دارند و کمبود فولات یکی از علل شکستن کروموزوم‌هاست. همچنین ممکن است سلولهای گردن رحم که به دلیل کمبود فولات دچار آسیب DNA شده اند، توسط دود سیگار یا بعضی از عوامل عفونت آسیب بیشتری ببینند، به طوریکه دیس پلاستیک شوند و قادر به ترمیم خود نباشند.
جلوگیری از سکته قلبی : هرچند آنتی‌اکسیدان‌ها عمده ترین مواد مغذی ای هستند که در دفاع بدن علیه تصلب شرایین دخالت می‌کنند، ولی فولات نیز ممکن است نقش مهمی را ایفا کند. افرادی که مقدار هوموسیستئین خونشان بالاست، از نظر آسیب سلولهای پوشانندة جدار داخلی عروق خونی در معرض خطر بیشتری قرار دارند. به دنبال آسیب دیدن این سلولها، رسوب کلسترول به سرعت تجمع می‌یابد. با افزایش سطح خونی هوموسیتشین ، خطر ایجاد لخته بیشتر می‌شود. سه عضو خانوادة ویتامین‌های B – یعنی فولات ، ویتامین B6 و ویتامین B12 – می‌توانند هوموسیستئین را بشکنند و از جریان خون پاک کنند و کمبود هریک از این مواد مغذی می‌تواند موجب افزایش سطح خونی هوموسیستئین شود.
قدرت ضد سرطانی اسید فولیک : کمبود فولات می‌تواند به مادة ژنتیکی سلول آسیب برساند، که منجر به سرطان می‌شود و همچنین سلول را در برابر مواد شیمیایی سرطانزا آسیب پذیرتر می‌کند.
اسید فولیک همچنین برای موارد زیر مفید است: کمک به درمان سردرد، بهبود روماتیسم مفصلی، کمک به درمان ناباروری ، کمک به درمان آکنه و مفید برای افراد مبتلا به ایدز.

منابع غذایی :
کبد، عدس، سبوس برنج، مخمر آبجو، آرد سویا، لوبیای چشم‌بلبلی، بادام زمینی، اسفناج، گل کلم، مارچوبه، بامیه و کلم بروکسلی(کلم فندقی)

کمبود اسید فولیک :
کمبود اسید فولیک، یکی از عوامل ایجاد کننده نوع خاصی از کم خونی است که کم خونی ماکروستیک نام دارد به عبارت دیگر کمبود اسید فولیک موجب کاهش تولید گلبولهای قرمز شده و گلبولهای تولید شده بزرگتر و کم رنگ تر از حد طبیعی می شوند به عبارت دیگر سلولهای خونی هرگز به بلوغ نمی‌رسند، در عوض این سلولها بزرگ و تخم مرغی شکل می‌شوند و وظایف خود را درست انجام نمی‌دهند.- نان سوخاری و چای، توصیف نسبتاً دقیقی از رژیم غذایی افرادی است که به کم خونی ناشی از کمبود فولات مبتلا هستند.
عوارض کمبود طولانی مدت آن در یک فرد بالغ ؛ کم خونی ، متورم و قرمز شدن زبان، اختلالات گوارشی مانند اسهال و اختلالات روحی چون افسردگی است و تأثیر کمبود آن در کودکان نیز کاهش رشد در آنهاست.
برخلاف ویتامین B12 ، فولات به مقدار زیادی در کبد ذخیره نمی‌شود.ذخیرة کبدی ظرف ۲تا ۴ ماه به مصرف می‌رسد، بنابراین علائم کم‌خونی مربوط به فولات بسیار سریع‌تر از علائم کمبود ویتامین B12 خود را نشان می‌دهد.تشخیص درست این موضوع مهم است، زیرا تجویز مکمل اسید فولیک وقتی واقعاً ویتامین B12 مورد نیاز است می‌تواند علائم کم‌خونی را مخفی کند و منجر به آسیب عصبی ناشی از کمبود ویتامین B12 شود.

مکمل‌های ویتامین  B9:
مکمل‌های ویتامین B9 به صورت اسید فولیک و اسید فولینیک قابل دسترسی هستند. در حالیکه فولات پایدار تر است اما اسید فولینیک مفیدترین شکل ذخیرة غذایی در بدن است.
نحوه مصرف :
اسید فولیک به صورت قرص و در صورت صلاحدید پزشک به صورت تزریقی قابل استفاده است. میزان مجاز توصیه شده (RDA) برای اسید فولیک بستگی به سن و جنس دارد.

میزان مجاز توصیه شده در رژیم غذایی:
                                      شیرخواران زیر ۶ ماه : ۲۵ میکروگرم 
                                      ۶ تا ۱۲ ماه: ۳۵ میکروگرم
                                      ۱تا ۳ سال :۵۰ میکروگرم 
                                      ۴ تا ۶ سال:۷۵ میکروگرم 
                                      ۱۱ تا ۱۴ سال : ۱۵۰ میکروگرم 
                                      ۱۵ سال و بالاتر: ۴۰۰ میکروگرم
                                      خانم‌های باردار: ۴۰۰ میکروگرم
                                      خانم های شیرده: ۲۸۰ میکروگرم

تداخل ‌های احتمالی :
- باعث کاهش جذب روی می‌‌شود.
- کاهش جذب و عملکرد در صورت همراهی با استروژن ، الکل ، داروهای مختلف شیمی درمانی و  داروهای ضد تشنج
 - اگر آسپرین ، ایبوپروفن یا استامینوفن برای مدت طولانی استفاده می‌کنید به اسید فولیک بیشتری نیاز داریدمصرف بی‌مورد آنتی بیوتیک‌ها عامل اصلی بروز برونشیت حاد است

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱٢

بارهنگ

خواص درمانی

طبع‌ بارهنگ‌ سرد و خشک‌ است‌.

بارهنگ‌ کبیر دارای‌ خواص‌ قابض‌، تب‌بر، تونیک‌، نرم‌کننده‌، تصفیه‌کننده‌خون‌، ضد اسهال‌، محرک‌، معرق‌، مدر، ضد رماتیسم‌ و ضد اسهال‌ خونی‌، ضدالتهاب‌ کلیه‌ و مثانه‌، و ضد باکتری‌ است‌.
بارهنگ‌ کبیر در موارد خونرویهای‌ ریوی‌، وجود خون‌ در اخلاط‌، عفونتهای‌مجاری‌ تنفسی‌، التهابات‌ چشمی‌، بیماریهای‌ کبدی‌، زردی‌، استفراغ‌, درد دندان‌، کولیک‌، مالاریا، سوزاک‌، احساس‌ سوزش‌ در لوله‌مری‌، نزله‌ مجاری‌ ادرار و دستگاه‌ هضم‌، رفع‌ تحریکات‌ در نزله‌های‌ مزمن‌ برونشها استفاده‌ می‌گردد
.
در استعمال‌ خارجی‌ بکار بردن‌ کرم‌ بارهنگ‌ در معالجه‌ جوشهای‌ صورت‌،جوش‌ غرور، جوش‌ ناحیه‌ بینی‌، زنخدان‌ و گونه‌ها و زخم‌های‌ جلدی‌ توصیه‌ شده‌است‌.

دانه بارهنگ ضد اسهال بوده و از آن به همراه  قدومه , تخم مرو و به دانه , مخلوطی به نام چهار تخمه درست می کنند که بعنوان نرم کننده سینه و بر طرف کننده سرفه و خارشهای گلو مصرف سنتی دارد.

خواص درمانی ریشه، برگ و دانه این گیاه اثر نرم کننده دارد و از آن‌ها به عنوان تصفیه کننده خون، آرام کننده ناراحتی های آسم مرطوب، اسهال های ساده و ورم مخاط دهان استفاده می شود.

درمان برونشیت: گلیکوزید اوکوبین موجود در برگ های گیاه خاصیت ضد التهاب داشته و در سینه دردها برای درمان برونشیت از آن استفاده می شود. به این منظور برگهای خرد شده گیاه را در یک لیتر آب سرد ریخته و به ملایمت می جوشانند. مصرف این جوشانده برای درمان برونشیت بسیار موثر است . بارهنگ یکی از گیاهان لعاب دار و دارای ماده سافورین است.

 

 جوشانده دانه بارهنگ در رفع بیماری های التهابی کلیه و مثانه موثر است. از برگ این گیاه به وفور استفاده می شود و برگ آن خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد و همچنین دانه این گیاه هم خاصیت ضد عفونی کننده و خلط آوری خوبی برای دستگاه تنفسی دارد.

برگهای این گیاه بسیار زبر و خشن می باشند و برای استفاده در سالاد آنها را در آب جوش قرار داده و فیبرهای آن را جدا می کنند. بهتر است از ساقه های گیاه استفاده نشود زیرا میزان فیبر موجود در آنها بیشتر است.(1,6,7,10,11)

نحوه و میزان مصرف

1.     التیام زخمها: قرار دادن برگ های تازه این گیاه بر روی زخمهای دیر التیام، باعث بهبود آنان می گردد. اگر برگ تازه بارهنگ به مدت چند ساعت در آب جوشیده قرار بگیرد، سپس قطعات آن بر روی زخم های باز قرار گیرد، نه تنها زخم‌ها را از خطر آلودگی حفظ می کند، بلکه سرعت بهبود را باعث می شود. جوشانده ریشه گیاه همراه با عسل، اگر به صورت غرغره مصرف شود، ورم حلق را از بین می برد.

2.     میزان مصرف جوشانده 50 تا 100 گرم ریشه یا برگ بارهنگ در یک لیتر آب به مقدار سه فنجان در روز مجاز است.

3.     جوشانده‌ 10 گرم‌ ریشه‌ یا برگ‌ بارهنگ‌ در 150 گرم‌ آب‌ به‌صورت‌ حمام‌ چشم‌ در رفع‌ ورم‌ پلک‌ و ورم‌ ملتحمه‌ مفید است‌.

4.     برگ‌ تازه‌ و له‌ شده‌ بارهنگ‌ اثر خنثی‌کنندگی‌ سم‌ حشرات‌ و گزیدگی‌ زنبور دارد و جهت‌ رفع‌ خارش‌ و تحریکات‌ پوستی‌ استفاده‌ می‌شود.

5.     از جوشانده‌ 100 گرم‌ ریشه‌ بارهنگ‌ در یک‌ لیتر آب‌ به‌صورت‌ غرغره‌ برای‌درمان‌ گرفتگی صدا و تورم‌ خرخره‌ استفاده‌ می‌شود.

6.     جوشانده‌ مقداری‌ برگ‌ بارهنگ‌ (به‌مدت‌ 5 دقیقه‌) در شیر پس‌ از صاف‌ کردن‌ وسرد شدن‌ به‌ پوست‌ صورت‌ مالیده‌ می‌شود. که‌ باعث‌ نرم‌ و شاداب‌ شدن‌ پوست‌ وجلوگیری از بروز ناراحتیهای‌ ناشی‌ از گرما و اشعه‌ خورشید می‌گردد.

7.     جوشانده‌ برگ‌ بارهنگ‌ در استعمال‌ داخلی برای‌ جلوگیری‌ از خونریزی‌ بواسیرو زیادی خون‌ عادت‌ ماهیانه‌ زنان‌ مفید است‌.

8.     جوشانده‌ دانه‌ بارهنگ‌ در استعمال‌ داخلی‌ در رفع‌ اسهال‌، رفع‌ بیماریهای‌التهاب‌ کلیه‌ و مثانه‌ استفاده‌ می‌گردد.

9.     دم‌ کرده‌ یا جوشانده‌ ملایم‌ 2 تا 4 گرم‌ برگ‌ بارهنگ‌ به‌عنوان‌ تب‌ بر و دارو جهت‌رفع‌ نزله‌های ششی مصرف‌ می‌شود.

10.                        از دم‌ کرده‌ یا جوشانده‌ 2 تا 4 گرم‌ برگ‌ بارهنگ‌ به‌عنوان‌ داروی‌ رفع‌ درد دندان‌و رفع‌ درد گوش‌ و رفع‌ سردرد می‌توان‌ استفاده‌ نمود.

11.                        از دم‌ کرده‌ 2 تا 4 گرم‌ از دانه بارهنگ‌ به‌عنوان‌ داروی‌ ضد تشنج‌ مصرف‌می‌نمایند.
ضماد حاصل‌ از برگ‌ بارهنگ‌ به‌صورت‌ موضعی‌ به‌عنوان‌ داروی‌ ضدبواسیراستفاده‌ می‌شود.

12.                        دو مشت‌ برگ‌ بارهنگ‌ را در یک‌ لیتر آب‌ جوش‌ دم‌ کنید. از این‌ دم‌کرده‌ برای‌درمان‌ اسهال‌ و اسهال‌ خونی‌، ورم‌ امعاء روزانه‌ 5 تا 6 فنجان‌ بنوشید. از دم‌ کرده‌فوق‌الذکر در موارد برونشیت‌ و تنگی‌ نفس‌ نیز به‌کار می‌رود.

13.                        جوشانیده‌ 25 تا 50 گرم‌ ریشه‌ یا برگ‌ بارهنگ‌ در دو لیوان‌ آب‌ پس‌ از هرغذا یک‌ استکان‌ با کمی شکر برای‌ درمان‌ آسم‌، برونشیت‌ مزمن‌، خونریزی‌ ریه‌(هموپتیزی‌) تناول‌ نمایید.

14.                        دم‌ کرده‌ یا جوشانده‌ 50 گرم‌ برگ‌ بارهنگ‌ در یک‌ لیتر آب‌ برای‌ درمان‌ اسهال‌ ویا در موارد تنگی‌ نفس‌ و التهابات‌ ریوی‌ به‌کار می‌رود.

15.                        در بیماریهای سینه, استفاده از شیره گیاه به صورت زیر توصیه شده است:
مقداری برگ بارهنگ را اختیار کرده در آب می شویند . سپس آنها را بر روی یک پارچه تمییز پهن می کنند تا آب آنها خشک شود سپس برگها را به قطعاتی تقسیم می نمایند و شیره آن را می گیرند و هم وزن آن عسل به آن اضافه می کنند و به مدت 20 دقیقه می جوشانند.مصرف مقدار کم این ماده غلیظ شده که مدتی بدون خراب شدن می تواند در ظروف سربسته باقی بماند , در رفع بیماریهای سینه توصیه گردیده است. اگر به ماده مذکور , جوشانده گلهایی که اثر رفع سرفه و تسکین ناراحتی های سینه دارند اضافه شود نتیجه بهتری حاصل می گردد.

16.                        1-3 قاشق دانه های بارهنگ را به مدت 2 ساعت در نصف لیوان آب بخیسانید تا متورم شود سپس آن را یکجا بخورید مسهل ملایمی است.

17.                        دم کرده آن در درمان عفونتهای دستگاه تنفس موثر است , ترشحات مجاری برونش ها را از بین می برد و به جهت دارا بودن مقدار زیادی سیلیس , مخاط جهاز هاضمه را تقویت و آرام می کند و جراحات را با آن پانسمان می کنند.

18.                        نوشیدن جوشانده و شربت بارهنگ هر روز 3 فنجان برای درمان درد, سوزش و ترش کردن  معده مفید ذکر شده است.(1,2,8)

تأثیر گیاه بارهنگ در درمان بیماریها

فیبرهای نوعی گیاه دارویی به نام بارهنگ از قرار گرفتن باکتریها در مجاورت سلولهای روده جلوگیری می کند . فیبرهای گیاه بارهنگ که گیاهی شبیه موز است و در مناطق حاره ای یافت می شود از قرار گرفتن باکتریها در مجاورت سلول های روده جلوگیری کرده و مانع از بروز بیماری های ا لتهابی روده می شود . برای اثر بخش بودن این شیوه درمان ، می بایست بارهنگ به میزان زیاد مصرف شود . حدود 95 هزار

 نفر در انگلیس به بیماری التهاب روده مبتلا هستند


  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ۱٠:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱٢

 

طب طبیعی:

طب طبیعی (ناتروپاتی) یک شیوه درمانی است که منشاء آن از اروپا بوده است و

به بیماری بعنوان تغییرات در فعل و انفعالات بدن نگاه میکند و بر بازگشت

سلامتی به، اندازه درمان بیماری، تأکید دارد. لغت Naturopathy به معنای

بیماری طبیعت و نهاد  انسان میباشد. امروزه این طب در اروپا، استرالیا،

نیوزیلند ، کانادا و امریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

6 اصل ، اساس فعالیتهای این نوع طب را در آمریکا تشکیل می‌دهد:

1-         تاکید بر قدرت بازسازی و ترمیم طبیعی بدن.

2-        شناسائی و درمان علت بیماری.

3-        مفهوم "اول آسیب نزن"  (first do no harm) 

4-        پزشک بعنوان یک معلم.

5-        درمان کامل یک شخص.

6-        پیشگیری.

 

هسته اصلی این اصول شامل تعادل رژیم غذائی، مصرف مکمل‌های غذائی، طب

گیاهی، طب چینی و طب سوزنی، هیدروتراپی (آب درمانی)، ماساژ و

توصیه‌هائی جهت شیوه زندگی صحیح است. برنامه درمان ، تلفیقی از چند مورد

فوق براساس تشخیص درمانگر است.

تا زمان نوشتن این مقاله هیچ مطالعه‌ای بر روی ناتروپاتی بعنوان یک شیوه جامع

طبی منتشر نشده است. اما مطالعات معدود گیاه شناختی در زمینه استفاده از این

نوع درمان انتشار یافته. برای مثال: در مطالعه ای بر روی 524 کودک، گیاه

"اکیناسه‌آ" اثرات درمانی موثری بر درمان سرماخوردگی نداشته است. در مقابل

، در یک آزمایش دوسوکور یک محلول گیاهی "اکیناسه‌آ پوروپولیس" و ویتامین C

برای درد گوش در 171 کودک استفاده شد و مشخص گردید که عصاره اکیناسه‌آ

برای رفع درد گوش در اوتیت مدیا (التهاب گوش میانی) بسیار مفید بوده است.

یک عصاره ناتروپاتیک مثل محلول Otikon Otic

 ( شامل Allium Sativum- Verbascum Thapsus- Calendula Flores- Hypericum Perfonatum ) در روغن زیتون که بعنوان

یک قطره گوش ضددرد شناخته شده است ، در درمان درد ناشی از اوتیت گوش

میانی مصرف بسیاری دارد.

مطالعه دیگری به مقایسه اثربخشی بالینی و مناسب بودن ارزش مادی قرص‌های

ناتروپاتیک ذغال‌اخته و عصاره آن با دارونما بعنوان داروی پیشگیری کننده از

عفونتهای دستگاه ادراری توجه دارد. در مقایسه با دارونما ، هم قرص وهم

عصاره ذغال‌اخته موجب کاهش قابل ملاحظه‌ای در میزان ابتلا به عفونت دستگاه

ادراری (UTI) میشود و قرصهای ناتروپاتیک ذغال‌اخته یکی از به صرفه‌ترین

درمانهای پیشگیرانه برای UTI  است.

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٥:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱٠