تقویت موهای مژه، ابرو، ریش و سبیل

برس زدن ابروها و مژه ها در رشد آن موثر می باشد. برای این کار باید با یک برس کوچک و تمیز روزی چند بار ، مژه ها و ابروها را برس بزنید.

برای تقویت موهای صورت بهتر است از روش های زیر استفاده کنید:
پوسته چوبی فندوق را از آن جدا کرده و بسوزانید، خاکستر حاصل را به موی صورت خود (ریش ، سبیل، ابرو) مالیده و خوب ماساژ دهید.

مقداری روغن بادام را با پوسته زیتون مخلوط کرده، و بگذارید حدود 3 روز بماند، پس از گذشت این مدت، حدود 30 دقیقه آن را جوشانده و سپس صاف نمایید، این مایع صاف شده برای تقویت موهای مژه و ابرو مفید بوده و همچنین باعث روییدن و پرپشت شدن موهای صورت می شود.

هورمون دنبلان برای پرپشت کردن ریش و سبیل بسیار موثر است. برای این کار بهتر است از ورقه های نازک دنبلان استفاده کنید و آنهارا بر روی صورت و آن قسمت هایی که میخواهید پر مو شوند قرار داده و پس از گذشت 1 ساعت آنها را برداشته و صورت خود را بشویید. این عمل را هر روز تکرار کنید و نتیجه اش را شخصا مشاهده نمایید.

میوه سفید نارگیل و مغزهای چرب، مانند گرود، بادام از اگر ریز و پودر نموده و بر روی ابروها و سبیل بمالید باعث مشکی شدن آنها میگردد و اگر خشک شده آنها را بسوزانید از خاکستر آنها هم می توانید استفاده کنید. مالیدن زرده و سفیده تخم مرغ به موهای صورت، باعث درآمدن ریش و سبیل و پرپشت شدن آنها می شود.

سیر را بسوزانید و به صورت خاکستر در آورید و به آن تره کوهی نیز اضافه کنید، این مواد را در روغن زیتون جوشانده و به صورت خود بمالید.

شستن صورت با آب باقلا و لعاب ختمی و عصاره لبلاب و عشقه نیز بسیار نافع است. استفاده از روغن زرده یا روغن مورد یا روغن سیاه دانه، برای رشد ریش و سبیل نیز مفید می باشد. برای تهیه هر یک از این روغن ها مقدار 20 گرم از آنها را در 40 گرم روغن بجوشانید و بعد صاف نموده و از آنها استفاده نمایید.

مالیدن آبی که از شاخه درخت انگور، در زرده تخم مرغ حل شده برای رشد ریش و سبیل مفید است. استعمال روغن مورد و آمله در دوره صفویه و قبل از آن، در ایران معمول بوده است. این روغن در تقویت و کمک به رویش مو به خصوص ابرو بسیار موثر تشخیص داده شده است.ت

کندر را ساییده و در روغن کنجد ریخته، حل کنیدو سپس روغن را در چراغی لوله ای بریزید و روشن نمایید و ظرفی بر آن واژگون ساخته دوده آن را بگیرید و بر ابرو بکشید. ماساژ پوست با روغن زیتون،مژه و ابرو را تقویت می کند.

برای تقویت موی مژه و ابروها، می توان از روغن کرچک نیز استفاده کرد. برای تقویت ابروها میتوانید یک قاشق چایخوری سفیده و زرده تخم مرغ را خوب بزنید و به مدت 5 دقیقه روی ریشه موهای ابرو بگذارید، سپس با آب نیم گرم بشویید و برس بزنید.

تذکر: یادتان نرود که گاهی علت کم پشت بودن ریش و سبیل، کم خونی بوده، که بهترین راه برای درمان آن، استفاده از مواد خون ساز می باشد مثل: قلم استخوان، هویج، اسفناج، شنبلیله، زردآلو، انار و ...

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ۱۱:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٧

 

نوشیدنی های آرام بخش

جوشانده و یا دم کرده ی گیاهان دارویی مشهور به چای گیاهی

به گزارش فودنا امروزه هزاران نفر از کسانی که چای و یا قهوه را به دلایلی ترک کرده اند، از جوشانده و یا دم کرده ی گیاهان دارویی که با نام های چای گیاهی شهرت دارند، استفاده می کنند.

خواب راحت و عمیق با جوشانده ها و دم کردنی های آرام بخش

امروزه هزاران نفر از کسانی که چای و یا قهوه را به دلایلی ترک کرده اند، از جوشانده و یا دم کرده ی گیاهان دارویی که با نام های چای گیاهی شهرت دارند، استفاده می کنند.

بسیاری از گیاهان را می توان همانند چای، دم کرده و در موارد مختلفی (ناراحتی های مختلف) از آن ها استفاده کرد.

چای کوهی یک نوشیدنی آرام بخش برای رفع خستگی و ضد افسردگی:

چای کوهی که به آن توکلیجه نیز می گویند، از تیره ی گیاهان معطر و آرامش بخش اعصاب است. گل این گیاه که به صورت سنبله ای از گل های ریز صورتی مایل به سرخ رنگ است، در میان کاسبرگ هایی با رنگ سبز روشن نقره ای و پشمالو قرار دارد. از این رو در زبان آذری به آن توکلیجه یا پشمالو گفته می شود.

خواص و نوع مصرف چای کوهی: چای کوهی یک تونیک (تقویت کننده ی) قوی برای اعصاب است. این گیاه مفرح، نشاط انگیز و شادی آور بوده و دارای خاصیت ضد درد به ویژه دردهای مفصلی، رماتیسمی، سردرد، سرگیجه و دردهای عصبی است. مصرف این گیاه خستگی ذهنی را برطرف می سازد وبه علت انرژی زایی و نشاط انگیزی می تواند برای رفع خستگی و بی حوصلگی در افراد افسرده مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این ها چای کوهی اشتها آور و ملایم است. هم چنین در تنظیم اعمال گوارشی و تقویت کبد به ویژه کمک به هضم غذا کاربرد دارد.

این گیاه در درمان بیماری های معده و روده با منشاء روانی و بیماری های اسهال توأم با تحریکات عصبی، نقش موثر و آرامش بخشی دارد.

میزان مصرف و طرز تهیه ی چای کوهی

یک قاشق مرباخوری پر از چای کوهی را در یک لیوان آب جوش ریخته و با قاشق خوب به هم بزنید. آن گاه روی آن را با یک نعلبکی بپوشانید و بگذارید مدت 20 دقیقه بماند تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و با شکر سرخ میل کنید.

این چای، یک نوشیدنی خوش رنگ، خوش مزه و دل چسب است که در شب های سرد پاییزی و زمستان، پس از یک روز کار و تلاش با ایجاد آرامش و رفع خستگی، انرژی از دست رفته را به شما باز می گرداند.

نعنا، آرام کننده ی سیستم عصبی

نعنا گیاهی است علفی با گل هایی به رنگ آبی که انواع وحشی آن به فراوانی در طبیعت یافت می شود. مصرف این گیاه قدمت چندین هزار ساله دارد و قدیمی ترین نسخه ی درمانی این گیاه در دیوار معبد ادفو است که پر از نسخه ها و دستوراتی به خط هیروگلیف مصر باستان است و درباره ی طرز تهیه ی بخورها و عطریات مختلفی نگاشته شده که در مراسم مذهبی از آن ها استفاده می شده است.

خواص نعنا

پیشینیان بالاترین خاصیت را در گروه داروهای گیاهی به عنوان ضد تشنجات عصبی و محرک برای نعنا قائل شده اند. طب گیاهی امروزی نیز خواصی را که در گذشته به نعنا نسبت داده اند تائید کرده و نیز تاکید می کند که آن را به صورت تونیک و مقوی معده، ضد تشنج، بادشکن و ضد اسهال به کار برند.

نعنا سموم را از بدن می راند، صافی را به خون باز می گرداند و این ها همه از خواص ضد میکروبی و ضد عفونی این گیاه است.

نعنا محرکی است قوی که اثر آرام کننده ای بر سیستم عصبی دارد. علاوه بر این ها دم کرده ی نعنا برای کسانی که از عصبانیت، به هم خوردگی سیستم سمپاتیک، صرع، سکسکه، استفراغ های عصبی، خستگی و به هم ریختگی عمومی رنج می برند، توصیه می شود.

میزان مصرف: چای نعنا را می توان روزی 2 الی 3 بار مصرف کرد. برای تهیه این چای می توان در هر بار یک مشت نعنای تازه و یا یک قاشق مرباخوری پر از پودر برگ های خشک شده ی نعنا را در یک لیوان آب جوش ریخته و مانند چای به مدت 10 دقیقه دم کرده، صاف نموده و میل کرد. هم چنین برای تعدیل طعم تلخ آن می توان چند قطره آب لیموی تازه در آن چکانده و با کمی عسل مخلوط کرده نوش جان کرد!


شیر داغ پاستوریزه و ملاس سیاه

برای احساس آرامش، خوابی خوش و عمیق و رفع خستگی، نوشیدن یک فنجان شیر داغ (خیلی داغ) قبل از خواب توصیه می شود.

طرز تهیه ی نوشیدنی شب بخیر: در یک فنجان محتوی شیر خیلی داغ، دو قاشق قهوه خوری ملاس بریزید و به هم بزنید و آهسته آهسته آن را بخورید و بخوابید (شستن دندان ها را فراموش نکنید). با نوشیدن این آشامیدنی گرم، احساس آرامش کرده و خیلی زود به خواب عمیقی فرو رفته و خواب های خوشی خواهید دید. شب بخیر!

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ۱۱:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٧

 

آدامس جویدن را یونانیان، به مردمان شناساندند. آنها صمغ یا رزین درخت mastic یا mastiche را می جویدند. این صمغ را بیشتر زنان یونانی می جویدند. آنها برای تمیز کردن دندان ها و خوش بو کردن تنفس، از این صمغ ها استفاده می کردند.

در حدود سال 50 بعد از میلاد، یک داروساز یونانی به نام Dioscorides اولین کسی بود که پودر mastiche را به جهانیان شناساند.

بعدها، انگلیسی ها از پوست نوعی درخت کاج به عنوان صمغ استفاده کردند.

در سال 1860، این صمغ ها به آمریکا برده شد و در آنجا یک تکنسین دندانساز به نام آلفرد آدامز، سعی در ساخت یک نوع ماده ی لاستیک مانند از این صمغ ها کرد و بدین وسیله بود که آدامس شناخته شد.دکتر آدامز برای بهتر کردن آدامس ها، خودش آنها را می جوید و به اصطلاح آزمایش می کرد و آنهایی که خوب بودند را در مغازه ای که به همین منظور باز کرده بود، می فروخت.

امروزه آدامس های متنوعی در بازار یافت می شود.

به طور کلی، آدامس از پنج ترکیب عمده ساخته شده است:

1- صمغ 2- شیرین کننده 3- نرم کننده 4- طعم دهنده و رنگ دهنده 5- مواد نگاه دارنده.

ترک سیگار به وسیله آدامس

محققان به این نتیجه رسیده اند که جویدن آدامس باعث دریافت کمتر نیکوتین می گردد. بنابراین اگر می خواهید سیگار را کنار بگذارید، آدامسی که دارای نیکوتین است را بجوید، زیرا به این وسیله شما می توانید از نشانه های ترک سیگار نظیر: خستگی، بیقراری و گرسنگی در امان باشید. علاوه بر آن کم کم سیگار کشیدن را فراموش می کنید و چه بسا ممکن است به جای آدامس های نیکوتین دار ، آدامس های بدون قند را بجوید که در این صورت سلامتی خود را تضمین می کنید.

تاثیر آدامس بر دندان ها

عموم مردم بر این باورند که جویدن آدامس برای سلامتی دندان ها مضر است. با این وجود بسیاری از دندانپزشکان به مردم توصیه می کنند بعد از غذا، آدامس های بدون قند بجوند.

لازم به توضیح است که در ساخت آدامس های بدون قند، از قندهای مصنوعی مانند آسپارتام و یا گزیلیتول استفاده می شود که جزو شیرین کننده های کم کالری هستند.

فرآیند پوسیدگى دندان با تولید اسید شروع مى شود که ناشى از متابولیسم باکترى ها در پلاک دندانى است. جویدن آدامس بعد از غذا باعث کاهش مقدار اسید پلاک می گردد، لذا از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.

پلاک دندان یک توده ی بى رنگ و چسبناک از میکروارگانیسم ها و پلى ساکاریدها است که در اطراف دندان تشکیل مى شود و به دندان ها و لثه مى چسبد. پلاک باعث پرورش باکترى تولید کننده ی اسید در دهان می شود.

عملکرد بزاق با جویدن آدامس

جویدن آدامس باعث تولید بزاق می شود و بزاق عامل بیرون انداختن باکتری های درون دهان می باشد. همچنین بزاق دارای کربنات هیدروژن می باشد که باعث خنثی کردن باکتری های دندانی یا همان پلاک ها می گردد. برای همین است که بعضی از خمیر دندان ها دارای کربنات هیدروژن می باشند.

بزاق همچنین دارای عناصر معدنی از قبیل: کلسیم، فسفات و فلوراید می باشد. تمام این عناصر باعث استحکام دندان می شوند.

یکی از ترکیبات بزاق، آنزیمی است که موجب تسریع هضم کربوهیدرات ها در دهان می شود، بنابراین کربوهیدرات ها خیلی زود وارد مری می شوند و مدت زمان کمتری با دندان ها در تماس هستند که این خود به حفظ سلامت دندان ها کمک می کند.

تاثیر آدامس بر حافظه

یکی دیگر از خواص آدامس جویدن این است که باعث افزایش تمرکز و هوشیاری می شود. ثابت شده است که جویدن، باعث تحریک قسمتی از مغز به نام " هیپوتالاموس" می گردد. هیپوتالاموس، باعث آزادسازی هورمونی می شود که در بیداری و هوشیاری موثر است.

جویدن آدامس باعث تقویت حافظه و افزایش ضریب هوشی (IQ) می شود. افرادی که آدامس می جوند، بهتر اسامی را به خاطر می آورند و حافظه قوی تری دارند.

به خاطر آنکه جویدن آدامس باعث افزایش ضربان قلب می گردد، پس مغز اکسیژن بیشتری دریافت می کند و این باعث افزایش ادراک و شناخت می گردد.

تاثیر آدامس بر وزن

جویدن آدامس، باعث از بین رفتن 50 کیلو ژول انرژی در هر ساعت می شود. بدین ترتیب اگر فردی در تمام روز آدامس بجود، حدود 5 کیلوگرم در سال از وزن خود می کاهد.

اما این روش کم کردن وزن خوب نیست، زیرا دیده شده افرادی که دائما در حال جویدن آدامس هستند، دچار بیماری دردناکی در فک به نام temporomandibular joint disorder می گردند.

آدامس و اثر آن در جراحی روده

محققان انگلیسی گفته اند، جویدن آدامس بعد از عمل جراحی روده، روند بهبودی را تسریع می کند، زیرا باعث سرعت بخشیدن به عملکرد روده می گردد.

دیده شده است، افرادی که عمل جراحی روده را انجام می دهند و بعد آدامس می جوند، سریع تر گاز روده را خارج می کنند و حرکات روده ای در آنها سریع تر انجام می شود.

خواص دیگر آدامس جویدن

آدامس جویدن باعث کاهش تنش و استرس می شود.

از سوزش قلب و برگشت اسید معده یا برگشت غذا جلوگیری می کند.

باعث خوشبو شدن دهان می شود.

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٧

 

موز به افرادی که دارای فشار خون بالایی هستند کمک می کند همچنین خطر حملات قلبی را کاهش می دهد. موز بهبود دهنده زخم مزمن معده و کاهش دهنده کلسترول می باشد. ماده معجزه آسا موجود که در موز سیستم

گردش خون را تنظیم می کند پتاسیم است. به عنوان مثال در مطالعه 859 نفر مرد و زن که به وسیله دانشگاه Sandiago کالیفرنیا و دانشگاه کمبریج انگلستان انجام شد تحقیقات نشان داد که افرادی که روزانه از غذایی که دارای پتاسیم بالایی هستند استفده می کنند مثل موز 40% کمتر خطر ابتلا به حمله قلبی را دارند .
تحقیق دیگری نشان داد که کسانی که به طور روزانه به جیره غذایی خود پتاسیم اضافه می کنند ضمن اینکه از حملات قلبی جلوگیری می شود. بلکه باعث کاهش خون نیز می گردد.
اثر پتاسیم خیلی قوی است دانشمندان می گویند افزودن پتاسیم به غذای روزانه افراد باعث پایین آمدن فشار خون می شود و وقتی که پتاسیم را از جیره غذایی حذف می نمایند فشار خون بالا می رود.
تحقیقاتی که در دانشگاه Temple فیلا دلفیا انجام شد نشان می دهد که حذف پتاسیم از غذای 12 نفر که فشار خون بالاتر داشتند بعد از 10 روز فشار خونشان بالاتر رفته است. چه مقدار پتاسیم باید به غذا افزود ؟ بررسی که در دانشگاه Naples ایتالیا انجام شده نشان می دهد که 81 % افرادی که فشار خون بالایی دارند اگر از 3 الی 6 جیره غذایی که پتاسیم بالا دارند مثل موز استفاده کنند میزان دارو درمانی آنها به نصف و در بعضی ها کاملا قطع گردیده است.
http://www.iranmania.com/nutrition/foodstuff/images/moz.jpg

درمان طبیعی زخم معده
تحقیقات نشان می دهد که اثر موز بر روی زخم بیشتر از داروهای گران قیمت است که به وسیله پزشک تجویز می شود.بررسی های آزمایشگاهی و بررسی روی حیوانات نشان می دهد که موز یک ماده حفاظت کننده می باشد. هر چند تحقیقات کاملتری لازم می باشد تا به عمل یک تکه موز در سیستم هاضمه پی برد. تحقیقات انجام شده در کالج Kastuba هند نشان

می دهد که عامل شیمیایی موجود در موز به نام Protease Inhibitor واقعا باکتری عامل اولسر را متوقف می کند. محققین دیگر در دانشگاه New England در استرالیا نشان می دهد که موز از برگشت اولسر جلوگیری می نماید همان طوری که داروهای گران قیمت این کار را انجام می دهد عوارض جانبی نیز ندارد.
رمز این تحقیقات این بود که این موزها کاملا رسیده و قهوه ای بودند در این مرحله موز ماده ای تولید می کند که همان لایه پوششی تولید شده در معده است که بر اثر اسید معده کاهش پیدا می کند.
در طول این مدت محققین اثرات درمانی دیگر موز را نیز دنبال نموده اند. در تحقیقی که بر روی حیوانات در دانشگاه Kerala در هند انجام شد معلوم گردید که موز نرسیده خشک شده سطح LDL کلستورل را کاهش می دهد که این نوع کلسترول نوع مضر کلسترول می باشد که باعث انسداد رگها می شود و از تغییرات شیمیایی بین عضلات قلب که خود می تواند عامل بیماری Cardio Vascular گردد جلوگیری کند. تحقیق دیگری در New Dehli نشان می دهد که پودر موز خشک شده می تواند درد را کاهش دهد


  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ۱۱:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٧
تگ ها : خواص موز

 

میوه های درمانگر
امروزه مردم امریکا گرایش قوی تری نسبت به انواع میوه ها یافته اند. میوه هایی مثل موز، سیب و پرتغال همیشه حاضر است .

این سه نوع میوه بسیار عالی است اما اشتباه نکنید. انواع میوه ها میوه ها می تواند آرایشی از انواع ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدانهای مقابله کننده با بیماری ها را برای انسان فراهم کند. در حقیقت گسترش افق دید نسبت به میوه ها می تواند به طور قابل ملاحظه ای سبب بهبود سلامت فرد شود. بسیاری از افراد تنها به خوردن چند نوع میوه اکتفا می کنند و در این زمینه تنوعی به کار نمی برند در حالیکه خوردن انواع میوه ها می تواند طیف رنگین کمان سلامتی را کامل کند. در ادامه به بعضی از این میوه ها و تاثیر شگفت انگیز آنها بر سلامتی اشاره خواهد شد.
فشار خون نرمال با....

موز و بهتر از آن انجیل تازه
6 عدد انجیر تازه حاوی 891 میلی گرم پتاسیم کاهش دهنده فشار خون است. یعنی 20% از نیاز روزانه به این ماده با خوردن انجیر تامین می شود.مقدار پتاسیم موجود در این تعداد انجیر برابر با مقدار موجود در یک موز بزرگ است. مطالعه 5 ساله اخیر در نیوزلند ثابت کرده که منابع غنی از پتاسیم سرعت مرگ و میر در افراد 55 سال و بیشتر را به طور قابل ملاحظه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این میوه ها همچنین سبب ارتقا سلامت استخوان می شود. انجیر یکی از منابع سرشار از کلسیم است که کلسیم موجود در آن(6 عدد) معادل نصف فنجان شیر پر چربی است.
سلامت قلب و پیشگیری از بیماری ها و حملات قلبی با....


انگور قرمز و بهتر از آن لیچی
مطالعه ای ثابت کرده که پلی فنول موجود در میوه لیچی سبب حفظ سلامت قلب می گردد و مقدار آن 15% بیشتر از مقدار پلی فنول موجود در انگور قرمز است. این ترکیبات همچنین نقش موثری در پیشگیری از بیماری های حادی مثل سرطان ها دارد. میوه لیچی همچنین در پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه نقش موثری ایفا می کند. میوه لیچی در جنوب چین کشف شده است. لیچی پوسته خشک و چوبی نازک دارد که پر از دندانه های تیز است. زیراین پوست خشک ، بافت لیزی خوابیده که شیرین است. از میوه لیچی استفاده های فراوانی می شود . روی کیک می ریزند. از آن شربت و شراب می سازند. یا با بستنی می خورند. در ضمن عسلی که کندوی زنبورهایش در کنار درختان لیچی است ، بسیار مرغوب و لذیذ می باشد.
پوست زیبا با....


پرتغال و بهتر از آن گواوا
یک فنجان از میوه گواوا 5 برابر بیشتر از یک پرتغال متوسط حاوی ویتامین c می باشد. زنانی که از منابع ویتامین c غنی استفاده می کنند، کمتر از دیگران دچار چروک های پوستی می شوند. این میوه همچنین در مبارزه با انواع باکتری ها بسیار موثر است. این میوه همچنین سرشار از آنتی اکسیدان است. گواوا یک میوه گرمسیری است. این میوه در ایران کاشته می شود. در شمال ایران با نام خارجی گواوا معروف است و در جنوب به اشتباه زیتون می خوانند. گواوا درختچه ای است همیشه سبز که برگ های آن بدون کرک یا پوشیده از کرک است و گل های آن معطر است. میوه آن گوشتدار است. دانه های آن مانند حبه انگور در گوشت قرار دارد. رنگ میوه قرمز یا زرد است. میوه آن شیرین و خوردنی است و آن را به طور خام یا پخته به شکل مربا و ژله می خورند.
کاهش کلسترول با......سیب و بهتر از آن گلابی آسیایی
یک گلابی آسیایی بزرگ تقریبا حاوی 10 گرم از فیبرهای کاهنده کلسترول است که تقریبا 40% از نیاز روزانه را تامین می کند. درحالیکه یک سیب بزرگ نصف این مقدار را تامین می کند. افرادی که از منابع فیبردار استفاده می کنند کلسترول بد خون آنها پایین تر از بقیه افراد است. این میوه همچنین مانع از افزایش وزن تصاعدی می شود.
مقابله با سرطان با ......هندوانه و بهتر از آن پاپایا یا خربزه درختی

این دو نوع میوه از منابع غنی بتاکریپ اکسانتین است که مانع از بروز سرطان ریه می شود. هندوانه همچنین سرشار از لیکوپن است که مانع از انواع سرطان ها مثل معده ، پروستات و ....می شود. همچنین این نوع میوه باعث افزایش قدرت ترمیم بدن می شود. مثلا در صورت مصرف موضعی پاپایا بر روی سوختگی ، سرعت بهبود افزایش می یابد. نوعی آنزیم به نام پاپین در این میوه ها وجود دارد که به هضم کمک می کند. پاپین آنزیمی است که به شکستن آمینو اسیدها کمک می کند.


  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ۱٠:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٧

 

خرما در تمام کتابهای مقدس به احترام نام برده شده است و خود این دلیل بر ارزشمند بودن و فواید آن میباشد در قرآن بنام یکی از میوه های بهشتی نامیده شدهاست .
کلیات گیاه شناسی خرما

خرما میوه ای بسیار قدیمی است و نام آن در کتاب مقدس 42 بار تکرار شده است . این میوه پرخاصیت برای مردم شکورهای راوپایی و آمریکایی تا حدی ناآشنا است و آنرا فقط در کیک و شیرینی مصرف می کنند ولی در خاورمیانه و مخصوصا در کشورهای عربی بعنوان یک غذای اصلی بکار می رود .یهودیان معتقدند درخت خرما در فلسطین و یا اسرائیل امروزی بفراوانی وجود داشته است بطوریکه در ناحیه بین دریای گالیله و دریای مدره جنگل بزرگی از درخت خرما بوده است . در دیانت مسیح ، برگ درخت خرما سنبل و نشانه شهادت و روح شهدائی است که در راه دیانت حضرت مسیح جان باخته اند .ترکیبات شیمیایی:

خرما دارای 25 درصد ساکاروز ، 50درصد گلوکز ، و مواد آلبومینوئیدی ، پکتین و آب می باشد . بعلاوه دارای ویتامینهای مختلف منجمله ویتامین A,b,c,e و مقدری املاح معدنی می باشد .خواص داروئی:

درخت خرما خواص بیشماری درد و می توان گفت که از تمام قسمتهای این درخت می توان استفاده کرد و یک ضرب المثل عربی می گوید که خواص درخت خرما باندازه روزهای سال است.از برگ و شاخه درخت خرما سبد و فرش تهیه می کنند . از هسته آن نان و از میوه خرما شراب و عسل . همانطور که می دانیم خرما تنها میوه ایست که در صحرا وجود دارد و طبیعت این درخت را به مردم صحرا داده است که تمام احتیاجات خود را از آنر فع می کنند .مردم صحرا هسته درخت خرما را در کرده و از آن نان می پزند یا در این هسته را بو داده و از آن بعنوان قهوه استفاده می کنند زیرا دم کرده آن بسیار مطبوع است و یا حتی این در را در آب برای چند روز خیس کرده و بعنوان غذای مقوی به شترهای خود می دهند و معتقدند که این غذا از گندم و جو مقوی تر است .اعراب از قدیم اعتقاد داشتند که خرما انرژی خورشید را گرفته و در خود ذخیره می کنند و این انرژی با خوردن خرما به بدن آنها منتقل می شود .اعراب از خرمای کال نیز استفاده می کنند و معتقدند که اثرات درمانی بسیاری درد من جمله خرمای سبز تقویت کننده اعمال جنسی و انرژی زا یم باشد . حتی هسته خرمای سبز را نیز در کرده و پمادی از آن تهیه می کنند که برای زخمهای آلات تناسلی بکار یم رود .اثر دیگر معجزه آسای هسته خرما از بین بردن تورم پلک های چشم است برای این منظور پمادی از در هسته خرما درست کرده و آنرا روی چشم می گذارند این پماد برای رشد مژه های چشم نیز بهترین دارو است .زندگی پرمشغله و ناراحتی های روانی که میل جنسی را در بعضی از اشخاص از بین می برد بهترین علاجش خوردن مداو م خرما است که میل جنسی را باین اشخاص باز می گرداند . در زمانهای قدیم همواره خرما را برای قدرت و انرژی بکار می برده اند و هنوز بهترین میوه برای بازیافتن انرژی و قدرت جوانی است .گلهای درخت خرما نیز خاصیت دارویی دارند . طعم گلهای درخت خرما تلخ است و اثر مسهلی درد .مضرات :

مواظب باشید در خوردن آن افراط نکنید زیرا دارای قند زیادی است . در این صورت آنهایی که لوزالمعده حساس دارند و یا آنهایی که بیماری قند در خانواده آنها وجود دارد باید کمتر از این میوه استفاده کنند


خرما و بخشی از فواید آن
خرما یا به انگلیسی Dates میوه ای است بهشتی و بسیار مقوی ، که مواد معدنی بسیاری چون آهن ، پتاسیم ، روی ، منگنز، و ویتامین A – B - E را داراست. تحقیقات درباره ی خرما نشان داده که این میوه می تواند پیش گیری بسیاری از سرطان ها مانند سرطان کولون، معده و غیره را در پی داشته باشد.یکی از خواص خرما ملین بودن آن است.البته اگر 6 تا 7 عدد خرما را در 2 لیوان آب جوش خیس کرده و صبح و شب آن را صورت گرم بنوشید و یا مقداری خرما میل کنید و بلافاصله یک تا دو لیوان آب گرم روی آن بنوشید، خاصیت دیگر خرما، خنثی کردن اسید اضافی معده است از آنجا که که زیادی اسید معده باعث ترش کردن و دل درد می شود، بنابراین هر وقت دل درد گرفتید می توانید فرمول چینی ها در طب سنتی استفاده کنید.
بدین طریق که 2 تا 3 عدد خرمای تازه و له شده را در آب جوش بیندازید بعد آن را هم زده و بنوشید.خرما را به عنوان میوه نیز می توانید مصرف کنید. هم چنین حتما برای خواب راحت تر و آرامش بیشتر شام خود را در حدود ساعت 7 بعد ازظهر خورده و قبل از خواب یک عدد خرما و یک لیوان شیر گرم میل کنید.
خرما برای افراد سالمند و بچه ها بسیار مفید است سعی کنید به جای قند و شکر از خرما برای نوشیدن چای استفاده کنید و یا در طباخی از آن استفاده ی بیش تری ببرید. ورزش کاران به علت فعالیت زیاد، به طور حتم باید از عصرانه ای مقوی که با خرما باشد استفاده کنند.
برای مثال خرما و شیر را به همراه نصف فنجان آب آناناس تازه یک قاشق پودر نارگیل ، و یک قاشق آناناس خرد شده ، در مخلوط کن ریخته و معجون فراهم آمده را میل فرمایید.
صد گرم تازه آن دارای 163 کیلو کالری 0.9 گرم پروتئین ، 0.3 گرم چربی ، 38 گرم گلوسید ، 30 میلی گرم فسفر ،1.3 میلی گرم آهن ، 51 میلی گرم کلسیم و 10 میلی گرم ویتامین C می باشد.

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ۱٠:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٧
تگ ها : خواص خرما

 

خرما و بخشی از فواید آن

خرما یا به انگلیسی Dates میوه ای است بهشتی و بسیار مقوی ، که مواد معدنی بسیاری چون آهن ، پتاسیم ، روی ، منگنز، و ویتامین A – B - E را داراست. تحقیقات درباره ی خرما نشان داده که این میوه می تواند پیش گیری بسیاری از سرطان ها مانند سرطان کولون، معده و غیره را در پی داشته باشد.یکی از خواص خرما ملین بودن آن است.البته اگر 6 تا 7 عدد خرما را در 2 لیوان آب جوش خیس کرده و صبح و شب آن را صورت گرم بنوشید و یا مقداری خرما میل کنید و بلافاصله یک تا دو لیوان آب گرم روی آن بنوشید، خاصیت دیگر خرما، خنثی کردن اسید اضافی معده است از آنجا که که زیادی اسید معده باعث ترش کردن و دل درد می شود، بنابراین هر وقت دل درد گرفتید می توانید فرمول چینی ها در طب سنتی استفاده کنید.
بدین طریق که 2 تا 3 عدد خرمای تازه و له شده را در آب جوش بیندازید بعد آن را هم زده و بنوشید.خرما را به عنوان میوه نیز می توانید مصرف کنید. هم چنین حتما برای خواب راحت تر و آرامش بیشتر شام خود را در حدود ساعت 7 بعد ازظهر خورده و قبل از خواب یک عدد خرما و یک لیوان شیر گرم میل کنید.
خرما برای افراد سالمند و بچه ها بسیار مفید است سعی کنید به جای قند و شکر از خرما برای نوشیدن چای استفاده کنید و یا در طباخی از آن استفاده ی بیش تری ببرید. ورزش کاران به علت فعالیت زیاد، به طور حتم باید از عصرانه ای مقوی که با خرما باشد استفاده کنند.
برای مثال خرما و شیر را به همراه نصف فنجان آب آناناس تازه یک قاشق پودر نارگیل ، و یک قاشق آناناس خرد شده ، در مخلوط کن ریخته و معجون فراهم آمده را میل فرمایید.
صد گرم تازه آن دارای 163 کیلو کالری 0.9 گرم پروتئین ، 0.3 گرم چربی ، 38 گرم گلوسید ، 30 میلی گرم فسفر ،1.3 میلی گرم آهن ، 51 میلی گرم کلسیم و 10 میلی گرم ویتامین C می باشد.


  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ۱٠:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٧
تگ ها : خواص خرما

 

انواع چای های داروئی ,خواص ومیزان مصرف آنها

چای ملین Laxative

میزان وزمان مصرف:Q.I.D قبل غذا
مصرف بیش ازحد:ایجاد حالت دلپیچه و اسهال

چای آرتیشو Aurancive Tea

خواص دارو:آرامبخش و تقویت کننده
میزان وزمان مصرف:Q.I.D بین هروعده غذا


چای آرامش بخشSedative

خواص دارو:ارامش بخش اعصاب ورفع خستگی
میزان وزمان مصرف:بعد از غذا Q.I.D

چای چاقی

خواص دارو:اشتها اور
میزان وزمان مصرف:B.D قبل از غذا
مصرف بیش ازحد:افزایش فشارخون

چای اویشن

خواص دارو:انتی سپتیک وضد افت
میزان وزمان مصرف:T.D.Sقبل از غذا


کوردیل Cordila

خواص دارو:پائین آورنده چربی خون
میزان وزمان مصرف:Q.I.Dبعد از غذا

چای فوماریس

خواص دارو:پائین اورنده حرارت بدن وصفرا اور
میزان وزمان مصرف:T.D.Sقبل از غذا


چای ترش Red Tea

خواص دارو:پائین آورنده فشارخون
میزان وزمان مصرف:T.D.Sبعد از غذا

هیپوتنس Hypotens

خواص دارو:پائین آورنده وتنظیم فشارخون
میزان وزمان مصرف:T.D.Sبعد از غذا

بوراد Borana

خواص دارو:تصفیه کننده خون ومقوی اعمال کبد
میزان وزمان مصرف:T.D.Sبعد از غذا


  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ۱٠:٢٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٧
تگ ها : چای درمانی

 

چای سنبل الطیب وگاوزبانValerina and boraga Tae

خواص دارو:تصفیه کننده خون ومقوی قلب
میزان وزمان مصرف:T.D.Sبعد از غذا
مصرف بیش ازحد:اختلالات عصبی


چای تیمولن

خواص دارو:خلط اور ونرم کننده سینه
میزان وزمان مصرف:T.D.Sقبل از غذا


چای خواب آورSleeping Tea

خواص دارو:خواب اوروآرامش بخش
میزان وزمان مصرف:B.D قبل از غذا


چای دیورتیک

خواص دارو:درمان بیماریهای کلیه وسنگ مثانه
میزان وزمان مصرف:T.D.Sقبل از غذا


چای نعناع فلفلی Pipermint

خواص دارو:درمان تهوع
میزان وزمان مصرف:T.D.S بعد غذا
مصرف بیش ازحد:واکنش های آلرژیک


کامیول Camomile

خواص دارو:درمان درد شدید معده و روده و سوء هاضمه
میزان وزمان مصرف:Q.I.D بعد غذا
مصرف بیش ازحد:ایجاد حالت تهوع


شیرین بیان Liquorcrice

خواص دارو:درمان درد و زخم معده و ناراحتی های گوارشی
میزان وزمان مصرف:T.D.Sبعد از غذا
مصرف بیش ازحد:افزایش فشار خون


چای چهار گیاه

خواص دارو:درمان زکام وسرماخوردگی
میزان وزمان مصرف:T.D.Sبعد از غذا


چای چهار تخمه

خواص دارو:درمان سرفه وزکام والتهابات گلو
میزان وزمان مصرف:Q.I.D بین هروعده غذا


تیموس Thyme

خواص دارو:درمان کم خونی وپائین آورنده قند خون
میزان وزمان مصرف:T.D.Sبعد از غذا


رزماری

خواص دارو:درمان نارسائی کبد وصفر


چای بابونه

خواص دارو:ضد اسپهاسم واشتها اور
میزان وزمان مصرف:T.D.Sقبل از غذا
مصرف بیش ازحد:واکنشهای الرژیک درکودکان


پریما Prima

خواص دارو:ضدنفخ و درمان دلپیچه
میزان وزمان مصرف:Q.I.D بعد غذا


ملیس

خواص دارو:مقوی قلب واعصاب


چای سبزGreen tea

خواص دارو:مقوی معده وپائین اورنده چربی خون
میزان وزمان مصرف:T.D.Sبعد از غذا


سنا Sena

خواص دارو:ملین و مسهل
میزان وزمان مصرف:T.D.Sقبل از غذا
مصرف بیش ازحد:ایجاد حالت دلپیچه و اسهال


پسیلیومPsyllium

خواص دارو:ملین ومسهل
میزان وزمان مصرف:B.Dقبل از غذا
مصرف بیش ازحد:انسداد روده ومری


چای ورونVerbena

خواص دارو: نشاط آور
میزان وزمان مصرف:T.D.S بعد غذا

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ۱٠:٢٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٧
تگ ها : چای درمانی

سلامت


نوشیدن روزانه سه یا چهار فنجان چای به اندازه نوشیدن مقدار زیادی آب مفید است و حتی ممکن است مزایای بیشتری برای سلامتی به همراه داشته باشد.

به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز به نقل از بی‌بی‌سی، مطالعاتی که در نشریه اروپایی تغذیه بالینی انجام گرفت، اعتقاد مرسوم را که چای باعث از دست رفتن آب می‌شود، رد کرد.
متخصصان تغذیه انگلیسی دریافتند چای نه تنها همانند آب باعث جایگزینی آب از دست رفته می‌گردد، بلکه از بدن در مقابل اختلالات قلبی و عروقی و برخی سرطان‌ها محافظت می‌کند.
متخصصان براین باورند که فلاوونویدها، ترکیبات کلیدی در چای هستند که باعث بهبود سلامتی می‌شوند.
فنجان چای سالم
این آنتی اکسیدان‌های چند فنوله در غذاها و گیاهان زیادی یافت می‌شوند که شامل برگ‌های چای می‌شوند و مانع از آسیب‌سلول‌ها می‌گردند.
دکتر کری راکستون متخصص تغذیه مرکز سلامت و همکارانش در دانشکده کینگ لندن بر روی مطالعات منتشر شده بر روی علایم موثر چای در سلامتی تحقیق کردند. آنها دلایل روشنی یافتند مبنی بر اینکه نوشیدن روزانه سه تا چهار فنجان چای خطر ابتلا به حملات قلبی را متوقف می‌کند. برخی مطالعات حاکی از این است که مصرف چای مانع بروز سرطان می‌شود. اگر چه این تاثیر چای کمتر پاسخ می‌دهد. اثرات مثبت دیگری که بر روی سلامت مشاهده شده شامل محافظت در مقابل پلاک دندانی و فاسد شدن دندان بعلاوه استحکام استخوان‌ها است.
دکتر راکستون می‌گوید: نوشیدن چای به نسبت بهتر از نوشیدن آب می‌شود. آب اساسا جایگزین مایعات بدن می‌شود، درحالی که چای جایگزین مایعات شده و نیز حاوی آنتی اکسیدان است بنابراین در عین حال دو کار را صورت می‌دهد.
جایگزین کردن آب
وی می‌گوید: این که چای باعث از دست رفتن آب می‌شود افسانه‌ای بیش نیست، تحقیقاتی که روی کافئین انجام شده حاکی از این مطلب است که دوز بالای کافئین باعث از دست رفتن آب می‌شود و همه افراد تصور می‌کنند تمام نوشیدنی‌های کافئین دار اینگونه هستند. ولی اگر حتی شما یک فنجان چای یا قهوه کاملا غلیظ میل کرده‌باشید، میزان خالصی مایع دریافت کرده‌اید.
وی افزود: همچنین یک فنجان چای حاوی فلوراید است که برای دندان‌ها مفیدمی‌باشد.
هیچ مدرکی مبنی بر اینکه مصرف چای برای سلامتی مضر است، وجود ندارد، با این وجود تحقیقات حاکی از این است که چای توانایی بدن در جذب آهن غذا را کاهش می‌دهد. بدین معنی که افرادی که در خطر ابتلا به آتمی هستند باید از مصرف چای در زمان‌های نزدیک صرف غذا خودداری کنند. تیم تحقیقی دکتر راکستون دریافتند که مصرف متعادل چای زیر سه فنجان در روز است.
وی گفت: نوشیدن چای بیشتر در افراد مسن مرسوم است، یعنی در میانگین سنی 40 سال. گاهی در افراد مسن 70 درصد از مایع ورودی به بدن‌ آنها از طریق چای تامین می‌شود. بنابراین این یک عامل خیلی مهم است.
کلر دیلامسون از موسسه تغذیه اسپانیا گفت: تحقیقات آزمایشگاهی تاثیر بالقوه‌ای که چای در سلامت می‌گذارد را ثابت کرده . این دلایل و مدارک بر روی انسان خیلی شدید نیست، بیشتر تحقیقات نیاز به کار دارند ولی اثرات مثبت قطعی بر روی سلامت از طرف پلی‌فنول‌ها به منظور کاهش خطر بیماری‌هایی چون اختلالات قلبی عروقی و سرطان‌ها وجود دارد. بر حسب مایع ورودی به بدن روزانه یک و نیم تا دو لیتر توصیه می‌کنیم و این میزان می‌تواند حاوی چای نیز باشد. چای باعث از دست دادن آب نمی‌شود. بلکه یک نوشیدنی سالم است


  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ۱٠:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٧
تگ ها : چای درمانی

سلامت

سرگیجه

اصطلاح سرگیجه به حالتی اطلاق می شود که بیمار احساس می کند که اشیا به دور او می چرخد و بالعکس چشمش سیاهی می رود وگاهی بیمار نمی تواند یک حالت جهت یابی بین خود و اشیاء را بیابد. سر گیجه اکثر در بیماریهای لابیرنت گوشی، شاخه دهلیزی عصب هشتم یا هسته مرکزی این عصب یا ارتباطات آن دیده می شود، شایع ترین علل سرگیچه سندروم می نییر است لابیرن تیت حاد و آسیب های عضوی، مغزی، حالات امتلائی و فشار خون و بسیاری از عوامل دیگرمی تواند عامل سرگیجه باشد مثل کم شدن ناگهانی فشار خون و غیره.

تابلو زیر کمک به تشخیص سرگیجه می کند

اگر سرگیجه بطور ناگهانی ایجاد شده باشد، سرگیجه مرکزی که ورم لابیرنت گوش داخلی، اختلال عروق گوش داخلی می تواند عامل آن باشد.

اگر سرگیجه بطور مزمن و کهنه باشد و نیز زودگذر باشد باید دید که علائم گوشی در بیمار وجود دارد یا خیر که اگر وجود داشته باشد استوئیت ماستوئیدیت، بیماری منیر، نورینوم اکوستیک ممکن است بوده باشد.

اگر علائم گوشی وجود ندارد باید دید که آیا با وضعیت بیمار ارتباط دارد یا خیر که اگر ارتباط دارد ممکن است مربوط به، سرگیجه وضعی یا استوفیت های مهره ای باشد.

اگر با وضعیت بیمار مربوط نباشد ممکن است عامل آن داروها هیپروانتی لاسیون (زیاد نفس کشیدن) آسیبهای گردن و یا میگرن باشد.

اگر سرگیجه مدام باشد باید دید علائم گوشی وجود دارد یا خیر اگر وجود داشته باشد مربط به نورینوم اکوستیک و سایر تومورهای زاویه جمجمه وپل دماغی است اگر علائم گوشی وجود نداشته باشد باید دید که با حالت غشی همراه است یا نه اگر با غشی همراه باشد باید به فکر عدم تکافوی گردش خون، بیماری قلبی بازیلر، آرتریو اسکلروز کاروتید، حساسیت سینوس کاروتید افتاد. اگر با خالت غشی همراه نباشد، بیماریهای پسیکونوروز، بلا بودن فشارخون، کم خونی، مرض قند ( دیابت ) پر کاری تیروئید و ناسازگاری خونی مطرح می شود.

سرگیجه از نظر مزاجهای چهارگونه

سرگیجه در نزد کسانیکه خون زیادی دارند علائم:

سرخی صورت و چشمها، برآمدگی عروق پیشانی و شقیقه و به سزعت رفع شدن سرگیجه.

درمان:

خون گیری لازم است و پاکسازی بدن را با جوشانده هلیله و سکنجبین و شربت عناب و لعاب اسپرزه و آب انار و آب غوره و آب گشنیز و پرهیز از غذاهای گرم یا شور و سرشویه با جوشانده گل سرخ، بابونه و سبوس گندم و ضماد صندل و گلاب و روغن گل با روغن مورد و سرکه بر سر و آنچه در سردرد دموی مزاج یا پرخونی آمده است در اینجا نافع است.

سرگیجه در صفراوی مزاج علائم:

زردی صورت و تلخی دهان حالت چرت زدن، سرعت نبض، بهبودی از خنکیها و زود از بین رفتن سرگیجه.

درمان:

جوشانده شاه تره، پوست هلیله زرد، فلوس و ترنجبین، یا شیرخشت. آب انار، آب تمرهندی، سکنجبین و شربت لیمو، مغز فندق و گیشنیز و مویز و اسپرزه با شکر و آب انار ترش و آب غوره مؤثر است، سیب و به و سوپ جو و مرغ و آب غوره و تمرهندی مفید است گل بنفشه و صندل بو کنند و دستورات سردرد ضفراوی نیز در اینجا حاکم است.

نسخه:

هلیله زرد 15 گرم

تمرهندی 50 گرم

شاه تره 10 گرم

آلو 100 گرم

سه پستان 15 گرم

آب دو بطر

همه را جوشانده صاف کرده شیر خشت  25 گرم اضافه نموده روزه چهار استکان میل نمایند این نسخه برای امراز صفراوی مفید است و برای بیماری های خارش دار و جرب نیز مؤثر است و روزانه به جای آب می توان از عرق کاسنی استفاده نمود و ضماد گل خطمی و آرد باقلا و اسپرزه به ناحیه سر مفید است پاشویه گل خطمی و جو و بنفشه و همچنان سر شویه به و سیله آنها برای اینگونه بیماران توصیه می شود. پاشویه فوق را می توان با جوشانیده کاه جو نیز انجام داد.

سرگیجه در بلغمی مزاج علائم:

سنگینی سر، کمبود عطش، لعاب فراوان دهن، تندی نبض، سفیدی بدن.

درمان:

دادن ایارج فیقرا و بوئیدن مرزنجوش مفید است.

ازجوشانده بابونه 10 گرم برنجاسف 5 گرم مغزناخنک 5 گرم شبت 10 گرم سر را ماساژ دهید و بقیه معالجات مانند سردرد بلغمی است.

سرگیجه در سوداوی مزاج علائم:

کثرت فکر، خاموشی، تخیل ( خیالپردازی) چیزهای فاسد، ضعف و سفتی نبض.

درمان:

پاک سازی سودا از بدن، مالیدن روغن شبت، روغن بابونه و یا ماساژ سر با آب جوشیده آنها، بقیه دستورات مانند سردرد سوداوی است.

سرگیجه با علت معدی در حالت صفراوی

غلبه بیماری در وقت خالی بودن معده و سکونش در سیری، حالت خفقان، قی، کمبود اشتها، درد بالای معده، تلخی دهان، سرعت نبض، زودرنجی یا تیزی حواس.

درمان:

اول سکنجبین با آب گرم و قدری نمک داده تا بیمار استفراغ کند سپس آلوچه خشک 100 گرم تمر هندی 50 گرم هر دو را جوشانده 50 گرم ترنجبین شیره کش کرده به آن اضافه کنند 5 روز صبح ناشتا میل نماید آب غوره، آب انار ترش مفید بوده و سوپ گشنیز و آنچه در سرگیجه صفراوی گذشت در اینجا مفید است.

سرگیجه با شرکت معدی در حالت بلغمی

در اینجا از جوشانده تخم ترب و نمک و سکنجبین معده را خالی نمایند ( شستشوی معده ) مسهل بلغم دهند بعد از پاکسازی معده برای تقویت آن نخود هندی 5 گرم، مصطکی 10 گرم، گل قند نصف لیوان به مدت چهار روز این مقدار داده می شود، جوشانده 5 گرم برنجاسف با عسل به مدت 15 تا 20 روز مفید است.

دادن اطرفیل صغیر مفید است.

فرمول اطرفیل صغیر ( هر سه هلیله را با آمله برابر سائیده در روغن بادام یا روغن گاو ریخته عسل یا مویز یا کشمش سه چندان همه مخوط کرده روزی سه قاشق مربا خوری ) این شربت مقوی دماغ مصفای ذهن و رنگ صورت و از بین برنده ناراحتی های مقعد و بواسیر نیز می باشد، سرگیجه با علل و عوامل دیگری به وجود می آید که با بر رسیهای دقیق علل آن معلوم خواهد شد.


  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٧

رغ

اسـم تـخـم مـرغ در یـکـی دو دهـه اخـیـر بد در رفته است.
کـارشناسان سلامتی معتقدند که برای سلامت قلب مضر
اسـت، و خـلاصـه این کــه موضوع بحث و انتقاد بسیاری از
مـنـتـقدان مـی بـاشنـد. امـا آیـا بـه راسـتی دوست سفید
رنـــگ ( و گاهی قهوه ای) ما برایمان اینقدر مضر است؟ به
تـازگی بسـیــاری از سازمانهای بهداشتی به دفاع از فواید
تخـم مـرغ پــرداخته اند. پس ما باید کدام یک از حرف ها را
قبول کنیم؟ اگر مضر هستند پس چرا مجددا درمورد خواص
آنها تبلیغ می شود؟
تصور نادرست در مورد تخم مرغ
سـابق بر این تصور می شد که تخم مرغ کلسترول خون را
افزایش می دهد. و همانطور که می دانـیـد کلســـترول بالا
باعث ایجاد سکته قلبی میـشود. زرده تخم مرغ به تنهایی
شامل 5 گرم چربی می باشد که برای متخصصین تغذیه کافی است که ادعا کنند تخم مرغ باعت ایجاد تسدد شراین می شود.
یک تصور نادرست دیگر این است که مردم فکر می کنند کلسترول همان چربی است. این امر درست نیست. کلسترول یک ماده مومی شکل است که از نظر ظاهری کمی شبیه به چربی می باشد اما خصوصیات متفاوتی با آن دارد. دانشمندان امروزه به این نتیجه دست پیدا کرده اند که کلسترول در بسیاری از غذاها وجود دارد و کلسترولی که در خون مشاهده می شود با آنچه که قبلا تصور می شد تفاوت های بسیاری دارد. بنابراین برای حل کردن راز تخم مرغ باید مطالبی در مورد کلسترول بدانیم.
کلسترول
پیش از هر چیز باید بدانید که کلسترول لزوما چیز بدی نیست. بدن انسان برای حفظ دیواره سلولی، تجزیه بافت اعصاب و تولید ویتامین D به کلسترول نیاز دارد. ضمنا دو نوع کلسترول وجود دارد: کلسترولی که در غذاها وجود دارد و دیگری کلسترول خون. که هر دو از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند.
کلسترول غذایی را می توانید در غذاهایی نظیر: گوشت قرمز، گوشت سفید، غذاهای دریایی، تخم مرغ و لبنیات پیدا کنید. کلسترول نوع دوم ( کلسترول خون) در کبد تولید می شود و با جریان خون به تمام نقاط بدن می رسد. کلسترول خون خود به دو زیر مجموعه تقسیم بندی می شود: لیپو پروتیین های متراکم (hdl) و لیپو پروتیین های کم تراکم (ldl). Ldl به این دلیل که به دیواره شریان های خونی می چسبد به عنوان کلسترول بد شناخته می شود.
چیزی که واقعا بد است میزان لیپو پروتیین های کم تراکمی است که در خون وجود دارد. مقدار بیش از اندازه آن باعث ایجاد ناراحتی های قلبی می شود. دانشمندان اخیرا به این نتیجه رسیده اند که مصرف غذاهایی که دارای کلسترول هستند میزان کلسترول خون را افزایش نمی دهند. حداقل می توان گفت که تعدادی از کارشناسان با این نظر موافقند ( مثل همیشه عده ای مخالف وجود دارد.)
بر اساس یکی از تحقیقاتی که دکتر وندا هاول به همراه همکارانش در دانشگاه آریزونا انجام داده است، در طی یک مطالعه آماری که در طول 25 سال به پایان رسید به این نتیجه رسیده اند که مصرف کلسترولی که در لبنیات وجود دارد به هیچ وجه کلسترول خون را بالا نمی برد. این تحقیق همچنین حاکی از آن است که افرادی که دارای رژیم غذایی کم چربی بوده و حتی روزی 2 تخم مرغ مصرف می کردند هیچ نشانه ای از افزایش کلسترول در خون آنها مشاهده نشده است.
بنابراین چه چیزی باعث افزایش کلسترول خون می شود؟ یکی از تئوری ها بر این اصل استوار است که چربی های اشباع شده عامل افزایش کلسترول می باشند. از سه نوع چربی که وجود دارد ( اشباع شده، اشباع حلقه ای و اشباع نشده) تنها نوع اشباع شده آن باعث افزایش کلسترول و در نتیجه میزان Ldl می باشند. تخم مرغ دارای چربی های اشباع نشده می باشد که می تواند میزان کلسترول بد خون را کاهش دهد، به شرط اینکه مصرف آنرا جایگزین غذاهایی با چربی های اشباع شده نمایید.
غذاهای خوشمزه
تخم مرغ یک غذای کاملا مغذی است. فقط از چربی (زرده) و پروتئین (سفیده) تشکیل نشده، بلکه مقادیر بسیار زیادی از ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن نیز در آن یافت می شود که از جمله آنها می توان به نکات زیر اشاره کرد...
ویتامین ها
a: مناسب برای پوست و رشد
d: با تولید کلسیم مقاومت استخوان ها را افزایش می دهد
e: از سلول ها در برابر فرایند اکسایش جلوگیری می کند
b1: باعث آزاد شدن انرژی موجود در کربوهیدرات ها می شود
b2: انرژی موجود در چربی ها و پروتئین ها را آزاد می کند
b6: سوخت و ساز پروتئین در بدن را بهبود می بخشد
b12: در ساختار بافت های عصبی و سلول های خونی نقش مهمی دارد

مواد معدنی
آهن: در ساخت گلبول های قرمز خون بسیار موثر است
روی: به تعادل آنزیم ها کمک کرده و فرایند بلوغ را تسریع می بخشد
کلسیم: مهمترین ماده معدنی در تقویت استخوان و دندان
ید: ترشح هورمون ها تیروئید را کنترل می کند
سلنیوم: مانند ویتامین E از سلول ها در برابر فرایند اکسایش محافظت می کند
بهترین نوع پروتئین
اگر موارد بالا برای شما کافی نیست باید این را هم اضافه کنیم که در سفیده تخم مرغ انواعی از خالص ترین پروتیین ها وجود دارد. آنقدر مغذی است که دانشمندان زمانی که میخواهند پروتئین سایر غذاها را محاسبه کنند، پروتئین سفیده تخم مرغ را به عنوان استاندارد در نظر می گیرند. "ارزش غذایی" آن (مقیاسی است برای تعیین فایده پروتئین رشد) 39.7 می باشد. این در حالی است که ارزش غذایی شیر، گوشت و برنج به ترتیب 84.5 ، 74.3 ، و 64 می باشد.
هر چه ارزش غذایی بالاتر باشد پروتیین بهتر جذب می شود. به همین دلیل است که بدن سازها در رژیم غذایی خود از سفیده تخم مرغ استفاده می کنند. زمانی که شخص، به عنوان نمونه گوشت مصرف می کند، تمام پروتیین آن به طور خالص مصرف نمی شود.
پروتئین یک ماده مرکب می باشد. به این دلیل است که کارشناسانی که برای بدن سازها پروتئین مصنوعی می سازند همیشه از سفیده تخم مرغ در فراورده های خود استفاده می کنند. همانطور که مشاهده می کنید هر عدد تخم مرغ معمولی حاوی 6.3 گرم پروتئین می باشد.
چگونه تخم مرغ را بخوریم
کارشناسان معتقدند با اینکه تخم مرغ دارای میزان کمی چربی های اشباع شده است بیش از روزی 2 عدد از آنها را نباید مصرف کرد. زرده تخم مرغ دارای چربی می باشد که اگر چه این چربی ها باعث بالارفتن کلسترول خون نیستند اما اگر بیش از اندازه از آنها مصرف شود مشکلات دیگری را برای فرد ایجاد می کنند.
مسمویت از طریق تخم مرغ هر ساله 5000 نفر را به کام مرگ می برد. 1 تخم مرغ از هر 10000 عدد به سالمونلا آلوده است. به همین دلیل شما نباید هیچ گاه آنها را به طور خام مصرف کنید، و یا اینکه در شیر مخلوط کرده و یا به طور خام ببلعید.
بهترین روش برای طبخ تخم مرغ بستگی به غذایی که دارد که می خواهید درست کنید. سازمان غذایی آمریکا اعلام می کند که دمای طبخ تخم مرغ نباید بیش از 250 درجه فارنهایت باشد. اگر بر روی تخم مرغ قسمت های آبکی و شلی وجود داشته باشند بدین معناست که پخت به طور کامل انجام نشده است.
به به ، تخم مرغ
ـــــــــــــــــــــــــ
بنابراین شما با تمام حقایق در مورد این ماده خوراکی و مفید آشنا شدید. زمانی دشمن شما بود اما حالا یکی از دوستان جدا نشدنی شماست که بسیار مغذی بوده و آنقدرها هم که تصور می کردید مضر نیست. حاوی مقادیر زیادی پروتئین بوده و طرز تهیه آن بسیار ساده می باشد و یک غذای طلایی طبیعی است... البته اگر در خوراک آن زیاده روی نکنید

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٢:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٥

 

خواص سرکه هر چه بگوییم باز هم کم گفته ایم. این فرآورده عجیب به همان اندازه که در آشپزی مورد مصرف دارد در خانه داری نیز کارآمد است اگر موارد درمانی را هم به آن بیفزاییم بی تردید فهرست در پی آمده، خیلی بیش از این می شد.
▪ برای نگهداری پنیر، آن را میان دستمالی تمیز و آغشته به سرکه بپیچید و در یخچال نگهدارید.
▪ لکه های ظروف استیل ضدرنگ و کروم را با دستمال آغشته به سرکه تمیز و صیقلی کنید.
▪ برای براق کردن و زدودن بو و جرم از ظروف آشپزخانه، آن ها را با سرکه و آب بشویید.
▪ برای پاک کردن روغن های جمع شده روی اجاق گاز، از سرکه کمک بگیرید.
▪ بوی بد و زنگ و کپک دیوارها را با دستمال آغشته به سرکه تمیز کنید.
▪ پنجره ها و شیشه ها را با آب و سرکه تمیز کنید تا برق بیفتد.
▪ برای تمیز کردن چاه ها و باز کردن گرفتگی آن ها، درونشان سرکه در حال جوش بریزید.
▪ مخلوط نمک و سرکه، پاک کننده ای همه کاره است.
▪ پیش از پختن ماهی، آن را درون مخلوط آب و سرکه بخیسانید تا ترد و خوشمزه تر شود.
▪ به روغن سرخ کردنی کمی سرکه بیفزایید تا غذاها طعم روغن نگیرند.
▪ برای حذف رسوبات آهکی کتری، آن را از آب و سرکه پر کنید و ۲۴ ساعت به همان حال رها کنید.
▪ برای کاهش رسوبات در لوله ها و رادیاتورها، درون آن ها سرکه بریزید.
▪ برای زدودن بوی شیشه های دهان گشاد، از آب و سرکه استفاده کنید.
▪ قبل از رنگ کردن سطوح فلزی، آن ها را با سرکه تمیز کنید.
▪ اگر سیب زمینی زیادی پوست کنده اید، می توانید اضافه آن را در محلول آب و سرکه در یخچال نگهدارید.
▪ هنگام پختن برنج، به آب آن یک قاشق چایخوری سرکه بیفزایید تا برنج شما بیشتر ری کند و درشت تر شود.
▪ پس از شامپو کردن، موهای سر خود را با مخلوط ۳۰ گرم سرکه در یک لیتر آب شست و شو دهید تا باقیمانده شامپو از موهایتان پاک و موهایتان براق تر شود.
▪ گوشت را ۲۴ ساعت درون سرکه بخوابانید تا هم میکروب های آن از بین برود و هم تردتر شود.
▪ روی لکه های لباس سرکه بمالید و سپس آب بکشید.
▪ ماهی یک بار در ماشین رختشویی سرکه بریزید و بدون لباس آن را روشن کنید تا رسوباتش زدوده شود.
▪ سطوح دستشویی و حمام را با سرکه بشویید.
▪ برای زدودن رسوبات درون اتوی بخار، مخزن آب آن را از سرکه پر کرده و اتو را به برق بزنید و بخار آن را فعال کنید.
▪ برای از بین بردن علف های هرز میان درزها و آجرها، سرکه بریزید.
▪ سرکه همچون جوش شیرین بوزدایی خوب است، آن را با جوش شیرین مخلوط کرده و در هوا افشانه (اسپری) کنید و یا مخلوط آب و سرکه را روی شعله و یا منبع حرارتی دیگر قرار دهید تا بخار آن وارد فضا شود با این کار اشتهای اعضای خانواده نیز برای خوردن بیشتر می شود.

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٢:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٥
تگ ها : خواص سرکه

 

خواص ـ کاربرد : خوردن آویشن برای تقویت بدن و معده، تقویت بینایی، ضد نفخ، ضد تشنج، ضد سرفه، ضد صرع، رفع تشویش و دلهره، زکام مغزی و درمان سرفه، تنگی نفس، ذات الریه، سیاه سرفه، اخلاط خونی، بیماریهای کلیه و مثانه و معالجه کرمک و انگلهای دیگر، معالجه درد مفاصل، نقرس، سیاتیک، خونریزیهای رحمی، ترشحات زنانه، ضعف زیاد و ناتوانی مفید است. برای جلوگیری از ریزش موی سر نیز مفید است.
یکی دیگر از خواص آویشن این است که خون را به جریان می اندازد. اعمال اعضای جنسی و تناسلی را در بدن تحریک و تقویت می کند. هوش و قوه ادراک را زیاد و قابض و مقوی است.
موارد پرهیز: جوهر آویشن بعلت اینکه تمام بافتهای بدن را تحریک می کند ممکن است باعث اسحال و استفراغ شود.
زیاده روی در مصرف آویشن، کلیه را تحریک نموده موجب بروز آلبومین در ادرار ، تضعیف عضله قلب، ایجاد سرگیجه و بروز صداهایی در گوش شود.محل تولید و رویش : در سراسر اروپا، در مناطق معتدله عالم، آب و هوای شمال ایران در آستارا، طالش ، دیلمان و رودبار است.
خواص و کابرد: به عنوان تونیک، مقوی، برای معالجه ریه و حنجره، خون ساز به علاوه محرک کلیه ها و معده است و برای برطرف کردن یبوست، درد روده و اسهال خونی کاربرد دارد.
مانع تشکیل سنگ در کیسه صفرا یا کلیه می شود برای رفع سرگیجه مفید است. برای تقویت نیروی جنسی و خوردن مغز آن مسکن دل پیچه است. ضماد آن با عسل و پیاز و نمک برای گزیدن سگ هار نافع است. در گرم مزاج ها اگر گردو بخورند باید دهان خود را بشویند و انار ترش بمکند یا سکنجبین بخورند و یا کمی خشخاش بخورند.
گردو تقویت کننده چشم، بینی، دهان، مو، ناخن، اعصاب، در درمان بی خوابی، سستی، ترس، دلهره، ملین، درمان آب کبدی، در درمان بواسیر، ورم پستان، درمان فلج و نقرس ، سیاتیک، میگرن، رفع ریزش مو، بیماریهای پوستی، قند، همراه با انجیر باعث چاقی شده، جهت جلوگیری از خارش مهبل، و ترشحات زنانه که به علت کمبود حس در بدن می باشد.
از نظر پیشوایان مذهبی: امیرالمؤمنین علی (ع) فرمود: خوردن گردو در موقع شدت گرما، حرارت را در اندرون انسان تحریک می کند و خوردن آن در زمستان کلیه ها را گرم می کند و سرما را برطرف می کند.
پنیر و گردو اگر باهم باشند در مجموع شفاست. (امام صادق (ع))
خوردن گردو با زنیان مفید است و نور چشم را زیاد می کند و بواسیر را می سوزاند. باد را از بین می برد و رنگ صورت را نیکو می کند. (امام صادق (ع))
گردو طبق نظر حکمای طب سنتی: از نظر طبیعت گرم و خشک است و تازه آن کمتر گرم و کمتر خشک است.محل رویش و تولید اینگونه کیالک یا زالزالک : در فارس در کتل پیرزن، سوریه، لبنان، عراق، ترکستان، در ارتفاعات دره کرج، زنجان دیده می شود.
اسامی دیگر: کیالک، خفچه، زعرور الادویه ، تفاح بری، و گونه های مختلف دارد.
موارد استعمال: ناراحتیهای گوارشی، اسهال، تب بر، اختلالات عصبی (گل)، کمی ویتامین C ، هایپرتروفی
خاصیت درمانی: ملین، مقوی معده، بازکننده گرفتگی ها و محرک، مقوی قلب دم کرده گلهای آن برای ضعف قلب ، آنژین، ورم آئورت، اختلالات عصبی، بی خوابی، سرگیجه و احساس صدا در گوش مفید است. جهت اسهال و قطره قطره آمدن ادرار توصیه شده است.محل رویش و تولید: در مناطق سردسیر کوهستانی لطیف و شاداب می شود. و در مناطق مختلف ایران کاشته می شود.
خواص – کاربرد: قابض- آرام بخش و تب بر- مقوی و ملین است دماغ را تر و تازه می کند. مقوی قلب و معده و هاضمه است و رافع خفقان و تشنگی برای مرض قند نیز مفید است.
مورد استعمال: آرام بخش- ضد تب،‌ضد کرم، تقویت عمومی بدن، سوزش مثانه، ضد خونریزی و اسهال (شکوفه)
مصرف داروئی: تأمین بهداشت و تقویت چشم دفع سنگی که در مجرای ادرار متوقف شده و حتی درمان وجود میکروب در ادرار.
از خواص دیگر آن، تصفیه کننده خون، دفع کننده اسیداوریک و تأمین کننده عناصر معدنی بدن.
از نظر پیشوایان مذهبی: گلابی قلب را جلا می دهد و دردهای اندرون را فرو می نشاند. (امام صادق(ع))

کسی که دلش گرفته و اندوهناک است باید گلابی را بعد از غذا بخورد. (امام صادق (ع))

موارد احتیاط: گلابی نباید با شکم خالی خورده شود و بعد از آن هم نباید آب خورد خصوصاً آب سرد و غذائی که احتیاج به آب داشته باشد.
گلابی ترش برای اشخاص سالخورده و بیماران مبتلا به فلج و سرد مزاجان مضر است و باید با عسل و زیره و کندر و نظایر آن خورده شود .
از نظر حکمای سنتی: گلابی طبیعت معتدل مایل به گرم و در ضمن تر میباشد.
گلابی ترش که به گلابی چینی معروف است از نظر طبیعت سرد و خشک است.
آخرین تحقیقات توسط دانشمندان مصری بر مفید بودن گلابی برای بیماران دیابتی و فشار خون بالا صحه گذاشت.
بعلت داشتن منگنز فراوان، برای بیماران قلب، کبد و کلیه وگرفتگی عروق مفید است.
محل رویش و تولید: این گیاه به طور پرورشی در اکثر مناطق ایران کاشته میشود.
خواص – کاربرد: ملین، مقوی ریه و افزاینده حرارت غریزی، خونساز، چاق کننده و اشتها آور.
روغن نخود خیلی گرم و خشک است و مقوی مو و نیروی جنسی است برای درد دندان و سردرد مفید است.
نخود مضر مثانه است و از این نظر با خشخاش خورد شود و آشامیدن آب بعد از خوردن نخود مضر است.
نخود زیاد کننده خون قائدگی، منی و میل جنسی، درمان بیماریهای رحم، خروج کرمک مقعد، رفع خارش بدن، معالجه کک و مک، رفع بی حسی عضو، و امراض مفاصل.
از نظر طب سنتی: گرم و خشک است.
از نظر پیشوایان مذهبی: نخود برای درد سینه مفید است. (امام صادق (ع))
امام رضا (ع) فرمود: نخود برای درد پشت خوب است.زغال اخته سرشار از ویتامین ث و ب است و مقدار زیادی آهن و کلسیم و منیزیم دارد.
خواص - کابرد: برای رقیق شدن خون و خونریزی است. خون ترش را قلیایی می کند و برای تصفیهْ خون به کار می رود.
کلیه قسمتهای گیاه مقوی و قابض است. پوست درخت اثر تب بر دارد. میوه های رسیده آن در بیماریهای عفونی و تب اسهال و ورم روده ها و خونریزی ها به کار می رود.
از جوشانده پوست درخت برای معالجهْ بیماری مالاریا استفاده می شود. تقویت کنندهْ معده، تسکین دهندهْ عطش است.
از نظر حکمای طب سنتی: کمی سرد مایل به اعتدال ولی خشک و قابض است. زغال اخته برای سینه مضر است و از این نظر بهتر است با شکر خورده شود.
« آووکادو » Avacado
نام محقق: مریم عراقی
نام علمی آن: Persea americana Mill. است.
خواص و کاربرد: مقوی معده، ضد اسهال، بی حس کننده و التیام بخش، برای رفع دردهای پشت و بند آوردن اسهال خونی.
در صنعت از روغن آووکادو برای خوشبو کردن انواع کرمهای مالیدنی استفاده می شود. آووکادو بر عکس سایر میوه جات دارای چربی نسبتاً زیادی است و این موضوع سبب شده است که برای آن ارزش بالای قائل شوند.
هشتادوپنج درصد چربی آووکادو را اسیدهای چرب غیر اشباع تشکیل می دهند. آنها کلسترول LDL بالا را که به قلب و عروق صدمه می زند کاهش می دهند.
اسید اولئیک موجود در آووکادو یک مزیت فوق العاده دارد و آن عبارت از این است که نه تنها کلسترول LDL را کاهش می دهد بلکه کلسترول HDL مثبت را نیز افزایش می دهد. افراد چاق باید اعتدال آنرا نگه دارند چون اسید اولئیک آن در صورتی که انسان حرکتی نداشته باشد ضمن پائین آوردن کلسترول روی باسن می نشیند. آووکادو باعث تقویت قلب و جریان خون می شود. پوست و غشاء مخاطی را نوسازی می کند.
آووکادو ویتامین های B و مخصوصاً 6B، بیوتین، نیاسین، زیادی دارد.
وجود ویتامین 6B و چربیهای سالم در آووکادو سبب می شوند که مریضهای قلبی و عروقی بتوانند از چربی آووکادو استفاده کنند.
موارد مصرف در زیبائی: روغن آووکادو از ویتامین ها و موارد چربی سرشار است. در بسیاری از کرمهای زیبائی و کرمهای پوست خشک استفاده می شود.
محل تولید و رویش: این گیاه در برزیل و قسمت گرم آمریکا و غرب هندوستان و در برخی مناطق دنیا کاشته می شود.در ایران بطور کلی فندق گفته می شود . ولی در ارسباران و اردبیل نام محلی آن فندخ است.
به هندی فینداک گفته می شود.
خواص و کاربرد: فندق نیروی جنسی را افزایش می دهد و مقوی روده ها و برای دفع سموم سرد مفید است.
اگر ناشتا یا بعد از غذا با انجیر و سداب و عسل مخلوط خورده شود برای گزیدن عقرب نافع است.
خوردن 30 گرم آن با عسل برای سرفه مزمن، کمک به خارج کردن اخلاط سینه و ریه و بو داده آن با کمی فلفل موافق سینه و ریه و با انیون برای خفقان، سوزش مجرای ادرار، دفع سموم سرد و زهر عقرب مفید است.
بهترین تقویت کننده مغز است. سوخته آن بهترین علاج طاسی سر است.
قند آن نه تنها برای مبتلایان به مرض قند مضر نیست بلکه مفید است.
ضماد سوخته آن با پوست و پیه خوک جهت طاسی سودمند است. فندق سهل الهضم بوده و به رشد موی سر کمک کرده و درمان کم خونی و قلنج کلیوی و رفع خشونت سینه و سرفه نقش مؤثری دارد.
موارد پرهیز: زیاد خوردن فندق، فشار خون را افزایش می دهد و صفرا را زیاد می کند و موجب اسهال می شود.اسراف در خوردن آن ایجاد باد و نفخ می کند. مضر معده است وقتی ایجاد می کند برای رفع آن سرد مزاجان باید با آب و عسل گرم مزاجان با سکنجبین بخورند.
از نظر طب سنتی: فندق گرم و خشک است و تمام اعضای درخت اعم از شکوفه و برگ آن قابض است.
محل تولید و رویش: بومی اروپا و آسیای صغیر و قفقاز است. در ایران در جنگلهای ارسباران، آستارا، طالش، طارم، زنجان، به حالت خودرو در گلی داغ دیده می شود.
خواص و کاربرد: برای ازدیاد نیروی جنسی و تقویت ذهن مفید است و همینطور برای تسکین سرفه و آرامش قلب و خفقان و سردی کبد و باز کردن انسداد و گرفتگی مجاری کبد و تقویت معده نافع است. خصوصاَ اگر مغز آن زا با پوسته نازک روی مغز بخورند.
جویدن آن برای استحکام دندان و لثه و خوشبو کردن دهان و التیام زخم دهان مفید است.
موارد پرهیز: مصرف زیاد پسته باعث می شود که مقدار ازت در خون و بدن بالا رود . شاید به همین علت است که عده ای معتقدند که پسته باعث کثیف شدن خون می شود.
افرادی که دچار ضعف و نارسایی کبد هستند و مبتلایان به بیماری نقرس و دیابت و ناراحتی کبد از خوردن آن خود داری کنند.
مصرف زیاد پسته نفخ و یبوست ایجاد می کند. پسته مقوی باه و زیاد کننده منی می شود.
و پسته اشخاص لاغر را چاق می کند و سموم بدن را و یرقان را از بین می برد.
از نظر طب سنتی: گرم و خشک است و عده ای آن را گرم و کی تر می دانند.خواص – کاربرد: کاسنی از نظر طبیعت طبق نظر حکما تر و تازه آن سرد و تر است. معتقدند که کاسنی مسکن حدت حرارت خون و صفرا و تشنگی است. ضماد کوبیده آن برای ورم معده و درد چشم مفید است. آشامیدن آب برگ آن برای بازکردن گرفتگی های کبد و طحال و یرقان و استفای گرم و تقویت کبد و تسکین حرارت خون و التهاب معده و پاک کردن مجاری ادرار و کلیه مؤثر است.
از کاسنی وحشی به عنوان تونیک و قاعده آور و مسکن قی و آشفتگی و در موارد اسهال و بزرگ شدن طحال مصرف می شود.
رگ های تازه کاسنی سرشار از ویتامین C و خنک است.جوشانده کاسنی زایمان را آسان می کند. باعث پایین آوردن فشار خون می شود. شهوت را زیاد کرده و مادران اگر در دوران بارداری میل نمایند فرزندشان پسر خواهد شد. همچنین برای درد مفاصل خیلی مفید است.
خواص تخم کاسنی: جهت سردرد و تنگی نفس، باز کردن کیسه صفرا و استسقا، یرقان و تبهای اضطرابی سودمند است و در خصوص کاسنی امام ششم می فرمایند: خانواده هایی که کاسنی می خورند دارای فرزند خوش آب و رنگ و فرزند پسر می شوند و امام هشتم (ع) فرموده اند: کاسنی دوای هزار درد است.
از نظر پیشوایان مذهبی: امام صادق (ع) فرمود هر کس شب کند در حالی که در شکم او هفت برگ کاسنی است، آن شب را از قولنج در امان خواهد بود.
پزشکان گفته اند: کاسنی برای ضعف اعصاب و ضعف بینایی فاسد شدن خون مفید است و بدن را پس از ضعف و لاغری تقویت می کند و قلب و کبد و کلیه را فعال می سازد و رحم زنان را تمیز می کند و تب را برطرف می سازد.
امام صادق (ع) فرمود: کاسنی نطفه را زیاد و فرزند را زیبا می کند
خواص – کاربرد: دارای ویتامین های B1,B2,E,C است.
فیتین موجود در باقلا رفع خستگی های جسمی و فکری و ضعف اعصاب می کند.
باقلا ترش منی را زیاد و دم کرده باقلا اثر ضد تشنج دارد. برای دفع سنگ کلیه- رفع آب آوردن انساج – ورم پستان مفید و همچنین برای رفع التهاب ، درد نوک انگشتان ، ناخن و بیماری باد فتق مؤثر است.
مصرف باقلا به منظور رفع روماتیسم، نقرس و غیره معمول است. اشخاص لاغر را تقویت می کند. نیرو دهنده قوای جنسی – سینه و ریه را پاک می کند.
بانوانی که صورتشان ریش درآورده است می توانند موها را کنده و در جای آنها چند روز متوالی خمیر آرد باقالی بگذارند تا آن موها دیگر نروید.
موارد پرهیز: باقلا تولید نفخ و ذهن را کند می کند و برای احتراز از این عوارض باید آن را پوست کنده و بجوشانید و آب آنرا دور بریزند. خوردن آن بصورت زیاد در بهار بویژه خام در بعضی اشخاص مسمومیت فابیسم ایجاد می کند.
از نظر پیشوایان مذهبی: باقلا ساق را محکم می کند و مولد خون در بدن است. قوه دماغی را نیز زیاد می کند. امام صادق (ع)
باقلا را با پوستش بخورید زیرا پوست باقلا معده را دباغی می کند. امام صادق (ع)
از نظر طب سنتی: تازه آن سرد و تر و خشک آن سرد و خشک استیا کاسنی وحشی می باشد.
محل تولید رویش: مناطق معتدله در قسمتهای سایه مرطوب و کم نور رشد می کند. در دامنه های البرز، راه قزوین رشت، اطراف تهران، بلوچستان و آبادان و خراسان انتشار دارد.
خواص – کاربرد: کاسنی از نظر طبیعت طبق نظر حکما تر و تازه آن سرد و تر است. معتقدند که کاسنی مسکن حدت حرارت خون و صفرا و تشنگی است. ضماد کوبیده آن برای ورم معده و درد چشم مفید است. آشامیدن آب برگ آن برای بازکردن گرفتگی های کبد و طحال و یرقان و استفای گرم و تقویت کبد و تسکین حرارت خون و التهاب معده و پاک کردن مجاری ادرار و کلیه مؤثر است.
از کاسنی وحشی به عنوان تونیک و قاعده آور و مسکن قی و آشفتگی و در موارد اسهال و بزرگ شدن طحال مصرف می شود.
رگ های تازه کاسنی سرشار از ویتامین C و خنک است.جوشانده کاسنی زایمان را آسان می کند. باعث پایین آوردن فشار خون می شود. شهوت را زیاد کرده و مادران اگر در دوران بارداری میل نمایند فرزندشان پسر خواهد شد. همچنین برای درد مفاصل خیلی مفید است.
خواص تخم کاسنی: جهت سردرد و تنگی نفس، باز کردن کیسه صفرا و استسقا، یرقان و تبهای اضطرابی سودمند است و در خصوص کاسنی امام ششم می فرمایند: خانواده هایی که کاسنی می خورند دارای فرزند خوش آب و رنگ و فرزند پسر می شوند و امام هشتم (ع) فرموده اند: کاسنی دوای هزار درد است.
از نظر پیشوایان مذهبی: امام صادق (ع) فرمود هر کس شب کند در حالی که در شکم او هفت برگ کاسنی است، آن شب را از قولنج در امان خواهد بود.
پزشکان گفته اند: کاسنی برای ضعف اعصاب و ضعف بینایی فاسد شدن خون مفید است و بدن را پس از ضعف و لاغری تقویت می کند و قلب و کبد و کلیه را فعال می سازد و رحم زنان را تمیز می کند و تب را برطرف می سازد.
امام صادق (ع) فرمود: کاسنی نطفه را زیاد و فرزند را زیبا می کند
به بخورید و آن را به یکدیگر هدیه بدهید. زیرا به دید را روشن می نماید و محبت در قلب ایجاد می کند. به زنان آبستن خود به بخورانید تا فرزندان آنان نیکو شوند. (پیامبر اکرم (ص))
به دل را شاد و با نشاط ، شخص بخیل را سخاوتمند و آدم ترسو را دلیر میکند.
امام صادق (ع) پسر زیبائی دید فرمود: ممکن است پدر این پسر به خورده باشد.
خواص و کابرد: مقوی معده و متوقف کننده اسهالهای ساده و خونی است. در ورم حاد روده ها، خونریزی های قاعدگی و بواسیری، اثر بسیار مفدی دارد.
دفع ترشح سفید خانم ها با به دانه است .
خوردن خام برای درمان وسواس و تسکین درد سر و آبریزش بینی و تقویت کبد و معده سودمند است.
از نظر طب سنتی: قریب به اعتدال یا کمی گرم و تر است.پوست هلو دارای ویتامین A و املاح گوناگون و چند آنزیم مفید و ملین، برای رفع تشنگی، برای کمبود آب بدن، زود هضم بوده و ایجاد نفخ نمی کند. تقویت قوای جنسی
مضرات آن: مصرف زیاد هلو یبوست آور و اختلال هاضمه ایجاد می کند.
از نظر طب سنتی: هلو سرد و تر است. هلو ملین است و تشنگی را تسکین می دهد. برای بد بوی دهان مناسب است. هلو برای سرد مزاجان و مرطوبی ها مضر است و برای اعصاب نیز مضر است.
میوه هلو محرک معده است و برای رفع التهاب و خارش پوست مفید اسزردچوبه بومی نواحی شرقی شبه قاره هند و مناطق جنوبی آسیا است.
خواص – کاربرد: گرفتگی ها و انسداد را باز می کند. جویدن آن در دهان برای تسکین درد دندان مفید است.
زردچوبه مضر قلب است و برای رفع عوارض آن باید از آب لیمو ترش و اترج استفاده نمود.
ساقه زیرزمینی زردچوبه از نظر داروئی برای تقویت معده و به عنوان محرک و بادشکن و برای بند آوردن خونریزی از هر نوع
مصرف می شود. ضمناً برای رسانیدن دمل نیز مفید است. برای رفع بی نظمی در قاعدگی بسیار مؤثر است.
جریان گردش خون را افزایش می دهد و در حل کردن لخته خون یا بلادکلوتس (Blood closts) اثر بارزی دارد.
در هندوچین به علت خاصیت ضد انعقاد خون در زردچوبه آن را در مواقع وضع حمل توصیه مینمایند.
ت و ضد کمی ویتامین A , C است و ضد آسکارید است.درخت نارنج در مناطق شمالی و جنوبی ایران که درجه سرمای زمستان از حد گرم پائین تر نمی رود کاشته می شود..
خاصیت درمانی : مسهل صفرا - دفع کرم- تسکین قی و آشفتگی و دل پیچه – مقوی معده - حدت خون و صفرا را تسکین می دهد. آب نارنج با شکر مسهل صفرا ست و حدت خون و صفرا را تسکین میدهد. ضرر نارنج برای اعصاب خیلی کمتر از سایر عصاره های ترش است. در هندوستان از میوه نارنج به عنوان ملین و برای تقویت معده استفاده می شود. برای معالجه تورم گلو و حلق مفید است. ضماد آن با سرکه روی شقیقه از سردرد جلوگیری می نماید. نارنج زایمان را آسان می کند و پادزهر سم عقرب است. اثر ضد عفونی کننده و میکروب کشی آن زیاد است و قدیمیها آن را ضد طاعون و وبا می دانستند و نیز برای کسانی که در اثر تنفس در هوای کثیف دچار خفقان شده اند نافع است.
موارد پرهیز: زیاده روی در خوردن آن کبد را ضعیف می کند و مخصوصاً اگر ناشتا خورده شود ولی اگر آب آن را مخلوط با عسل میل نمایند از زیان آن خواهد کاست.
از نظر طب سنتی : طبق نظر حکمای طب سنتی پوست زرد و شکوفه بهار نارنج گرم و خشک است و عصاره ترش آن سرد و خشک است و تخم آن با پوست سرد و خشک است.
موارد استعمال: درد سینه و سرفه- خارج کردن کرم شکم- نرم کردن پوست بدن و موی سر – چرب و جوشهای سر و...
مصرف داروئی: درمان سرطان (پوست نارنج)خواص درمانی ترب: مملو از املاح معدنی بخصوص فسفر است. برگ آن سنگهای صفراوی را دفع می کند.
برای معده های تنبل مفید است. ترشح غدد تیروئید را زیاد می کند و ضماد آن سهم حشرات را از محل گزیدگی بیرون می کشد.
چکاندن آب برگ آن در چشم باعث تقویت آن می شود. ترب اشتها آور – ضد گاز معده است و اگر چه باعث هضم غذا می شود خود دیر هضم و ثقیل است.
رفع سرفه و اخراج سنگ کلیه و مثانه و همینطور خوردن تخم ترب عرق شیر و ادرار را زیاد و ورم طحال و درد کبد را رفع می کند.
درد مفاصل و سیاتیک را تسکین می دهد. در ترب سیاه ویتامین B1 زیاد است. برگ ترب به علت داشتن ویتامین ث زیاد لثه را محکم کرده و بوی بد دهان را از بین می برد.
ترب ترشحات غدد تیروئید را زیاد می کند و ضد گواتر است. یکی از خواص مهم آن جلوگیری از تخمیر غذا در معده است.
از نظر حکمای سنتی: ترب مزروع از نظر طبیعت گرم و خشک است. تخم آن از سایر قسمتهای گیاه گرمتر و و خشک تر است و ریشه آن گرم و خشک است.
موارد پرهیز: اسراف در خوردن آن موجب دل پیچه و متعفن شدن اخلاط است و مضر سر و حلق و دندان می باشد.
در این مورد باید نمک و عسل و زیره که در سرکه انگوری خیسانده و پرورده شده باشد باید خورد.
از نظر یپشوایان مذهبی: امام صادق (ع) فرموده است:
ترب بخورید که در آن سه خاصیت است: برگ آن بادها را می شکند و مغز آن ادرار را آسان میکند و باعث هضم غذا می شود و ریشه آن بلغم را قطع و ریشه آن بلغم را قطع می کند.
مصرف ترب از نظر درمانی در رفع نزله های شش – سیاه سرفه – بیماری های کلیوی و مثانه مصرف می شود. برای استفاده باید داخل آن را خالی کرده سپس در ته آن سوراخ کوچکی ایجاد و داخل حفره را پر از شکر کرد و مجموعه را در دهانه ظرفی قرار داد. آبی که به این ترتیب از انتهای ترب می چکد جمع آوری می کنند این مایع در برطرف کردن عوارض فوق و رفع سنگهای صفراوی اثری معجزه آسا دارد.
تخم گشنیز را به عنوان ادویه و به عنوان داروی مقوی معده و رفع سوء هاضمه و بادشکن مصرف می کنند. برای نرم کردن سینه و مقوی و برای تبهای نوبه ای استفاده می شود. قطره آن در چشم از بروز آبله و حصبه جلوگیری نموده و دافع زردی است. مضمضه آن رافع جوشهای دهان و سوزش آن و مسکن درد دندان کرم خورده است.
جویدن آن بوی دهان را زایل و مقوی لثه، خواب آور، رافع استفراق، مسکن صفرا و التهاب معده است.
مسکن و آرام بخش است و برای مقابله و مبارزه با آثار سموم ازته که از فساد پروتئین های حیوانی و گیاهی حاصل می شود مفید است.
برگهای گشنیز را روی دانه های سرخک اطفال می مالند و تخم آن قاعده آور و ترشح شیر را افزایش می دهد.
مضرات آن: زیاد خوردن آن موجب فراموشی و اختلال ذهن و ضعف اعصاب شده و ایجاد گرفتگی در حنجره و اختلال در تارهای صوتی می نماید. برای اشخاصی که مبتلا به آسم و تنگی نفس هستند مضر و مصلح آن تخم مرغ عسلی و سکنجبین است. زیادی در خوردن آن موجب لکنت زبان می شود.
از نظر اطبای سنتی : تخم گشنیز از نظر طبیعت سرد و خشک است و از نظر خواص مفرح و مقوی دماغ و قلب است. خفقان و وسواس را رفع می کند و برای تقویت معده مفید است. اسهال و سیلان اسپرم را بند می آورد و برای زخمهای مجاری ادرار مفید است.
بقراط حکیم در یونان گشنیز را به علت خواصی که برای معالجه تشنج و صرع داشت و خواب آرامی و درهای رحمی را تخفیف می داد و تشنجات معده را برطرف می کرد و نطفه را برای جفت گیری و بچه دار شدن تقویت تقویت می نمود. مصرف می کرد.
اثر روحی و روانی: انرژی بخش، شادی آفرین و روح افزاست.


از نظر حکمای طب سنتی ایران: زالزالک از نظر طبیعت سرد و خشک است.


محل تولید و ریشه: علاوه بر ایران در اطراف بیت المقدس نیز می روید.

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٢:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٥

 

خواص و کاربرد: صفرا را کم می کند و سهل الهضم است. برای بیماران اسهالی و زخم و ورم معده و روده و سوء هاضمه مفید بوده و بهترین غذای دوره نقاهت سلولین و غیره است.
مقدار ویتامین های موجود در برنج در طول مدت انبارداری کم می شود و به عبارتی برنج تازه نسبت به کهنه ویتامین بیشتری دارد. آب برنج خنک کننده و مدر است و ترشحات زیاد اسحال و اسهال خونی را تسکین می دهد. معتقدند که برنج ایجاد خواب می کند. تشنگی را رفع می کند و اسهال صفراوی را تسکین می دهد و چاق کننده است و تولید اسپرم را افزایش می دهد. برای اختناق رحم و امراض کلیه و مثانه نافع است.
اگر با شیر و شکر خورده شود بسیار مقوی است و نیروی جنسی را تقویت میکند. خوردن برنج رنگ چهره را درخشان می کند و اخلاط صالح تولید می نماید و برای اشخاصی که مبتلا به سل هستند خصوصاَ اگر با شیر الاغ پخته شود در مواردی که تب عفونی نداشته باشند خیلی مفید است.
از آرد برنج برای تسکین و رفع قرمزی ناحیه دستگاه تناسلی اطفال که به علت آلوده شده به ادرار تحریک شده باشد استفاده می شود. برنج ترکیب و ساخت کلسترول را کاهش می دهد و مقدار قند خون و انسولین خون را در یک حالت تعادل مناسبی نگه میدارد.
در هندوستان نیز از برنج برای کاهش فشار خون نیز استفاده می کنند. سبوس برنج برای کاهش خطر ابتلا به سرطان معده مؤثر است ولی البته نه به اندازه سبوس گندم. طبق نظر محققان ژاپنی خوردن سبوس برنج در حدود 10 گرم دو بار در روز برای جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه کلسیمی بسیار مؤثر است.
محل تولید و رویش: برنج از آسیا برخاسته است و در ایران انواع آن در مناطق شمال ایران و در جنوب در خوزستان و در نواحی گرمسیر فارس و اصفهان کاشته می شود.
از نظر پیشوایان مذهبی: بهترین غذاهای دنیا و آخرت، گوشت و پس از آن برنج است.
پیامبر اکرم (ص)
برنج بو داده و آرد شده که با روغن زیتون مخلوط شده باشد برای تسکین درد مفید است.
امام صادق (ع)
خاصیت غذایی برنج 4 برابر سیب زمینی است.
موارد پرهیز: برای بیماران دیابتی و یبوست مزاج افراد چاق ضرر دارد.
از نظر طب سنتی: عده ای آن را از نظر حرارت و برودت کمی گرم و عده ای دیگر کمی سرد و برخی نیز معتدل می باشد. ولی بهر حال از نظر تری و خشکی آن را خشک می دانند.

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٢:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٥
تگ ها : خواص برنج

 

خواص ـ کاربرد: بامیه کرم معده را از بین می برد و اشتها را صاف می کند و با لعابی که دارد سینه های خسته و کوفته را نرم می کند با تخم و لعاب بامیه معده و روده جارو شده و نرم میشود.
اشتها را زیاد می کند و سرفه را درمان و فساد خون ـ بلغم ـ صفرا ـ سودا را رفع می نماید.
بامیه اعصاب را تقویت می نماید و به چشم و بینایی کمک می کند. در روی پوست بامیه و کرک های آن مقداری منگنز و کوبالت وجود دارد که غذای غدد داخلی بوده و ترشح آنها را تنظیم می کند.
بامیه در موارد سوزاک بسیار نافع است. تخم بامیه معرق است و محرک قلبی و ضد اسپاسم است. تازه بامیه منبع غنی ویتامین B است.
از نظر طبی سنتی: سرد و تر و تری آن از سایر بقول بیشتر است. از نظر خواص بامیه برای مزاجهای گرم خوب است.

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٢:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٥
تگ ها : خواص بامیه

 

خواص ـ کاربرد: کنجد برای مبتلایان به زخم معده و کسانی که معده حساس دارند سودمند می باشد. دانه های کنجد فاقد قند بوده و دارای بیش از 24 ماده سفیده ای است. از نیرو و قدرت سازندگی و نوسازی آن زیاد و خواص گوشت را به جز زیانهای آن دارد. اگر هنگام خواندن کتاب احساس خستگی فکری کردید کافی است مشتی کنجد بو داده را در دهان ریخته بخورید تا خستگی شما برطرف شود. پادزهر نیش مار و عقرب است و اکسیر بسیار مفیدی برای دانش آموزان و دانشجویان در شب امتحان می باشد.
کنجد محلل ورمها است. کنجد برای چاق شدن بدن و تقویت نیروی جنسی نافع است.
از نظر طب سنتی: دانه کنجد طبق نظر حکمای طب سنتی گرم و تر است.
موارد پرهیز: ضرر آن این است که بطئ الهضم است و از این نظر باید با عسل خورده شود.
روغن کنجد برای تنگی نفس و سرفه خشک و زخم ریه و تشنج از خود دانه کنجد قوی تر است.
مالیدن روغن کنجد به صورت موجب درخشانی و نرم شدن و شفافیت پوست صورت می شود.
روغن کنجد یکی از منابع غنی چربی های اشباع نشده است.

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٢:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٥
تگ ها : خواص کنجد

 

خواص درمانی سیر
سیر گیاهی است دو ساله با پیازی مرکب از پیازچه و ساقة راست که در انتهایی آن گلی چتری که شامل چندین پیازچه است ، قرار دارد. این گیاه از قدیم الایام به عنوان یکی از گیاهان مهم دارویی وچاشنی غذایی کشت می شده است. نام علمی آن Allium sativum است و به آن Garlic هم می گویند. امروزه در سراسر جهان به عنوان یکی از گیاهان دارویی مشهور به کار برده می شود.
تا سال 1996 ، حداقل 1808 مورد مطالعة علمی از جنبه های مختلف شیمیایی ، فارماکولوژی ، بالینی و اپیدمیولوژیکی بر روی سیر انجام شده است. مطالعات فارماکولوژی و بالین بر روی سیر در زمینه اثرات ضد میکروبی ، اثرات ضد سرطان ، کاهش میزان قند خون ، تحریک سیستم ایمنی ، اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی انجام شده اند. در حوزة اثرات قلبی ـ عروقی سیر مطالعات انجام شده شامل بررسی میزان چربی های خون ، انعقاد و جریان خون ، تجمع پلاکتی و آتروسکلروز بوده است. بیشترین مطالعات بر روی سیر در زمینه اثرات آن در تنظیم چربی های سرمی بوده است . مطالعات نشان دادهاند که سیر ،کلسترول تام (TC) و به ویژه نوع LDL را کاهش می دهد. در مطالعاتی که بر روی اثرات سیر بر میزان TC انجام شده است. متوسط کاهش کلسترول سرمی 6/10 درصد بوده است که طی درمان به مدت 3 هفته تا 3 ماه روزانه با نیمی یا یک پرسیر حاصل شده است. در این مطالعات متوسط میزان کاهش تری گلیسرید 3/10 بوده است.
در مطالعه ایی که بر روی مقایسة اثرات سیر در کاهش چربی های خون انجام شده ، نشان داده شده است که سیر در مقایسه با دارونما ، رژیم غذایی عادی از سیر و بنزوفیبرات ، اثر قابل توجهی در کاهش کلسترول و تری گلیسرید داشته است. علاوه بر این مشاهده شده است که در مصرف سیر میزان HDL هم به میزان قابل ملاحظه ای بالاتر رفته است.
سیر میزان گلوکز خون را پایین می آورد و فشار سیستولی و دیاستولی خون را کاهش می دهد. اثرات ضد میکروبی ، ضد سرطان ،آنتی اکسیدان و تنظیم سیستم ایمنی هم از سیر دیده شده است.
سیر جلوی تجمع پلاکتی را می گیرد و در بیماری های آتروسکلروز نقش پیشگیری کننده و احتمالا درمانی دارد.
در مورد اثرات ضد سرطان سیر ، مطالعات اپیدمیولوژیکی گسترده نشان داده اند که گارلیک و دیگر اعضاء گونه Allium می توانند باعث کاهش بروز انواع خاصی از سرطان ، از جمله سرطان معده گردند.
چینی ها اعتقاد دارند که اثرات ضد سرطان سیر به واسطة مهار تشکیل ترکیبات نیتروز و کارسینوژن است. گرید فارماکوپه ای U.S. برای سیر این است که بالب های خشک یا تازة آن نباید کمتر از 5/0 درصد alliin داشته باشد که به روش کروماتوگرافی مایع انداززه گیری شده باشد و بر پایة وزن خشک محاسبه گردد. تشخیص های گیاه شناسی باید در کنار آزمون های میکروسکپی ، ماکروسکپی و کروماتوگرافی نازک لایه ( TLD) هم انجام گیرد. پودر سیر USP گارلیکی است که بریده ، فریز و یا خشک شده و سپس پودر شده است. این پودر نباید کمتر از 3/0 درصد alliin داشته باشد. تفاوت در مقادیر a lliin به واسطة عملیات پودر کردن است که سبب کاهش میزان آن می شود.سیر حاوی مقادی زیادی از ترکیبات مختلف است ولی به نظر می رسد که فقط تیوسولفینات ها (alliin) فعالیت قابل توجهی داشته باشند. Alliin مادة اصلی ضد میکروبی و دارای اثرات کاهندگی کلسترول خون در گارلیک است. احتمالا اثرات آنتی اکسیدانی و آنتی ترومبوتیک سیر هم با واسطه این ترکیبات بروز می کند. اثرات ضد سرطانی سیر هم به واسطة نقش مشترک alliin و دیگر ترکیبات اعمال می گردد.
سیر در حدود 1 درصد alliin دارد که در حضور آنزیم alliinase به allicin تبدیل می گردد. تحقیقات فارماکولوژیکی نشان دادهاند که تیوسولفینات ها (allicin) به دام اندازنده های رادیکال های آزادند و باعث مهار پراکسیداسیون لیپیدی ، مهار تجمع پلاکتی ، تحریک فیبرینولیز و کاهش میزان چربی های خون می گردند.
بالب های گارلیک حاوی در حدود 65 درصد آب ، 28 درصد کربوهیدرات ( به طور عمده fructans ) ، 3/2 درصد ترکیبات ارگانوسولفور ، 2 درصد پروتئین ( به طور عمده alliinase) ، 2/1
درصد آمینو اسیدهای آزاد ( غالبا arginine ) ، 5/1 درصد فیبر ، 5/1 درصد لیپید و مقادیر بسیار کمی اسیدفیتیک ( 08/0 درصد ) ، ساپونین ها ( 07/0 درصد ) و b – sitosterol ( 0015/0 درصد ) می باشند.
عمده ترین ترکیبات راگانوسولفور در سیر عبارتند از :
s – ( + ) – alkyl – L – cysteine sulfoxides
isoalliin
Cycloalliin
G – L – glutamyl – s – alkyl – cysteines
طی عملیاتی مانند خرد کردن ، جویدن و آسیاب کردن ، سلول ها می شکنند و آنزیم alliinase در مجاورت alliin قرار می گیرد و به سرعن آن را تبدیل به allylsulphenic acid می کند. مرحلة بعدی در این تبدیل ، تشکیل آلیسین است. هر 1 میلی گرم alliin باعث تولید 458/0 میلی گرم allicin می شود آلیسین مهمترین پیش ساز ترکیبات تغییر یافته بعدی است که در روغن های تجاری سیر دیده می شود.
بر پایه مطالعات شیمی ، ماندن سیر برای تولید عصارة بدون بوی آن ، باعث کاهش محتوای همه ترکیبات سولفور آن می شود.
بر پایه مطالعات بالینی ، ESCOP موارد زیر را برای کاربرد سیر مورد تایید قرار داده است :
پیشگیری از آتروسکلروز
درمان مقادیر بالا رفته چربی خون که اغلب به واسطه رژیم غذایی ایجاد شده اند.
بهبود وضعیت جریان خون در بیماری های عروقی.
البته به طور سنتی از گارلیک برای رهایی از سرفه ، سرماخوردگی و رینیت هم استفاده می شود ول یمدارکیی علمی در جهت حمایت از اثرات مثبت آن در این زمینه وجود ندارد.
WHO هم در مورد کاربرد سیر متذکر شده است که سیر می تواند به عنوان یک عامل کمکی در درمان هیپرلیپید ، پیشگیری از آتروسکلروز وابسته به افزایش سن و هیپرتانسیون خفیف مورد استفاده قرار گیرد.
سیر مورد منع مصرف شناخته شده ای ندارد. بعضی منابع متذکر شده اند که گارلیک نباید پیش از جراحی مورد استفاده قرار گیرد زیرا ممکن است که زمان خونریزی را افزایش دهد. WHO هم تاکید کرده است که گارلیک در افرادی که سابقه آلرژی نسبت به سیر داشته اند منع مصرف دارد.
مصرف سیر باعث افزایش اثرات ضد انعقادی وارفارین می گردد. از این رو WHO توصیه کرده
است که بیمارانی که از وارفارین استفاده م یکنند باید به مصرف هم زمان سیر و اثرات آن توجه داشته باشند. زیرا در بیمارانی که از سیر و وارفارین به طور هم زمان استفاده می کرده اند ، زمان تشکیل لختة خونی به 2 برابر رسیده است.

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٢:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٥

 

زعفران ، گیاهی با ارزش غذایی ، دارویی ، آرایشی و بهداشتی
زعفران گیاهی است با نام علمی Sativus Crocus از خانواده ی زنبق (lridaceae) .(1)
این گیاه چند ساله ، دارای پیاز کوچک ، تقریبا کروی ، و پوشیده شده از غشای قهوه ای رنگ می باشد . این گیاه ، بومی نواحی مختلف آسیا به ویژه جنوب غربی آسیا ، جنوب اروپا و جنوب اسپانیا است ، ولی در حال حاضر در نقاط دیگری از دنیا کشت و برداشت می شود . ارتفاع قسمت هوایی و بیرونی گیاه حدود 10تا 30 سانتی متر بوده که دارای ساقه و تعدادی برگ های باریک است . از وسط برگ ها ، ساقه تولید شده ، گل خارج می شود و در ماه های مهر تا آذر گل ها به تعداد یک تا سه عدد بر روی هر ساقه ظاهر می شوند . گل ها به رنگ بنفش و دارای 6 گل برگ می باشند . قسمت مورد استفاده ی گیاه که به نام زعفران در بازار تجارت موجود است انتهای خامه و کلاله ی گل (مادگی ) می باشد که به رنگ قرمز متمایل به نارنجی است .
چون زعفران دارای مصارف متعدد بوده و جایگاه ویژه ای را در تغذیه دارد ، از این رو اطلاعات مفیدی برای خوانندگان و مصرف کنندگان این ماده ی با ارزش ارائه می شود .
خواص درمانی : زعفران در فارماکوپه ی اروپا (کتاب رسمی داروسازی ) قید شده و به شکل تنطوری با نام OpiiCrocata Tinctura وجود دارد . هم چنین عصاره ی آن به صورت محصولی به نام Bitters Swedish توسط کارخانجات مختلف تهیه و جهت مصارف دارویی مختلف عرضه می شود .
بر حسب آزمایش هایی که در اروپا انجام شده است ، زغفران خاصیت کاهش چربی و کلسترول خون و افزایش نفوذ اکسیژن در پلاسما را در موش آزمایشگاهی از خود نشان داده است .
در طب عوام نقاط مختلف جهان ، زعفران به عنوان آرام بخش ، ضد اسپاسم ، اشتها آور و مقوی معده استفاده می شود .
در کشور آلمان زعفران به عنوان آرام بخش ، درمان درد معده و شکم و آسم مصرف می شود
مصارف :زعفران به جهت طعم ، بو و رنگ زرد خاصی که دارد به وفور در غذاها و به ویژه همراه با برنج ،. صنایع شرینی سازی ، داروسازی و صنایع دیگر به مصرف می رسد.
ترکیبات : مهم ترین ترکیبات موجود در زعفران شامل ترکیبات زرد رنگ که به خوبی در آب محلول اند (مشتقات کروستین ) ، ترکیبات تلخ از جمله پیکروکروسین که به ویژه مقوی معده می باشند ، مواد معطر (اسانس ) که مهم ترین ترکیب آن سافرانال می باشد که گاهی تا 1درصد زعفران را تشکیل می دهد ، روغن ثابت به میزان حداکثر 10درصد ، رطوبت حدود 13ـ10 درصد و ترکیبات معدنی حدود 5درصد می باشد . اصلی ترین و مهم ترین ترکیبات زعفران همان ترکیبات زرد رنگ ، تلخ و معطر هستند که اثرات درمانی زعفران مربوط به آن ها است .
نگه داری : زعفران باید دور از نور و رطوبت باشد . بهتر است نگه داری زعفران در ظرف شیشه ای یا فلزی دربسته بوده که در حرارت معتدل نگه داری شود . با توجه به این که اسانس (مواد معطر ) زعفران قابل تبخیر شدن است در صورت نگه داری نامناسب ، به مرور زمان اسانس آن تبخیر شده و از اثرات دارویی و طعم و مزه ی آن کاسته می شود و مرغوبیت آن از دست می رود . چون مواد معطر گیاه یعنی اسانس در حالت پودر شده ، بسیار سریع تر از پودر نشده ی آن تبخیر می شود ، بهتر است زعفران را تا موقع مصرف پودر نکنیم و یا در صورت پودر کردن درظرف در بسته نگه داری شود .
تقلیات : چون زعفران بسیار گران قیمت می باشد ، ممکن است گاهی همراه با تقلیات باشد . مهم ترین تقلبی که به عنوان زعفران صورت می گیرد گل رنگ می باشد که شباهتی به زعفران دارد و می تواند ایجاد رنگ زرد کند . زعفران به ویژه به صورت پودر ، با تقلیات بیش تری می تواند همراه باشد . روش های مختلفی جهت تشخیص زعفران تقلبی وجود دارد که دو روش ساده ی آن به شرح زیر است :
روش اول ـ به چند میلی گرم پودر زعفران ، دو یا سه قطره اسید سولفوریک غلیظ در یک شیشه ی ساعت اضافه می کنیم . در این صورت زعفران ابتدا به رنگ قرمز مایل به قهوه ای و پس از مدت کمی ، به رنگ قرمز مایل به بنفش مبدل می شود . این آزمایش به طور کامل اختصاصی نبوده و مربوط به موادی است (مانند زعفران ) که دارای ترکیبات کاروتنوئیدی (موادی دارای رنگ های زرد و یا نارنجی ) می باشند .
روش دوم ـ چند میلی گرم پودر زعفران را در یک شیشه ی ساعت قرار داده و به آن یک قطره اسید فسفومولیبدیک / سولفوریک اضافه کرده و کمی می ساییم . پس از آن ، مخلوط را زیر میکروسکوپ قرار داده و با بزرگ نمایی 100ملاحظه می کنیم . بعد از حداکثر یک دقیقه ، تکه های پودر به رنگ آبی مبدل گشته و اطراف تکه ها هاله ای از رنگ آبی احاطه می شود .
سمیت : مصرف زعفران به مقدار زیاد سمی است و باعث استفراغ ، خون ریزی رحم ، اسهال خونی ، خون روی از بینی ، پلک ها و لب ها ، سرگیجه ، بی حالی ، زردی پوست وتحریکات شدید ماهیچه های صاف و حتی گاهی مرگ نیز می شود . با آزمایشاتی که به عمل آمده ، مصرف حداکثر تا 5/1 گرم در روز برای یک فرد بالغ بلامانع است ولی باید سعی کرد که برای جلوگیری از عوارض و مشکلات بعدی ، کم تر از این مقدار مصرف شود و از زیاده روی در مصرف آن خودداری ورزید
تحقیقات جدید
به طور اصولی تغییرات آب و هوا و شرایط جغرافیایی بر روی کمیت و کیفیت مواد مؤثر گیاهان کاملا تأثیر گذار است و گیاهانی که در نقاط مختلف دنیا کشت و برداشت می شوند ، ممکن است دارای مواد و در نتیجه اثرات مختلف و یا ارزش های درمانی و یا مثلا سمی مختلف باشند . یکی از مواد موجود در زعفران که مقادیر زیاد آن باعث سمیت می شود ، ماده ای به نام Safranal است که جزو مواد اصلی زعفران است و بدان اشاره شد . با تحقیقات جدیدی که اینجانب و همکاران در دانشکده ی داروسازی تهران روی زعفران انجام داده ایم ، مشخص شد که زعفران ایرانی دارای درصد کم تری از Safranal نسبت به زعفران نقاط مختلف جهان است و این مسئله یکی از بزرگ ترین مزیت ها و تفاوت های بین زعفران ایرانی و غیرایرانی است . در حقیقت می توان گفت که سمیت زعفران ایرانی در مقادیر زیاد ، کم تر از انواع غیرایرانی که این موضوع هنوز برای مجامع علمی و استفاده کنندگان در جهان گزارش نشده و تازگی دارد .
1 ـ نام های مختلف آن در جهان از جمله عربی :زعفران ، انگلیسی : Saffron، آلمانی و فرانسوی : Safran می باشند
  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٢:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٥
تگ ها : خواص زعفران

 

لیمو ترش و فوائد بسیار آن
لیموترش نورچشم را زیاد می‌کند، از طاسی سرجلوگیری می‌کند، موهای سر را تقویت می‌کند. لیموترش میوه‌ایست، کاملا سالم در عین حال که مقوی است می‌تواند به تمام باقت‌های عضلانی بدن غذا بدهد بدین سبب به آن عال تندرستی بدن نام داده‌اند.
لیموترش، پرتقال، لیموشیرین، نارنگی، ترنج، بالنگ، لیمو عمانی، توسرخ، نارنج، دارابی و ده نوع دیگر از این نوع میوه است و شبیه هم بوده و دارای خواص مشابه هستند، میوه و گل، برگ، شکوفه، ساقه و درختان که همه آنها به ظاهر با هم اختلاف دارند ولی دارای منافع مشترک بوده و و میتوان آنها را به هم پیوند زد حتی میتوان روی یک درخت پیوند درختهای دیگر را زد و انواع میوه‌های این تیره و نوع را از یک درخت بدست آورد. میوه‌های پیوندی از نظر ظاهر درشت‌تر، شاداب‌تر و گواراترند. املاح و ویتامینهای موجود در لیموترش: لیموترش سرشار از ویتامین‌های (آ)و (ب) و به ویژه ویتامین (ث) و دارای آهن، کلسیم، سدیم، منیزیم، فسفر و پتاسیم است. در لیموترش اسیدهای زیادی وجود دارد که از همه مهمتر اسید سکوربیک و اسید سیتریک است که از بین برنده اسیداوریک است. خواص درمانی لیموترش: اسیدهای موجود در لیموترش از بین برنده اسید اوریک است و خون را رقیق می‌کند، دستگاه هاضمه و دستگاه ادراری را ضد عفونی می‌کند آب لیمو به مقدار زیاد باسیلهای تبی تیفوئید (حصبه) و اسهال خونی را کشته و نابود می‌کند اگر آب آشامیدنی شما مشکوک است چند قطره در آن لیموترش بچکانید به این وسیله آب آشامیدنی شما پاک می‌شود ( در آلمان نیز آب را بدین صورت قابل آشامیدن می‌نمایند) به همین صورت چنانچه روی گوشتهای مانده یا کپک زده چند قطره لیموترش بریزید از عوارض سوء و حوادثی که ممکن است رخ دهد جلوگیری میکند آب لیمو را چنانچه بر روی غذاهای ثقیل بزنند هضم آنرا آسان می‌کند. آبلیمو تب را از بین می‌برد و تنگی نفس را درمان می‌کند بیماریهای، رماتیسم عرق النساء، مرض قند، غلظت خون، ناتوانی جنسی، زکام، سرماخوردگی ذات الریه، گلودرد، تب خال با آب لیمو معالجه می‌شود. زهر حشرات مانند زنبور، عقرب، مار و افعی را درمان می‌کند، آب لیمو ضد درد است سردرد را کم و دردهای کلیه و شکم را تسکین می‌دهد آبلیمو ضد تیفوس، سرخک، آبله مرغان و مخملک است. آبلیمو معده را درمان می‌کند و سنگهای کبدی را درمان می‌کند. آبلیمو زیادی چربی را از بین می‌برد و آب‌های اضافی بدن را دفع می‌کند. آبلیمود ضد کم خونی است و غلظت خون را از بین می‌برد. چنانچه جوش‌هائی در صورت به وجود آید همگی از ناخوشی خون است و تجمع سم را در کبد نشان می‌دهد. چنانچه مرکبات نخوریم همیشه در صورت و نقاط مختلف بدن جوش‌های چرکی به وجود می‌آید که علامت بارزی از ضعف و کثیف شدن خون است و با آبلیمو درمان می‌شود. تبهای روده و ترش کردن غذا با آب لیمو معالجه می‌شوند آبلیمود سم های جمع شده در کبد را از بین می‌برد. ولی باید توجه داشت که کبد به خود لیمو بیشتر از آب آن احتیاج دارد. محققین دانشگاه آمریکا موفق به کشف ویتامین جدیدی در لیمو شده‌اند که سبب تقویت اعصاب شده و از فلج اطفال جلوگیری می‌کند و در معالجه عرق النساء ذات الریه و سرطان بسیار موثر است.
معالجه سرماخوردگی چنانچه حس کردید سرماخورده‌اید مقداری آبلیمو را در یک لیوان آب گرم ریخته با کمی عسل بنوشید. برای معالجه ذات الریه آب پیاز را گرفته با آبلیمو مخلوط کرده و با آب شلغم و آب هویج و آب کرفس خام چنانچه خورده شود ذات الریه و تنگی نفس را درمان می‌کند.
برای زیاد شدن بزاق دهان آبلیمو میل کنید. برای سالاد سبزیها و میوه‌های خام و برای چاشنی بهتر است که به جای سرکه صنعتی از آب لیمود استفاده کرد. لیمو علاوه بر ادرارآور بودن در معالجه رماتیسم، نقرس، سنگ کلیه مفید است چون خون را پاک می‌کند برای جوش پوشت صورت و بطور کلی برای بیماریهای جلدی مفید است.
لیموترش رفع عطش می‌کند.
لیموترش معالج پوکی استخوان است.
لیموترش درمان کننده بیماری کبد است؛ در یک لیتر آب جوشیده کمی شکر و آب یک لیموترش به آن اضافه کرده و روزانه چند با یک استکان از آن میل کنید.
لیموترش معالج بیماری ذکام؛ برای درمان ذکام لازم است چند قطره به کف دست ریخته به نزدیکی بینی آورده آبلیموها با به بالا می‌کشیم بعدا بلافاصله بینی را با روغن زیتون تصفیه نشده(بودار) کمی چرب می‌کنیم. از لیموترش برای جلوگیری از خونریزی بینی می‌توان استفاده کرد برای این منظور پنبه را آغشته به آبلیمو کرده داخل بینی قرار دهید خونریزی قطع خواهد شد.
لیموترش درمان کننده درد گلو و آنژین است. برای درمان این بیماری لازم است آب یک لیموترش را گرفت و در یک لیوان آب نیم گرم ریخت و در هر روز چند بار با آن غرغره کرد و کمپرس آب لیمو که کمی نمک به آن زده باشد بر روی گلو آنژین را درمان می‌کند و همچنین کمپرسی را با برگه‌های بریده شده نازک لیمو انجام دهند سردردهای شدید عصبی را برطرف می‌کند.
لیموترش برطرف کننده جوشهای صورت برای برطرف و معالجه جوش و لکه‌های صورت، بریده‌های نازک لیموترش را کمی نمک به آن زده بر روی پوست صورت بمالند لکه‌های سیاه و جوش صورت را از جهره پاک می‌کند.
برای برطرف کردن سرمازدگی دست و صورت و ورم کردن آنها دست و صورت را با آبلیموی تازه مالش بدهید. برای اینکه دندانهای سفیدی داشته باشید هر هفته یکبار دندانهای خود را با آبلیموی تازه مسواک بزنید. پروفسور (بینه) عقیده دارد که مصرف دو لیموی متوسط در روز برای احتیاج بدن به ویتامین (ث) کافی است اشخاصی مانند بچه‌ها، بزرگ سالان، زنان حامله و کهن سالان بهتر است لیموترش را با عسل میل کنند.
بیماری رماتیسم نقرس، تصلب شرائین، چاقی، درد کلیه، واریس سیاتیک را می‌توان با لیمو بخوبی معالجه کرد. برای هر بیماری و بنیه بیمار باید هر روز از پنج تا هفت لیمو را مصرف کرد. برای درمان این بیماریها لازم است در هفته اول روزی یک عدد و در هفته دوم هر روز دو عدد و در هفته سوم روزی سه عدد و در هفته دوم هر روز دو عدد و در هفته سوم روزی سه عدد و به همین ترتیب تا هفته هفتم روزی هفت عدد لیموترش خورده شود و این عمل بر حسب شدت و ضعف مرض و قدرت و بنیه بیمار تغییر می‌کند.
در این رژیم ممکن است در بیمار درد معده و روده ایجاد شود مهم نیست لیمو سبب می‌گردد که درد و سموم از بدن خارج شود. رانکول در کتاب خود به نام (اول خودت را بشناس) می‌نویسد «لیموترش در سلولهای پی منفذ خود» مایه‌ای را نگه می‌دارد و مایعی بنام سیترات و کلریدرات دو پتاسی که هر دو از املاح نباتی هستند در خود حل کرده و قابل جذب می‌نماید. لیمو با روغنهای مایع خوب، زیتون، گردو، بادام، قندق، سیب زمینی ترشی، بادام زمینی، نارگیل، هویج، سالاد کاهو، کرفس، تره فرنگی، پیاز، چغندر، گل کلم، کلم دگمه‌ای شاهی، آندیو، سیر، شلغم، ترب، بادمجان، فلفل، رازیانه، مارچوبه، اسفناج، انواع کدو، کلم قمری، تخم مرغ و پنیر سازگار است. لیمو با نان، سیب‌ زمینی، برنج، گندم، ارزن ، ماکارونی ، موز، بلوط، نانهای شیرینی، میوه‌های شیرین، گوجه فرنگی، سیب درختی، سرکه، لپه ، باقلا، عدس، لوبیا و خرما و نخود ناسازگار است.
  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٢:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٥

 

گیاه شاهدانه خاصیت ضد افسردگی دارد

محققان موفق به کشف یک ماده شیمیایی در گیاه شاهدانه شده‌اند که تاثیر ضد افسردگی دارد.
تیمی تحقیقاتی از دانشگاه کانادا طی این آزمایشات دریافته‌اند که این ترکیب شیمیایی می‌تواند به تولید دوباره سلول‌های عصبی کمک کند.
نتایج مطالعات نشان داد که وقتی این ماده مسموم به کانابینوئید به موش‌ها داده می‌شود آنها کمتر دچار حالت‌های اضطراب و افسردگی می‌شوند.
اما از سوی دیگر کارشناسان انگلیسی هشدار دادند که برخی از انواع دیگر کانابینوئیدها با تشدید حالت افسردگی و اضطراب در ارتباط مستقیم هستند.
آنها معقتدند که این امر می‌تواند به دلیل عملکرد متفاوت این مواد در مقادیر متفاوت باشد. کانا بینوئیدها همچنین در تخفیف علایم بیماری ام اس و کاهش درد در انسان مؤثر هستند. این مواد البته به طور طبیعی هم در بدن وجود دارند.
محققان کانادایی در این آزمایش به موشها مقادیر زیادی از نوع مصنوعی این ماده شیمیایی تزریق کردند و پس از گذشت یک ماه از این آزمایش مشاهده کردند که تولید مجدد سلول‌های عصبی در هیپوکامپ مغز که با حافظه و احساسات در ارتباط است، صورت می‌گیرد

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٢:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٥

 


میوه سنجد در درمان بیماریهای دهان و دندان، زخم معده و آرتروز نقش دارد
میوه سنجد از زمانهای گذشته در سبد غذایی ایرانیان جا داشته و در اعیاد سنتی به آن توجهی خاص مبذول شده است . امروزه از درخت سنجد و میوه آن در صنایع غذایی، بهداشتی، دارویی، عطرسازی و صنایع چوب استفاده می شود. نام علمی سنجد «Elaeagnusan gastifolial» است و رویشگاه این درخت بدلیل سازگاری آن با محیط‌های مختلف در اغلب نقاط کره زمین از جمله آمریکای شمالی، اروپای شرقی و غربی، آسیای مرکزی و شمالی و ... است.
به طور کلی 3 نوع درخت سنجد در دنیا وجود دارد که 2 نوع هلاگنوس و هیپوفار در ایران موجودست. درخت سنجد هلاگنوس به دلیل درشتی میوه‌، قامت بلند، نداشتن خار و برگهای پهن به درخت سنجد هیپورفیا برتری دارد.
خواص درخت سنجد در تمام اندامهای آن منتشر شده است و ریشه، چوب، پوست و میوه آن دارای خواص دارویی و صنعتی متفاوتی است از پوست درخت سنجد یک ماده شیمیایی دارویی مهم به نام تتراهیدروآرمور – متیل – N استخراج می‌شود.
از برگ درخت سنجد آلکانویید استخراج می‌شود که در صنایع داروسازی کاربرد دارد. اسانس گل سنجد در صنایع داروسازی و آرایشی و عطرسازی بکار می‌رود.
درخت سنجد دارای 3 قسمت برون بر (پوست قهوه‌ای رنگ)، میان‌بر (آردی شکل) و درون بر (هسته چوبی و سفت آن) است که قسمت میان‌بر و درون بر آن دارای ارزش غذایی فراوان است. در قسمت میان‌بر 2 نوع قند گلوکز و فروکتوز، 7 نوع چربی اشباع شده و اشباع نشده وجود دارد. در قسمت درون بر سنجد 17 نوع آمینواسید و مقداری پروتئین وجود دارد که هر یک از این آمینواسیدها خواص دارویی بسیار مفیدی دارند بطوری که می‌توان گفت میوه سنجد یک میوه دارویی صفراست. این میوه در طب سنتی به عنوان تانن قابض است بنابراین در معالجه بیماریهای دندان، لثه و اسهال و در درمان زخم معده موثر است و می‌تواند از خونریزی جلوگیری کند. اگر آرد و هسته‌ میوه سنجد با هم آسیاب شود مصرف خوراکی آن بیماری آرتروز را درمان می‌کند.

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٢:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٥
تگ ها : خواص سنجد

 

مصرف عسل در درمان بیماری‌های کلیوی سودمند است

عسل به عنوان یک ماده غذایی طبیعی در درمان ناراحتی‌های کلیوی بسیار سودمند است.
عسل به عنوان مهمترین و معروفترین محصول زنبور عسل، ماده غذایی بسیار غنی و انرژی‌بخشی است که حدود 80 درصد قندهای ساده یا مونوساکاریدها ساخته شده و هر 10 گرم آن 320 کالری ایجاد می‌کند این مونوساکاریدها به سرعت جذب می‌شوند و اثر انرژی بخشی خود را آشکار می‌کنند.
گفتنی است علاوه بر اثر کالری‌زایی، عسل دارای ویتامین‌های متعددی از قبیل تیامین، ریبوفلاوین، اسید نیکوتینک، اسید اسکوربیک، پیرید وکسین و ویتامین کا است.
خواص فیزیکی عسل، اثر ضد باکتریایی دارد و از زمانهای قدیم انسانها از خاصیت ضد میکروبی عسل سود جسته و آن را در درمان ناراحتی‌های پوستی از قبیل زخمها و سوختگی‌ها به کار برده‌اند و یکی از بهترین پانسمانها محسوب می‌شود.
همچنین، عسل را در درمان بیماریهای دستگاه تنفسی و عفونت‌های ناحیه حلق به کار می‌برند و خاصیت ضد باکتریایی آن موجب اثر بخشی عسل می‌شود و خاصیت ضد التهابی آن نیز مشاهده شده که به میگروسکوپیک بودن آن نسبت داده شده است.

فلفل قرمز به رفع بی‌خوابی کمک می‌کند

نتایج یک تحقیق کوچک نشان می‌دهد مصرف فلفل قرمز می‌تواند به حفظ سلامت قلب و برخورداری از خوابی راحت در طول شب کمک کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از سیدنی، پژوهشگران دانشگاه تاسمانیا در استرالیا مدت ‪ ۱۸ماه به بررسی فواید بالقوه فلفل قرمز در ‪ ۱۰داوطلب پرداختند.
برخی از این افراد روزانه ‪ ۱۵گرم فلفل قرمز مصرف کردند و سایرین از این ماده مصرف نکردند. دومینیک گراگتی استادیار دانشکده علوم حیات این دانشگاه نتایج بدست آمده را دلگرم‌کننده توصیف کرد.
وی می‌گوید مصرف فلفل قرمز خواب را بهبود می‌بخشد و کیفیت خواب بر سلامت قلب و عروق تاثیر زیادی دارد.
فلفل قرمز یک ماده طبیعی است که می‌توان در مقادیر اندک هر روز مورد استفاده قرار داد و به حفظ سلامت قلب و عروق نیز کمک کرد.

استفاده از “میوه هندوانه تلخ” موجب کاهش قند خون می‌شود.

تحقیقات پژوهشگران پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی نشان می‌دهد ، عصاره گیاه دارویی “میوه هندوانه تلخ” موجب کاهش قند خون می‌شود و در درمان دیابت موثر است.
روابط عمومی جهاد دانشگاهی امروز (یکشنبه) با ارسال نمابری به گروه علمی ایرنا با اعلام این خبر به نقل از دکتر “حسن فلاح حسینی” افزود:نتایج تحقیقات نشان می‌دهد مشکل اصلی بیماران دیابت نوع دوم ،افزایش قند خون و عدم پاسخ سلول‌های بدن به انسولین موجود در بدن است.
عضو هیات علمی پژوهشکده گیاهان دارویی اضافه کرد:افزایش قند خون عوارضی همچون آب مروارید،بیماری‌های قلبی و عروقی،کلیه‌ای و نوروپاتی را در پی دارد.
وی گفت: همچنین مطالعات بیانگر این است که عصاره گیاهان دارویی دارای خواص آنتی اکسیدانی می‌تواند با خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد و افزایش غلظت کلوتاتیون در خون و سلول‌های بدن در پیشگیری بسیاری از عوارض دیابت موثر باشد.
این پژوهشگر جهاد دانشگاهی در ادامه یادآورشد:در همین رابطه محققان پژوهشکده گیاهان دارویی با همکاری محققان مرکز غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در قالب طرحی پژوهشی به بررسی اثربخشی عصاره میوه گیاه دارویی هندوانه تلخ در کاهش قند خون بیماران دیابتی نوع دوم پرداختند.
وی با اشاره به اینکه تجویز این گیاه دارویی به مدت دو ماه با دوز معین بدون هیچگونه عارضه جانبی موجب کاهش قند خون شد خاطر نشان ساخت:
نتایج این تحقیق حاکی است این داروی گیاهی می‌تواند به عنوان مکمل دارویی جهت کاهش قند خون مورد آزمایش و استفاده قرار گیرد.
دکتر فلاح حسینی در پایان افزود:با توجه به اینکه مصرف این داروی گیاهی با دوز بالا منجر به اختلالات شدید گوارشی می‌شود،توصیه کرد:بیماران از مصرف خودسرانه این گیاه دارویی پرهیز کنند.
مقاله این طرح پژوهشی در شهریور ماه سال جاری در نخستین کنگره بین المللی “طب سنتی و سلامت زنان” در کوالالامپور مالزی بصورت سخنرانی ارایه شد که مورد استقبال شرکت‌کنندگان قرار گرفت.


چای خطر سرطان و بیماری قلبی را کاهش می‌دهد
نوشیدن چای از آسیب دیدن سلول‌هایی که منجر به سرطان، بیماری قلبی و دیگر بیماری‌ها می‌شود، جلوگیری می‌کند.
به گزارش خبرنگار سرویس «نگاهی به وبلاگ‌ها»ی ایسنا بلاگر http://gardening.persianblog.com/ به نقل از یک متخصص تغذیه از دانشگاه بوستون می‌نویسد: چای یک نوشیدنی گیاهی مفید تلقی می‌شود. چای حاوی موادی به نام فیتوکمیکال است، این ترکیبات به عنوان آنتی اکسیدان عمل می‌کنند و با صدمات حاصل از رادیکال‌های آزاد، مقابله می‌کنند.
آسیب دیدن DNA اولین گام برای ابتلا به سرطان است و موجب بروز بیماری قلبی نیز می‌شود.
ویتامین‌های A و C آنتی‌اکسیدان هستند، اما ترکیباتی مثل کاتچین‌ها (Catechins) هم در چای یافت شده است.
مدت ‌٣٠ سال طول کشید تا به اهمیت این ترکیبات پی ببریم. چای با کاهش کلسترول، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.
مدیر اجرایی مرکز پژوهش‌های تغذیه USDA در مریلند گفت: ‌٨ مرد و ‌٨ زن تحت آزمایش قرار گرفتند. آن‌ها قبول کرده بودند در یک دوره سه هفته‌ای، آنچه را که به آن‌ها داده می‌شود، بخورند و بیاشامند. یک نوشیدنی به آن‌ها داده شد که فقط طعم چای داشت. در یک دوره سه هفته‌ای دیگر، داوطلبان در روز ‌۵ فنجان چای نوشیدند؛ زمانی که چای مصرف می‌شد، در مقایسه با آن نوشیدنی که فقط طعم چای را داشت، لیپوپروتئین «کلسترول بد» ‌١٠ درصد کاهش نشان داد.
روی هم رفته کلسترول در طی سه هفته به طور متوسط ‌۶ درصد کاهش یافت، البته هیچ تأثیری بر روی «کلسترول خوب» دیده نشد و HDL ثابت باقی ماند.
دکتر ایمان حکیم از بخش سرطان دانشگاه آریزونا، ‌١۴٠ فرد سیگاری را مورد بررسی قرار داد تا مشخص شود آیا نوشیدن چای می‌تواند موجب افزایش و تأثیر بد مواد شیمیایی شود که با صدمات وارد آمده بر DNA همراه بود.
ماده شیمیایی ‌٨-ohDG که در ادرار این افراد یافت شد، با صدمات وارد آمده بر DNA در سلول‌ها مرتبط است.
از آن‌ها خواسته شد هر آنچه را که تاکنون خورده‌اند، مصرف کنند و فقط چای را به رژیم غذایی خود اضافه کنند.
این افراد به مدت ‌۴ ماه چای سبز، چای یا آب نوشیدند. گروه تحقیقاتی برای ارزیابی ‌٨-OHdG، ادرار افراد مزبور را آزمایش کردند. آنچه دریافتیم، کاهش ‌٢۵ درصدی این ماده در گروه افرادی بود که چای سبز نوشیده بودند؛ در افرادی که چای معمولی یا آب نوشیده بودند، هیچ تغییری دیده نشد. اما فکر می کنیم نوشیدن چای سبز در گروه افراد سیگاری موجب کاهش استرس اکسیداتیو (Oxidative stress) در آن‌ها می‌شود.

اثر ضد سرطانی‎ ترکیبات‎ موجود درادویه‎

تهران‎ ـ ترکیبات‎‎ موجود درادویه‎ها خاصـیـت ضد سرطانی‎ دارد.
به‎‎‎‎ گزارش‎ شبکه خبر, نتیجه مـطالـعـه چند تـن‎‎ از پژوهـشگـران دانـشگـاه‎ عـلـوم‎ پزشکـی‎‎ شـهیـد بهشتی حـاکـیسـت‎ رژیمـهـای‎ غذایی‎‎ غنی درادویـه‎‎‎‎ به همراه مصرف‎ میوه و سبزی‎‎‎ عاملی‎ محافـظت‎ کننده‎ برای پیشگـیـری از بروز سرطان‎ است‎. برپایه‎‎ نتیجه این‎ تحقیق‎ مـواد مـوجـود در برخی‎ انواع ادویه‎‎ها مانند زیره, زعفـران‎, دارچین‎‎,زنجفیل‎, زردچوبه‎‎ و گشنیز به عنوان محافظت‎ کننده‎ های‎ شیمیایی‎ در برابر سرطان‎ موثرند. به‎‎‎ گفته این‎‎‎ محققان میزان مصرف‎ ادویه هـا در رژیم‎ غذایی‎ روزانه‎ باید بین‎ 20 تـا 25 گرم‎ باشد.
  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٢:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٥

 

کافئین خواب را می‌پراند

کافئین، عملکرد نوعی پیام‌رسان شیمیایی (نوروترانسمیتر) به‌نام آدنوزین را مهار می‌کند. آدنوزین باعث القاء خواب در فرد می‌شود و به همین دلیل، مصرف کافئین خواب را از سر شما می‌پراند. علاوه بر این، کافئین با کاهش زمان عکس‌العمل و افزایش توانایی تمرکز بر روی یک موضوع خاص، هوشیاری شما را بیشتر می‌کند. به تازگی پژوهشگران دانشگاه هاروارد در بررسی‌های خود بر روی افرادی که برای مدتی از خواب محروم شده بودند، دریافتند که مصرف تنها 20 میلی‌گرم کافئین (که در60 گرم قهوه وجود دارد) باعث می‌شود که آنها در تست‌های شناختی نتایج بهتری کسب کنند.
ارتباط کافئین با اضطراب
اکثر متخصصان با این موضوع موافقند که مصرف کافئین در اول صبح مشکلی ایجاد نمی‌کند مگر اینکه بخواهید دائم مصرف آن را ادامه دهید. به تازگی پژوهشگران انگلیسی نشان داده‌اند که مصرف 200 میلی‌گرم کافئین (تقریبا معادل 2/5 فنجان قهوه) باعث افزایش استرس افراد و کاهش اعتماد به نفس آنها در برخورد با وضعیت‌های مختلف می‌شود. علاوه بر این، مطالعات دیگر نشان داده‌اند که مصرف کافئین باعث افزایش تدریجی فشارخون و تشدید اضطراب می‌شود. این وضعیت به ویژه در افرادی که دچار اختلالات اضطرابی هستند و نیز بیماران قلبی که داروهای گروه <مهارکننده‌های بتا( >مثل ایندرال یا همان پروپرانولول) را مصرف می‌کنند، اهمیت بیشتری دارد، زیرا کافئین تاثیر این داروها را از بین می‌برد. از طرف دیگر، کافئین قادر است بیش از هفت ساعت در بدن باقی بماند و به همین دلیل منجر به ایجاد اختلالات اضطرابی در افراد مستعد می‌شود. اگر شما شب‌ها مشکل خواب دارید، به مقدار کافئین مصرفی خود بیشتر توجه کنید و سعی کنید مقدار آن را تا 300 میلی‌گرم در روز یا حتی کمتر کاهش دهید. علاوه بر این، توصیه می‌کنیم از مصرف کافئین پس از ساعت 3 بعد از ظهر اجتناب کنید تا دچار بی‌خوابی نشوید.
ورزشکاران کافئین بخورند
کافئین در ورزشکاران حرفه‌ای اثرات هورمون آدرنالین را تشدید می‌کند، ولی در ورزشکاران معمولی تاثیرات خوبی دارد. به همین دلیل، توصیه می‌کنند که ورزشکاران حدود یک ساعت قبل از ورزش، یک فنجان بزرگ قهوه را مصرف کنند که تقریبا معادل 100 میلی‌گرم کافئین دارد. البته باید مراقب ضربان قلب خود در طی ورزش باشید.
رابطه قهوه با چاقی
برخی از نوشیدنی‌های کافئین‌دار بر تلاش شما برای کاهش وزنتان، تاثیرات منفی دارند. نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است زنانی که نوشیدنی‌های کافئین‌دار مصرف می‌کنند، روزانه 206 کالری بیشتر از بقیه انرژی دریافت می‌کنند. برای حل این مشکل می‌توانید به هنگام مصرف قهوه از شیرهای کم‌چرب یا شیر سویا به‌جای شیر پرچرب استفاده کنید. در ضمن به تدریج مصرف شکر را هم کاهش دهید، چرا که هر قاشق شکر 50 کالری اضافی به بدن شما می‌رساند. اصولا توصیه می‌کنیم کالری، هر چه در روز می‌خورید را محاسبه کنید و جمع بزنید تا کالری بیش از حد به بدن شما نرسد و چاق نشوید.
کافئین به‌عنوان مسکن
کافئین یک تنگ کننده عروق است، بنابراین می‌تواند عروق گشاد شده را (که عامل اصلی ایجاد اغلب سردردها هستند) به اندازه طبیعیشان بازگرداند؛ به همین دلیل در ساخت برخی از مسکن‌ها از کافئین استفاده می‌شود و در ضمن کافئین می‌تواند در بهبود بعضی از انواع سردردهای میگرنی هم موثر باشد. حتی برخی متخصصان معتقدند که یک عامل شروع حملات میگرنی، نوسان سطح کافئین در بدن است‌. تحقیقات نشان داده است که کافئین می‌تواند اثر آسپرین و استامینوفن را تا 40 درصد افزایش دهد.
وابستگی به کافئین
مصرف مداوم کافئین می‌تواند باعث وابستگی فیزیکی فرد به کافئین شود اما منجر به اعتیاد نمی‌شود. به همین دلیل اگر شما دائما قهوه مصرف کنید، یک روز که قهوه نمی‌خورید دچارسردرد می‌شوید. سایر علائم که به‌دنبال 12 تا 24 ساعت عدم مصرف کافئین ایجاد می‌شوند، عبارتند از: تحریک‌پذیری، اختلال در تمرکز، خستگی و حتی تهوع و استفراغ و دردها یا گرفتگی‌های عضلانی. به‌طور کلی علائم محرومیت از کافئین در کسانی دیده می‌شود که مقادیر زیادی از این ماده را در روز مصرف می‌کنند. هر چند بروز این علائم در افرادی که تنها 100 گرم کافئین در روز دریافت می‌کرده‌اند هم دیده شده است. اگر شما قصد دارید مقدار کافئین مصرفی خود را کاهش دهید، توصیه می‌کنیم به تدریج و در هر هفته 10 درصد مصرف خود را کم کنید تا عوارض آن در شما ایجاد نشود

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٢:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٥

 


کلم بروکلی از بهترین سبزیجاتی است که به آن لقب <ضدسرطان> را داده‌اند. این کلم دارای مقدار بالایی ویتامین‌C‌ و بتاکاروتن است، به طوری که در هر 100 گرم خام این سبزی 575 میکروگرم بتاکاروتن(میزان توصیه شده روزانه 10 تا 15 میلی‌گرم) و 87 میلی‌گرم ویتامین‌‌ C‌ (مقدار توصیه شده روزانه 250 تا 500 میلی‌گرم) وجود دارد. محققین مصرف مداوم آن را از طریق رژیم غذایی روزانه مانع بروز سرطان‌هایی نظیر سرطان سینه، ریه، معده، روده بزرگ، رحم، دهانه رحم، دهان و پروستات می‌دانند.‌
هویج نیز از منابع غنی بتاکاروتن بوده و از بروز سرطان‌هایی نظیر سرطان ریه، معده، رکتوم و دهان جلوگیری می‌نماید. به‌علاوه دریافت مقادیر کافی بتاکاروتن در سالمندان در شب‌کوری و اختلالات چشمی که با افزایش سن در آنها ایجاد می‌شود، جلوگیری می‌کند. جالب است بدانید که در هر 100 گرم هویج 5330 میکروگرم بتاکاروتن وجود دارد و خوردن این مقدار سبزی نیمی از نیاز روزانه بدن به این ماده مغذی را تامین می‌نماید.
در پیاز هم بیوفلاونوئیدی به نام کوئرستین وجود دارد که دارای فعالیت آنتی‌اکسیدانی است. این ترکیب مانند ویتامین‌C‌ و‌E‌ از بروز سرطان‌هایی نظیر سرطان مثانه خصوصا در افراد سیگاری جلوگیری می‌نماید و با کاهش مقدار‌ال‌دی‌ال خون و اثرات مخرب رادیکال‌های آزاد بر این لیپوپروتئین احتمال بروز بیماری‌های قلبی- عروقی را کاهش می‌دهد.
انبه نیز از میوه‌هایی‌ست که سرشار از کارتنوئیدهایی از نوع کریپتوگزانتین است. در مطالعه‌ای که بر روی بیش از 15 هزار زن در طول بیش از 15 سال به انجام رسیده است دیده شده است که، وجود مقادیر بالای بتاکروپیتوگزانتین درخون به میزان قابل ملاحظه‌ای احتمال بروز سرطان رحم را کاهش می‌دهد و دریافت منظم این میوه از عود مجدد این بیماری می‌کاهد.آنتی اکسیدانها
ترکیباتی هستند که خطر ابتلا‌ به انواع سرطان و بیماری‌های مختلف را کاهش می‌دهند. این ترکیبات در برخی میوه‌ها فراوان‌ترند.
حتما نام آنتی‌اکسیدان‌ها را بارها و بارها در برنامه‌های تلویزیون شنیده‌اید. اغلب در اخبار می‌شنوید که این ترکیبات از بروز سرطان‌‌ها جلوگیری کرده و در میوه‌ها و سبزی‌های تازه یافت می‌شود.
اما راز این ترکیبات در چیست؟
واقعا این مواد چگونه در بدن مانع بروز سرطان می‌شوند و آیا خواص دیگری هم دارند؟
تعریف علمی
از نظر علم تغذیه، آنتی‌اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که مانع فعالیت رادیکال‌های آزاد شده و از اکسیداسیون آنها جلوگیری می‌کنند وبا غیر فعال کردن آنها سلول‌های بدن را از اثرات مخرب این ترکیبات مصون نگاه می‌دارند. اما رادیکال‌های آزاد چه جور موجوداتی هستند؟ رادیکال‌های آزاد مانند عفونت‌های باکتریایی هستند که گلبول‌های سفید در اطراف آنها تجمع می‌یابند تا آنها را منهدم کنند. آنتی‌اکسیدان‌ها هم دور رادیکال‌های آزاد تجمع یافته و آنها را از میان برده و یا غیر فعال می‌کنند. البته رادیکال‌های آزاد را نمی‌شود دقیقا مشابه میکروب دانست چرا که بدن خود آنها را تولید می‌کند اما در شرایطی که این ترکیبات بیش از اندازه افزایش یابند می‌توانند مضر باشند. اما آنتی‌‌اکسیدان‌ها، چند گروه را شامل می‌شوند که عبارتند از، ویتامین C، ویتامین E‌، کاروتنوئیدها، یوبی‌کینون‌ها وبیوفلاونوئید‌ها. ‌
شناسنامه آنتی‌اکسیدان‌ها
مهم‌ترین آنتی‌اکسیدان‌ها شامل ویتامینC، E و کاروتنوئیدها هستند. اما ترکیبات دیگری نیز وجود دارند که خاصیت آنتی‌اکسیدانی به آنها نسبت داده می‌شود که برخی از آنها جزء، آنزیم‌هایی هستند که در فعالیت‌های متابولیکی دخالت دارند و برخی جزء، مواد معدنی و ویتامین‌های مورد نیاز بدن هستند که عبارتند از: سلنیوم، آهن، روی، منگنز، مس،‌گلوتاتیون ردوکتاز، گلوتاتیون پراکسیدازها، کاتالاز و سوپر اکسید دیسموتازها. با وجود فراوانی بسیار در انواع ترکیبات که خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارند تنها ویتامین C، ‌E و کاروتنوئید‌ها در تقسیم‌بندی آنتی‌اکسیدان‌های درجه یک جای می‌گیرند. ویتامین C ‌جزء ویتامین‌های محلول در آب است که باید از طریق غذایی دریافت شود، این ماده مغذی با غیرفعال کردن رادیکال‌های آزادی که در آب محلول هستند به طور اختصاصی از اثرات مخرب آنها جلوگیری می‌نماید. ویتامین‌E‌ نیز به دو شکل آلفا توکوفرول و گاما توکوفرول وجود دارد که به ترتیب مانع پراکسید شدن لیپیدها خصوصاً چربی‌های اشباع نشده با چند پیوند دوگانه ‌)PUFA( می‌شود و تا حدودی از اکسیداسیون ‌ال‌دی‌ال یا کلسترول بد در بدن جلوگیری می‌نماید. کارتنوئیدها همه جزء آنتی‌اکسیدان‌های بسیار قوی تلقی می‌شوند و وجودشان برای سلول‌ها بسیار ارزشمند است، از اکسید شدن لیپیدها در مراحل اولیه جلوگیری کرده و سطح چربی خون را پایین نگه می‌دارند و از صدمات آلاینده‌های محیطی خصوصاً دود سیگار جلوگیری می‌نمایند. از جمله ترکیباتی که جزء خانواده کارتنوئیدها محسوب می‌شوند می‌توان آلفا و بتا کاروتن، لیکوپن، کریپتوگزانتین، زی‌گزانتین و لوتئین را نام برد.‌ مطالعات اخیر نشان داده‌اند که ترکیباتی به نام بیوفلاونوئیدها نیز خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارند. این ترکیبات از شکنندگی عروق جلوگیری کرده و همه فعالیت‌های ویتامین‌C‌‌را تشدید می‌نمایند. متخصصین علم تغذیه اعلام می‌دارند که دریافت این ترکیبات از طریق رژیم غذایی موجب کاهش خطر بیماری‌های قلبی-‌ عروقی و سرطان می‌شود. بیوفلاونوئیدها در گیاهان فراوانی وجود دارند و به بیش از 800 نوع مختلف تقسیم می‌شوند. کورستین، روتین و هسپریدین نیز جزء مهم‌ترین این ترکیبات بوده و در گیاهانی وجود دارند که رنگدانه‌های آنها غیر کاروتنوئیدی بوده و دارای رنگ قرمز، آبی و زرد هستند.‌
یوبیکینون‌ها نیز از ترکیباتی با خاصیت آنتی‌اکسیدانی هستند که به تازگی دانشمندان از ویژگی‌های منحصر به فرد آنها آگاهی یافته‌اند. در بین این خانواده، کوآنزیم‌‌Q10‌ نیز جای دارد. این ترکیب در بدن با استفاده از پیش‌سازهایی تهیه شده و مانند یک آنتی‌اکسیدان محلول در چربی نظیر ویتامین‌E‌ عمل می‌کند. به طور کلی، این ترکیبات در بهبود بیماری‌های قلبی مفید است به خصوص در نارسایی احتقانی قلب و کاردیومیوپاتی، کوآنزیم Q10 در مواد غذایی نظیر لوبیای سویا، انواع ماهی‌ها خصوصا ساردین، جوانه گندم، لوبیا سبز، سیر، کلم و اسفناج وجود دارد.
دامنه فعالیت آنتی‌اکسیدان‌ها
محققین مواد و ترکیبات زیادی را جزء منابع رادیکال‌های آزاد می‌دانند. آنها آلودگی هوا، سیگار، اشعه، ترکیبات شیمیایی و حلال‌های صنعتی، داروها و مواد مخدر، باقیمانده حشره‌کش‌ها و آفت‌زداها در مواد غذایی، افزودنی‌های غذایی نظیر نگهدانده‌ها و رنگ‌ها (در حد غیرمجاز) را تولیدکننده رادیکال‌های آزاد در بدن قلمداد می‌کنند و عوارض بسیاری نظیر بروز سرطان، بیماری‌های قلبی، آب مروارید، آلرژی و حساسیت بیش از اندازه، استئوآرتریت، بیماری ام‌.اس، پارکینسون و... را به حضور هر چه بیشتر آنها در بدن مربوط می‌دانند. به طور کلی، رادیکال‌های آزاد عامل بروز سه دسته بیماری هستند شامل بیماری‌های چشمی، قلبی عروقی و سرطان. مطالعات نشان داده‌اند که دریافت لیکوپن از طریق مصرف مداوم گوجه فرنگی در مردان مانع بروز سرطان پروستات می‌شود. این ترکیب در دسته کاروتنوئیدهاست و در گوجه فرنگی به وفور وجود دارد

چهار غذای شفابخش

فلفل قرمز، گریپ‌فروت، کیوی و قارچ از جمله مواد مغذی هستند که فواید بی‌شمار را به همراه طعم مطبوع دارند
فلفل قرمز
فلفل قرمز - یا فلفل تند - جزء خوشایند غذاهای آمریکای جنوب غربی و بعضی از کشورهای جنوب آسیا است که به بسیاری از غذاها طعم و مزه می‌دهد. فلفل‌های قرمز مغذی‌تر از فلفل‌های شیرین هستند و انواع سبز آن نسبت به انواع قرمز، عموماً محتوای تغذیه‌ای بیشتری دارند. این گیاه، منبع خوبی از آنتی‌اکسیدان‌ها، به ویژه بتاکاروتن و ویتامین C است. یک فلفل تند قرمز خام (حدود، 45 گرم) به تنهایی، حاوی حدود 65 میلی‌گرم ویتامین ( Cنزدیک به 100درصد رژیم توصیه شده) است. فلفل‌های قرمز حاوی بیوفلاونوئیدها (رنگدانه‌های گیاهی که دانشمندان معتقدند به پیشگیری از سرطان کمک می‌کند) نیز هستند. به علاوه، بررسی‌های اخیر نشان داده‌اند که کپسایسین (جزئی که باعث تندی فلفل می‌شود) ممکن است به عنوان ماده ضدانعقاد عمل کند و شاید به پیشگیری از لخته شدن خون که می‌تواند به حمله قلبی یا سکته مغزی منجر شود، کمک کند. مواد شبیه کپسایسین در ترکیب با کرم‌های موضعی، درد ناشی از آرتریت (التهاب فصلی) را تسکین می‌دهند.
برخلاف عقیده مردم، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان بدهد فلفل قرمز باعث زخم یا مشکلات گوارشی می‌شود اما حتی مقادیر جزئی از مواد شبه کپسایسین، اگر وارد چشم شوند می‌توانند باعث ایجاد تحریکات شدید شوند. پس از برش دادن فلفل قرمز، مراقب باشید که لنزهای چشمی شما با آن تماس پیدا نکند!
گریپ فروت
یک فنجان آب گریپ‌فروت تازه، حاوی 95 میلی‌گرم ویتامین C است.گریپ‌فروت به ویژه مقادیر فراوانی پکتین (فیبر محلولی که به کاهش کلسترول خون کمک می‌کند) است. به علاوه، بررسی‌های اخیر نشان می‌دهند که گریپ‌فروت حاوی سایر موادی است که از بسیاری بیماری‌ها پیشگیری می‌کنند. به عنوان مثال، لیکوپن، ماده آنتی‌اکسیدانی که در گریپ‌فروت‌های صورتی و قرمز یافت می‌شود، خطر سرطان پروستات را کاهش می‌دهد. هنوز پژوهشگران مکانیسم عمل لیکوپن را شناسایی نکرده‌اند اما یک بررسی در دانشگاه هاروارد نشان داد که مصرف 10 نوبت غذای سرشار از لیکوپن در هفته با 50درصد کاهش در خطر سرطان پروستات، ارتباط دارد. سایر مواد شیمیایی گیاهی حفاظت‌کننده که در گریپ‌فروت یافت شده‌اند عبارتند از: فنولیک اسید (که از تشکیل نیتروزامین‌های ایجادکننده سرطان جلوگیری می‌کند) لیمونوئیدها، ترپن‌ها و مونوترپن‌ها (که القاءکننده تولید آنزیم‌هایی هستند که به پیشگیری از سرطان کمک می‌کند) و بیوفلاونوئیدها (که از فعالیت هورمون‌هایی که رشد تومور را تسریع می‌کنند، جلوگیری می‌کنند.) برخی از افراد مبتلا به آرتریت روماتویید، لوپوس و سایر بیماری‌های التهابی هم مشاهده کرده‌اند که ظاهراً مصرف روزانه گریپ‌فروت، علائم ایشان را کاهش می‌دهد. این اتفاق می‌تواند به دلیل مهار عوامل التهابی توسط مواد شیمیایی گیاهی باشد.
کیوی
کیوی‌ها هنگامی که سبزند برداشت می‌شوند و در جای سرد، 6-10 ماه قابل نگهداری هستند که همین باعث می‌شود غالب اوقات سال در دسترس باشند. کیوی‌های رسیده به صورت خام مصرف می‌شوند و در صورت برداشتن کرک‌ها، حتی پوست این میوه نیز قابل مصرف است. یک کیوی با اندازه متوسط حاوی مقادیر فراوانی پتاسیم و پکتین است. کیوی حاوی لوتئین و زیگزانتین نیز هست که آنتی‌اکسیدان‌هایی مرتبط با سلامت چشم هستند. یک میوه 91 گرمی تنها 56 کالری دارد و دارای حدود 85 میلی‌گرم ویتامین C است.
آنزیم اکتینیدین ماده دیگری است که در کیوی یافت شده است و نرم‌کننده طبیعی گوشت می‌باشد. این میوه جهت تُرد کردن گوشت سفت نیز قابل استفاده است. پیش از آشپزی، برشی از کیوی را به گوشت بمالید و 30 دقیقه صبر کنید، گوشت بدون آن که طعم کیوی را به خود بگیرد، نرم خواهد شد.
قارچ
قارچ‌ها از دیرباز بخش مهمی از رژیم بسیاری از آسیایی‌ها را تشکیل می‌دهند. مطالعات ژاپنی‌ها نشان داده‌اند که بعضی قارچ‌ها ممکن است تاثیرات مطلوبی روی دستگاه ایمنی بگذارند و مزایای بالقوه‌ای در مبارزه با سرطان، عفونت و برخی بیماری‌های خودایمنی مانند آرتریت روماتویید و لوپوس دارند. این اثر ممکن است به دلیل مقادیر فراوان اسید گلوتامیک باشد. قارچ‌های سفید منابع خوبی از سلنیوم هستند. سلنیوم ممکن است به پیشگیری از وقوع سرطان پروستات کمک کند زیرا تصور می‌شود که همراه با ویتامین E رادیکال‌های آزاد را که به سلول‌ها آسیب می‌رسانند، از بین می‌برد. مطالعات نشان می‌دهد که احتمال بروز سرطان پروستات در مردانی که سطح سلنیوم خون آنان کمتر است، در مقایسه با مردانی که سطوح سلنیوم طبیعی دارند، 4تا5 برابر بیشتر است.
اعاده حیثیت از غذاهای مضر
لزومی ندارد از این غذاها کاملاً اجتناب کنید، بسنجید که چقدر برای شما مفید هستند. مایونز: این ماده مضر را می‌شناسید. کالری زیاد و قدرت بالقوه‌ای در مسموم کردن غذاها دارد. اگر واقعاً نمی‌توانید ساندویچی را که مایونز ندارد میل کنید، با مالیدن آن تنها بر روی یک تکه از نان ساندویچ، میزان مصرفی آن را به نصف کاهش دهید. سعی کنید در ساندویچ‌تان به جای مایونز از سس خردل یا قرمز استفاده کنید. این سس‌ها چربی ندارند و کالری آنها نیز کم است . همچنین می‌توانید با مخلوط کردن این سس با ماست ساده کم‌چربی یا آب دوغ، از میزان کالری آن بکاهید. گوشت دودی: پیش از این، برای حفظ گوشت و ماهی لازم بود آن را دودی کنند، اما تاکنون، صدها جزء مضر در دودشناسایی شده‌اند مثل الکل‌ها، اسیدها، فنل‌ها و مواد سمی متعدد دیگر (و احتمالاً حتی سرطانزا.) این مواد شیمیایی مانع رشد باکتری‌ها می‌شوند و تجزیه چربی‌ها را آهسته می‌کنند. اما این گوشت‌ها مقادیر فراوانی نیترات هم دارند ،که هنگام آشپزی و هضم به شکل نیتروزامین‌های عامل سرطان درمی‌آیند.
خطر ایجاد سرطان در اثر نیترات‌ها به ویژه در مقایسه با خطر وقوع بیماری‌های عروق کرونری ناشی از مصرف زیاد از حد چربی اشباع شده، (که در گوشت دودی مقادیرفراوانی از آن وجود دارد) بسیار کم است. اگر از مصرف گوشت‌های دودی یا نمک سود لذت می‌برید، فقط گه‌گاه و به مقدار کم از آنها استفاده کنید.
  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٢:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٥

 

هویج

هویج با داشتن مواد مقوی و ویتامین های یکی از مهمترین و مفید ترین سبزیجات برای بدن است. خوردن هویج مقاومت بدن را در مقابل بیماریهایی عفونی بالا می برد.
هویج منبع مهم تباکارتون و الیاف می باشد که هر دو آنها کمک به جلوگیری از سرطان و حمله قلبی می کنند. گروهی از محققین به این نتیجه رسیده اند که سبزیجات ریشه ای تاثر بسزایی در کاهش میزان حمله های قلبی به خاطر پایین آوردن میزان کلسترول دارندنتیجه بررسی ها نشان می دهد که افرادی که 6 بار یا بیشتر از سبزیجات ریشه ای در هفته خام یا پخته استفاده می کنند کمتر دچار حملات قلبی می شوند. حتی زنانی که هر روز از هویج خام استفاده می کنند 5 تا8 بار کمتر به سرطان سینه مبتلا می شوند. در هویج یک نوع انسولین گیاهی وجود دارد که اثر کم کننده قند خون را دارا می باشد بنابراین عقدیه قدیمی که هویج برای مبتلایان به دیابت خوب نیست کاملاً غلط است و بیماران قند می توانند به مقدار کم از این گیاه استفاده کنند.
مصرف هویج سبب برطرف شدن بیماری عدم دفع ادرار، تورم، تحریک مجاری هضم، تنفسی، سرفه های مقاوم، آسم، اخلاط خونی و دفع کرم می شود.
هویج اعمال روده ها را تنظیم می کند و از یبوست جلوگیری می کند. هویج نباید هیچگاه پوست کند زیرا مواد مغذی و ویتامین های خود را از دست می دهد بلکه باید آنرا با برس کاملاً تمیز و شست و مصرف کرد. هویج از ابتلا به سرطان معده، کولون و پروستات جلوگیری می کند. هویج خون را تصفیه می کند.
هویج رماتیسم و نقرس را برطرف می کند. هویج سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند، عمر را طولانی می کند.
هنگامیکه کودک شروع به دنان در آوردن می کند یک قطعه هویج باریک را برای دندان زدن به او بدهید.
هویج بواسیر را درمان می کند. خوردن هویج جوشهای صورت را درمان می کند و برای برطرف کردن اسهال بچه ها مفید است البته با تمام خواص زیادی که هویج دارد در مصرف آن نباید زیاده روش کرده شده آنها که هویج زیاد مصرف می کنند رنگ پوست و چشم آنها زرد می شود که البته خطری ندارد چون اگر چند روز هویج مصرف نکنند دوباره پوست و چشم به رنگ طبیعی خود بر می گردد.
  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٢:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٥
تگ ها : خواص هویج

 

سیب زمینی

1- برگ و میوه سیب زمینی به علت داشتن سولانین ارام بخش است ولی بعلت سمی بودن نباید مورد مصرف داخلی قرار گیرد و باید فقط بعنوان ضماد و استعمال خارجی استفاده شود.
2- سیب زمینی به علت داشتن ویتامین ث زیاد برای مقابله با بیماری اسکوربوت بکار می رود.
3- سیب زمینی دارای آنزیم مهار کننده می باشد بنابرین ضد سرطان و ضد ویروس است مخصوصاً سیب زمینی در این مورد از شیر با سویا قوی تر است.
4- پوست سیب زمینی مانند پوست میوه ها و سبزیجات دارای ماده آنتی اکسیدان است بنابراین از پیر شدن سلولها و نیز از به وجود آمدن سلولهای سرطانی جلوگیری می کند.
5- سیب زمینی بهترین دارو برای آنهایی است که بدنشان اسیدی است.
6- سیب زمینی داروی خوبی برای از بین بردن تورم است.
7- سیب زمینی بعلت داشتن پتاسیم زیاد تمیز کننده کبد نیز می باشد.
8- سیب زمینی بدن را جوان می کند.
9- سیب زمینی داروی بیماریهای قلب نیز می باشد.
10- سیب زمینی قرمز درمان کننده بواسیر خونی و دردناک می باشد.
- سیب زمینی برای اشخاصی که مبتلا به قند هستند مضر است زیرا بعلت داشتن نشاسته قند خون را بالا می برد و اینگونه اشخاص اگر بخواهند از فوائد سیب زمینی استفاده کنند باید آنرا تحت نظر پزشک یا متخصصین تغذیه مصرف کنند

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٢:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٥

 

اسفناج یک گیاه اصیل ایرانی است در بسیاری از کشورهای اروپائی نام آن را از اسپناج گرفته و با کمی تغییر تلفظ می نمایند.
به اسفناج ملکه سبزیها - عروس سبزیها و جاروب معده هم گفته اند. اسفناج از جمله سبزیهای معتدل است و با هر مزاجی سازگار. در فصل بهار ویتامین ث آن زیاد می شود. گویچه های قرمز خون را زیاد می کند و بهترین غذا برای زنان باردار و اشخاص کم خون است و به علت داشتن منیزیم جلوی پیشرفت سرطان را می گیرد. این گیاه محرک کلیه ها بوده کار و فعالیت آنها را زیاد می کند. عده ای می گویند دارای اسید اکزالیک بوده و ایجاد سنگ ریزه می نماید.
دیگر خواص: زیاد کننده اشتهای اطفال، ملین و زود هضم، دارای مواد صمغی و سفیده ای و یک ماده صابونی، ترشی خون را کم می کند، تقویت کننده عضلات و استخوانها برطرف کننده رعشه و بوی بد دهان و از دوستان کبد، خوردن پخته آن برای درد سینه ـ دردکمر و درد ریه مناسب است. غرغره آب آن برای درد گلو مفید است. ضماد خام آن جهت ورم و گزیدگی زنبور و بازکردن دمل نافع است. پخته آن با سفیداب برای جوشهای جلدی مفید است. اشخاصی که مزاج سرد دارند آن را با کمی فلفل یا دارچین بخورند. پخته آن با روغن بادام و کره تازه گاو برای پیسی و تشنج مناسب است. برای بواسیر، سفت کردن لثه، مؤثر است. نیم فنجان آب آن با هم وزنش روغن بادام شیرین برای سلامتی و رشد اطفال مؤثر و بر فعالیت یاخته ها میافزاید. برای معالجه کک و مک آن را در روغن زیتون بریزید و روی صورت بیاندازید.
از نظر طب سنتی: قابض، سرد، اثرات بعد از هاضمه تند است.
خواص:زبر، خشک، واتاوپیتا را زیاد و کافا را کم می کند.
موارد پرهیز:بیماران مبتلا به ورم مفاصل و بیماران مبتلا به نقرس و سنگ کلیه و کیسه صفرا نباید اسفناج را زیاد مصرف نمایند زیرا وجود اکسالات در اسفناج برای این قبیل بیماران مضر است.
نام علمی :‌Spinacia Oleracea L
دیگر مواردکاربرد: به خاطر داشتن ارسنیک رعشه را از بین می برد کلروفیل موجود در اسفناج روده را تحریک و دفع را آسان چهره را روشن می کند. اسفناج بخاطر داشتن ید برای بیماران مبتلا به گواتر (بزرگی غده تیروئید) اثر شفابخش دارد. آب و تخم آن برای درد ناحیه قلب و داخل شکم مفید است. داروی شفا بخش برای بیماری پلاگر است.
تخم اسفناج را با شیرین کردن مثل چای مصرف می کنند و این نوشیدنی طبیعت معتدل دارد و برای درمان یرقان، مسمومیتها، سوزش ادرار، قطره قطره ادرار کردن و رفع ورمها تجویز میشود.
اسفناج محتوی هورمون سکرتین می باشد در عین حال که خود یک ماده غذائی کامل است برای هضم غذاهای دیگر و تحریک ترشح معده، روده و صفرا نیز مفید است.
محل تهیه: منشاء اولیه آن ایران و افغانستان و امروزه در همه جا در دسترس قرار دارد.

نظری به تحقیقات علمی جدید در مورد خواص درمانی اسفناج
اسفناج طبق نظر اغلب دانشمندان یکی از گیاهانی است که ظرفیت ضد سرطانی آن خیلی بالا و برای پیشگیری ابتلای به سرطان به سلطان گیاهان معروف است.
بنابراین اشخاصی که اعتیاد به سیگار و دخانیات دارند باید به خوردن اسفناج توجه خاص مبذول دارند. اسفناج و هویج در پیشگیری سرطان کولون، سرطان رکتوم، سرطان معده، سرطان پروستات و سرطان حنجره و حلق و سرطان مخاط رحم و سرطان گردن و مری و بویژه ریه نقش والائی دارد. یکی از دانشمندان و محققان دانشگاه جان هاپکینز در تحقیقات خود نشان می دهد اشخاصی که مقدار بتاکاروتن خون آنها زیاد است در مقابل ابتلای به سرطان بسیار مقاوم تر از سایرین هستند. به علاوه اسفناج دارای مقدار زیادی کلروفیل است که آن هم از مواد دارای ظرفیت بالای ضد سرطان است. عده ای از دانشمندان دلیل ضد سرطان بودن کلروفیل را به سبب خاصیت آن در متوقف کردن یا به هر حال کند کردن موتاسیونهای سلولی می دانند که از این طریق از شروع سرطانی شدن سلولها جلوگیری می شود. برگ اسفناج موجب تسریع تبدیل کلسترول به کوپروستانول در بدن می شود که بعداً این ماده دفع خواهد

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ۱:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٥
تگ ها : خواص اسفناج

 

بررسی ها نشان می دهد که مصرف پرتقال علاوه بر دارا بودن ویتامین ث و تقویت سیستم دفاعی بدن ، بیش از هر ماده غذایی باعث تصفیه خون شده و به عبارتی پایین آورنده چربی خون است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فاکس نیوز ، مصرف پرتقال به ویژه در فصول سرد سال که احتمال ابتلا به انواع سرما خوردگی ها نیز وجود دارد به تمامی افراد توصیه می شود اما باید توجه داشت که آب پرتقال بیش از حد مصرف نشود زیرا با دارا بودن کالری بالا ، موجب افزایش وزن می شود.

پرتقال مانع رسوب خون در جدار رگها شده و در درمان و پیشگیری از ابتلا به تصلب شرائین بسیار مفید است.

بنابر همین گزارش ، مصرف پرتقال در سنین پیری از بالارفتن اسیدیته خون پیشگیری می کند و در عین حال مصرف این میوه برای مبتلایان به دیابت مفید بوده و توصیه می شود.

متخصصان همچنین پرتقال را حاوی منابع کافی از ویتامین ث و کاروتن می دانند و معتقدند مصرف این میوه برای تمامی امراض و خصوصا کنترل بیماری اسکوربوت ، تشنجات حاد و خونریزی های شدید بسیار مفید است.

نهایتا ، مصرف عصاره پوست پرتقال دارای خاصیت ضد یبوست و موجب درمان این بیماری است
  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ۱:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٥
تگ ها : خواص پرتقال

 

گریپ فروتicon_cool
فواید : سرشار از ویتامین ‹‹ ث›› و پتاسیم است. منبعی غنی از فولات، آهن، کلسیم و سایر مواد معدنی می باشد انواع سرخ و صورتی آن انباشته از کاروتن یعنی زمینه ساز ویتامین ‹‹ آ›› است. فیبر گیاهی اش فراوان ولی مقدار کالری اش جزئی است. دارای بیوفلاونوید و شماری دیگر از مواد گیاهی است که از انسان در مقابل بروز سرطان و بیماری های قلبی مراقبت می کنند. میوه ی گریپ فروت ، اشتها را تقویت می کند .

گریپ فروت ، عمل هضم را آسان می کند و جریان عصیر معدی و ترشح کیسه ی صفرا را سرعت می بخشد .
ـ گریپ فروت دارای ویتامین های ‹‹ ث ›› و ‹‹ پ ›› است . این دو ویتامین در حفظ سلامت قلب و عروق بدن مؤثرند .
ـ گریپ فروت به تولید قند و مواد حیاتی دستگاه بدن کمک می کند .
ـ گل های گریپ فروت ، خاصیت ضد تشنج و لرز را دارد و دم کرده ی آن را موقع تشنج زکام و تب می نوشند .
ـ اگر گریپ فروت را صبح ناشتا بخورند ، خواص ادرارآور آن زیاد می شود و سموم را از بدن خارج می کند.
ـ گریپ فروت ، خون را تصفیه می کند و کلیه و کبد را پاک می سازد .
ـ گریپ فروت ، ضد خون ریزی بواسیر است .
ـ گریپ فروت ، میوه ای خنک است و عطش را رفع می کند .
ـ گریپ فروت ، اختلالات مفصلی را درمان می کند .
ـ گریپ فروت ، برای کسانی که موهای سرشان می شکند ، تجویز می شود .
ـ گریپ فروت ، برای کسانی که عفونت های ریوی و تب خیز دارند مفید است .
- گریپ فروت ، علاوه بر مواد معدنی ( آهن و کلسیم ) دارای ویتامین های ‹‹ آ››، ‹‹ ب ـ1›› ، ‹‹ ب ـ2›› ، ‹‹ ث ›› و ‹‹ پ پ ›› است .
مضرات : امکان دارد در افراد حساس به مرکبات، واکنش حساسیت زا ایجاد کند.
گریپ فروت، میوه ای توپر، خوش طعم و مغذی است. نصف گریپ فروت، افزون بر 50 درصد مقدار مجاز خوراکی توصیه شده (R DA) ویتامین ‹‹ث›› را در بردارد. هم چنین 325 گرم پتاسیم، 25 میکروگرم فولات، 40 میلی گرم کلسیم و1 میلی گرم آهن دارد. انواع سرخ و صورتی میوه ی یاد شده سرشار از بتاکاروتن است که بدن، آن را به ویتامین ‹‹آ›› تبدیل می سازد.
یک فنجان حاوی گریپ فروت شیرین نشده( بدون شکر) به مقدار 95 میلی گرم ویتامین ‹‹ ث›› و بیش از 150 درصد مقدار مجاز خوراکی توصیه شده (R DA) دارد، هم چنین بسیاری از سایر مواد مغذی در چنین میوه ی تازه ای جای گرفته است.
درگذشته، بسیاری از مردم، ازخوردن گریپ فروت بدون شکر، به خاطره عصاره ی تلخ و ترش آن، خودداری می کرده اند، ولی به طور معمول با آمیختن آب گریپ فروت سرخ یا صورتی با سفید، مزه ی شیرین حاصل می شود.
اگر آب پرتقال یا گریپ فروت را با هم در آمیزیم، نوشابه ای نیروبخشی پدید می آید که نیاز به شیرین کردن ندارد.
به موجب برنامه های پرهیز( رژیم) غذایی که طی سال ها از سوی سازمان نظارت برمواد غذایی و دارویی آمریکا(F DA) تنظیم یافته، معلوم شده است که گریپ فروت از قدرت بی نظیری برای سوزاندن و از بین بردن چربی ها برخوردار است.
البته این ادعا، صحت ندارد چرا که هیچ ماده ی خوراکی توانایی چنین خاصیتی را ندارد. افرادی که رژیم گریپ فروت پیروی می کنند، دچار کاهش وزن می شوند؛ اما این بدان جهت است که آن ها مواد غذایی دیگر را کم تر می خورند و این عمل به کاستی های غذایی می انجامد. حتی اگر این گونه باشد، گریپ فروت، میوه ی مفیدی برای متعادل ساختن وزن بدن شمرده می شود؛ ومقدار زیاد فیبر گیاهی اش، گرسنگی را فرو می نشاند.
چنان چه می خواهید از وزن تان بکاهید، روزانه پیش ازهرخوراکی، آن را بخورید تا جلوی پرخوری تان را بگیرد، در ضمن میان وعده ی ایده آلی به شمار می رود.
جالب این که گریپ فروت سرشار از پکتین (الیاف گیاهی حل شدنی )‌ است که به کاهش کلسترول خون کمک می کند. وانگهی، پژوهش های اخیرحاکی از آن است که میوه ی مورد بحث دارای مواد دیگری است که از بروز بیماری های پیش گیری می کند .
به عنوان مثال، گریپ فروت های سرخ وصورتی، سرشار از لیکوپن هستند واین ماده، یک ماده ی ضد اکسید کننده است که به نظر می آید خطر بزرگ شدن پروستات را تقلیل می دهد. پژوهندگان هنوز ساز و کار ( مکانیسم ) عمل کرد لیکوپن را نشان نداده اند ، لیکن بررسی 6 ساله ی دانشگاه هاروارد که توسط 48000 پزشک و سایر کارشناسان بهداشت صورت گرفت ، حکایت از آن داشته است که مصرف هفته ای 10 وعده مواد غذایی سرشار از لیکوپن ، سبب کاهش 50 درصد سرطان پروستات می شود .
از دیگر مواد گیاهی موجود در گریپ فروت ، می توان از اسیدفنولیک نام برد که مانع تشکیل نیتروزامین ، مواد سرطان زا ، بالیموندیدترپن و مونوترپن می شود. مواد مذکور موجب تولید آنزیم هایی می شوند که در جلوگیری از پیدایش سرطان اثر دارند و نیز بیوفلاونویید که از عمل کرد هورمون هایی که باعث رشد غده ( تومور ) می شود ، جلوگیری می کند .
گروهی از مبتلایان به آماس مفصل رماتیسمی ، سرخریش ( لوپوس ) و شماری دیگر از مبتلایان به اختلالات التهابی دریافته اند که گویی مصرف هر روزه ی گریپ فروت نشانه های مرضی شان را تقلیل می دهد . تصور می رود که این ویژگی از مواد شیمیایی گیاهی که مانع ایجاد پروستاگلاندین یعنی ماده ی آماس زا می گردد ، ناشی می شود .
افرادی که به مرکبات حساسیت دارند ، احتمالا در برابر گریپ فروت نیز از خود حساسیت نشان می دهند . این حالت ممکن است به خاطر خود میوه یا روغن موجود در پوست آن باشد .
  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ۱:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٥

 

موز به افرادی که دارای فشار خون بالایی هستند کمک می کند همچنین خطر حملات قلبی را کاهش می دهد. موز بهبود دهنده زخم مزمن معده و کاهش دهنده کلسترول می باشد. ماده معجزه آسا موجود که در موز سیستم

گردش خون را تنظیم می کند پتاسیم است. به عنوان مثال در مطالعه 859 نفر مرد و زن که به وسیله دانشگاه Sandiago کالیفرنیا و دانشگاه کمبریج انگلستان انجام شد تحقیقات نشان داد که افرادی که روزانه از غذایی که دارای پتاسیم بالایی هستند استفده می کنند مثل موز 40% کمتر خطر ابتلا به حمله قلبی را دارند .
تحقیق دیگری نشان داد که کسانی که به طور روزانه به جیره غذایی خود پتاسیم اضافه می کنند ضمن اینکه از حملات قلبی جلوگیری می شود. بلکه باعث کاهش خون نیز می گردد.
اثر پتاسیم خیلی قوی است دانشمندان می گویند افزودن پتاسیم به غذای روزانه افراد باعث پایین آمدن فشار خون می شود و وقتی که پتاسیم را از جیره غذایی حذف می نمایند فشار خون بالا می رود.
تحقیقاتی که در دانشگاه Temple فیلا دلفیا انجام شد نشان می دهد که حذف پتاسیم از غذای 12 نفر که فشار خون بالاتر داشتند بعد از 10 روز فشار خونشان بالاتر رفته است. چه مقدار پتاسیم باید به غذا افزود ؟ بررسی که در دانشگاه Naples ایتالیا انجام شده نشان می دهد که 81 % افرادی که فشار خون بالایی دارند اگر از 3 الی 6 جیره غذایی که پتاسیم بالا دارند مثل موز استفاده کنند میزان دارو درمانی آنها به نصف و در بعضی ها کاملا قطع گردیده است.
http://www.iranmania.com/nutrition/foodstuff/images/moz.jpg

درمان طبیعی زخم معده
تحقیقات نشان می دهد که اثر موز بر روی زخم بیشتر از داروهای گران قیمت است که به وسیله پزشک تجویز می شود.بررسی های آزمایشگاهی و بررسی روی حیوانات نشان می دهد که موز یک ماده حفاظت کننده می باشد. هر چند تحقیقات کاملتری لازم می باشد تا به عمل یک تکه موز در سیستم هاضمه پی برد. تحقیقات انجام شده در کالج Kastuba هند نشان

می دهد که عامل شیمیایی موجود در موز به نام Protease Inhibitor واقعا باکتری عامل اولسر را متوقف می کند. محققین دیگر در دانشگاه New England در استرالیا نشان می دهد که موز از برگشت اولسر جلوگیری می نماید همان طوری که داروهای گران قیمت این کار را انجام می دهد عوارض جانبی نیز ندارد.
رمز این تحقیقات این بود که این موزها کاملا رسیده و قهوه ای بودند در این مرحله موز ماده ای تولید می کند که همان لایه پوششی تولید شده در معده است که بر اثر اسید معده کاهش پیدا می کند.
در طول این مدت محققین اثرات درمانی دیگر موز را نیز دنبال نموده اند. در تحقیقی که بر روی حیوانات در دانشگاه Kerala در هند انجام شد معلوم گردید که موز نرسیده خشک شده سطح LDL کلستورل را کاهش می دهد که این نوع کلسترول نوع مضر کلسترول می باشد که باعث انسداد رگها می شود و از تغییرات شیمیایی بین عضلات قلب که خود می تواند عامل بیماری Cardio Vascular گردد جلوگیری کند. تحقیق دیگری در New Dehli نشان می دهد که پودر موز خشک شده می تواند درد را کاهش دهد

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ۱:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٥
تگ ها : خواص موز

گیاه

کلزا منبع خوراکی در عصر جدید


دانه های روغنی و از جمله کلزا پس از غلات دومین ذخیره غذایی جهان را تشکیل می دهند. این محصولات علاوه بر دارا بودن ذخائر غنی اسید چرپ چرپ، حاوی پروتئین نیز می باشند.

طبق آمار ٿائو در سال 1999کلزا پس از سویا و نخل روغنی سومین منبع تولیدروغن نباتی...دانه های روغنی و از جمله کلزا پس از غلات دومین ذخیره غذایی جهان را تشکیل می دهند.
این محصولات علاوه بر دارا بودن ذخائر غنی اسید چرپ، حاوی پروتئین نیز می باشند.

طبق آمار ٿائو در سال 1999کلزا پس از سویا و نخل روغنی سومین منبع تولید روغن نباتی جهان بشمار می آید. بطوریکه 14.7% کل تولید روغن گیاهی جهان را به خود اختصاص داد.کشت کلزا از 3000 سال قبل در هند رواج داشته و از آنجا به چین و ژاپن راه یاٿته است. کشت و استخراج روغن از دانه کلزا در اروپا از قرن 16 رواج یافته است.


تولید تجاری کلزا در سال 1942 به عنوان تامین کننده روغن روان ساز در جنگ جهانی دوم آغاز گردید اما بدلیل قحطی و گرسنگی و کمبود منابع روغن خوراکی مقداری از آن به مصرٿ غذایی رسید و پس از آن اصلاح آن بمنظور روغن کشی مورد توجه قرار گرفت.
اولین جنبه استفاده عمومی کلزا برای انسان نیز به عنوان سبزی و در قرن 17 بوده است.

بطوریکه پیش از ورود سیب زمینی در قرن 18، کلزا تنها سبزی موجود در جیره غذایی دهقانان اروپایی بود.

در مورد زمان شروع استفاده از کلزا به عنوان منبع روغن، تناقضاتی وجود دارد .
نخستین نوشته درباره کشت و کار کلزا در اروپا مربوط به سال 1570 است که هرسیاخ به کشت کلزای زمستانه در منطقه ریدلند آلمان به عنوان منبع روغن چراغ و جایگزینی برای روغن زیتون به عنوان روغن پخت و پز مردم فقیر اشاره کرده است.
در اواخر سده های میانی نیز در اروپا از این روغن برای ساختن صابون و روشنایی استفاده می شد.


در اواسط قرن 19 از روغن کلزا بطور گسترده ای در راه آهن استٿاده می شد و هنوز نیز در چراغ محراب برخی کلیساها استفاده می شود زیرا روغن آن به کندی سوخته و نسبتا بی بو است.ارقام بومی کلزا، شلغم روغنی و خردل روغنی سرشار از اسید چرب اروسیک است که وجود این اسید چرب نامطلوب بوده و باعث سکته قلبی می گردد.

لیکن بدلیل اینکه در 4 درجه سانتی گراد سٿت شده و خاصیت لیزی و لغزندگی پیدا می کند بنابر این در صنایع مختلف کاربردهای زیادی دارد.وجود ماده گلوکوزینولات در کنجاله کلزا از دیگر موانع موجود در استفاده از ارقام بومی بود که چون

باعث اختلال در فعالیت تیروئید احشام می گردید لذا تعلیٿ آن برای حیوان مشکل ساز بود.
اما با فعالیتهای اصلاحی که از سال 1930 در کانادا بر روی این گیاه آغاز شد امروزه متخصصان توانسته اند میزان اسید چرب اولئیک و لینولئیک را بترتیب 25 و 55 درصد اٿزایش داده و در عوض اسیدهای چرب نامطلوبی همچون اسید اروسیک و لینولئیک را به میزان 100 و 10 درصد کاهش دهند.


امروزه بطور قراردادی ارقام کلزای عاری از اسید چرب اروسیک به ارقام یک صفر معروف گشته اند.
ادامه تلاشهای اصلاحی منجر به دستیابی به ارقام دو صفر شده که در این ارقام هر یک از صفرها موید عدم وجود شده که در این ارقام هر یک از صفرها موید عدم وجود یا حداقل میزان اسید چرب اروسیک و گلوکوزینولات می باشد که با دستیابی به این ارقام دو صفر انقلاب بزرگی در زمینه تولید دانه های روغنی بوقوع پیوست و زراعت کلزا رشد چشمگیری در جهان داشت.
در ایران نیز نوعی کلزا در حدود 500 سال پیش به عنوان منداب شناخته شده بود ولی کشت ارقام اصلاح شده آن از اوایل دهه 70 آغاز گردید. از آنجائیکه میزان روغن حاصل از دانه های روغنی تولید داخل حدود 8% نیاز خام کشور را تامین می کند لذا توسعه کشت کلزا بدلیل صفات مطلوب زیر مورد توجه قرار گرفته است:


1- مقاومت به سرما
2- مقاومت به کم آبی
3- تحمل شوری
4- ارزش تناوبی بالا (کشت پاییزه کلزا در
تناوب با غلات بویژه گندم باعث غنا بخشیدن به خاک
می شود)
5- بی تفاوتی نسبی به بافت خاک
6- کنترل علفهای هرز
7- دارا بودن ژنوتیپهای پاییزه و بهاره
8- استٿاده بهینه از رطوبت و بارندگی
9- سهولت عملیات کاشت داشت و برداشت
10- هزینه کم تولید
11- عملکرد بیشتر روغن در واحد سطح
12- کیٿیت بالای روغن خوراکی آن (کانولا)
13- روغن کلزا (کانولا) در ارقام اصلاح شده ٿعلی
در مقایسه با روغنهایی نظیر آٿتابگردان، سویا و
ذرت ، بدلیل وجود اسیدهای چرب اشباع نشده و ٿاقد
کلسترول در آن از اهمیت بیشتری برخوردار است.
14- کشت کلزای پاییزه بدلیل تولید گلهای زردرنگ
که برای زنبور عسل بسیار جذاب است باعث توسعه
زنبورداری می گردد.
15- کنجاله حاصل از ارقام اصلاح شده کلزا می
تواند جایگزین کنجاله سویا گردد.
  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٧:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

هفت فایده مهم چاى سبز

ما این جا راجع به کشف جدیدى از سلامتى بحث نمى کنیم، زیرا این نوشیدنى از هزاران سال پیش توسط چینى ها به کار برده مى شود. نوشیدنى چاى سبز فواید بسیارى دارد که فقط ما به هفت مورد از آن ها اشاره مى کنیم:

۱- نوشیدن آن کمک به از دست دادن وزن اضافى مى کند.
۲- این نوشیدنى ممکن است در مبارزه علیه علایم و نشانه هاى ناشى از بالا رفتن سن کمک کند. زیرا شامل مقادیر زیادى از ویتامین c,e است که آنتى اکسیدان هستند و همان طور که مى دانیم آنتى اکسیدان ها توانایى مبارزه با رادیکال هاى آزادى را که به سلول ها صدمه مى زنند دارند.
۳- این نوشیدنى ممکن است به بیماران آسمى کمک کند، زیرا شامل تئوفیلین (شل کننده عضلانى) است، در نتیجه سبب مى شود که ماهیچه هاى اطراف لوله هاى تنفسى شل شود که به دنبال آن بیماران آسمى با محدودیت کم ترى تنفس مى کنند.
۴- چاى سبز ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند. فشار خون بالا شما را مستعد حمله قلبى و سکته مى کند. این نوشیدنى همچنین از تشکیل لخته هاى خونى جلوگیرى مى کند.
۵- گزارش شده که چاى سبز در مبارزه علیه سرطان کمک مى کند.
۶- نوشیدن این آشامیدنى به پایین آوردن کلسترول بدن ما نیز کمک مى کند. پایین آوردن کلسترول بدون هیچ گونه اثرات جانبى در مطالعاتى که از چاى سبز استفاده کرده اند گزارش شده است.
۷- این نوشیدنى ممکن است به بدن شما در مبارزه علیه عفونت ها کمک


  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٧:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

چیست ؟

مصارف خوراکی :
با آنکه از گذشته های دور از زعفران بدلیل رنگ زیبا و عطر و طعم استثنایی استفاده می شده است، در سالیان اخیر به دلیل گرایش به مصرف افزودنیهای طبیعی، به جای انواع شیمیایی و سنتزی در مواد غذایی، استفاده از زعفران رو به فزونی گذاشته است.

امروزه استفاده از زعفران در تکنولوژی و صنعت بسیار متداول شده است. کارخانجات مختلف صنایع غذایی، از زعفران در تهیه انواع سوسیس و مارگارین استفاده می کنند. کارخانجات لبنی، در تهیه انواع کره، پنیر و سایر محصولات تولیدی خود از آن استفاده می نمایند. در برخی از کارخانجات، زعفران در تهیه انواع پودرهای کیک و در انواع دسرها به کار می رود. همچنین کارخانجات مشروب سازی، از زعفران استفاده فراوانی می کنند. از زعفران به عنوان طعم دهنده و رنگ دهنده طبیعی و سالم در برخی نوشابه ها، ژله، بستنی، شکلات، نبات و آبنبات، کیک و کلوچه، پودرهای سوخاری و ... استفاده می شود. زعفران بخش ضروری دستورالعملهای غذایی برخی سوپها، غذاهای دریایی، انواع برنج و مرغ بوده و همچنین در تهیه دسر و نوشیدنیها مورد استفاده قرار می گیرد.

در بسیاری از فرهنگها، زعفران، ادویه ای ارزشمند می باشد که بسیاری از افراد طعم آن را دوست دارند و عطر و رنگ آن را هم می پسندند.

در منازل اکثر ایرانیها،بسیاری از انواع غذاها و شیرینی ها به همراه زعفران تهیه می شود. دسرهایی نظیر سوهان و انواع کیکهای زعفرانی را می توان نام برد.

هندیها و عربها از بزرگترین مصرف کنندگان زعفران می باشند. عربها از زعفران غذاهای مختلف و همچنین چای مخصوصی تهیه می کنند. قهوه عربی حتما باید دارای زعفران و هل باشد. هندیها هم غذایی به نام بریونی دارند که معمولاً در آن زعفران به کار می رود. در شمال ایتالیا و جنوب سوئیس زعفران، برای تهیه برنج زعفرانی معروف آنها یعنی ریزوتو(Risotto) مصرف زیادی دارد. فرانسویها نیز زعفران را به خوبی می شناسند و در تهیه انواع غذاها از آن استفاده می کنند. در اسپانیا غذایی به نام پائیا (Paella)، تهیه می شود که زعفران در آن نقش مهمی دارد. در آلمان و انگلیس نیز از زعفران در تهیه کیک زعفرانی استفاده می شود.

پزشکی و دارویی :
از زمانهای قدیم برای زعفران نیز همچون سایر ادویه جات، خواص درمانی مختلفی در نظر می گرفتند. امروزه بر مبنای تحقیقات علمی که در ادامه استفاده فراگیر از زعفران در طب سنتی و گیاهی انجام شده، خواص متعدد زعفران و اثربخشی ترکیبات مؤثره آن توجه بسیار زیاد محققین، شرکتهای داروسازی و دست اندرکاران علم پزشکی را به خود جلب نموده است. نتایج نشان می دهد که در آینده ای نزدیک، زعفران یکی از مهمترین جایگزین های داروهای شیمیایی خواهد بود.

از جمله این موارد می توان به کاربردهای زیر اشاره کرد:

کمک به هضم طبیعی غذا، تقویت کننده معده، ضد نفخ

محرک و تقویت کننده تمایلات جنس

مسکن، بویژه در درمان دردهای لثه و قلنج

ضد تومور، جمع کننده رادیکالهای آزاد (خاصیت ضد سرطانی زعفران)

شادی بخش، درمان دردهای عصبی، آرامبخش، درمان کم خوابی، تقویت کننده حافظه، افزایش دهنده تمرکز، ضد تشنج، افسردگی، اسپاسم، آلزایمر و پارکینسون

درمان فشار خون، کاهش کلسترول، درمان کم خونی ناشی از کمبود آهن در دختران، کاهش درصد احتمال بروز بیماریهای قلبی، تصلب شرائین و افزایش سلامت قلب (بدلیل وجود تیامین، ریبوفلاوین و مواد معدنی)

درمان بیماریهای تنفسی نظیر آسم، سرما‎خوردگی، سرفه

افزایش جریان خون در شبکیه، درمان اختلالات لکه زرد شبکیه در اثر پیری، بهبود علایم مربوط به رتینوپاتی ایسکمیک

درمان کوفتگی و رماتیسم بصورت استعمال خارجی

درمان بیماریهایی نظیر اسهال خونی، سرخک، بزرگ شدن کبد و طحال و عفونت دستگاه ادراری

همچنین تحقیقات فراوان انجام شده نشان می دهد که ترکیبات موجود در زعفران در درمان برخی از انواع سرطانها در حیوانات آزمایشگاهی تاثیر داشته است.

بنابراین مشاهده می کنیم که بدلیل ویژگیها و خواص منحصر بفرد زعفران، امروزه از آن در صنایع غذایی، دارویی، بهداشتی، آرایشی و عطرسازی استفاده قابل توجهی می

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٧:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱
تگ ها : خواص زعفران

گیاه

با آنکه از گذشته های دور از زعفران بدلیل رنگ زیبا و عطر و طعم استثنایی استفاده می شده است، در سالیان اخیر به دلیل گرایش به مصرف افزودنیهای طبیعی، به جای انواع شیمیایی و سنتزی در مواد غذایی، استفاده از زعفران رو به فزونی گذاشته است.

امروزه استفاده از زعفران در تکنولوژی و صنعت بسیار متداول شده است. کارخانجات مختلف صنایع غذایی، از زعفران در تهیه انواع سوسیس و مارگارین استفاده می کنند. کارخانجات لبنی، در تهیه انواع کره، پنیر و سایر محصولات تولیدی خود از آن استفاده می نمایند. در برخی از کارخانجات، زعفران در تهیه انواع پودرهای کیک و در انواع دسرها به کار می رود. همچنین کارخانجات مشروب سازی، از زعفران استفاده فراوانی می کنند. از زعفران به عنوان طعم دهنده و رنگ دهنده طبیعی و سالم در برخی نوشابه ها، ژله، بستنی، شکلات، نبات و آبنبات، کیک و کلوچه، پودرهای سوخاری و ... استفاده می شود. زعفران بخش ضروری دستورالعملهای غذایی برخی سوپها، غذاهای دریایی، انواع برنج و مرغ بوده و همچنین در تهیه دسر و نوشیدنیها مورد استفاده قرار می گیرد.

در بسیاری از فرهنگها، زعفران، ادویه ای ارزشمند می باشد که بسیاری از افراد طعم آن را دوست دارند و عطر و رنگ آن را هم می پسندند.

در منازل اکثر ایرانیها،بسیاری از انواع غذاها و شیرینی ها به همراه زعفران تهیه می شود. دسرهایی نظیر سوهان و انواع کیکهای زعفرانی را می توان نام برد.

هندیها و عربها از بزرگترین مصرف کنندگان زعفران می باشند. عربها از زعفران غذاهای مختلف و همچنین چای مخصوصی تهیه می کنند. قهوه عربی حتما باید دارای زعفران و هل باشد. هندیها هم غذایی به نام بریونی دارند که معمولاً در آن زعفران به کار می رود. در شمال ایتالیا و جنوب سوئیس زعفران، برای تهیه برنج زعفرانی معروف آنها یعنی ریزوتو(Risotto) مصرف زیادی دارد. فرانسویها نیز زعفران را به خوبی می شناسند و در تهیه انواع غذاها از آن استفاده می کنند. در اسپانیا غذایی به نام پائیا (Paella)، تهیه می شود که زعفران در آن نقش مهمی دارد. در آلمان و انگلیس نیز از زعفران در تهیه کیک زعفرانی استفاده می شود.

پزشکی و دارویی :
از زمانهای قدیم برای زعفران نیز همچون سایر ادویه جات، خواص درمانی مختلفی در نظر می گرفتند. امروزه بر مبنای تحقیقات علمی که در ادامه استفاده فراگیر از زعفران در طب سنتی و گیاهی انجام شده، خواص متعدد زعفران و اثربخشی ترکیبات مؤثره آن توجه بسیار زیاد محققین، شرکتهای داروسازی و دست اندرکاران علم پزشکی را به خود جلب نموده است. نتایج نشان می دهد که در آینده ای نزدیک، زعفران یکی از مهمترین جایگزین های داروهای شیمیایی خواهد بود.

از جمله این موارد می توان به کاربردهای زیر اشاره کرد:

کمک به هضم طبیعی غذا، تقویت کننده معده، ضد نفخ

محرک و تقویت کننده تمایلات جنس

مسکن، بویژه در درمان دردهای لثه و قلنج

ضد تومور، جمع کننده رادیکالهای آزاد (خاصیت ضد سرطانی زعفران)

شادی بخش، درمان دردهای عصبی، آرامبخش، درمان کم خوابی، تقویت کننده حافظه، افزایش دهنده تمرکز، ضد تشنج، افسردگی، اسپاسم، آلزایمر و پارکینسون

درمان فشار خون، کاهش کلسترول، درمان کم خونی ناشی از کمبود آهن در دختران، کاهش درصد احتمال بروز بیماریهای قلبی، تصلب شرائین و افزایش سلامت قلب (بدلیل وجود تیامین، ریبوفلاوین و مواد معدنی)

درمان بیماریهای تنفسی نظیر آسم، سرما‎خوردگی، سرفه

افزایش جریان خون در شبکیه، درمان اختلالات لکه زرد شبکیه در اثر پیری، بهبود علایم مربوط به رتینوپاتی ایسکمیک

درمان کوفتگی و رماتیسم بصورت استعمال خارجی

درمان بیماریهایی نظیر اسهال خونی، سرخک، بزرگ شدن کبد و طحال و عفونت دستگاه ادراری

همچنین تحقیقات فراوان انجام شده نشان می دهد که ترکیبات موجود در زعفران در درمان برخی از انواع سرطانها در حیوانات آزمایشگاهی تاثیر داشته است.

بنابراین مشاهده می کنیم که بدلیل ویژگیها و خواص منحصر بفرد زعفران، امروزه از آن در صنایع غذایی، دارویی، بهداشتی، آرایشی و عطرسازی استفاده قابل توجهی می

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٧:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱
تگ ها : خواص زعفران

گیاه

آلوئه ورا یا «صبرزرد» Aloe Vera ، گیاه درمانگر و یا ” یک داروخانه در یک گیاه
اسامی دیگر گیاه صبرزرد (آلوئه ورا)، “صبر تلخ” یا “شاخ بزی” است که در استان بوشهر با نام‌های محلی گل سگله، گل قبر یا چادروا شناخته می‌شود.نام های دیگر این گیاه “لاله بیابان” و «گیاه جاودانگى»، «گیاه دارویى»، «گیاه ملکه» است.گیاه صبر زرد دارویی با نام علمی Aloe Vera از جمله گیاهان دارویی با ارزش دنیا است که در فضای باز و در برخی مناطق دیگر کشور در گلخانه کاشت می‌شود.صبر زرد گیاهی است با ظاهر بوته‌ای انبوه، پایا، همیشه سبز، شاداب و پر طراوت و ارتفاع حدود 60 سانتی متراست که دارای ساقه چوبی کوتاه به ضخامت 5 الی 10 سانتی متر و برگ‌های نیزه‌ای شکل که مستقیما به محور ساقه متصل هستند می‌باشد.

گیاه دارویی صبر زرد با اقلیم جنوبی کشور ایران سازگار است و به خوبی در استان‌های جنوبی که دارای منابع آبی کمی هستند قابل پرورش است.

این گیاه بومی مناطق گرم و خشک است که در استان‌های جنوبی کشور ایران به خصوص استان بوشهر و استان هرمزگان رشد می‌کند.

چیست؟ Aloe Vera
این گیاه، خاص مناطق آفریقایى است که به آن زنبق بیابانى یا صحرایى هم مى گویند. در برخى کشورها با نام هایى چون «گیاه جاودانگى»، «گیاه دارویى»، «گیاه ملکه» و… نیز نامیده مى شود.
وقتى برگ آن بریده شود، ژلى از داخل گیاه خارج مى شود که اثر دارویى خارق العاده اى دارد. نام این گیاه از زبان عربى به سایر زبان ها آمده است. در زبان عربى Aloe به معناى «تند و تیز و تلخ» است. علت این نامگذارى به طعم و مزه مایع داخل برگ گیاه مربوط مى شود. نخستین بار مصرى ها این گیاه را براى درمان زخم ها، سوختگى ها و عفونت ها به کار مى گرفتند. پس از آنها یونانى ها، اسپانیایى ها و آفریقایى به شیوه ها و منظورهاى مختلف از این گیاه استفاده مى کردند. براى مثال شکارچیان آفریقایى از ژل آن بر بدن خود مى مالیدند تا عرق نکنند و بدنشان بوى بد نگیرد!
از دهه 1930 به بعد تحقیقات علمى و وسیعى بر روى ترکیبات و خواص دارویى این گیاه انجام شد و دریافتند ژل صاف شده این گیاه قدرت عجیبى در درمان زخم ها و سوختگى ها دارد.


معرفی گیاه:
Aloe vera یک گیاه بادوام با گلهای زرد است. برگهای سخت آبدار و نیزه ای این گیاه به طول 20 اینچ رشد می کند و طول کل گیاه تا 4 پا می رسد. تنها برگهای این گیاه ارزش دارویی دارند، اما بخشهای مختلف برگها نیز برای اهداف گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. ژله شفاف و سفتی از قسمتهای داخلی برگ ترشح می شود. بین این ژله و پوست بیرونی برگ سلولهای خاصی حاوی مایع زردرنگ تلخ قرار دارد. وقتی که این مایع خشک می شود، سبب تولید شیره Aloe می شود. آلوئه از خانواده سوسن است این گیاه با ظاهرى شبیه به کاکتوس، گیاهى دائمى، گوشتى و آبدار است .گیاه آلوئه Aloe که به نام شاخ بزی معروف است، در منزل و آپارتمان قابل نگهداری است. آلوئه­ورا Aloe vera گونه­ وحشی این خانواده است که گرچه زینتی نیست اما معروف و پر بهاء است و یکی از منابع بسیار خوب مواد دارویی و بهداشتی است.
آلوئه ساپوناریا گونه دیگری از گیاه آلوئه است که برگ­های گوشتی، مثلثی شکل با نقش و نگارهای سبز رنگ پریده دارد. این گیاه بسیار زیبا بوسیله قلمه­های ساقه تکثیر می­شود و آن را در یک محیط پر نور پرورش می­دهند.آلوئه فِرَگرَنس یا آلوئه برگ درشت، و آلوئه درختی از دیگر انواع گیاه آلوئه بشمار می­روند.در میان آلوئه‌ها سایوناریا و آلوئه آربورسنس Aloe arboresence در منزل کشت و کار مناسب­تر و سریعتری دارند.
تکثیر گیاهان آلوئه بوسیله قلمه، ساقه و بذر امکان­پذیر است. گیاه آلوئه شاخه گل ­دهنده زیبا با گل­های نارنجی دارد وقتی گل­های نارنجی به بذر تبدیل می­شوند، قابل رویش و جوانه زدن هستند. آلوئه ­ورا Aloe vera بوسیله تقسیم بوته و بذر تکثیر می‌شود. در آلوئه‌های دیگر امکان بوجود آمدن پا جوش در روی ریشه­های اصلی­ کمتر از گیاه آلوئه­ ورا است.
تاریخچه :

آلوئه ورا سابقه ای بسیار طولانی و درخشان دارد. اولین گزارش مکتوب که در آن به آلوئه ورا شده است متعلق به چهار هزار سال پیش از میلاد مسیح است و در غارنوشته ها و کنده کاری های روی ظروف در معابد باستانی مصر کشف شده است. در افسانه های به جای مانده از مصر باستان آمده است که آلوئه گیاهی چنان گرامی بوده که افراد برای حضور در مراسم پس از مرگ یک فرعون باید تحفه ای از برگ های آلوئه ورا تقدیم می کردند. داستان هایی نیز درباره استفاده کلئوپاترا و نفرتی تی از آلوئه ورا، عسل و شیر برای حفظ زیبایی افسانه ای شان گفته می شود.کلئوپاترا ملکه مصر پوست خود را هر روزه با آن ماساژ می داد که از شر آفتاب مصر در امان باشد وحتی مصریان آنرا برای مومیائی مردگان خود بکار می بردند . در کتاب مقدس نام این گیاه به کرات آمده است . اولین گزارش مکتوب که در آن به آلوئه ورا شده است متعلق به چهار هزار سال پیش از میلاد مسیح است و در غارنوشته ها و کنده کارى هاى روى ظروف در معابد باستانى مصر کشف شده است. در افسانه هاى به جاى مانده از مصر باستان آمده است که آلوئه گیاهى چنان گرامى بوده که افراد براى حضور در مراسم پس از مرگ یک فرعون باید تحفه اى از برگ هاى آلوئه ورا تقدیم مى کردند.اما مصریان باستان تنها ملتى نبودند که آلوئه ورا را مى شناختند براساس منابع قدیمى ارسطو یکى از طرفداران بسیار معتقد خواص آلوئه ورا بوده است.


اما مصریان باستان تنها ملتی نبودند که آلوئه ورا را می شناختند براساس منابع قدیمی ارسطو یکی از طرفداران بسیار معتقد خواص آلوئه ورا بوده است. او رایزن الکساندر کبیر نیز بوده است. قدر و ارزشی که او برای آلوئه ورا قائل بود چنان بوده است که در سال 333 قبل از میلاد الکساندر را متقاعد کرد جزیره سوکوترا در اقیانوس هند را تصرف کند. این جزیره به دلیل رویش آلوئه در آن شهرت داشت و در آن زمان برای درمان زخم های سربازان در سپاه الکساندر از آلوئه ورا استفاده می شد.

گونه شناسی:

اکسید معجزه آسای آلوئه ورا گیاه «آلوئه ورا» گیاهی است که به طور عمده در مناطق خشک رشد می کند. آلوئه ورا با اینکه به خانواده زنبق تعلق دارد اما در ظاهر شباهت بسیار زیادی به کاکتوس دارد. در بین بیش از 240 گونه آلوئه ورا چهار نمونه آلوئه ورا تشخیص داده شده که دارای ارزش غذایی هستند.

نام آلوئه ورا در لغت به معنای «ماده تلخ درخشان» که از کلمه عربی «آلوئه» گرفته شده است. آلوئه از خانواده سوسن است این گیاه با ظاهری شبیه به کاکتوس، گیاهی دائمی، گوشتی و آبدار است که حداکثر حدود دو متر ارتفاع دارد با برگ های پهن تیغ دار. اگر تیغ هایی را که در لبه برگ ها قرار دارند جدا کنیم از جای خالی آنها ژلی ترشح می شود که تمام خواص گیاه در آن نهفته است. از آلوئه که امروز در تمام دنیا کاشته می شود برای درمان گستره وسیعی از بیماری ها از انواع میگرن گرفته تا سوءهاضمه، درمان جوش و سوختگی استفاده می شود.
ژل آلوئه برای درمان بسیاری از بیماری ها مفید است، از آن جمله می توان به درمان اگزما و سایر مشکلات و حتی عفونت های پوستی، سرمازدگی، سوختگی، ترمیم جای عمل سزارین، هموروئید و انواع دیابت اشاره کرد.
آلوئه ورا در طب سنتی 5 هزار ساله هندی، آیورودا نیز به همین ترتیب ارزشمند شمرده می شود. تمدن های یونانی، رومی، آفریقایی، مایایی، سرخپوستان آمریکایی و چینی نیز آلوئه ورا را گرامی می داشتند و مسلمانان هنوز هم در بسیاری از نقاط جهان در بازگشت در سفر حج برگ های آلوئه ورا را بالای در خانه هایشان آویزان می کنند.

اگرچه آلوئه ورا هزاران سال است که نقش مهمی را در پزشکی سنتی ایفا می کند اما از کشف خواص بی بدیل آن توسط طب مدرن امروزی زمان زیادی نمی گذرد. اغلب مردم به عنوان یکی از مواد سازنده محصولات آرایشی مثل ضدآفتاب ها، مرطوب کننده ها و کرم های سوختگی با آلوئه ورا آشنا هستند. اما امروزه حضور رو به فزونی آلوئه در محصولات متعدد و متنوعی را شاهد هستیم. تولیدکنندگان شامپو مدعی هستند که اسیدیته معادل 5/4 این گیاه آن را برای ساخت انواع شامپو و نرم کننده ایده آل کرده است. در حالی که متخصصین تغذیه نیز مصارف خوراکی آلوئه ورا را به اندازه مصارف خارجی آن مفید و متعدد می دانند و آن را به اشکال مختلف از جمله عصاره، ژل، کپسول و پودر عرضه می کنند.


ترکیب شگفت آور این گیاه چیست؟

باید گفت در کمال شگفتی 96 درصد ساختمان ژل آلوئه ورا از آب تشکیل شده است. 4 درصد باقی مانده اما حاوی مواد فراوانی است که 75 نوع آن شناخته شده اند. ترکیباتی که در ژل آلوئه یافت شده اند از پلی ساکاریدها هستند که قادر به کاهش و ترمیم التهاب هستند. این ترکیب همچنین دارای ویژگی آنتی باکتریال و ضدمیکروب است. آنتی اکسیدان هایی در قالب ویتامین های آ، ب، ث، ای، آمینواسیدها، روی و اسیدهای چرب ضروری نیز در این ترکیب یافت می شوند. کلسیم و آلوئین نیز در آلوئه ورا موجود هستند، آلوئین ملینی بسیار قوی است.

حدود 96 درصد از وزن آن را آب تشکیل داده است و مابقى شامل چربى هاى ضرورى آمینواسیدها، ویتامین ها، املاح، آنزیم وگلیکوپروتئین است!

این گیاه حداقل داراى 3 اسید چرب با خاصیت ضدالتهابى است که براى معده ، روده کوچک و روده بزرگ مفید است.
ویتامین هاى تشکیل دهنده آن عبارتند از ویتامین C ، B12 ، B6 ، B2 ، B1 ، A و E. «آلوئه ورا» با خاصیت اعجاب انگیز خود مى تواند تمام اسید آمینه هاى ضرورى بدن را در اختیار شخص مصرف کننده قرار دهد.
هیچ چیز این گیاه به تنهایى شگفت انگیز و خارق العاده نیست. بلکه همراهى و یک جا جمع شدن تمام مواد مورد نیاز بدن از گروههاى مختلف غذایى است که آن را منحصر به فرد کرده است. تجمع این مواد در درون یک گیاه واحد را مى توان به جمع شدن تعدادى نوازنده در یک گروه بزرگ موسیقى تشبیه کرد. (همان طور که هر کدام آنها، هرگز و به تنهایى اثر و جاذبه اجراى گروهى و دسته جمعى را ندارند.)
ژل Aloe حاوی گلیکوپروتئین است که از تورم و درد جلوگیری و روند بهبود را تسریع می کند و همچنین حاوی پلی ساکارید است که رشد و ترمیم پوست را تحریک می کند. “آنتراکوئین” موجود در شیرة Aloe به عنوان مسهل مؤثر عمل می کند. این مواد شیمیایی در مقادیر کم، می توانند از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری کنند.از ژل Aloe برای درمان زخمهای درونی و بیرونی نیز می تواند استفاده کرد. این ماده روند درمان بسیاری از جراحات پوستی از جمله زخمها، سوختگیها و یخ زدگی را تسریع می کند.
شیرة ‌این گیاه مسهل مفیدی است، اما چون می تواند سبب گرفتگی دردناک عضلات شود، غالباً استفاده نمیشود. با میزان مصرف کمتر، شیرة Aloe می تواند از سنگ کلیه پیشگیری یا اندازة سنگ را کوچکتر کند. این ماده به عنوان تسهیل کننده دفع مدفوع به ویژه در افرادی که مبتلا به وبواسیر هستند ماده مفیدی است.
عصارة Aloe شکل ژل این گیاه است که مصارف داخلی دارد و چون دارای خواص ضد میکروبی است، از آن برای درمان عفونتهای میکروبی مجاری معده ای-روده ای نیز می توان استفاه کرد. چون این ماده اسیدهای معده را که سبب تشدید زخمها میشود کاهش می دهد برای درمان زخمهای معده نیز مؤثر است.تحقیقات اخیر نشان داده که “مانوز استیله” به عنوان یک ترکیب ضد ویروسی، دارای خواص درمانی ضد ویروس ایدز است. مانور استیله خود ویروس را مورد حمله قرار می دهد اما مهمتر اینکه، میزان تأثیر AZT را (یک داروی مؤثر در درمان عفونت ویروس HIV) تا حد زیادی بالا میربرد. اگر این ترکیب دارویی با Aloe مصرف شود، میزان AZT مورد استفاده برای HIV را می توان تا 90% تقلیل داد که این امر از هزینه ها و عوارض جانبی AZT تا حد زیادی خواهد کاست.


ژل خوراکی آلوئه ورا شامل بیش از 75 مواد مغذی از لحاظ غذایی و 200 ترکیب فعال، 20 نوع ماده معدنی، 18 آمینو اسید و 12 نوع ویتامین است. این ژل بی نهایت مطبوع است.
در منابع دارویی فهرست مصارف آلوئه ورا تقریباً به اندازه فهرست مواد تشکیل دهنده آن طویل است. از بارزترین خواص آلوئه ورا جلوگیری از ضایعات پوستی و ترمیم آنها است. مصرف خوراکی آلوئه ورا نیز به گوارش غذا کمک می کند، سلامتی قلب و عملکرد کبد را بهبود می بخشد، قند و کلسترول خون را کنترل می کند، تولید انرژی را افزایش داده، درد مفاصل را تسکین می دهد، شش ها را پاک می سازد، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و زخم ها و جراحات را ترمیم می نماید. اما با وجود خواص بسیار آلوئه ورا و با آنکه تاکنون هیچ عوارضی از مصرف آن گزارش نشده است پزشکان مصرف خوراکی آن در طول دوران بارداری و شیردهی را برای خانم ها منع می کنند. آلوئه ورا چنان خواص چشمگیر و متعددی دارد که نام ها و القاب زیادی برای خود کسب کرده است از جمله: گیاه درمانگر، گیاه سوختگی، دکتر گلدانی و گرز بهشتی.

در حال حاضر محصولات مختلفی از این گیاه در صنایع مختلف غذایی، آرایشی و بهداشتی دارویی در دنیا تولید و عرضه می‌شود.

در حال حاضر این گیاه دارویی در صنایع مختلف غذایی شامل انواع نوشابه‌ها، کمپوت، دوغ و غیره و همچنین در صنایع آرایشی و بهداشتی شامل انواع کرم‌ها، لوسیون‌ها، شامپوها، صابون‌ها، شوینده‌ها و در صنایع دارویی در کپسول ها، قرص‌های جوشان و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اندام مورد استفاده این گیاه دارویی برگهای آن است.


مرور کلی خواص داروئی :

صبر زرد از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است شیرابه آن به مصرف طبی می رسد .
1)تقویت کننده بدن است
2)یبوست را برطرف می کند و روده ها را تمیز می کند
3)برای معالجه آسم مفید است
4)سوء هاضمه را برطرف می کند
5)در معالجه صرع مفید است
6)اثر ضد کرم درد
7)خون را تصفیه می کند
8)برای برطرف کردن خارش ناشی از گزیدگی حشرات شیرابه آنرا روی پوست بمالید
9)اگزما را درمان می کند
10)برای معالجه اسهال خونی مفید است
11)برای رفع ریزش مو ، شیرابه آنرا به سر مالیده و موها را با آن ماساژ دهید
12)گرفتگی کبدی را برطرف می کند
13)برای التیام زخم ها شیرابه آنرا روی زخم بمالید
14)صبر زرد بهترین کرم مرطوب کننده است برگها را بشکنید و ژله آنرا به پوست بمالید
15)مبتلایان به بیماری قند می توانند با مصرف این گیاه قند خون خود را کنترل کنند
16)برای شستن چشم و زخم ها شیرابه صبر زرد را با آب مخلوط کرده و استفاده کنید


خواص درمانی گیاه صبر زرد :


قرنهاست که برگ‌های گیاه صبر زرد به طور گسترده‌ای در کشورهای مختلف به عنوان دارو مصرف می‌شود اثرات درمانی مختلفی که برای این گیاه عنوان شده غالبا بر اساس سابقه طب سنتی است اما مطالعات بالینی نیز در سالهای اخیر روی آن صورت گرفته است.

در یک مطالعه گسترده استفاده موضعی از ژل این گیاه موجب التیام زخم‌های به جا مانده از آکنه روی صورت شد.

این گیاه دارویی در درمان آرتریت، آسم، سندرم خستگی مزمن، سوء هاضمه و اختلالات روده‌ای، اختلالات پوستی، آسیب‌های ورزشی و زخم‌های داخلی و خارجی اثر بخش است.

ژل گیاه صبر زرد بصورت موضعی برای درمان سوختگی‌های خفیف، آفتاب سوختگی، بریدگی ها، آکنه و التهاب مخاط دهان کاربرد دارد.

کاربرد موضعی الوئه ورا بر روی زخم‌های جراحی مجاز نیست زیرا بهبود زخم‌ها را به تاخیر می‌اندازد.

برگ بوته‌های گیاه دارویی صبر زرد یا آلوئه ورا معمولا بعد از گذشت دو سال از زمان کاشت و هنگامی که بوته‌ها به اندازه کافی رشد کردند برداشت می‌شود.

جزیره قشم به دلیل قرار گرفتن در منطقه گرمسیری یکی از مکانهای مناسب و دارای پتانسیل بالا برای تولید گیاه معجزه‌آسای “آلوئه‌ورا” است.
آلوئه ورا از جمله گیاهانی است که در صفر درجه می‌میرد و محیط رشد آن معمولا باید بالاتر از دو درجه باشد و به‌همین دلیل‌مناطق جنوبی کشور که درجه حرارت دراین مناطق به صفر درجه‌نمی‌رسد از مناطق مستعد برای تولید این گیاه محسوب می‌شوند.
این گیاه از جمله گیاهانی است که یک سال کاشته می‌شود و تا شش سال مورد استفاده قرار می‌گیرد، بیماری این گیاه نسبت به دیگر گیاهان بسیار کم است و آب بسیار ناچیزی مصرف می‌کند.
براساس مطالبی که توسط دانشگاه فلوریدا منتشر شده ، منشاء این گیاه که به علت رویش آن در مناطق بیابانی به ” لاله بیابان ” مشهور است آفریقا بوده و در ایران باستان از آن استفاده می‌شد.
در کشورهای کارائیب آلوئه‌ورا فقط به‌صورت برگ فروخته می‌شود و در خانه‌ها مردم به عنوان کمکهای اولیه از آن نگهداری می‌کنند.
یکی از دلایلی که این گیاه از آفریقا به مناطق دیگر جهان منتقل شده است موثر بودن آن در درمان برخی بیماریها بود و مسافرانی که با لنجها به سفر دریایی می‌پرداختند این گیاه را به‌ عنوان کمکهای ‌اولیه به‌همراه خود می‌بردند.
آلوئه ورا دارای هورمونها و ترکیباتی است که بلافاصله زخم را ترمیم می کند و برای بیماریهای گوارشی از جمله زخم معده موثر است.
هم اینک 200ماده دارویی از گیاه آلوئه‌ورا تولید شده است و از پوست آن نیز مواد آنتی کانسر جدا شده است.
به‌گفته برخی اساتید و متخصصان از این گیاه به عنوان یک داروخانه در یک گیاه نام برده می‌شود و به همین دلیل است که این گیاه تا این اندازه اهمیت پیدا کرده است.
هم‌اینک کمپانیهای بسیاری در جهان از آلوئه‌ورا در تولید صنایع غذایی،مربا، نوشابه‌ها، کنسرو، ماست و دوغ، ژله، مارمالاد، سوپهای آلوئه‌ورا، مربا، چای، بستنی، عسل، ترشی، تافی، نان، ماکارونی، برنج و چای استفاده می‌کنند.
از محصولات آلوئه‌ورا در صنایع بهداشتی از جمله تولید دستمال کاغذی و پوشک بچه به علت حساس بودن پوست بچه‌ها و ترمیم سریع پوست آنها ، استفاده می‌شود.
برای استفاده تجاری‌از این گیاه باید مسیر درست کار کردن آن را بدانیم یعنی به عنوان یک سرمایه‌گذار باید ببینیم که‌در چه مناطقی چه محصولاتی و چگونه باید تولید کنیم و برای کشت تجاری نیز باید کشاورزانی که خواستار فعالیت در این زمینه هستند، آموزشهای لازم را طی کنند.

مرکز پژوهشهای بیوتکنولوژی خلیج فارس در جزیره قشم ایران ، تنها عضو منطقه خاورمیانه این انجمن است که مقر آن در تکزاس آمریکا می‌باشد.
دانشمندان اسپانیایی از گیاه آلوئه ورا ژلی ساخته‌اند که می‌تواند عمر نگهداری میوه‌ها را طولانی‌تر کند.
، medlineplus.comبا استفاده از این ژل می‌توان میوه‌ها را پوشاند و زمان نگهداری آنها را با حفظ تازگی و بدون تغییرات شیمیایی طولانی‌تر کرد.
از ژل آلوئه ورا برای درمان سوختگی و التهابات و حساسیت‌های پوستی استفاده می‌شود.
محققان اسپانیایی می‌گویند با استفاده از این ژل خوردنی می‌توان میوه‌ها را تازه نگه داشت.
این ژل که طعم و ظاهر غذاها را تغییر نمی‌دهد می‌تواند به صورت یک پوشش کاملا طبیعی و بی‌ضرر جایگزین مواد نگهدارنده مصنوعی شود که بعد از برداشت میوه‌ها به آنها اضافه می‌شود.

5 دلیل عمده برای مصرف ژل آلوئه ورا:

1) قالب های ساختاری بدن: آمینواسیدها، اجزا و قالب های ساختار بدن ما هستند. هشت آمینو اسید ضروری وجود دارد که در بدن ما ساخته نمی شود. نوشیدن مداوم و منظم آلوئه ورا به شما اجازه می دهد به واسطه تأمین طبیعی آمینو اسید های ضروری بدن، سلامتی خود را حفظ کنید. آلوئه ورا تنها گیاهی است که آمینو اسید های مشابه و ضروری بدن را می سازد.
2) ضدالتهاب و عصبانیت: ژل آلوئه ورا دارای 12 ماده اصلی است و بررسی ها نشان داده که بدون هیچ عارضه ای از عصبانیت و التهاب جلوگیری می کند و همچنین آلوئه ورا سبب تحرک ماهیچه ها و صحت کارکرد مفاصل می شود.
3) ویتامین های موجود در آلوئه ورا: ژل آلوئه ورا شامل ویتامین های A، B1، B2، B6، B12، C، E اسید فولیک و نیاسین است. بدن انسان به سادگی نمی تواند بعضی از این ویتامین ها را ذخیره کند، بنابراین نیاز داریم که در رژیم غذایی خود همواره این ویتامین ها را به طور مکمل بگنجانیم.
4) میزان مواد معدنی: بعضی از مواد معدنی در آلوئه ورا یافت شده است که شامل کلسیم، سدیم، آهن، پتاسیم، کلر، منگنز، مس و روی است. نوشیدن ژل آلوئه ورا یک راه طبیعی و سالم برای تأمین نیازمندی های بدن است.
5) بهداشت و سلامت دندان : آلوئه ورا با وجود موادی که در خود دارد بی نهایت برای سلامت دهان و لثه مفید است. دندانپزشکان بر اثرات آلوئه ورا بر دهان و لثه و استفاده از آن بسیار توصیه می کنند


«صبرزرد» در جزیره قشم :
تاریخچه گیاه «آلوئه ورا» یا «صبرزرد» و اثرات دارویی آن به 6 هزار سال قبل باز می گردد. از گذشته های دور، ژل این گیاه برای درمان زخم های عفونی و ترمیم سوختگی و بریدگی مورد استفاده بوده است.
با پیشرفت علم دارو سازی و شناخت خواص دارویی گیاهان در نیمه قرن بیستم، ماده مسهل حاصل از عصاره برگ آلوئه شناخت شد و سالیان طولانی این گیاه برای استخراج مسهل قوی آن در جزایر کارائیب بطور مصنوعی کاشته می شد. براساس اظهار نظر سالخوردگان قشمی، گیاه آلوئه ورا یا «صبر زرد» از سالیان طولانی در جزیره قشم وجود داشته است و خاستگاه آن آفریقا است. به نظر می رسد، در طی قرون گذشته این گیاه توسط بازرگانان یا جهانگشایان به جزیره قشم حمل شده و با سازگاری با شرایط آب و هوای قشم و به علت اثرات شفابخش آن به گیاه معجزه گر مشهور شده است.
«صبر» نام فارسی آن است و صرفنظر از مصارف درمانی آن توسط افراد بومی، آن را روی قبرها می کارند و نشانه ای از محل خاکسپاری کسی است که فوت شده است . برگزیدن نام صبر برای این گیاه نیز احتمالاً ایجاد آرامش و صبر برای بازماندگان است. در جزیره قشم تراکم بسیار زیاد گیاه را در قبرستان قدیم شهر «سوزا» به صورت چند هکتار فشرده که عملاً قبرها را کاملاً در بر گرفته است، می توان مشاهده کرد.
آلوئه ورا نخستین بار با ارزش دارویی «ترمیم کننده زخم سوختگی و نیش حشرات» معرفی شده و اکنون صرفنظر از مصرف گسترده در تمامی مواد آرایشی، بهداشتی و داروهای ترمیمی، جایگاه مصرفی و سیعی را در نوشابه ها و مواد غذایی به دست آورده است. آلوئه و را گیاهی است که برای ماندن و رشد به حداقل آب نیاز دارد و در خاک های شور و ساحلی به آسانی رشد و پرورش می یابد و نسبت به آفات و بیماری ها مقاوم است. بر اساس تجارب پژوهشی، مرکز پژوهشی های بیوتکنولوژی خلیج فارس منطقه آزاد قشم، کارخانه تولید صنعتی آن را با ظرفیت سالانه 200 تن ژل و پودر آلوئه طراحی و تدوین و دانش فنی آن را به یک شرکت خصوصی واگذار کرده است.
پشتوانه این واحد صنعتی ، کشت و پرورش آلوئه به مساحت 50 هکتار است که 5 هکتارتوسط «منطقه آزاد قشم کاشته شده و 15 هکتار آن توسط شرکت خریدار دانش فنی در دست آماده سازی برای کاشت است و لازم است ، 30 هکتار دیگر نیز توسط مردم جزیره کاشته می شود. تکثیر آلوئه ورا به صورت تولید پاجوش و کاشت بذر است. در بسیاری از موارد هر بوته تا ده پاجوش تولید می کند.
این گیاه پایدار و چند ساله است و هر سه ماه یک بار می توان از هر بوته 3 تا 4 برگ کناری برداشت و برای استخراج محصول در کارخانه مورد استفاده قرار دارد. توسعه کاشت «آلوئه ورا» توسط مردم جزیره قشم صرفنظر از تأمین ماده اولیه کارخانه در دست احداث، زمینه ای مناسب برای ایجاد اشتغال بومی، ایجاد فضا سبز (در زمین های ساحلی و غیر قابل استفاده کشاورزی و بی نیازی آن به آب شیرین و آبیاری دایم) است. خواص متعدد دارویی شناخته شده در «آلوئه ورا» باعث شده است که آن را گیاه قرن بیستم بنامند.
بسیاری از محققان بر این اعتقاد هستند که خواص آلوئه و نقش دارویی آن در تحولات صنایع دارویی مشابه با شناخت آسپرین در قرن نوزدهم و مصرف آن توسط میلیون ها انسان برای کاهش تب، درد و تورم در سراسر جهان است. هزاران بیمار قلبی از آسپرین به عنوان ماده ممانعت کننده از بروز لخته خون استفاده می کنند.
مطالعات نشان داده است، آلوئه دارای حدود 200 ماده مؤثر است. مواد آرایشی، بهداشتی، غذایی و نوشابه ها بزرگترین بازار بین المللی مصرف آلوئه به شمار می روند. کشورهای کره و ژاپن قدیمی ترین مصرف کننده گان آلوئه در طب سنتی خود هستند. در کره، ژل آلوئه در نوشابه ها با غلظت 99 درصد مصرف می شود. این وضعیت در سنگاپور و مالزی نیز گسترش یافته است. استرالیا بالاترین مصرف آلوئه را دارد و با حضور ژاپنی ها در استرالیا بازار مصرف نوشابه های آلوئه نیز توسعه یافته است. مواد آرایشی طبیعی 4درصد از 16 میلیارد دلار بازار مواد آرایشی، بهداشتی را در اختیار دارد. تولید آنها سالانه 12 تا 15 درصد افزایش می یابد که سه برابر رشد توسعه سایر صنایع است.
نوشابه های حاوی ژل آلوئه در فروشگاههای عرصه کننده Helth food ارائه می شود که با طعم و رنگ های متفاوت وجود دارد.


مصرف آلوئه ورا و تغییرات تاریخى:
همان طور که ذکر شد نخستین بار این گیاه در کشور مصر مورد استفاده قرار گرفت. حدود سال 1552 پیش از میلاد بود که ملکه زیباى مصرى «کلئوپاترا» اعلام کرد زیبایى خود را مدیون استفاده از این گیاه معجزه گر است!!
شهرت این گیاه به همین جا ختم نشد! بلکه این گیاه باعث ایجاد جنگ و خونریزى هم شد!!
مى گویند وقتى اسکندر در سال 333 پیش از میلاد مصر را فتح کرد، چیزهاى زیادى از قدرت شگفت انگیز درمانى آلوئه ورا شنید. به همین خاطر در جست وجوى آن به جزیره Socotra رسید و بدون کوچکترین معطلى ارتش را روانه آنجا کرد تا براى درمان زخم افراد سپاه خود از این گیاه استفاده کند.
موارد مصرف رایج این گیاه:

بسیارى از مردم با اثر دارویى این گیاه بر روى پوست بریده یا سوخته آشنایى دارند. گرچه مکانیسم دقیق آن مشخص نیست. اما تحقیقات نشان مى دهد که 5 فاکتور طبیعى ضدالتهابى در آن موجود است که باعث رفع درد و بهبود زخم مى شود.
در مورد کسانى که از نظر هضم غذاى مصرفى با مشکل روبرو هستند نیز مصرف و نوشیدن آن پیش از هر وعده غذایى باعث تحریک شیره گوارشى و ایجاد جریان طبیعى آن و در نتیجه کمک به شکسته شدن موادغذایى جهت جذب توسط سلولها مى شود. از طرف دیگر از آن در درمان «آکنه» یا جوش هاى صورت هم استفاده مى شود. نوشیدن مایع «آلوئه ورا» قبل از غذا و یا مصرف ژل درمانى آن بعد از شست وشوى صورت و بدن براى سلامت پوست مفید است.
همچنین اشخاص مبتلا به سرطان که مشغول شیمى درمانى هستند، ادعا مى کنند مصرف این گیاه تهوع و سایر مشکلات مربوط به این درمان را مى کاهد.
نحوه مصرف:
بهترین نوع ژل Aloe شکلی است که تازه از گیاه گرفته شده باشد. بسیاری از افراد این گیاه را برای درمان سوختگیها و بریدگیهای جزئی در آشپزخانه خود نگه می دارند. این گیاه برای درمان کهیر و پیچک سمی نیز می تواند مؤثر واقع شود.به منظور استفاده از ژل Aloe، برگ آنرا به صورت طولی برش دهید و ژل داخل آنرا خارج سازید. سپس آنرا به صورت آزاد روی قسمت آسیب دیده بمالید.شیره Aloe از قدیم به عنوان مسهل مورد استفاده بوده است، اما در ایالات متحده مصرف چندانی ندارد. چون این ماده سبب بروز گرفتگیهای دردناک عضلات می گردد، لذا ابتدا مصرف سایر مسهل های گیاهی نظیر “کاسکارا و فلوس” توصیه میشود.
برای درمان سنگهای کلیه و به عنوان مسهل شیرة Aloe خشک را که در اندازه های 0/05 تا 0/2 گرم قابل دسترسی است، مصرف کنید.
برای درمان HIV، روزانه به میزان 800 الی 1600 میلی گرم مانوز استیله مصرف کنید. این میزان از مادة مزبور، برابر با نیم تا یک لیتر آب Aloe است، هر چند میزان مانوز استیله می تواند در فرآورده های مختلف متفاوت باشد.


نکات احتیاطی:

- ژل Aloe برای استعمال خارجی ماده بی خطری است، اما در موارد نادری سبب واکنش آلرژیک می شود. اگر پوست شما تحریک می شود مصرف آنرا ادامه ندهید.ژل Aloe برای درمان زخمهای عمیق مؤثر نیست.
- شیره آن می تواند سبب گرفتگی یا اسهال روده ای شدید گردد،
- زنان باردار یا شیرده نباید این ماده را مصرف کنند زیرا ممکن است سبب انقباضهای رحمی گردیده و سقط جنین را تحریک کند. مصرف مسهل Aloe برای درمان بیماریهای معده ای- روده ای، انسداد روده ای، آپاندیسیت یا درد معده مبهم تجویز می شود.
- این ماده ممکن است سبب تشدید اولسرها، بواسیر، دیورتیکولوز، التهاب دیورتیکول، کولیت یا سندرم روده تحریک پذیر (IBS) گردد.
- مصرف طولانی مدت این ماده سبب وابستگی به آن می شود یا تعادل الکترولیتی را مختل می سازد. این ماده ممکن است سبب تغییر رنگ ادرار به رنگ قرمز بی ضرر گردد. کودکان زیر 12 سال نباید گیاه Aloe مصرف کنند.
ترکیبات شیمیایی:
صبر زرد موادی نظیر آلوئین ‌فامودین ، آنترا کیون ،‌ایزوباربالوئین و مقداری در حدود 12 درصد صمغ می باشد .
تداخل های احتمالی:
مصرف طولانی و مزمن شیره Aloe می تواند سبب کمبود پتاسیم گردد که می تواند با پاره ای معالجات قلبی تداخل کند. احتمال کمبود پتاسیم در بدن در صورتی که شیره Aloe را با ادرار آورهای (مدرهای) تیازید، شیرین بیان یا کورتیکو استروئید مصرف کنید، بیشتر است.
مضرات :
صبر زرد اگر باندازه مصرف شود خطری ندارد ولی مقدر زیاد آن باعث اسهال خونی می شود ضمناً زنان شیرده نباید از آن استفاده کنند زیرا صبر زرد از طریق شیر و در بدن طفل می شود و ایجاد اسهال می کند . این گیاه نیز برای زنان حامله خوب نیست زیرا ممکن است باعث سقط جنین شود.
تاریخچه مصرف آن در قرن بیستم :

در سال 1935، استفاده بالینى از این گیاه براى درمان التهاب هاى پوستى (درماتیت) ناشى از اشعه x ثابت شد. در آن سال «نشریه رونتولوژى [رادیولوژى] آمریکا»، استفاده از این گیاه را براى این منظور توصیه کرد.به صورت سنتى، از پماد و شیره این گیاه براى درمان زخم ها، اگزما، بواسیر و حتى نابینایى استفاده مى کردند. اما امروزه در تحقیقات بالینى مستمرى که بر روى این گیاه انجام شده است، تنها بعضى از اثرات آن ثابت شده است. در کاهش درد سوختگى و ترمیم ناحیه سوختگى (البته سوختگى هاى درجه دو و سه مانند آفتاب زدگى و یا ناشى از اشعه) موثر است. مصرف خوراکى آن به عنوان مسهل کاربرد دارد. ژل این گیاه به دلیل داشتن آب فراوان و روغن موجود در خود، از خشک شدن پوست پیشگیرى مى کند، در نتیجه در ترمیم ناحیه سوختگى موثر است. همچنین به علت وجود درصد بالاى قند در ژل آن، چون باعث بالا رفتن خاصیت اسمزى مى شود از رشد باکترى ها جلوگیرى مى کند.برخى از تحقیقات حاکى از آن است که ماده «آنتروکینون» موجود در شیره گیاه، خواص ضدویروس، ضدباکترى و فعالیت ضدسرطانى دارد. ژل آن به صورت کرم ضدآفتاب، لوسیون و کرم آرایشى در آمریکا موجود است. اما برخى تحقیقات، از غیرموثر بودن آن در درمان حساسیت هاى پوستى و درمان سوختگى خبر مى دهند.ژل گیاه صبر زرد طبى، به صورت موضعى براى درمان سوختگى هاى خفیف، آفتاب سوختگى ها، بریدگى ها، آکنه، التهاب مخاط دهان و از بین رفتن پوست کاربرد دارد. در خصوص مصرف ژل این گیاه توصیه شده که کاربرد موضعى آن بر روى زخم هاى جراحى مجاز نیست چرا که بهبود زخم ها را به تأخیر مى اندازد. در خصوص تداخلات دارویى هنگام استفاده از این ژل، عنوان شده، اثرات پایین آورندگى قند خون گلى بن گلامید را به خاطر داشتن اثر ضدخون افزایش مى دهد و اثر ضدالتهابى هیدروکورتیزون استات را هنگامى که به عنوان یک حامل استفاده شود، افزایش مى دهد. در استفاده موضعى در آفتاب زدگى هاى سطحى و سوختگى هاى خفیف منعى وجود ندارد اما اکثر محققان پیشنهاد مى کنند، قبل از مصرف، مقدارى از کرم گیاه در جاى دیگرى از بدن مثلاً بر روى بازو استفاده شود تا در صورت عدم پاسخ حساسیتى، مورد مصرف قرار گیرد. چند مورد حساسیت پوستى به دنبال مصرف این گیاه، گزارش شده است. در کل چنین نتیجه گیری می شود که،ژل گیاه الوئه ورا ، در کیفیت وسرعت بهبودزخم،نسبت به درمان رایج بسیار موثر تر و کم هزینه تر است. این گیاه در درمان بیمارى پسوریازیس (داءالصدف) به صورت عصاره در کرم در طى تحقیقات بسیارى، ثابت شده است. مصرف این گیاه به عنوان مسهل در بیمارانى که تحت درمان با داروهاى قلبى و کورتن هستند باید با احتیاط بسیار صورت گیرد.این گیاه در کودکان، زنان شیرده باردار و افراد مبتلا به بواسیر، نباید به صورت خوراکى مصرف شود. استفاده از این گیاه در انسداد روده، بیمارى هاى التهابى روده و بیمارى هاى کبد و کلیه، ممنوع است. از شیره برگ گیاه نیز براى بهبود زخم هاى سطحى و اگزما استفاده مى شود. در مصرف

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٧:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

آلوئه ورا یا «صبرزرد» Aloe Vera ، گیاه درمانگر و یا ” یک داروخانه در یک گیاه
اسامی دیگر گیاه صبرزرد (آلوئه ورا)، “صبر تلخ” یا “شاخ بزی” است که در استان بوشهر با نام‌های محلی گل سگله، گل قبر یا چادروا شناخته می‌شود.نام های دیگر این گیاه “لاله بیابان” و «گیاه جاودانگى»، «گیاه دارویى»، «گیاه ملکه» است.گیاه صبر زرد دارویی با نام علمی Aloe Vera از جمله گیاهان دارویی با ارزش دنیا است که در فضای باز و در برخی مناطق دیگر کشور در گلخانه کاشت می‌شود.صبر زرد گیاهی است با ظاهر بوته‌ای انبوه، پایا، همیشه سبز، شاداب و پر طراوت و ارتفاع حدود 60 سانتی متراست که دارای ساقه چوبی کوتاه به ضخامت 5 الی 10 سانتی متر و برگ‌های نیزه‌ای شکل که مستقیما به محور ساقه متصل هستند می‌باشد.

گیاه دارویی صبر زرد با اقلیم جنوبی کشور ایران سازگار است و به خوبی در استان‌های جنوبی که دارای منابع آبی کمی هستند قابل پرورش است.

این گیاه بومی مناطق گرم و خشک است که در استان‌های جنوبی کشور ایران به خصوص استان بوشهر و استان هرمزگان رشد می‌کند.

چیست؟ Aloe Vera
این گیاه، خاص مناطق آفریقایى است که به آن زنبق بیابانى یا صحرایى هم مى گویند. در برخى کشورها با نام هایى چون «گیاه جاودانگى»، «گیاه دارویى»، «گیاه ملکه» و… نیز نامیده مى شود.
وقتى برگ آن بریده شود، ژلى از داخل گیاه خارج مى شود که اثر دارویى خارق العاده اى دارد. نام این گیاه از زبان عربى به سایر زبان ها آمده است. در زبان عربى Aloe به معناى «تند و تیز و تلخ» است. علت این نامگذارى به طعم و مزه مایع داخل برگ گیاه مربوط مى شود. نخستین بار مصرى ها این گیاه را براى درمان زخم ها، سوختگى ها و عفونت ها به کار مى گرفتند. پس از آنها یونانى ها، اسپانیایى ها و آفریقایى به شیوه ها و منظورهاى مختلف از این گیاه استفاده مى کردند. براى مثال شکارچیان آفریقایى از ژل آن بر بدن خود مى مالیدند تا عرق نکنند و بدنشان بوى بد نگیرد!
از دهه 1930 به بعد تحقیقات علمى و وسیعى بر روى ترکیبات و خواص دارویى این گیاه انجام شد و دریافتند ژل صاف شده این گیاه قدرت عجیبى در درمان زخم ها و سوختگى ها دارد.


معرفی گیاه:
Aloe vera یک گیاه بادوام با گلهای زرد است. برگهای سخت آبدار و نیزه ای این گیاه به طول 20 اینچ رشد می کند و طول کل گیاه تا 4 پا می رسد. تنها برگهای این گیاه ارزش دارویی دارند، اما بخشهای مختلف برگها نیز برای اهداف گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. ژله شفاف و سفتی از قسمتهای داخلی برگ ترشح می شود. بین این ژله و پوست بیرونی برگ سلولهای خاصی حاوی مایع زردرنگ تلخ قرار دارد. وقتی که این مایع خشک می شود، سبب تولید شیره Aloe می شود. آلوئه از خانواده سوسن است این گیاه با ظاهرى شبیه به کاکتوس، گیاهى دائمى، گوشتى و آبدار است .گیاه آلوئه Aloe که به نام شاخ بزی معروف است، در منزل و آپارتمان قابل نگهداری است. آلوئه­ورا Aloe vera گونه­ وحشی این خانواده است که گرچه زینتی نیست اما معروف و پر بهاء است و یکی از منابع بسیار خوب مواد دارویی و بهداشتی است.
آلوئه ساپوناریا گونه دیگری از گیاه آلوئه است که برگ­های گوشتی، مثلثی شکل با نقش و نگارهای سبز رنگ پریده دارد. این گیاه بسیار زیبا بوسیله قلمه­های ساقه تکثیر می­شود و آن را در یک محیط پر نور پرورش می­دهند.آلوئه فِرَگرَنس یا آلوئه برگ درشت، و آلوئه درختی از دیگر انواع گیاه آلوئه بشمار می­روند.در میان آلوئه‌ها سایوناریا و آلوئه آربورسنس Aloe arboresence در منزل کشت و کار مناسب­تر و سریعتری دارند.
تکثیر گیاهان آلوئه بوسیله قلمه، ساقه و بذر امکان­پذیر است. گیاه آلوئه شاخه گل ­دهنده زیبا با گل­های نارنجی دارد وقتی گل­های نارنجی به بذر تبدیل می­شوند، قابل رویش و جوانه زدن هستند. آلوئه ­ورا Aloe vera بوسیله تقسیم بوته و بذر تکثیر می‌شود. در آلوئه‌های دیگر امکان بوجود آمدن پا جوش در روی ریشه­های اصلی­ کمتر از گیاه آلوئه­ ورا است.
تاریخچه :

آلوئه ورا سابقه ای بسیار طولانی و درخشان دارد. اولین گزارش مکتوب که در آن به آلوئه ورا شده است متعلق به چهار هزار سال پیش از میلاد مسیح است و در غارنوشته ها و کنده کاری های روی ظروف در معابد باستانی مصر کشف شده است. در افسانه های به جای مانده از مصر باستان آمده است که آلوئه گیاهی چنان گرامی بوده که افراد برای حضور در مراسم پس از مرگ یک فرعون باید تحفه ای از برگ های آلوئه ورا تقدیم می کردند. داستان هایی نیز درباره استفاده کلئوپاترا و نفرتی تی از آلوئه ورا، عسل و شیر برای حفظ زیبایی افسانه ای شان گفته می شود.کلئوپاترا ملکه مصر پوست خود را هر روزه با آن ماساژ می داد که از شر آفتاب مصر در امان باشد وحتی مصریان آنرا برای مومیائی مردگان خود بکار می بردند . در کتاب مقدس نام این گیاه به کرات آمده است . اولین گزارش مکتوب که در آن به آلوئه ورا شده است متعلق به چهار هزار سال پیش از میلاد مسیح است و در غارنوشته ها و کنده کارى هاى روى ظروف در معابد باستانى مصر کشف شده است. در افسانه هاى به جاى مانده از مصر باستان آمده است که آلوئه گیاهى چنان گرامى بوده که افراد براى حضور در مراسم پس از مرگ یک فرعون باید تحفه اى از برگ هاى آلوئه ورا تقدیم مى کردند.اما مصریان باستان تنها ملتى نبودند که آلوئه ورا را مى شناختند براساس منابع قدیمى ارسطو یکى از طرفداران بسیار معتقد خواص آلوئه ورا بوده است.


اما مصریان باستان تنها ملتی نبودند که آلوئه ورا را می شناختند براساس منابع قدیمی ارسطو یکی از طرفداران بسیار معتقد خواص آلوئه ورا بوده است. او رایزن الکساندر کبیر نیز بوده است. قدر و ارزشی که او برای آلوئه ورا قائل بود چنان بوده است که در سال 333 قبل از میلاد الکساندر را متقاعد کرد جزیره سوکوترا در اقیانوس هند را تصرف کند. این جزیره به دلیل رویش آلوئه در آن شهرت داشت و در آن زمان برای درمان زخم های سربازان در سپاه الکساندر از آلوئه ورا استفاده می شد.

گونه شناسی:

اکسید معجزه آسای آلوئه ورا گیاه «آلوئه ورا» گیاهی است که به طور عمده در مناطق خشک رشد می کند. آلوئه ورا با اینکه به خانواده زنبق تعلق دارد اما در ظاهر شباهت بسیار زیادی به کاکتوس دارد. در بین بیش از 240 گونه آلوئه ورا چهار نمونه آلوئه ورا تشخیص داده شده که دارای ارزش غذایی هستند.

نام آلوئه ورا در لغت به معنای «ماده تلخ درخشان» که از کلمه عربی «آلوئه» گرفته شده است. آلوئه از خانواده سوسن است این گیاه با ظاهری شبیه به کاکتوس، گیاهی دائمی، گوشتی و آبدار است که حداکثر حدود دو متر ارتفاع دارد با برگ های پهن تیغ دار. اگر تیغ هایی را که در لبه برگ ها قرار دارند جدا کنیم از جای خالی آنها ژلی ترشح می شود که تمام خواص گیاه در آن نهفته است. از آلوئه که امروز در تمام دنیا کاشته می شود برای درمان گستره وسیعی از بیماری ها از انواع میگرن گرفته تا سوءهاضمه، درمان جوش و سوختگی استفاده می شود.
ژل آلوئه برای درمان بسیاری از بیماری ها مفید است، از آن جمله می توان به درمان اگزما و سایر مشکلات و حتی عفونت های پوستی، سرمازدگی، سوختگی، ترمیم جای عمل سزارین، هموروئید و انواع دیابت اشاره کرد.
آلوئه ورا در طب سنتی 5 هزار ساله هندی، آیورودا نیز به همین ترتیب ارزشمند شمرده می شود. تمدن های یونانی، رومی، آفریقایی، مایایی، سرخپوستان آمریکایی و چینی نیز آلوئه ورا را گرامی می داشتند و مسلمانان هنوز هم در بسیاری از نقاط جهان در بازگشت در سفر حج برگ های آلوئه ورا را بالای در خانه هایشان آویزان می کنند.

اگرچه آلوئه ورا هزاران سال است که نقش مهمی را در پزشکی سنتی ایفا می کند اما از کشف خواص بی بدیل آن توسط طب مدرن امروزی زمان زیادی نمی گذرد. اغلب مردم به عنوان یکی از مواد سازنده محصولات آرایشی مثل ضدآفتاب ها، مرطوب کننده ها و کرم های سوختگی با آلوئه ورا آشنا هستند. اما امروزه حضور رو به فزونی آلوئه در محصولات متعدد و متنوعی را شاهد هستیم. تولیدکنندگان شامپو مدعی هستند که اسیدیته معادل 5/4 این گیاه آن را برای ساخت انواع شامپو و نرم کننده ایده آل کرده است. در حالی که متخصصین تغذیه نیز مصارف خوراکی آلوئه ورا را به اندازه مصارف خارجی آن مفید و متعدد می دانند و آن را به اشکال مختلف از جمله عصاره، ژل، کپسول و پودر عرضه می کنند.


ترکیب شگفت آور این گیاه چیست؟

باید گفت در کمال شگفتی 96 درصد ساختمان ژل آلوئه ورا از آب تشکیل شده است. 4 درصد باقی مانده اما حاوی مواد فراوانی است که 75 نوع آن شناخته شده اند. ترکیباتی که در ژل آلوئه یافت شده اند از پلی ساکاریدها هستند که قادر به کاهش و ترمیم التهاب هستند. این ترکیب همچنین دارای ویژگی آنتی باکتریال و ضدمیکروب است. آنتی اکسیدان هایی در قالب ویتامین های آ، ب، ث، ای، آمینواسیدها، روی و اسیدهای چرب ضروری نیز در این ترکیب یافت می شوند. کلسیم و آلوئین نیز در آلوئه ورا موجود هستند، آلوئین ملینی بسیار قوی است.

حدود 96 درصد از وزن آن را آب تشکیل داده است و مابقى شامل چربى هاى ضرورى آمینواسیدها، ویتامین ها، املاح، آنزیم وگلیکوپروتئین است!

این گیاه حداقل داراى 3 اسید چرب با خاصیت ضدالتهابى است که براى معده ، روده کوچک و روده بزرگ مفید است.
ویتامین هاى تشکیل دهنده آن عبارتند از ویتامین C ، B12 ، B6 ، B2 ، B1 ، A و E. «آلوئه ورا» با خاصیت اعجاب انگیز خود مى تواند تمام اسید آمینه هاى ضرورى بدن را در اختیار شخص مصرف کننده قرار دهد.
هیچ چیز این گیاه به تنهایى شگفت انگیز و خارق العاده نیست. بلکه همراهى و یک جا جمع شدن تمام مواد مورد نیاز بدن از گروههاى مختلف غذایى است که آن را منحصر به فرد کرده است. تجمع این مواد در درون یک گیاه واحد را مى توان به جمع شدن تعدادى نوازنده در یک گروه بزرگ موسیقى تشبیه کرد. (همان طور که هر کدام آنها، هرگز و به تنهایى اثر و جاذبه اجراى گروهى و دسته جمعى را ندارند.)
ژل Aloe حاوی گلیکوپروتئین است که از تورم و درد جلوگیری و روند بهبود را تسریع می کند و همچنین حاوی پلی ساکارید است که رشد و ترمیم پوست را تحریک می کند. “آنتراکوئین” موجود در شیرة Aloe به عنوان مسهل مؤثر عمل می کند. این مواد شیمیایی در مقادیر کم، می توانند از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری کنند.از ژل Aloe برای درمان زخمهای درونی و بیرونی نیز می تواند استفاده کرد. این ماده روند درمان بسیاری از جراحات پوستی از جمله زخمها، سوختگیها و یخ زدگی را تسریع می کند.
شیرة ‌این گیاه مسهل مفیدی است، اما چون می تواند سبب گرفتگی دردناک عضلات شود، غالباً استفاده نمیشود. با میزان مصرف کمتر، شیرة Aloe می تواند از سنگ کلیه پیشگیری یا اندازة سنگ را کوچکتر کند. این ماده به عنوان تسهیل کننده دفع مدفوع به ویژه در افرادی که مبتلا به وبواسیر هستند ماده مفیدی است.
عصارة Aloe شکل ژل این گیاه است که مصارف داخلی دارد و چون دارای خواص ضد میکروبی است، از آن برای درمان عفونتهای میکروبی مجاری معده ای-روده ای نیز می توان استفاه کرد. چون این ماده اسیدهای معده را که سبب تشدید زخمها میشود کاهش می دهد برای درمان زخمهای معده نیز مؤثر است.تحقیقات اخیر نشان داده که “مانوز استیله” به عنوان یک ترکیب ضد ویروسی، دارای خواص درمانی ضد ویروس ایدز است. مانور استیله خود ویروس را مورد حمله قرار می دهد اما مهمتر اینکه، میزان تأثیر AZT را (یک داروی مؤثر در درمان عفونت ویروس HIV) تا حد زیادی بالا میربرد. اگر این ترکیب دارویی با Aloe مصرف شود، میزان AZT مورد استفاده برای HIV را می توان تا 90% تقلیل داد که این امر از هزینه ها و عوارض جانبی AZT تا حد زیادی خواهد کاست.


ژل خوراکی آلوئه ورا شامل بیش از 75 مواد مغذی از لحاظ غذایی و 200 ترکیب فعال، 20 نوع ماده معدنی، 18 آمینو اسید و 12 نوع ویتامین است. این ژل بی نهایت مطبوع است.
در منابع دارویی فهرست مصارف آلوئه ورا تقریباً به اندازه فهرست مواد تشکیل دهنده آن طویل است. از بارزترین خواص آلوئه ورا جلوگیری از ضایعات پوستی و ترمیم آنها است. مصرف خوراکی آلوئه ورا نیز به گوارش غذا کمک می کند، سلامتی قلب و عملکرد کبد را بهبود می بخشد، قند و کلسترول خون را کنترل می کند، تولید انرژی را افزایش داده، درد مفاصل را تسکین می دهد، شش ها را پاک می سازد، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و زخم ها و جراحات را ترمیم می نماید. اما با وجود خواص بسیار آلوئه ورا و با آنکه تاکنون هیچ عوارضی از مصرف آن گزارش نشده است پزشکان مصرف خوراکی آن در طول دوران بارداری و شیردهی را برای خانم ها منع می کنند. آلوئه ورا چنان خواص چشمگیر و متعددی دارد که نام ها و القاب زیادی برای خود کسب کرده است از جمله: گیاه درمانگر، گیاه سوختگی، دکتر گلدانی و گرز بهشتی.

در حال حاضر محصولات مختلفی از این گیاه در صنایع مختلف غذایی، آرایشی و بهداشتی دارویی در دنیا تولید و عرضه می‌شود.

در حال حاضر این گیاه دارویی در صنایع مختلف غذایی شامل انواع نوشابه‌ها، کمپوت، دوغ و غیره و همچنین در صنایع آرایشی و بهداشتی شامل انواع کرم‌ها، لوسیون‌ها، شامپوها، صابون‌ها، شوینده‌ها و در صنایع دارویی در کپسول ها، قرص‌های جوشان و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اندام مورد استفاده این گیاه دارویی برگهای آن است.


مرور کلی خواص داروئی :

صبر زرد از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است شیرابه آن به مصرف طبی می رسد .
1)تقویت کننده بدن است
2)یبوست را برطرف می کند و روده ها را تمیز می کند
3)برای معالجه آسم مفید است
4)سوء هاضمه را برطرف می کند
5)در معالجه صرع مفید است
6)اثر ضد کرم درد
7)خون را تصفیه می کند
8)برای برطرف کردن خارش ناشی از گزیدگی حشرات شیرابه آنرا روی پوست بمالید
9)اگزما را درمان می کند
10)برای معالجه اسهال خونی مفید است
11)برای رفع ریزش مو ، شیرابه آنرا به سر مالیده و موها را با آن ماساژ دهید
12)گرفتگی کبدی را برطرف می کند
13)برای التیام زخم ها شیرابه آنرا روی زخم بمالید
14)صبر زرد بهترین کرم مرطوب کننده است برگها را بشکنید و ژله آنرا به پوست بمالید
15)مبتلایان به بیماری قند می توانند با مصرف این گیاه قند خون خود را کنترل کنند
16)برای شستن چشم و زخم ها شیرابه صبر زرد را با آب مخلوط کرده و استفاده کنید


خواص درمانی گیاه صبر زرد :


قرنهاست که برگ‌های گیاه صبر زرد به طور گسترده‌ای در کشورهای مختلف به عنوان دارو مصرف می‌شود اثرات درمانی مختلفی که برای این گیاه عنوان شده غالبا بر اساس سابقه طب سنتی است اما مطالعات بالینی نیز در سالهای اخیر روی آن صورت گرفته است.

در یک مطالعه گسترده استفاده موضعی از ژل این گیاه موجب التیام زخم‌های به جا مانده از آکنه روی صورت شد.

این گیاه دارویی در درمان آرتریت، آسم، سندرم خستگی مزمن، سوء هاضمه و اختلالات روده‌ای، اختلالات پوستی، آسیب‌های ورزشی و زخم‌های داخلی و خارجی اثر بخش است.

ژل گیاه صبر زرد بصورت موضعی برای درمان سوختگی‌های خفیف، آفتاب سوختگی، بریدگی ها، آکنه و التهاب مخاط دهان کاربرد دارد.

کاربرد موضعی الوئه ورا بر روی زخم‌های جراحی مجاز نیست زیرا بهبود زخم‌ها را به تاخیر می‌اندازد.

برگ بوته‌های گیاه دارویی صبر زرد یا آلوئه ورا معمولا بعد از گذشت دو سال از زمان کاشت و هنگامی که بوته‌ها به اندازه کافی رشد کردند برداشت می‌شود.

جزیره قشم به دلیل قرار گرفتن در منطقه گرمسیری یکی از مکانهای مناسب و دارای پتانسیل بالا برای تولید گیاه معجزه‌آسای “آلوئه‌ورا” است.
آلوئه ورا از جمله گیاهانی است که در صفر درجه می‌میرد و محیط رشد آن معمولا باید بالاتر از دو درجه باشد و به‌همین دلیل‌مناطق جنوبی کشور که درجه حرارت دراین مناطق به صفر درجه‌نمی‌رسد از مناطق مستعد برای تولید این گیاه محسوب می‌شوند.
این گیاه از جمله گیاهانی است که یک سال کاشته می‌شود و تا شش سال مورد استفاده قرار می‌گیرد، بیماری این گیاه نسبت به دیگر گیاهان بسیار کم است و آب بسیار ناچیزی مصرف می‌کند.
براساس مطالبی که توسط دانشگاه فلوریدا منتشر شده ، منشاء این گیاه که به علت رویش آن در مناطق بیابانی به ” لاله بیابان ” مشهور است آفریقا بوده و در ایران باستان از آن استفاده می‌شد.
در کشورهای کارائیب آلوئه‌ورا فقط به‌صورت برگ فروخته می‌شود و در خانه‌ها مردم به عنوان کمکهای اولیه از آن نگهداری می‌کنند.
یکی از دلایلی که این گیاه از آفریقا به مناطق دیگر جهان منتقل شده است موثر بودن آن در درمان برخی بیماریها بود و مسافرانی که با لنجها به سفر دریایی می‌پرداختند این گیاه را به‌ عنوان کمکهای ‌اولیه به‌همراه خود می‌بردند.
آلوئه ورا دارای هورمونها و ترکیباتی است که بلافاصله زخم را ترمیم می کند و برای بیماریهای گوارشی از جمله زخم معده موثر است.
هم اینک 200ماده دارویی از گیاه آلوئه‌ورا تولید شده است و از پوست آن نیز مواد آنتی کانسر جدا شده است.
به‌گفته برخی اساتید و متخصصان از این گیاه به عنوان یک داروخانه در یک گیاه نام برده می‌شود و به همین دلیل است که این گیاه تا این اندازه اهمیت پیدا کرده است.
هم‌اینک کمپانیهای بسیاری در جهان از آلوئه‌ورا در تولید صنایع غذایی،مربا، نوشابه‌ها، کنسرو، ماست و دوغ، ژله، مارمالاد، سوپهای آلوئه‌ورا، مربا، چای، بستنی، عسل، ترشی، تافی، نان، ماکارونی، برنج و چای استفاده می‌کنند.
از محصولات آلوئه‌ورا در صنایع بهداشتی از جمله تولید دستمال کاغذی و پوشک بچه به علت حساس بودن پوست بچه‌ها و ترمیم سریع پوست آنها ، استفاده می‌شود.
برای استفاده تجاری‌از این گیاه باید مسیر درست کار کردن آن را بدانیم یعنی به عنوان یک سرمایه‌گذار باید ببینیم که‌در چه مناطقی چه محصولاتی و چگونه باید تولید کنیم و برای کشت تجاری نیز باید کشاورزانی که خواستار فعالیت در این زمینه هستند، آموزشهای لازم را طی کنند.

مرکز پژوهشهای بیوتکنولوژی خلیج فارس در جزیره قشم ایران ، تنها عضو منطقه خاورمیانه این انجمن است که مقر آن در تکزاس آمریکا می‌باشد.
دانشمندان اسپانیایی از گیاه آلوئه ورا ژلی ساخته‌اند که می‌تواند عمر نگهداری میوه‌ها را طولانی‌تر کند.
، medlineplus.comبا استفاده از این ژل می‌توان میوه‌ها را پوشاند و زمان نگهداری آنها را با حفظ تازگی و بدون تغییرات شیمیایی طولانی‌تر کرد.
از ژل آلوئه ورا برای درمان سوختگی و التهابات و حساسیت‌های پوستی استفاده می‌شود.
محققان اسپانیایی می‌گویند با استفاده از این ژل خوردنی می‌توان میوه‌ها را تازه نگه داشت.
این ژل که طعم و ظاهر غذاها را تغییر نمی‌دهد می‌تواند به صورت یک پوشش کاملا طبیعی و بی‌ضرر جایگزین مواد نگهدارنده مصنوعی شود که بعد از برداشت میوه‌ها به آنها اضافه می‌شود.

5 دلیل عمده برای مصرف ژل آلوئه ورا:

1) قالب های ساختاری بدن: آمینواسیدها، اجزا و قالب های ساختار بدن ما هستند. هشت آمینو اسید ضروری وجود دارد که در بدن ما ساخته نمی شود. نوشیدن مداوم و منظم آلوئه ورا به شما اجازه می دهد به واسطه تأمین طبیعی آمینو اسید های ضروری بدن، سلامتی خود را حفظ کنید. آلوئه ورا تنها گیاهی است که آمینو اسید های مشابه و ضروری بدن را می سازد.
2) ضدالتهاب و عصبانیت: ژل آلوئه ورا دارای 12 ماده اصلی است و بررسی ها نشان داده که بدون هیچ عارضه ای از عصبانیت و التهاب جلوگیری می کند و همچنین آلوئه ورا سبب تحرک ماهیچه ها و صحت کارکرد مفاصل می شود.
3) ویتامین های موجود در آلوئه ورا: ژل آلوئه ورا شامل ویتامین های A، B1، B2، B6، B12، C، E اسید فولیک و نیاسین است. بدن انسان به سادگی نمی تواند بعضی از این ویتامین ها را ذخیره کند، بنابراین نیاز داریم که در رژیم غذایی خود همواره این ویتامین ها را به طور مکمل بگنجانیم.
4) میزان مواد معدنی: بعضی از مواد معدنی در آلوئه ورا یافت شده است که شامل کلسیم، سدیم، آهن، پتاسیم، کلر، منگنز، مس و روی است. نوشیدن ژل آلوئه ورا یک راه طبیعی و سالم برای تأمین نیازمندی های بدن است.
5) بهداشت و سلامت دندان : آلوئه ورا با وجود موادی که در خود دارد بی نهایت برای سلامت دهان و لثه مفید است. دندانپزشکان بر اثرات آلوئه ورا بر دهان و لثه و استفاده از آن بسیار توصیه می کنند


«صبرزرد» در جزیره قشم :
تاریخچه گیاه «آلوئه ورا» یا «صبرزرد» و اثرات دارویی آن به 6 هزار سال قبل باز می گردد. از گذشته های دور، ژل این گیاه برای درمان زخم های عفونی و ترمیم سوختگی و بریدگی مورد استفاده بوده است.
با پیشرفت علم دارو سازی و شناخت خواص دارویی گیاهان در نیمه قرن بیستم، ماده مسهل حاصل از عصاره برگ آلوئه شناخت شد و سالیان طولانی این گیاه برای استخراج مسهل قوی آن در جزایر کارائیب بطور مصنوعی کاشته می شد. براساس اظهار نظر سالخوردگان قشمی، گیاه آلوئه ورا یا «صبر زرد» از سالیان طولانی در جزیره قشم وجود داشته است و خاستگاه آن آفریقا است. به نظر می رسد، در طی قرون گذشته این گیاه توسط بازرگانان یا جهانگشایان به جزیره قشم حمل شده و با سازگاری با شرایط آب و هوای قشم و به علت اثرات شفابخش آن به گیاه معجزه گر مشهور شده است.
«صبر» نام فارسی آن است و صرفنظر از مصارف درمانی آن توسط افراد بومی، آن را روی قبرها می کارند و نشانه ای از محل خاکسپاری کسی است که فوت شده است . برگزیدن نام صبر برای این گیاه نیز احتمالاً ایجاد آرامش و صبر برای بازماندگان است. در جزیره قشم تراکم بسیار زیاد گیاه را در قبرستان قدیم شهر «سوزا» به صورت چند هکتار فشرده که عملاً قبرها را کاملاً در بر گرفته است، می توان مشاهده کرد.
آلوئه ورا نخستین بار با ارزش دارویی «ترمیم کننده زخم سوختگی و نیش حشرات» معرفی شده و اکنون صرفنظر از مصرف گسترده در تمامی مواد آرایشی، بهداشتی و داروهای ترمیمی، جایگاه مصرفی و سیعی را در نوشابه ها و مواد غذایی به دست آورده است. آلوئه و را گیاهی است که برای ماندن و رشد به حداقل آب نیاز دارد و در خاک های شور و ساحلی به آسانی رشد و پرورش می یابد و نسبت به آفات و بیماری ها مقاوم است. بر اساس تجارب پژوهشی، مرکز پژوهشی های بیوتکنولوژی خلیج فارس منطقه آزاد قشم، کارخانه تولید صنعتی آن را با ظرفیت سالانه 200 تن ژل و پودر آلوئه طراحی و تدوین و دانش فنی آن را به یک شرکت خصوصی واگذار کرده است.
پشتوانه این واحد صنعتی ، کشت و پرورش آلوئه به مساحت 50 هکتار است که 5 هکتارتوسط «منطقه آزاد قشم کاشته شده و 15 هکتار آن توسط شرکت خریدار دانش فنی در دست آماده سازی برای کاشت است و لازم است ، 30 هکتار دیگر نیز توسط مردم جزیره کاشته می شود. تکثیر آلوئه ورا به صورت تولید پاجوش و کاشت بذر است. در بسیاری از موارد هر بوته تا ده پاجوش تولید می کند.
این گیاه پایدار و چند ساله است و هر سه ماه یک بار می توان از هر بوته 3 تا 4 برگ کناری برداشت و برای استخراج محصول در کارخانه مورد استفاده قرار دارد. توسعه کاشت «آلوئه ورا» توسط مردم جزیره قشم صرفنظر از تأمین ماده اولیه کارخانه در دست احداث، زمینه ای مناسب برای ایجاد اشتغال بومی، ایجاد فضا سبز (در زمین های ساحلی و غیر قابل استفاده کشاورزی و بی نیازی آن به آب شیرین و آبیاری دایم) است. خواص متعدد دارویی شناخته شده در «آلوئه ورا» باعث شده است که آن را گیاه قرن بیستم بنامند.
بسیاری از محققان بر این اعتقاد هستند که خواص آلوئه و نقش دارویی آن در تحولات صنایع دارویی مشابه با شناخت آسپرین در قرن نوزدهم و مصرف آن توسط میلیون ها انسان برای کاهش تب، درد و تورم در سراسر جهان است. هزاران بیمار قلبی از آسپرین به عنوان ماده ممانعت کننده از بروز لخته خون استفاده می کنند.
مطالعات نشان داده است، آلوئه دارای حدود 200 ماده مؤثر است. مواد آرایشی، بهداشتی، غذایی و نوشابه ها بزرگترین بازار بین المللی مصرف آلوئه به شمار می روند. کشورهای کره و ژاپن قدیمی ترین مصرف کننده گان آلوئه در طب سنتی خود هستند. در کره، ژل آلوئه در نوشابه ها با غلظت 99 درصد مصرف می شود. این وضعیت در سنگاپور و مالزی نیز گسترش یافته است. استرالیا بالاترین مصرف آلوئه را دارد و با حضور ژاپنی ها در استرالیا بازار مصرف نوشابه های آلوئه نیز توسعه یافته است. مواد آرایشی طبیعی 4درصد از 16 میلیارد دلار بازار مواد آرایشی، بهداشتی را در اختیار دارد. تولید آنها سالانه 12 تا 15 درصد افزایش می یابد که سه برابر رشد توسعه سایر صنایع است.
نوشابه های حاوی ژل آلوئه در فروشگاههای عرصه کننده Helth food ارائه می شود که با طعم و رنگ های متفاوت وجود دارد.


مصرف آلوئه ورا و تغییرات تاریخى:
همان طور که ذکر شد نخستین بار این گیاه در کشور مصر مورد استفاده قرار گرفت. حدود سال 1552 پیش از میلاد بود که ملکه زیباى مصرى «کلئوپاترا» اعلام کرد زیبایى خود را مدیون استفاده از این گیاه معجزه گر است!!
شهرت این گیاه به همین جا ختم نشد! بلکه این گیاه باعث ایجاد جنگ و خونریزى هم شد!!
مى گویند وقتى اسکندر در سال 333 پیش از میلاد مصر را فتح کرد، چیزهاى زیادى از قدرت شگفت انگیز درمانى آلوئه ورا شنید. به همین خاطر در جست وجوى آن به جزیره Socotra رسید و بدون کوچکترین معطلى ارتش را روانه آنجا کرد تا براى درمان زخم افراد سپاه خود از این گیاه استفاده کند.
موارد مصرف رایج این گیاه:

بسیارى از مردم با اثر دارویى این گیاه بر روى پوست بریده یا سوخته آشنایى دارند. گرچه مکانیسم دقیق آن مشخص نیست. اما تحقیقات نشان مى دهد که 5 فاکتور طبیعى ضدالتهابى در آن موجود است که باعث رفع درد و بهبود زخم مى شود.
در مورد کسانى که از نظر هضم غذاى مصرفى با مشکل روبرو هستند نیز مصرف و نوشیدن آن پیش از هر وعده غذایى باعث تحریک شیره گوارشى و ایجاد جریان طبیعى آن و در نتیجه کمک به شکسته شدن موادغذایى جهت جذب توسط سلولها مى شود. از طرف دیگر از آن در درمان «آکنه» یا جوش هاى صورت هم استفاده مى شود. نوشیدن مایع «آلوئه ورا» قبل از غذا و یا مصرف ژل درمانى آن بعد از شست وشوى صورت و بدن براى سلامت پوست مفید است.
همچنین اشخاص مبتلا به سرطان که مشغول شیمى درمانى هستند، ادعا مى کنند مصرف این گیاه تهوع و سایر مشکلات مربوط به این درمان را مى کاهد.
نحوه مصرف:
بهترین نوع ژل Aloe شکلی است که تازه از گیاه گرفته شده باشد. بسیاری از افراد این گیاه را برای درمان سوختگیها و بریدگیهای جزئی در آشپزخانه خود نگه می دارند. این گیاه برای درمان کهیر و پیچک سمی نیز می تواند مؤثر واقع شود.به منظور استفاده از ژل Aloe، برگ آنرا به صورت طولی برش دهید و ژل داخل آنرا خارج سازید. سپس آنرا به صورت آزاد روی قسمت آسیب دیده بمالید.شیره Aloe از قدیم به عنوان مسهل مورد استفاده بوده است، اما در ایالات متحده مصرف چندانی ندارد. چون این ماده سبب بروز گرفتگیهای دردناک عضلات می گردد، لذا ابتدا مصرف سایر مسهل های گیاهی نظیر “کاسکارا و فلوس” توصیه میشود.
برای درمان سنگهای کلیه و به عنوان مسهل شیرة Aloe خشک را که در اندازه های 0/05 تا 0/2 گرم قابل دسترسی است، مصرف کنید.
برای درمان HIV، روزانه به میزان 800 الی 1600 میلی گرم مانوز استیله مصرف کنید. این میزان از مادة مزبور، برابر با نیم تا یک لیتر آب Aloe است، هر چند میزان مانوز استیله می تواند در فرآورده های مختلف متفاوت باشد.


نکات احتیاطی:

- ژل Aloe برای استعمال خارجی ماده بی خطری است، اما در موارد نادری سبب واکنش آلرژیک می شود. اگر پوست شما تحریک می شود مصرف آنرا ادامه ندهید.ژل Aloe برای درمان زخمهای عمیق مؤثر نیست.
- شیره آن می تواند سبب گرفتگی یا اسهال روده ای شدید گردد،
- زنان باردار یا شیرده نباید این ماده را مصرف کنند زیرا ممکن است سبب انقباضهای رحمی گردیده و سقط جنین را تحریک کند. مصرف مسهل Aloe برای درمان بیماریهای معده ای- روده ای، انسداد روده ای، آپاندیسیت یا درد معده مبهم تجویز می شود.
- این ماده ممکن است سبب تشدید اولسرها، بواسیر، دیورتیکولوز، التهاب دیورتیکول، کولیت یا سندرم روده تحریک پذیر (IBS) گردد.
- مصرف طولانی مدت این ماده سبب وابستگی به آن می شود یا تعادل الکترولیتی را مختل می سازد. این ماده ممکن است سبب تغییر رنگ ادرار به رنگ قرمز بی ضرر گردد. کودکان زیر 12 سال نباید گیاه Aloe مصرف کنند.
ترکیبات شیمیایی:
صبر زرد موادی نظیر آلوئین ‌فامودین ، آنترا کیون ،‌ایزوباربالوئین و مقداری در حدود 12 درصد صمغ می باشد .
تداخل های احتمالی:
مصرف طولانی و مزمن شیره Aloe می تواند سبب کمبود پتاسیم گردد که می تواند با پاره ای معالجات قلبی تداخل کند. احتمال کمبود پتاسیم در بدن در صورتی که شیره Aloe را با ادرار آورهای (مدرهای) تیازید، شیرین بیان یا کورتیکو استروئید مصرف کنید، بیشتر است.
مضرات :
صبر زرد اگر باندازه مصرف شود خطری ندارد ولی مقدر زیاد آن باعث اسهال خونی می شود ضمناً زنان شیرده نباید از آن استفاده کنند زیرا صبر زرد از طریق شیر و در بدن طفل می شود و ایجاد اسهال می کند . این گیاه نیز برای زنان حامله خوب نیست زیرا ممکن است باعث سقط جنین شود.
تاریخچه مصرف آن در قرن بیستم :

در سال 1935، استفاده بالینى از این گیاه براى درمان التهاب هاى پوستى (درماتیت) ناشى از اشعه x ثابت شد. در آن سال «نشریه رونتولوژى [رادیولوژى] آمریکا»، استفاده از این گیاه را براى این منظور توصیه کرد.به صورت سنتى، از پماد و شیره این گیاه براى درمان زخم ها، اگزما، بواسیر و حتى نابینایى استفاده مى کردند. اما امروزه در تحقیقات بالینى مستمرى که بر روى این گیاه انجام شده است، تنها بعضى از اثرات آن ثابت شده است. در کاهش درد سوختگى و ترمیم ناحیه سوختگى (البته سوختگى هاى درجه دو و سه مانند آفتاب زدگى و یا ناشى از اشعه) موثر است. مصرف خوراکى آن به عنوان مسهل کاربرد دارد. ژل این گیاه به دلیل داشتن آب فراوان و روغن موجود در خود، از خشک شدن پوست پیشگیرى مى کند، در نتیجه در ترمیم ناحیه سوختگى موثر است. همچنین به علت وجود درصد بالاى قند در ژل آن، چون باعث بالا رفتن خاصیت اسمزى مى شود از رشد باکترى ها جلوگیرى مى کند.برخى از تحقیقات حاکى از آن است که ماده «آنتروکینون» موجود در شیره گیاه، خواص ضدویروس، ضدباکترى و فعالیت ضدسرطانى دارد. ژل آن به صورت کرم ضدآفتاب، لوسیون و کرم آرایشى در آمریکا موجود است. اما برخى تحقیقات، از غیرموثر بودن آن در درمان حساسیت هاى پوستى و درمان سوختگى خبر مى دهند.ژل گیاه صبر زرد طبى، به صورت موضعى براى درمان سوختگى هاى خفیف، آفتاب سوختگى ها، بریدگى ها، آکنه، التهاب مخاط دهان و از بین رفتن پوست کاربرد دارد. در خصوص مصرف ژل این گیاه توصیه شده که کاربرد موضعى آن بر روى زخم هاى جراحى مجاز نیست چرا که بهبود زخم ها را به تأخیر مى اندازد. در خصوص تداخلات دارویى هنگام استفاده از این ژل، عنوان شده، اثرات پایین آورندگى قند خون گلى بن گلامید را به خاطر داشتن اثر ضدخون افزایش مى دهد و اثر ضدالتهابى هیدروکورتیزون استات را هنگامى که به عنوان یک حامل استفاده شود، افزایش مى دهد. در استفاده موضعى در آفتاب زدگى هاى سطحى و سوختگى هاى خفیف منعى وجود ندارد اما اکثر محققان پیشنهاد مى کنند، قبل از مصرف، مقدارى از کرم گیاه در جاى دیگرى از بدن مثلاً بر روى بازو استفاده شود تا در صورت عدم پاسخ حساسیتى، مورد مصرف قرار گیرد. چند مورد حساسیت پوستى به دنبال مصرف این گیاه، گزارش شده است. در کل چنین نتیجه گیری می شود که،ژل گیاه الوئه ورا ، در کیفیت وسرعت بهبودزخم،نسبت به درمان رایج بسیار موثر تر و کم هزینه تر است. این گیاه در درمان بیمارى پسوریازیس (داءالصدف) به صورت عصاره در کرم در طى تحقیقات بسیارى، ثابت شده است. مصرف این گیاه به عنوان مسهل در بیمارانى که تحت درمان با داروهاى قلبى و کورتن هستند باید با احتیاط بسیار صورت گیرد.این گیاه در کودکان، زنان شیرده باردار و افراد مبتلا به بواسیر، نباید به صورت خوراکى مصرف شود. استفاده از این گیاه در انسداد روده، بیمارى هاى التهابى روده و بیمارى هاى کبد و کلیه، ممنوع است. از شیره برگ گیاه نیز براى بهبود زخم هاى سطحى و اگزما استفاده مى شود. در مصرف

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٧:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

عناب هم میوه‌ای خوشمزه و هم دارویی گیاهی به شمار می‌رود. عناب، بومی مناطق گرمسیر است. کشت آن در شمال آفریقا، جنـوب اروپا و نواحی مدیترانه رواج دارد.

عناب را خرمای چینی یا خرمای قرمز نیز می‌نامند، زیرا هم شیرین است و هم یک هسته مانند خرما دارد.

‏برگ‌های درخت عناب، کوچک، زیبا، شفاف، ‌متناوب و دندانه دار است.

گل‌های آن کوچک و به رنگ سبز مایل به زرد است. میوه عناب به رنگ قرمز و به شکل تخم مرغ و دارای یک هسته است.

‏طعم عناب کمی شیرین است.

این میوه قدرت ماهیچه‌ها و توان بدنی را افزایش می‌دهد.

‏عناب خشک، آرام بخش، ضد سرطان، ضد بیماری‌های تنفسی، بند آورنده خون و مقوی است، تصفیه کننده خون است و به هضم غذا کمک می‌کند.

در درمان نامرتب بودن ضربان قلب، عرق شبانه و تعریق زیاد بدن استفاده می‌شود.

‏ریشه گیاه عناب در درمان سوء هاضمه مفید است.

‏ترکیبات شیمیایی

در برگ عناب ماده‌ای به نام «زی زی فین» وجود دارد.

‏از دیگر مواد تشکیل دهنده عناب می‌توان به ساپونین‌ها، فلاوونوئیدها، موسیلاژ (لعاب)، مواد قندی، ویتامین‌های ‏a, b2‎‏ و ‏c، املاح مانند کلسیم، فسفر و آهن اشاره کرد.

‏در عصاره چوب عناب، اسید زی زی فیک و اسید زی زی فوماتیک وجود دارد.

‏خواص داروئی

عناب از نظر طب قدیم ایران معتدل است. البته ابوعلی سینا اعتقاد داشت که عناب کمی سرد است.

‏‏* ضد آلرژی است.

‏‏* به افزایش وزن کمک می‌کند.

‏‏* عناب به دلیل داشتن لعاب زیاد، نرم‌کننده سینه است.

‏‏* ملین است.

‏‏* ادرارآور است.

‏‏* آرام‌کننده اعصاب است.

‏‏* ضد سرفه است.

‏‏* خواب آور است و بی‌خوابی را برطرف می‌کند.

‏‏* جوشانده پوست درخت عناب، داروی ضد اسهال است.

‏‏* برای بیماران مبتلا به آسم مفید است.

‏‏* خستگی را برطرف می‌کند.

‏‏* ریشه عناب، رشد موی سر را زیاد می‌کند.

‏‏* برگ عناب، خاصیت تب بُر دارد.

‏‏* جوشانده عناب، گرفتگی صدا را برطرف می‌کند.

‏‏* موجب تقویت دستگاه گوارشی می‌شود.

‏‏* حافظه را تقویت می‌کند.

‏‏* کم اشتهایی را برطرف می‌کند.

‏* برای سلامت کلیه‌ها سودمند است.

‏‏* موجب تقویت کبد می‌شود.


  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٧:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱
تگ ها : گیاه عناب

گیاه

گیاه بومادران از زمانهای بسیار قدیم به واسطه ی خواص درمانی اش از شهرت و اعتبار بالایی برخوردار بوده و حتی گرده های این گیاه در کنار مدفنهای انسان عصر نئاندرتال یافت شده است. چینیان باستان شاخه های بومادران را در هنگام تفال و پیشگویی با کتاب فالگیری به نام آی چینگ، در اراف می پراکنده اند و عنوان «ساقه ی پیشگو» را به آن داده اند. یونانیان در طول جنگها از خواص درمانی این گیاه استفاده می کرده اند. بر اساس بعضی از منابع معتبر، این گیاه به نام آشیل نیز معروف است، زیرا قهرمان بزرگ یونان، آشیل، این گیاه را برای شفای زخمهای سربازان خود در میدان جنگ به کار می برده است. بیشتر خواص درمانی این گیاه توسط یک گیاه پزشک به نام آچیلس کشف شد. نام علمی این گیاه، میلفولیوم، به معنی هزار برگ است که به شاخه های پر برگ بومادران اشاره دارد .
مردم روستاهای انگلیس این گیاه را با نامهای زخم بند سرباز و علف بخار می شناسند که گواهی بر شفابخشی و التیام زخم گیاه میباشد. از خاصیت بندآوری خونریزی برگهای ساییده شده بومادران برای جلوگیری از خونریزی زخمها استفاده شده است. نام دیگر این گیاه خون دماغ میباشد که دلیل این نامگذاری استفاده از آن برای بند آوردن خونریزی دماغ بوده است. روستاییان برگهای تازه ی بومادران را در سوراخهای بینی فرو می کرده و خونریزی را بند می آورده اند. سرخپوستان آمریکایی نیز به خواص شفابخش بومادران پی برده بوده و بعضی از قبایل سرخپوست از این گیاه برای درمان زخمها، بریدگیها و کوبیدگیها استفاده می کرده اند .
سرخپوستها همچنین از دم کرده ی این گیاه برای درمان بسیاری زا بیماریها از جمله خونریزی، تب و غیره استفاده می کرده اند. بعضی دیگر از این قبایل بومادران را برای هضم غذا و تقویت عمومی بدن مصرف می کرده اند. در طب سنتی آمریکا و نیز طب سنتی اروپا، بومادران برای کاهش تورم و بهبود مفصلهای روماتیسمی تجویز میکند و چای داغ این گیاه درمان خانگی سرماخوردگی های سخت میباشد. امروزه گیاه پزشکان بومادران را به عنوان یکی از داروهای ضدتب، سرماخوردگیهای تب دار و آنفلونزا می شناسند و آن را به همراه اقطی و نعنا صحرایی تجویز میکنند .
از نظر بهداشتی، این گیاه یک پاک کننده و تقویت کننده پوست است که این ویژگی ناشی از خواص قابض کنندگی بومادران است. چای بومادران که از ساقه های گلدار تهیه شده باشد بخصوص برای پوستهای چرب مفید است .

زیستگاه طبیعی :
گیاه بومادران در مرتع ها، در کناره های خاکریزها و حاشیه جاده ها و زمینهای بایر یافت میشود .

مشخصات ظاهری :
گیاه بادوامی است که ساقه ی اصلی آن مستقیم بالا می رود و طول آن به نود سانتی متر می رسد. در فواصل مختلف ساقه، شاخه های زاویه دار و پر برگ زیبایی می رویند. برگهای پر مانند و ریز گیاه، شاخه را به طرف بالا در بر میگیرند و شاخه های حامل برگ در پایین منشعب می شوند و به صورت شاخه های فرعی در میآیند. هم ساقه و هم برگها با کرکهای ریز و سفیدی پوشیده شده اند. در سرتاسر فصل تابستان، گلهای کوچک و بیشماری شبیه گل آفتابگردان، به صورت خوشه هایی که در بالا مسطح هستند، ظاهر میشوند. این گلها معمولا به رنگ سفید هستند که گاهی سایه ی صورتی رنگ هم در آنها دیده میشود .

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٧:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

ساعت ۱٢:۱۶ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۶/۱٠    
 
چای دارچین تب را به سرعت پائین می‌آورد


خبرگزاری دانشجویان ایران - اراک

دارچین کلیه را گرم کرده، ضعف کمر و پاها را از بین می برد و کم خونی را درمان می‌کند .

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا منطقه مرکزی، دارچین رمز جوانی است و مصرف روزانه آن انسان را سالم و جوان نگه می دارد .

دارچین بهترین دارو برای دردهای عضلانی و آرام کننده درد است. به طوری که از بسیاری از داروهای آرام بخش بهتر است. در حقیقت می توان گفت، دارچین والیوم گیاهی است زیرا دارچین روی حیوانات و انسان اثر آرام بخش دارد .

اثر مهم دیگر دارچین پایین آوردن تب است. حتی امروزه دارچین به صورت قرص و کپسول به عنوان تب بر به کار می رود. به طوری که به آسانی می‌توان با نوشیدن یک فنجان چای دارچین تب را به سرعت پائین آورد. دارچین رگها را باز کرده و اثر خوبی در گردش خون دارد.

دارچین خاصیت قوی در مصونیت بدن در مقابل امراض دارد. حتی می توان گفت که به مقدار زیادی دارای اثر پنی سیلین و آنتی بیوتیک است. اگر حس کردید که ضعیف شده‌اید و ممکن است بیمار شوید چای دارچین را فراموش نکنید و حتی در سرما خوردگی و یا ضعف شدید، مصرف چای دارچین بهترین دارو است .

یک دانشمند انگلیسی در کتابی که در قرن نهم تالیف نموده، ادعا کرده است که دارچین معده را تمیز، آرام و قوی می کند. بنابراین اگر ناراحتی معده دارید حتما از دارچین استفاده
  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٧:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱
تگ ها : چای دارچین

گیاه

چگونگی استفاده از تعدادی از گیاهان داروئی

بادام : Almond
نام علمی : Amygdolus

روغن بادام : برای بدست آوردن روغن بادام ، مغز بادام را پس از تمیز کردن و خشک کردن خرد می کنند و بصورت خمیر در می آورند و سپس آنرا تحت فشار قرار داده و روغن آن را استخراج می کنند . این روغن را فشار اول می نامند .تفاله بادام را که از فشار اول باقیمانده تحت اثر حرارت و مواد شیمیایی قرار داده و روفن فشار دوم را بدست می آورند . بدلیل اینکه روغن بادام گران است معمولا تقلب کرده و آنرا با روغن های دیگر مانند روغن مغز هسته زردآلو و هلو مخلوط کرده و بام روغن بادام می فروشند .همانطور که گفته د اگر روغن بادام تلخ یا مغز زردآلو و یا هلو تحت اثر آّب قرارگیرند اسید سیانیدریک و آلدئید بنزوئیک تولید می شود که سمی است بنابراین برای گرفتن روغن از این هسته ها نباید از آب استفاده کرد
اسانس بادام تلخ : این اسانس مایعی زلال و بیرنگ است که در اثر کهنه شدن برنگ زرد کمرنگ در می آید . بوی آن قوی ، طعمش سوزاننده و تلخ و بسیار سمی است . اسانس بادام تلخ بسهولت با اکسیژن هوا ترکیب و اکسید می شود . بنابراین باید همیشه محتوی آن کاملا پر و در بسته بوده و در جای تاریک و سرد نگاهدری شود .شکوفه و گل بادام : گل و شکوفه درخت بادام دارای بوی مطبوعی و طعم تلخ می باشد
پوست میوه بادام : بصورت جوشانده مصرف می شود .
طرز تهیه آن به این صورت است که 50 گرم پوست بادام شیرین را در یک لیتر آب ریخته و مدت چند دقیقه آنرا می جوشانند سپس آنرا صاف کرده و مصرف می کنند .برگ درخت بادام: برای تهیه جوشانده برگ درخت بادام 50 گرم برگ درخت را در یک لیتر آب می جوشانند و سپس صاف می کنند .
مغز بادام : معمولا بصورت خشک شده و خام و یا بوداده مصرف می شود

.شیر بادام : شیر بادام را از مغز بادام بو نداده و خام تهیه می کنند . برای تهیه آن 50 گرم مغز بادام را کاملا آسیاب کرده که بصورت پودر در آید . سپس مقدر 50 گرم شکر یا قند به آن اضافه کرده و با یک لیتر آب مخلوط می کنند مایعی مانند شی بدست می آید .نوع دیگر شیر بادام برای کودکان شیر خوار و اطفال بسیار مفید است و می تواند جانشین شیر مدر و یا مکمل آن باشد بدین ترتیب بدست می آید که مقدر 50 گرم بادام را بمدت چند دقیقه در آب گرم قرار می دهند تا پوست آن کنده شود سپس آنرا آسیاب کرده و بصورت پودر در می آیند و مقدر کمی آب را بان اضافه می کنند و بهم می زنند تا بشکل خمیر در آید سپس خمیر حاصل را با یک لیتر آب مخلوط و بهم می زنند و سپس مقدر 50 گرم عسل بآن اضافه می کنند تا کاملا حل شود . این مایع را از پارچه ململ می گذرانند تا مایعی مانند شیر از آن باقی بماند.البته اگر اشخاص بالغ بخواهند از شیر بادام استفاده کنند احتیاجی به صاف کردن آن نخواهد بود .طریقه دیگری که آسان تر است بدین صورت می باشد که مقدر 50 گرم بادام پوست کنده یک لیتر آب و 50 گرم عسل یا شکر را در داخل مخلوط کن برقی بریزید و تا مایعی مانند شیر بدست آید .

ریحان : Basil
نام علمی : Ocimum basilicum

اسانس ریحان را می توانید از فروشگاههای گیاهان دارویی و یا Helath Food خریدری کنید این اسانس بنام Essential Oil Basil معروف است لطفا دقت کنید که این اسانس بسیار قوی است و نباید بیش از 2 تا 3 قطره آنرا مصرف کنید و همیشه هم باید آنرا با آب رقیق کنید .

آووکادو : Avocado
نام علمی : Persea Americana

روغن آووکادو درای ویتامین های مختلف مانند P ، C، K ، H ، E، D ، B، A می باشد . بنابراین ارزش غذایی زیادی درد .
1- روغن آووکادو ضد رماتیسم است و اگر مفاصل شما درد می کند آنرا با روغن آووکادو ماساژ دهید .
2- برای جلوگیری از ریزش مو ، هرشب مقدری از روغن آووکادو را به سر بمالید و صبح بشوئید .
3- شوره سر را از بین می برد . 4-برای براق شده موها ، بعد از شستشوی سر چند قطره آووکادو را به موها بمالید .
5-روغن آووکادو بهترین کرم برای پوست است زیرا به آسانی در پوست نفوذ یم کند و به پوست شادابی می دهد .


  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٧:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

هل : Cardamom
نام علمی : Elettaria cardamomum

دم کرده : مقدر 30 گرم هل کوبیده را در یک لیتر آب جوش ریخته و بگذارید بمدت 10 دقیقه دم بکشد سپس صاف کرده و بنوشید . هل را همچنین می توان به چایی یا دیگر مشروبات الکلی اضافه کرد .

نخود : Chickpea
نام علمی : Cicer arietinum

طرز تهیه هموس بقرار زیر است حدود 300گرم نخود را کاملا بپزید که نرم شود و تقریبا آب آن تمام شود . آب دو لیمو ترش را بگیرید و با نخود پخته داخل مخلوط کن برقی بریزد که کاملا له شود . سپس مقدر 100 گرم کره کنجد و یک چهارم سیر له شده و جعفری و نمک و مقدری هم روغن زیتون بآن اضافه کرده و همه را بهم بزیند تا کاملامخلوط شود .هموس را می توانید بصورت سرد برای ساندویج استفاده کنید . هموس حتی چاشت خوبی برای بچه هاست که به مدرسه می روند

بابا آدم : Burdock
نام علمی : Arctium lappa

دم کرده ریشه بابا آدم : مقدر 50 گرم ریشه بابا آدم را در یک لیتر آب جوش ریخته و بمدت 20 دقیقه دم کنید .
جوشانده ریشه بابا آدم : مقدر 80 گرم ریشه بابا آدم را در یک لیتر آب جوش ریخته و بگذارید بمدت 10 دقیقه بآرامی بجوشد .
تنطور بابا آدم : این تنطور را می توان از فروشگاههای گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها Store خریدری کنید .
دم کرده ریشه بابا آدم و شیرین بیان : 30 گرم ریشه باباآدم را با مقدر مساوی آن شیرین بیان در یک لیتر آب جوش ریخته و بمدت نیم ساعت دم کنید . این دم کرده تصفیه کننده خون است . برای این منظور از این دم کرده بمقدر سه فنجان در روز بنوشید .

آقطی سیاه ( انگو کولی ) : Elderberry
نام علمی : Sambucus nigra

1) جوشانده : مقدر 60 گرم پوست ساقه ، برگ و یا میوه این درختچه را در یک لیتر آب ریخته و بگذارید آهسته بجوشد تا حجم آن به نصف برسد . سپس آنرا صاف کنید
2) شراب آقطی سیاه : 150 گرم پوست ساقه یا ریشه این گیاه را در یک لیتر آب شراب سفید ریخته وبگذارید بمدت 15 روز بماند البته هر روز آنرا هم بزنید . پس از اینمدت آنرا صاف کرده و در شیشه دربست نگهدری کنید . مقدر مصرف این شراب یک قاشق سوپخوری و سه بار در روز است .
3) سرکه آقطی سیاه : 10-20 گرم برگهای خشک شده این درختچه را در یک لیتر سرکه ریخته و بگذارید تا مدت دو هفته بماند و هر روز آنرا بهم بزنید . پس از این مدت آنرا صاف کرده و در شیشه دبست نگهدری کنید . مقدر مصرف این شراب سوپخوری و سه بار در روز است .
4) دم کرده آقطی سیاه : مقدر 100 گرم گل خشک شده این درختچه را در یک لیتر آبجوش ریخته و بمدت 10 دقیقه دم کنید . از این دم کرده یم توانید برای شستشوی زخم ها استفاده کنید .
5) شیره یا آب میوه : میوه های رسیده آقطی سیاه را فشار داده تا شیره آن خارج شود . مقدر مصرف این شیره یک قاشق چایخوری مخلوط در یک لیوان آب می باشد .
6) شراب آقطی سیاه : آب میوه را رگفته و با هم وزن آن قند مخلوط کنید . سپس این مخلوط را بجوشانید ا شربت غلیظی بدست آید .

مقدر مصرف این شربت یک قاشق غذا خوری قبل از هر غذا است

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٧:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

علف هفت بند : Knotgrass
نام علمی : Polygonum aviculare

جوشانده : مقدر 30 گرم گیاه خشک را در یک لیتر آب جوش ریخته و بمدت 10 دقیقه بگذارید بجوشد سپس آنرا صاف کرده باشکر و یا عسل مخلوط کنید . مقدر مصرف این جوشانده یک فنجان سه بار در روز است .
شراب : مقدر 40 گرم گیاه خشک را در یک لیتر شراب ریخته و بگذارید بآرامی بجوشد و سپس آنرا صاف کنید . مقدر مصرف آن نصف فنجان سه بار در روز است .

میخک : Clove
نام علمی : caryophillium aromaticus

برای تههی چایی یا دم کرده میخک مقدر 10 گرم میخک را با یک لیتر آب جوش مخلوط کرده و بمدت 5 دققیه دم کنید

مارچوبه : Asparagus
نام علمی : Asparagus officinalis

دم کرده مارچوبه را به این صورت تهیه کنید :
چند شاخه مارچوبه را در داخل یک لیتر آبجوش بریزید و مقدری هم رازیانه و جعفری به آن اضافه کنید و بگذارید مدت پنج دقیقه دم بکشد . از این دم کرده بمقدر دو تا سه فنجان در روز برای تسکین و آرامش قلب استفاده کنید .

مضرات :
مارچوبه را نباید آنهایی که مبتلا به ورم مجاری ادرار هستند و یا اشخاص عصبی مصرف کنند . مارچوبه همچنین برای مبتلایان به رماتیسم و سنگ کلیه خوب نیست

لوبیای سویا : Soy bean
نام علمی : Soja hispida Moench

فرآورده های سویا زیاد است و بسته به نوع سلیقه می توانید از آنها استفاده کنید مانند شیز سویا ، شیر بریده سویا ، در سویا ،‌بلغور سویا ، سویای بو داده ،‌پروتیئن سویا ، سوس سویا ، سویای تخمیر شده ،‌جوانه سویا و غیره

لوبیا: Kidney bean
نام علمی : Phasaeolous vulgaris

جوشانده : مقدر 30 گرم لوبیای خشک را در یک لیتر آب جوش ریخته و بگذارید ده دقیقه بجوشد سپس آنرا صاف کرده و یک فنجان قبل از هر غذا بنوشید
لوبیای پخته : لوبیا را در آب ریخته و بجوشانید تا کاملا پخته و نرم شود و بمقدر یک فنجان در روز بخورید برای جلوگیری از نفخ معده می توان لوبیا را با خردل ، زیتون و آبلیمو مصرف کرد .
سوپ لوبیا : از نظر داشتن مواد پروتئینی و الیاف بسیار مفید است . سوپ لوبیا را با جعفری و گشنیز و هویج بپزید .

گشنیز : Coriander
نام علمی : Coriangrum sativum

فرمول برطرف کردن بواسیر

حدود 10 گرم تخم گشنیز را در ماهی تابه ریخته و بو بدهید تا رنگ آن قهو ه ای شود سپس آنرا پودر کنید و با سرکه و یا شراب مخلو ط کرده و چند روز آنراب نوشید تا بواسیر از بین برود

برای برطرف کردن دندان درد
حدود 10 گرم تخم شگنیز را در چهار لیتر آب ریخته و بگذاریدبجوشد تا حجم آن به یک لیتر برسد آنرا کمی سرد کنید و در دهان مضمضه کنید تا درد دندان برطرف شود

برای شستن دهان و دندان
یک قاشق چایخوری پودر تخم گشنیز را در یک لیوان آّ ب جوش ریخته و بمدت 5 دقیقه دم کنید سپس آنرا برای شستن دهان ،‌دندان و گلو غرغره کنید


  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٧:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱
تگ ها : علف هفت بند

گیاه

تخم کتان : Flax seed
نام علمی : Linum usitatissimum

روغن تخم کتان بنام Flax Seed Oil نامیده می شود و می توان آن را از فروشگاههای گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها خریدری کرد که البته در یخچال نگهدری شود و باید دقت کرد که تاریخ مصرف آن نگذشته باشد .

قاصدک : Dandelion
نام علمی : Taraxacum officinale

برای تهیه این دم کرده باید 50 گرم گیاه خشک شده را در یک لیتر آّبجوش ریخته و به مدت 5 دقیقه بگذارید بماند و سپس آنرا صاف کرده و استفاده کنید .

صبرزرد : Aloe
نام علمی : Aloe vera

بهترین نوع ژل Aloe شکلی است که تازه از گیاه گرفته شده باشد. بسیاری از افراد این گیاه را برای درمان سوختگیها و بریدگیهای جزئی در آشپزخانه خود نگه می دارند. این گیاه برای درمان کهیر و پیچک سمی نیز می تواند مؤثر واقع شود.
به منظور استفاده از ژل Aloe، برگ آنرا به صورت طولی برش دهید و ژل داخل آنرا خارج سازید. سپس آنرا به صورت آزاد روی قسمت آسیب دیده بمالید.
شیره Aloe از قدیم به عنوان مسهل مورد استفاده بوده است، اما در ایالات متحده مصرف چندانی ندارد. چون این ماده سبب بروز گرفتگیهای دردناک عضلات می گردد، لذا ابتدا مصرف سایر مسهل های گیاهی نظیر "کاسکارا و فلوس" توصیه میشود.برای درمان سنگهای کلیه و به عنوان مسهل شیرة Aloe خشک را که در اندازه های 0/05 تا 0/2 گرم قابل دسترسی است، مصرف کنید. برای درمان HIV، روزانه به میزان 800 الی 1600 میلی گرم مانوز استیله مصرف کنید. این میزان از مادة مزبور، برابر با نیم تا یک لیتر آب Aloe است، هر چند میزان مانوز استیله می تواند در فرآورده های مختلف متفاوت باشد.

نکات احتیاطی
ژل Aloe برای استعمال خارجی مادة بی خطری است، اما در موارد نادری سبب واکنش آلرژیک میشود. اگر پوست شما تحریک می شود مصرف آنرا ادامه ندهید.
ژل Aloe برای درمان زخمهای عمیق مؤثر نیست. شیرة آن می تواند سبب گرفتگی یا اسهال روده ای شدید گردد، زنان باردار یا شیرده نباید این ماده را مصرف کنند زیرا ممکن است سبب انقباضهای رحمی گردیده و سقط جنین را تحریک کند. مصرف مسهل Aloe برای درمان بیماریهای معده ای- روده ای، انسداد روده ای، آپاندیسیت یا درد معده مبهم تجویز میشود. این ماده ممکن است سبب تشدید اولسرها، بواسیر، دیورتیکولوز، التهاب دیورتیکول، کولیت یا سندرم روده تحریک پذیر (IBS) گردد.
مصرف طولانی مدت این ماده سبب وابستگی به آن میشود یا تعادل الکترولیتی را مختل می سازد. این ماده ممکن است سبب تغییر رنگ ادرار به رنگ قرمز بی ضرر گردد. کودکان زیر 12 سال نباید گیاه Aloe مصرف کنند.

تداخل های احتمالی
مصرف طولانی و مزمن شیرة Aloe می تواند و مزمن شیرة Aloe می تواند سبب کمبود پتاسیم گردد که می تواند با پاره ای معالجات قلبی تداخل کند. احتمال کمبود پتاسیم در بدن در صورتی که شیرة Aloe را با ادرار آورهای (مدرهای) تیازید، شیرین بیان یا کورتیکو استروئید مصرف کنید، بیشتر است.

نسخه های مرکب
دارو جهت رفع کرمک
صبر زرد 0/5 تا 1 گرم
زرده تخم مرغ 1 عدد
آب نیم گرم 50 تا 100 گرم

طرز تهیه و مقدار مصرف :
داروهای فوق مخلوط و تنقیه شود .
نسخه شماره 2 دارو : شیرابه خشک شده برگهای صبر زرد (چداروا) ( Aleo species )
مقدر مصرف : 60 تا 200 میلی گرم بعنوان مسهل ملایم ، 300 تا 1000 میلی گرم بعنوان مسهل .
طرز تهیه : با کمی شربت قند میل کنید .

توجه : این دارو در دوران حاملگی ، زمان قاعدگی و در هنگام وجود ناراحتی گوارشی مصرف نگردد


  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٧:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱
تگ ها : تخم کتان

گیاه

اکالیپتوساکالیپتوس چیست؟

نام علمی: Eucalyptus globulus

کالیپتوس بومی استرالیا است، و در این قاره غذای اصلی موجود در وعده غذایی خرسهای کوآلا محسوب میشود. امروزه این گیاه در سرتاسر جهان از جمله ایالات متحده کشت میشود. اکالیپتوس گونه های بسیاری دارد. برخی از گونه های آن به اندازه گلهای تزئینی و برخی دیگر به اندازه درختان بزرگ است. اکالیپتوس لثه آبی یا درخت تب استرالیا، شناخته شده ترین گونه اکالیپتوس است که مصرف پزشکی دارد. ارتفاع این گیاه به 230 پا می رسد.
برگهای 4 تا 12 اینچی این گیاه سبز تند و براق است.
وقتی پوستة خاکستری آبی این گیاه کنده میشود، زیر آن پوسته کرمی رنگ وجود دارد.
اشکال موجود
این گیاه به صورت روغن مایع اساسی، روغن اساسی به شکل پماد تنتور برگ (محلول تهیه شده از گیاه و الکل یا گیاه، الکل و آب)، برگ خام و چای قابل دسترسی است. قطره های ضد سرفه تجاری، انواع شربتها، مایعات تبخیر کننده، روغنهای مالیدنی، انواع خمیردندان و مواد شستشوی دهان حاوی روغن اکالیپتوس یا ترکیب اصلی آن یعنی سینئول است.نحوه مصرف
این گیاه برای درمان التهاب سینه، ریه ها، بینی و گلو بکار می رود و می تواند برخی از گونه های باکتری و همچنین برخی از انواع قارچها را از بین ببرد. وقتی ازاین گیاه دارویی برای مصرف موضعی استفاده می کنید، می تواند درد رماتیسمی را تسکین بخشد. قبل از مصرف میزان ریز یا هر میزان مصرف، با پزشک معالج خود مشورت و از دستورات ایشان پیروی کنید.

جوشانده برگ اکالیپتوس (برای احتقاق): 1/2 تا 1 میلی لیتر روزانه.
روغن برای مصرف موضعی (برای مقاصل متورم یا احتقاق سینه): 30 میلی لیتر روغن اکالیپتوس را به 500 میلی لیتر آب ولرم اضافه کنید.
اکالیپتول: روزانه 0/05 تا 0/2 میلی لیتر (1 تا 2 قطره برای هر لیوان آب جوش).
روغن اکالیپتوس (برای استعمال موضعی): نصب تا یک میلی لیتر (15 تا 30 قطره) روغن مزبور را به نصف لیوان روغن مایع (کنجد، زیتون و غیره) اضافه کنید.
به منظور استفاده استنشاقی از این گیاه داروئی، 5 تا 10 قطره از روغن آنرا به 2 لیوان آب جوش اضافه کنید و سپس حوله را بالای سر خود بکشید و بخار آنرا استنشاق کنید


  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٧:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

بخور اکالیپتوس دینه


DINEH EUCALYPTUS INHALER

اشکال دارویی:
محلول در شیشه های 60 میلی لیتری
موارد مصرف:
این فرآورده برای برطرف نمودن نشانه های سرماخودرگی، سرف و احتقاق بینی بکار
می رود.
اجزاء فرآورده:
بخور اکالیپتوس از اجزاء زیر تشکیل شده است:
1- اسانس اکالیپتوس %0/1 Eucalyptus sp.
2- اسانس آویشن %0/1 Thymus sp.
3- اسانس رازیانه %0/1 Foeniculum vulgare
4- اسانس نعناع %0/4 Mentha piperita
5- تنتور اکالیپتوس تا %100 Eucalyptus sp.
مواد مؤثره:
روغن های فرار نظیر سینئول (اکالیپتول)، منتول، تیمول و فلاونویید کورستین.


آثار فارموکولوژیک و مکانیسم اثر:
اسانسهای موجود در این فرآورده دارای اثرات ضد التهاب، خلط آور و ضد عفونی کننده
می باشند. به نظر می رسد اثرات ضد میکروبی اکالیپتول روی باکتریهای گرم مثبت بیشتر بوده بخصوص باسیلوس ساب تیلیس و میکروکوکوس گلوتامیوس به آن حساستر می باشند. آزمایشات Invitro نشان داده است که کورستین و هایپروزید موجود در اکالیپتوس اثرات ضد ویروس آنفلوانزا تیپ A دارند.
موارد منع مصرف:
این فرآورده در بمیاران مبتلا به تب بالا، سرفه های مداوم و خون ریزی دستگاه تنفس ممنوعیت مصرف دارد.
عوارض جانبی:
تیمول موجود در این فرآورده ممکن است باعث تحریک غشا مخاطی گردد.
نکات قابل توصیه:
- این دارو باید به صورت بخور مصرف شود و از خوردن آن اکیداً خودداری گردد.
- در خلال بخور دادن چشمها باید بسته باشند.
- سرفه های مداوم ممکن است نشانگر یک بیماری جدی باشد در صورت تداوم نشانه های بیماری مصرف دارو را قطع و به پزشک مراجعه نمایند.
مقدار مصرف:
روزانه چند بار، هر بار یک قاشق سوپخوری از محلول را در یک ظرف مناسب آب داغ (در حال جوشیدن نباشد) ریخته و به مدت 5-10 دقیقه، در حالی که چشمها بسته است، بخور داده شود.


  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٧:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

بخور اکالیپتوس دینه


DINEH EUCALYPTUS INHALER

اشکال دارویی:
محلول در شیشه های 60 میلی لیتری
موارد مصرف:
این فرآورده برای برطرف نمودن نشانه های سرماخودرگی، سرف و احتقاق بینی بکار
می رود.
اجزاء فرآورده:
بخور اکالیپتوس از اجزاء زیر تشکیل شده است:
1- اسانس اکالیپتوس %0/1 Eucalyptus sp.
2- اسانس آویشن %0/1 Thymus sp.
3- اسانس رازیانه %0/1 Foeniculum vulgare
4- اسانس نعناع %0/4 Mentha piperita
5- تنتور اکالیپتوس تا %100 Eucalyptus sp.
مواد مؤثره:
روغن های فرار نظیر سینئول (اکالیپتول)، منتول، تیمول و فلاونویید کورستین.


آثار فارموکولوژیک و مکانیسم اثر:
اسانسهای موجود در این فرآورده دارای اثرات ضد التهاب، خلط آور و ضد عفونی کننده
می باشند. به نظر می رسد اثرات ضد میکروبی اکالیپتول روی باکتریهای گرم مثبت بیشتر بوده بخصوص باسیلوس ساب تیلیس و میکروکوکوس گلوتامیوس به آن حساستر می باشند. آزمایشات Invitro نشان داده است که کورستین و هایپروزید موجود در اکالیپتوس اثرات ضد ویروس آنفلوانزا تیپ A دارند.
موارد منع مصرف:
این فرآورده در بمیاران مبتلا به تب بالا، سرفه های مداوم و خون ریزی دستگاه تنفس ممنوعیت مصرف دارد.
عوارض جانبی:
تیمول موجود در این فرآورده ممکن است باعث تحریک غشا مخاطی گردد.
نکات قابل توصیه:
- این دارو باید به صورت بخور مصرف شود و از خوردن آن اکیداً خودداری گردد.
- در خلال بخور دادن چشمها باید بسته باشند.
- سرفه های مداوم ممکن است نشانگر یک بیماری جدی باشد در صورت تداوم نشانه های بیماری مصرف دارو را قطع و به پزشک مراجعه نمایند.
مقدار مصرف:
روزانه چند بار، هر بار یک قاشق سوپخوری از محلول را در یک ظرف مناسب آب داغ (در حال جوشیدن نباشد) ریخته و به مدت 5-10 دقیقه، در حالی که چشمها بسته است، بخور داده شود.


  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٧:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

انبه درختی است زیبا که ارتفاع آن تا 10 متر می‌رسد. منشا انبه هند و مالزی و برمه می‌باشد ولی هم اکنون در تمام مناطق استوایی و حاره کشت می‌شود. انبه از 4000 سال پیش وجود داشته است. برگهای این درخت نیزه‌ای شکل ، گلهای آن زرد یا قرمز رنگ و به صورت خوشه‌ای وجود دارد. میوه آن که انبه یا منگو نامیده می‌شود بیضوی شکل و دارای طعمی مطبوع و شیرین بوده و دارای هسته‌ای نسبتا بزرگ است.
ترکیبات شیمیایی
انبه دارای موادی مانند اسید بنزوئیک Benzoic Acid ،‌ اسید سیتریک Citric Acid و Puri yellow Dye که ماده زرد رنگی است می‌باشد. انبه در حدود 15 درصد تانن دارد. هسته انبه دارای چربی زیاد و نشاسته و اسید گالیک Gallic Acid است..

خواص داروئی
خواص میوه انبه رسیده از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک و نارس آن سرد و خشک است. انبه نارس تولید کننده بلغم و سودا در بدن می‌باشد.

انبه بسیار مقوی بوده و تقویت کننده بدن است.
انبه تقویت کننده قوای جنسی است.
رنگ صورت را درخشان می‌کند.
دهان را خوشبو می‌کند.
ادرارآور است.


یبوست را برطرف می‌کند.
انبه دارای مقدر زیادی اسید گالیک است. بنابراین دستگاه گوارش را ضد عفونی و تمیز می‌کند.
انبه تمیز کننده خون می‌باشد.
خوردن انبه بوی بد بدن را از بین می‌برد.

انبه حرارت بدن را کاهش می‌دهد و تب را پائین می‌آورد.
برای رفع اسهال مفید است.
خوردن انبه ، سردرد ، تنگی نفس و سرفه را از بین می‌برد.
برای درمان بواسیر مفید است.
عطش را برطرف می‌کند.
انبه چون گرم است برای گرم مزاجان مناسب نیست و این اشخاص باید آن را با سکنجبین بخورند.
خواص مغز هسته انبه
انبه دارای هسته بزرگی است که در وسط آن مغز آن قرار درد که به جای مغز بادام می‌توان از آن در شیرینی‌جات استفاده کرد.

خوردن مغز هسته اسهال را برطرف می‌کند.
برای معالجه سرماخوردگی مصرف می‌شود.
سرفه‌های سخت را درمان می‌کند.
درمان کننده بواسیر خونی است.
خانمهایی که دچار خونریزی از رحم می‌باشند و یا بین دو عادت ماهیانه خونریزی دارند برای رفع آن باید از مغز انبه استفاده کنند.
مغز هسته انبه کرم کش و ضد اسهال است.
برای تسکین آسم و تنگی نفس مفید است.
ضد استفراغ است.

دیگر خواص درخت انبه
گل انبه سرد و خشک است و اسهال را رفع می‌کند.
اگر شکوفه درخت انبه را خشک کرده و هر روز حدود 3 گرم آن را با 10 گرم شکر بخورند سرعت انزال را معالجه می‌کند.
صمغ درخت انبه را با روغن و آبلیمو مخلوط کنید برای ناراحتیهای پوست مفید است.
برای برطرف کردن ریزش مو ، آب برگهای درخت انبه را روی سر بمالید.
برای تقویت دندان و لثه دم کرده برگ درخت انبه را مضمضه کنید.
مضرات
هضم انبه برای بعضی از افراد سخت است و ممکن است ایجاد خارش و دمل نمائید. اگر خون انبه ایجاد نفخ بکند باید آن را با زنجبیل خورد.
  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٧:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱
تگ ها : خواص انبه

گیاه

نسخه محرک معده
ریشه اگیر ترکی-------------یک قسمت
گیاه پاخری------------------یک قسمت
گیاه افسنتین-----------------یک قسمت
گیاه قنطوریون---------------دو قسمت


طرز تهیه و مقدار مصرف:

یک قاشق چای خوری از مخلوط فوق را با یک فنجان آب جوش مخلوط کرده و نیم ساعت قبل از غذا یک فنجان میل شود.

نسخه مقوی معده
دانه انیسون خرد شده --------یک قسمت
دانه شوید خرد شده-----------یک قسمت
دانه رازیانه خرد شده--------یک قسمت
دانه زیره خرد شده----------یک قسمت
برگ نعناع خشک شده------یک قسمت


طرز تهیه و مقدار مصرف:
یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را با یک هشتم (8/1) لیتر آب جوش مخلوط کرده و جرعه جرعه همراه با غذا میل شود .
نسخه اشتها آور
نسخه هفت – داروی اشتها آور

تنطور روبارب-----------5 گرم
تنطور نواوومیک---------5 گرم
تنطور بلادن--------------5 گرم


طرز تهیه و مقدار مصرف:
نسخه اشتها آور (*)

سنبل الطیب-----------------10 گرم
قرفه------------------------10 گرم
قرنفل-----------------------10 گرم
دارچین---------------------10 گرم
قافله------------------------10 گرم
انیسون---------------------5 گرم
تخم کرفس------------------5 گرم
زیره کرمانی----------------3 گرم
مصطکی--------------------3 گرم
نعناع خشک-----------------3 گرم
عود-------------------------3 گرم
فلفل-------------------------10 گرم
عسل------------------------250 گرم


داروهای فوق را باهم مخلوط کرده و سپس 20 تا 60 قطره قبل از غذا مصرف مینمایند.
  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٧:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

نسخه ضد کمبود شیره معده

گیاه افسنتین---------یک قسمت
ریشه اگیرترکی-----سه قسمت
دانه زیره-----------یک قسمت
گل بابونه-----------یک قسمت
برگ نعناع---------چهار قسمتطرز تهیه و مقدار مصرف:

مقدار یک قاشق مربا خوری از مخلوط فوق را در یک فنجان آب جوش حل کرده ، ده دقیقه میگذارند تا دم بکشد سپس روزی دو بار هر بار یک فنجان نیم ساعت قبل از غذا میل شود.
  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٧:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

ساعت ۶:۵٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۶/۱٠    
 
داروهای ضد تهوع و استفراغ Drugs used to treat Vomiting and Nosea

نسخه های مرکب

داروها برای رفع استفراغ

مانتول 0/05 تا 0/2گرم
روغن بادام شیرین 10 گرم
صمغ عربی 10 گرم
آب بهار نارنج 30 گرم
آب مقطر 150 میلی لیتر

طرز تهیه و مقدر مصرف :
داروها را با هم مخلوط کرده و مقدر یک قاشق سوپخوری در هر ساعت میل کنید .

دارو برای رفع استفراغ

زنجبیل 25 گرم
هل 50 گرم
نمک 5 گرم

طرز تهیه و مقدر مصرف :
یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد . سپس آنرا صاف کرده روزی دو تا سه بار هر بار یک فنجان نیم ساعت بعد از غذا میل کنید .

دارو جهت درمان استفراغ خونی

سیاه دانه 10گرم
پودر گشنیز 10 گرم

طرز تهیه و مقدر مصرف :
داروهای فوق را با هم مخلوط کرده هر دفعه یک قاشق مرباخوری به فاصله 2-3 ساعت میل کنید .

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٧:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

داروهای مسهل - یبوست - سفتی مدفوع - دیر کارکردن شکم - اجابت مزاج سفت Purgative


نسخه های تک دارویی

نسخه شماره 1
دارو : ریشه و ریزم ریوند چینی ( Rheum officinale )
مقدار مصرف : 1 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده است در یک فنجان آب جوش ریخته مدت یک ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده صبح و شب هر بار یک فنجان یک ساعت بعد از غذا میل کنید .

توجه : این دارو در زنان حامله و در افرادیکه سنگ در مثانه یا دستگاه ادراری دارند نباید مصرف شود .

نسخه شماره 2

دارو : شیرابه خشک شده برگهای صبر زرد (چداروا) ( Aleo species )
مقدار مصرف : 60 تا 200 میلی گرم بعنوان مسهل ملایم ، 300 تا 1000 میلی گرم بعنوان مسهل .
طرز تهیه : با کمی شربت قند میل کنید .

توجه : این دارو در دوران حاملگی ، زمان قاعدگی و در هنگام وجود ناراحتی گوارشی مصرف نگردد .

نسخه شماره 3

دارو : برگ سنا ( Cassia angustifolia )
مقدار مصرف : 0/5 تا 1 گرم بعنوان ملین
1 تا 3 گرم بعنوان مسهل ملایم
4 تا 8 گرم بعنوان مسهل قوی
طرز تهیه : مقادیر مورد نظر از برگ سنا را که قبلا کوبیده شده باشد در یک فنجان آبجوش ریخته مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده صبح و شب هر بار یک فنجان یک ساعت بعد از غذا میل کنید .

توجه : مدت 6 تا 8 ساعت بعد از مصرف دارو تخلیه روده شروع می شود .

نسخه شماره4

دارو : اسفرزه ( Plantago psylium)
مقدار مصرف : برای بزرگسالان مقدر 10 گرم یا یک قاشق غذا وری پر با کمی آب ولرم یا شیر گرم روزی سه بار مصرف گردد .
اطفال : مقدر یک رگم روزی سه بار با کمی آب گرم یا شیر گرم میل کنید .

نسخه شماره 5

دارو : پوست سیا توسه ( Rhamnus frangula )
مقدار مصرف : 1 تا 3 گرم از پودر گیاه
طرز تهیه و مصرف : بصورت کپسول تهیه و میل کنید .

توجه : مقدر 2 تا 6 گرم این دارو را در یک لیوان آب بصورت جوشانده نیز می توان تهیه و مصرف نمود .

نسخه شماره 6

دارو : مغز میوه فلوس ( Cassia fistula)
مقدار مصرف : بزرگسالان به مقدر 4 تا 8 گرم بعنوان ملین و به مقدر 30 تا 60 رگم بعنوان مسهل ، اطفال به مقدر 3 گرم بر حسب هر یک از سنین عمر بعنوان مسهل .
طرز تهیه و مصرف : مقادیر ذکر شده از پودر گیاه فوق را در یک فنجان آب جوش ریخته مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده صبح و شب هر بار یک فنجان یک ساعت بعد از غذا میل کنید
  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٧:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

داروهای ملین ( Laxative Drugs )

نسخه های مرکب

نسخه شماره 1- دارو جهت یبوستهای اسپاسمی ( عصبی )

عصاره سیا توسه 19/7 میلی لیتر
عصاره بلادن 0/3 میلی لیتر
مقدار مصرف :
صبح وشب قبل از خواب 30 قطره از داروی فوق در یک استکان آب قند حل و میل شود .

نسخه شماره 2- داروی ملین ( جهت برطرف کردن یبوست همراه با درد )

بابونه 20 گرم
بومادران 20 گرم
بردنجبوبه 10 گرم
نعناع 5 گرم
سنا 5 گرم
سیا توسه 5 گرم
طز تهیه و مقدار مصرف :
یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا کوبیده و نرم شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته مدت 30 دقیقه باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده صبح و شب یک فنجان یک ساعت بعد از غذا میل کنید .

نسخه شماره 3- داروی ملین

ریشه شیرین بیان 30 گرم
ترنجبین 60 گرم
طرز تهیه و مقدار مصرف :
بنفشه و ریشه شیرین بیان پودر شده را در یک فنجان آبجوش ریخته مدت 30 دققیه بگذارید تا دم بکشد سپس آن را صاف کرده و ترنجبین را با آن اضافه می کنند تا حل شود ، در خاتمه مخلوط را در یک نوبت میل کنید .

نسخه شماره 4- داروی ملین
زردآلو پانزده عدد
آلو پانزده عدد
گل نیلوفر سه عدد
گل بنفشه 15 گرم
عدس پوست کنده 10 گرم
گشنیز خشک 10 گرم
تخم کاسنی نیم کوبیده 5 گرم
طرز تهیه و مقدار مصرف :
داروهای فوق را به مدت یک روز در آب خیسانده و بعد صاف می کنند . مخلوط صاف شده در یک نوبت جهت رفع یبوست و حرارت و غلبه گرمی در مناطق گرم توصیه کرده اند .
توجه : برای اینکه خیسانده تهیه شده خاصیت ملینی داشته باشد به آن 50 گرم ترنجبین اضافه می کنند


****************************************

نسخه های تک دارویی

نسخه شماره 1

دارو : گز علفی ( Quercus infectoria )
مقدار مصرف : 20 تا 60 گرم ( بر حسب سن بیمار )
طرز مصرف : در کمی آب حل نموده و میل کنید .

نسخه شماره 2

دارو : گز خونساری ( گزانگبین ) ( Astragalus adscendens )
مقدار مصرف : 20 تا 60 گرم ( بر حسب سن بیمار )
طرز مصرف : در کمی آب حل نموده و میل کنید .

نسخه شماره 3

دارو : ترنجبین ( Alhagi camelorum )
مقدار مصرف : 10 تا 70 گرم ( بر حسب سن بیمار )
طرز مصرف : با کمی آب میل کنید .

نسخه شماره 4

دارو : شیر خشت ( Cotoneaster numularia)
مقدار مصرف : تا 100 گرم ( بر حسب سن بیمار )
طرز مصرف : با کمی آب میل کنید .

نسخه شماره 5

دارو : شکر سرخ ( Saccharum offcinarum )
مقدار مصرف : تا 100 گرم ( بر حسب سن بیمار )
طرز مصرف : با کمی آب میل کنید .

نسخه شماره 6

دارو : شکر تیغال ( Echinops cephalotes)
مقدار مصرف : تا 15 گرم
طرز مصرف : بصورت دم کرده

نسخه شماره 7

دارو : بید خشت ( Salix excelsa)
مقدار مصرف : 20 تا 60 گرم ( بر حسب سن بیمار )
طرز مصرف : با کمی آب میل کنید .

نسخه شماره 8

دارو : دانه خاکشی ( Sisymbrium sophia)
مقدار مصرف : 4 تا 8 گرم
طرز مصرف : با کمی آب سرد میل کنید .

نسخه شماره 9

دارو : میوه انجیر (Ficus carica )
مقدار مصرف : 10 تا 15 گرم
طرز مصرف : بصورت خیسانده در آب گرم یا در شیر میل کنید .

نسخه شماره 10 ( ملین قوی )

دارو : روغن کرچک ( Ricinus communis oil)
مقدار مصرف : یک قاشق مربا خوری تا یک قاشق غذا خوری بر حسب سن و وضع بدنی بیمار .

توجه : این دارو بهترین و مناسبترین و مطمئن ترین ملینهاست و برای کودکان هم مناسب است .

نسخه شماره 11

دارو : روغن بادام ( Prunus amygdalus oil)
مقدار مصرف : 15 تا 60 گرم ( بر حسب سن بیمار )

نسخه شماره 12

دارو : روغن نارگیل ( Cocos nucifera oil)
مقدار مصرف : 10 تا 40 گرم ( بر حسب سن بیمار )

نسخه شماره 13

دارو : روغن پنبه دانه ( Gossypium hearbaceum oil)
مقدار مصرف : 10 تا 30 گرم ( بر حسب سن بیمار )

نسخه شماره 14

دارو : روغن کنجد ( Sesamum indicum oil)
مقدار مصرف : 40 تا 60 گرم ( بر حسب سن بیمار )

نسخه شماره 15

دارو : روغن ذرت ( Zea mays or corn oil)
مقدار مصرف : 40 تا 60 گرم ( بر حسب سن بیمار )

نسخه شماره 16

دارو : روغن مغز گردو ( Juglans regia oil )
مقدار مصرف : 10 تا 15 گرم ( بر حسب سن بیمار )


  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

داروهای ضد دل درد - ضد قولنج - و باد شکن و ضد نفخ - داروهای ضد گاستریت و نفخ و ورم معده و زخم معده و مشکلات و بیماریهای معده و گوارش


نسخه های مرکب

نسخه شماره 1- داروی باد شکن ( ضد نفخ )

دانه زیره یک قسمت
گل بابونه یک قسمت
برگ نعناع یک قسمت
دانه انیسون یک قسمت

طرز تهیه و مقدار مصرف :
یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا کوبیده و نرم شده باشد در یک لیوان آب جوشریخته و باقی بگذارید 20 دقیقه دم بکشد . سپس آنرا صاف کرده صبح و شب هر بار یک فنجان قبل از غذا میل می کنند .

نسخه شماره 2- داروی بادشکن قوی

گل بابونه یک قسمت
برگ بادرنجبویه یک قسمت
میوه رازیانه یک قسمت
میوه انیسون یک قسمت
میوه زیره یک قسمت

طرز تهیه و مقدار مصرف :
یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا کوبیده و نرم شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته و باقی بگذارید 20 دقیقه دک بکشد . سپس آنرا صاف کرده صبح و شب هر بار یک فنجان قبل از غذا میل کنید .

نسخه شماره 3- داروی ضد درد و ضد نفخ

نعناع 250 گرم
گل بابونه 250 گرم
رازیانه 100 گرم
ریشه شیرین بیان 200 گرم
ریشه ختمی 200 گرم

طرز تهیه و مقدار مصرف :مقدر دو قاشق ذا خوریاز مخلوط فوق را که قبلا خرد و نرم شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته و باقی بگذارید 30 دقیقه دم بکشد . سپس آنرا صاف کرده صبح و شب هر دفعه یک فنجان نیم ساعت قبل از غذا میل کنید .

نسخه شماره 4- داروی ضد قولنج ( کولیک )

گل بابونه یک قسمت
برگ بادرنجبویه یک قسمت
ریشه سنبل الطیب یک قسمت

طرز تهیه و مقدار مصرف :یک قاشق غذا خوری ا مخلوط فوق را که قبلا کوبیده و نرم شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته و به مدت 20 دققیه باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده صبح و شب هر بار یک فنجان نیم ساعت قبل از غذا میل کنید .

نسخه شماره 5- داروی ضد تشنج و دل درد معده

نعناع 10 گرم
بابونه 10 گرم
انیسون 5 گرم
بومادران 5 گرم

طرز تهیه و مقدر مصرف :مقدر یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا کوبیده و نرم شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت 20 دقیقه باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آرنا صاف کرده روزی سه بار هر بار یک فنجان نیم ساعت قبل از غذا میل کنید .

نسخه شماره 6- داروی ضد گاستریت و ضد نفخ

اسطو خودوس یک قسمت
دانه زیره ده قسمت
دانه رازیانه ده قسمت
دانه انیسون ده قسمت
گل بابونه ده قسمت
گیاه بومادران بیست قسمت
برگ نعناع سیزده قسمت
ریشه سنبل الطیب پنج قسمت

طرز تهیه و مقدار مصرف :
مقدر یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا کوبیده و نرم شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته مدت 20 دقیقه باقی بگذارید تا دو بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی دو بار هر بار یک فنجان نیم ساعت قبل از غذا میل کنید .

نسخه شماره 7- داروی ضد نفخ

دانه زیره یک قسمت
گل بابونه سه قسمت
برگ نعناع سه قسمت
ریشه سنبل الطیب سه قسمت

طرز تهیه و مقدار مصرف :مقدر یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا کوبیده شده باشد ، در یک لیوان آب جوش ریخته مدت 20 دقیقه بال خود باقی بگذارید تا دم بکشد . سپس آنرا صاف کرده روی دو بار هر بار یک فنجان نیم ساعت قبل از غذا میل کنید .

نسخه شماره 8- داروی ضد نفخ

زیره 10 گرم
رازیانه 10 گرم
انیسون 5 گرم

طرز تهیه و مقدار مصرف :
مقدر یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا کوبیده و نرم شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته مدت 20دقیقه باقی بگذارید تا دم بکشد سپس روزی سه بار هر بار یک فنجان نیم ساعت بعد از غذا میل کنید

نسخه شماره 9- داروی ضد نفخ و ضد دل درد

نعناع 10 گرم
بادرنجبویه 10 گرم
برگ توت فرنگی 10 گرم

طرز تهیه و مقدار مصرف :

مقدر یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا کوبیده و نرم شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت 20 دقیقه باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی سه بار هر بار یک فنجان ، نیم ساعت بعد از غذا میل کنید .

نسخه شماره 10- دارو جهت درمان پیچش شکم همراه با درد

نعناع 20 گرم
بابونه 10 گرم
بادرنجبویه 10 گرم
انیسون 5 گرم

طرز تهیه و مقدار مصرف :
مقدر یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا کوبیدهو نرم شده باشد در یک لیوا ن آب جوش ریخته به مدت 20 دققیه باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده صبح و شب هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 11- دارو جهت رفع اختلالات هاضمه

برگ انیسون یک قسمت
برگ ریحان یک قسمت
برگ نعناع یک قسمت
برگ مرزه ده قسمت

طرز تهیه و مقدار مصرف :مقدر یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا وبیده و نرم شده باشد در یک فنجان آب جوش ریخته به مدت 20 دقیقه باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده مدت یک هفته هر شب میل کنید.

************************************************** ***

نسخه های مرکب

نسخه شماره 1- داروی باد شکن ( ضد نفخ )

دانه زیره یک قسمت
گل بابونه یک قسمت
برگ نعناع یک قسمت
دانه انیسون یک قسمت

طرز تهیه و مقدار مصرف :یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا کوبیده و نرم شده باشد در یک لیوان آب جوشریخته و باقی بگذارید 20 دقیقه دم بکشد . سپس آنرا صاف کرده صبح و شب هر بار یک فنجان قبل از غذا میل می کنند .

نسخه شماره 2- داروی بادشکن قوی

گل بابونه یک قسمت
برگ بادرنجبویه یک قسمت
میوه رازیانه یک قسمت
میوه انیسون یک قسمت
میوه زیره یک قسمت

طرز تهیه و مقدار مصرف :
یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا کوبیده و نرم شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته و باقی بگذارید 20 دقیقه دک بکشد . سپس آنرا صاف کرده صبح و شب هر بار یک فنجان قبل از غذا میل کنید .

نسخه شماره 3- داروی ضد درد و ضد نفخ

نعناع 250 گرم
گل بابونه 250 گرم
رازیانه 100 گرم
ریشه شیرین بیان 200 گرم
ریشه ختمی 200 گرم

طرز تهیه و مقدار مصرف :مقدر دو قاشق ذا خوریاز مخلوط فوق را که قبلا خرد و نرم شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته و باقی بگذارید 30 دقیقه دم بکشد . سپس آنرا صاف کرده صبح و شب هر دفعه یک فنجان نیم ساعت قبل از غذا میل کنید .

نسخه شماره 4- داروی ضد قولنج ( کولیک )
گل بابونه یک قسمت
برگ بادرنجبویه یک قسمت
ریشه سنبل الطیب یک قسمت

طرز تهیه و مقدار مصرف :یک قاشق غذا خوری ا مخلوط فوق را که قبلا کوبیده و نرم شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته و به مدت 20 دققیه باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده صبح و شب هر بار یک فنجان نیم ساعت قبل از غذا میل کنید .

نسخه شماره 5- داروی ضد تشنج و دل درد معده

نعناع 10 گرم
بابونه 10 گرم
انیسون 5 گرم
بومادران 5 گرم

طرز تهیه و مقدار مصرف :
مقدر یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا کوبیده و نرم شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت 20 دقیقه باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آرنا صاف کرده روزی سه بار هر بار یک فنجان نیم ساعت قبل از غذا میل کنید .


نسخه شماره 6- داروی ضد گاستریت و ضد نفخ

اسطو خودوس یک قسمت
دانه زیره ده قسمت
دانه رازیانه ده قسمت
دانه انیسون ده قسمت
گل بابونه ده قسمت
گیاه بومادران بیست قسمت
برگ نعناع سیزده قسمت
ریشه سنبل الطیب پنج قسمت

طرز تهیه و مقدار مصرف :
مقدر یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا کوبیده و نرم شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته مدت 20 دقیقه باقی بگذارید تا دو بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی دو بار هر بار یک فنجان نیم ساعت قبل از غذا میل کنید .

نسخه شماره 7- داروی ضد نفخ

دانه زیره یک قسمت
گل بابونه سه قسمت
برگ نعناع سه قسمت
ریشه سنبل الطیب سه قسمت

طرز تهیه و مقدار مصرف :مقدر یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا کوبیده شده باشد ، در یک لیوان آب جوش ریخته مدت 20 دقیقه بال خود باقی بگذارید تا دم بکشد . سپس آنرا صاف کرده روی دو بار هر بار یک فنجان نیم ساعت قبل از غذا میل کنید .

نسخه شماره 8- داروی ضد نفخ

زیره 10 گرم
رازیانه 10 گرم
انیسون 5 گرم

طرز تهیه و مقدار مصرف :
مقدر یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا کوبیده و نرم شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته مدت 20دقیقه باقی بگذارید تا دم بکشد سپس روزی سه بار هر بار یک فنجان نیم ساعت بعد از غذا میل کنید

نسخه شماره 9- داروی ضد نفخ و ضد دل درد
نعناع 10 گرم
بادرنجبویه 10 گرم
برگ توت فرنگی 10 گرم

طرز تهیه و مقدار مصرف :مقدر یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا کوبیده و نرم شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت 20 دقیقه باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی سه بار هر بار یک فنجان ، نیم ساعت بعد از غذا میل کنید .

نسخه شماره 10- دارو جهت درمان پیچش شکم همراه با درد

نعناع 20 گرم
بابونه 10 گرم
بادرنجبویه 10 گرم
انیسون 5 گرم

طرز تهیه و مقدار مصرف :
مقدر یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا کوبیدهو نرم شده باشد در یک لیوا ن آب جوش ریخته به مدت 20 دققیه باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده صبح و شب هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 11- دارو جهت رفع اختلالات هاضمه

برگ انیسون یک قسمت
برگ ریحان یک قسمت
برگ نعناع یک قسمت
برگ مرزه ده قسمت

طرز تهیه و مقدار مصرف :مقدر یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا وبیده و نرم شده باشد در یک فنجان آب جوش ریخته به مدت 20 دقیقه باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده مدت یک هفته هر شب میل کنید .


  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

ساعت ٧:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۶/۱٠    
 
داروهای ضد دل درد - ضد قولنج - و باد شکن و ضد نفخ - داروهای ضد گاستریت و نفخ و ورم معده و زخم معده و مشکلات و بیماریهای معده و گوارش- ادامه...

نسخه های تک دارویی

نسخه شماره 1- داروی ضد دل درد دارو : میوه یا تمام گیاه رازیانه ( Foeniculum vulgare )

مقدار مصرف : بزرگسالان 2 تا 4 گرم ، اطفال بر حسب سن 0/5 تا 1 گرم
طرز تهیه : مقادیر فوق از داروی نیم کوب شده را در یک فنجان آب جوش ریخته مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس روزی سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 2- داروی بادشکن و ضد دل درد دارو : میوه زیره ( Carum carvi)

مقدار مصرف : بزرگسالان 4 تا 12 گرم - اطفال 2 تا 1 گرم
طرز تهیه : مقادیر فوق از داروی نیم کوب شده را در یک فنجان آب جوش ریخته مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 3- داروی ضد قولنج و بادشکن دارو : گل بابونه اصلی ( Matricaria chamomilla )

مقدار مصرف : 2 تا 8 گرم (بر حسب سن بیمار)
طرز تهیه : مقادیر فوق از داروی نیم کوب شده را در یک فنجان آب جوش ریخته مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 4- داروی ضد قولنج و بادشکن دارو : تمام گیاه مرزنجوش ( Origanum majorana )

مقدار مصرف : 2 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقادیر فوق از داروی نیم کوب شده را در یک فنجان آب جوش ریخته مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی دو فنجان میل کنید .

نسخه شماره 5- داروی ضد قولنج و بادشکن دارو : برگ گیاه بادرنجبویه ( Melissa officinalis )

مقدار مصرف : 2 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقادیر فوق را که قبلا کوبیده شده است را در یک لیوان آب جوش ریخته مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی دو فنجان میل کنید .

نسخه شماره 6- داروی بادشکن دارو : تمام گیاه آویشن شیرازی ( Thymus serpyllum )

مقدار مصرف : 2 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقادیر گیاه فوق را که قبلا کوبیده شده است را در یک لیوان آب جوش ریخته مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی دو فنجان میل کنید .

نسخه شماره 7- داروی بادشکن دارو : تمام گیاه پودنه ( Mentha pulegium)

مقدار مصرف : 1 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقادیر گیاه فوق را که قبلا کوبیده شده است را در یک لیوان آب جوش ریخته مدت یک ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی دو بار هر باریک فنجان میل کنید .

توجه : مصرف این دارو در زنان حامله توصیه نمی شود .

نسخه شماره 8- داروی بادشکن دارو : اسطو خودوس ( Lavandula officinalis )

مقدار مصرف : 2 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقادیر گیاه فوق را که قبلا کوبیده شده است را در یک لیوان آب جوش ریخته مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی دو بار هر باریک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 9- داروی ضد تشنج و بادشکن دارو : برگ نعناع ( Mentha piperita )

مقدار مصرف : 2 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقادیر گیاه فوق را که قبلا کوبیده شده است را در یک لیوان آب جوش ریخته مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی دو بار هر باریک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 10- داروی بادشکن دارو : تخم گیاه گشنیز ( Coriandrum sativum)

مقدار مصرف : 2 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقادیر گیاه فوق را که قبلا کوبیده شده است را در یک لیوان آب جوش ریخته مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی دو بار هر باریک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 11- داروی ضد اسپاسم دارو : سیر ( Allium sativum )

مقدار مصرف : 2 تا 4 گرم ( پودر خشک شده یا 3-4 دانه پیاز آن )
طرز مصرف : همراه با غذا میل کنید .

نسخه شماره 12- داروی ضد اسپاسم دارو : برگ بذر البنج ( ژوسکیام ) ( Hyoscyamus niger )

مقدار مصرف : 130 تا 320 میلی گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آبجوش ربخته مدتنیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی دو بار هر بار یک فنجان میل کنید .

توجه : این دارو به علت شدید الاثر بودن باید توسط پزشک نجویز گردد .

نسخه شماره 13- داروی ضد اسپاسم دارو : شیرابه خشک شدن انقوزه ( Ferula assa-foetida)

مقدار مصرف : 0/3 تا 1 گرم
طرز تهیه : در کمی آب ولرم حل و میل کنید

نسخه شماره 14- داروی ضد تشنج اسپاسم دارو : ریشه یا برگ گیاه شاهبیزک ( Atropa belladonna )

مقدار مصرف : 30 تا 100 گرم
طرز تهیه : مقدر داروی فوق را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی دو بار هر دفعه یک فنجان میل کنید .

توجه : این دارو سمی است و فقط توسط پزشک تجویز گردد .

نسخه شماره 15- داروی بادشکن دارو : تمام گیاه گلدار آویشن شیرازی ( Thymus serpyllum )

مقدار مصرف : 2 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدر داروی فوق را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی دو بار هر یک دفعه فنجان میل کنید
  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

ساعت ٧:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۶/۱٠    
 

دارو جهت بی اختیاری ادرار Incontinence

نسخه های مرکب

نسخه شماره 1- دارو جهت بی اختیاری ادرار

سعد کوفی یک قسمت
سنبل الطیب یک قسمت
اسطو خودوس یک قسمت
کندر یک قسمت
بلوط یک قسمت
کمون کرمانی یک قسمت
عسل هجده قسمت

طرز تهیه و مقدار مصرف :
داروها را کوبیده سپس الک نموده سپس با عسل مخلوط نموده روزی 5 گرم با کمی آب


  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

ساعت ٧:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۶/۱٠    
 

 جهت رفع چاقی و چربی زیاد Fat burner


نسخه های مرکب

نسخه شماره 1- دارو جهت رفع چاقی و چربی زیاد

برگ و ریشه گل قاصد یک قسمت
برگ نعناع هفت قسمت
برگ سنا بیست قسمت

طرز تهیه و مقادر مصرف :
مقدر یک قاشق غذا خوری از داروی فوق را که قبلا کوبیده شده باشد با 250 میلی لیتر آب جوش مخلوط کرده و به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد . سپس آنرا صاف کرده روزی سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .


  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

داروهای تقویتی Tonic - Alterative

نسخه های تک دارویی

نسخه شماره 1

دارو : تمام گیاه شاهتره ( Fumaria species)
مقدار مصرف : 1 تا 3 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

توجه : مصرف مقادیر زیاد این دارو ممکن است اثر ناراحت کننده داشته باشد .

نسخه شماره 2

دارو : برگ بادرنجبویه ( Melissa officinalis)
مقدار مصرف : 4 تا 8 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 3

دارو : تخم شنبلیله ( Trigonella foenum-graecum)
مقدار مصرف : 0/25 تا 1/25 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 4

دارو : زعفران ( Crocus sativus)
مقدار مصرف : 1 تا 2 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 5

دارو : پوست درچین ( Cinnamomuni zeylanicum)
مقدار مصرف : 2 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 6

دارو : گل یا تمام گیاه بومادران ( Achillea millefolium )
مقدار مصرف : 2 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 7

دارو : برگ مریم گلی ( Salvia officinalis)
مقدار مصرف : 1تا 2 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 8

دارو : تمام گیاه مرزنجوش ( Origanum vulgare)
مقدار مصرف : 2تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 9

دارو : به لیمو یاورون ( Lippa citriodora )
مقدار مصرف : 2تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

داروهای معالج زخم و سوختگی ِDrug promote healing of wound and ulcer

نسخه های تک دارویی

نسخه شماره 1- دارو جهت درمان سوختگی با آتش

دارو : برگ خشک شده درخت چنار ( Plantanus orientalis)
طرز تهیه و استعمال : برگها را سائیده و روی موضع پاشیده شود .

توجه : این دارو بطور کلی جهت خشک کردن زخمها مورد استفاده قرار می گیر د.

نسخه شماره 2- دارو جهت درمان سوختگی با آتش

دارو : میوه نارس زیتون ( Olea euroepea)
طرز تهیه و استعمال : میوه ها را له کرده بصورت ضماد در موضع استعمال کنید .

نسخه شماره 3- دارو جهت درمان سوختگی با آتش

دارو : روغن کنجد ( Sesamum indicum)
روش و مقدر مصرف : روغن کنجد را بلافاصله بعد از سوختگی به محل سوختگی بمالید .

نسخه شماره 4- دارو جهت درمان سوختگیها و زخمها

دارو : سرشاخه ها گلدار یا برگ گیاه علف چای (هوفاریقون ) (Hypericum perforatum)
طرز تهیه و استعمال : بصورت پماد در موضع استعمال شود .

نسخه شماره 5- دارو جهت درمان سوختگی با آتش و زخمهای بزرگ

دارو : برگ تازه لبلاب ( عشقه ) ( Hedra helix )
طرز تهیه و استعمال : بصورت پماد در موضع استعمال شود .

نسخه شماره 6- دارو معالج سوختگیها با آتش

دارو : روغن تخم کتان (Linum usitatissimum)
روش استعمال : در موضع استعمال شود .

نسخه شماره 7- دارو معالج زخمها بویژه زخمهای دیر علاج و زخمهای عمیق

دارو : اسانس بابونه اصلی ( Matricaria chamomilla)
روش استعمال : در موضع مالیده شود .

توجه : این دارو همچنین جهت معالجه زخمهای بیخ ران و سوختگیها نیز استعمال می شود .

نسخه شماره 8- دارو جهت رفع آماس و التیام زخمها

دارو : برگ یا ریشه یا تمام گیاه گل خطمی ( Althaea officinalis)
طرز تهیه و استعمال : به صورت ضماد در موضع استعمال کنید .

نسخه شماره 9- داروی آرام کننده و خنک کننده پوست سوخته در اثر آتش یا آفتاب زدگی

دارو : روغن زیتون ( Olea europea)
طرز تهیه و استعمال : در موضع سوختگی یا آفتاب زدگی مالیده شود .

توجه : این دارو علاوه بر این در مورد مارگزیدگی و گزش حشرات و همچنین درمان استسقا و آب آوردن نسوج بصورت موضعی مورد استعمال قرار می گیدر .

نسخه شماره 10-

دارو : برگ یا ریشه یا تمام گیاه پنیرک ( Malva silvestris)
مقدر استعمال : 30 تا 50 گرم
طرز تهیه و استعمال : بصورت جوشانده در یک لیتر آب تهیه و سپس جهت شستشوی زخمها استعمال کنید .

نسخه شماره 11- دارو جهت معالجه زخمها و بریدگیها

دارو : تنتور ریزوم یا تمام گیاه همیشه بهار کوهی ( تنباکوی کوهی ) ( Arnica montana)
طرز تهیه و استعمال : تنتور را با آب به نسبت 1 به 2 یا 1 به 3 رقیق کرده و سپس جهت شستشوی زخمها و بریدگیها استعمال شود .

نسخه شماره 12- دارو ی التیام دهنده و معالج زخمها

دارو : تنور گل همیشه بهار ( Calendula officinalis)
طرز تهیه و استعمال : با مقدری آب مقطر رقیق کرده و زخم را با آن شستشو کنید .

نسخه شماره 13- دارو جهت معالجه سوختگیهای ساده

دارو : پیاز ( Allium cepa)
طرز تهیه و استعمال : پیاز را له کرده روی موضع قرار دهید .

نسخه شماره 14- دارو ی معالج زخمها

دارو : گل گیاه شاه بلوط هندی ( Aesculus hipocastanum)
مقدر استعمال : 20 گرم
طرز تهیه و استعمال : بصورت دم کرده در یک لیتر آب تهیه و جهت شستشوی زخمها استعمال شود .

نسخه شماره 15- دارو ی التیام دهنده زخمها

دارو : قسمت گوشتدار میوه گردو ( پوسته خارجی ) (Juglans regia)
مقدر استعمال : 50 گرم
طرز تهیه و استعمال : بصورت جوشانده در یک لیتر آب تهیه و جهت شستشوی زخمها استعمال کنید .

نسخه شماره 16- دارو ی معالج زخمها

دارو : تخم شنبلیله ( Trigonella foenum-graecum)
طرز تهیه و استعمال : بصورت جوشانده تهیه و جهت شستشوی زخمها استعمال کنید .

نسخه شماره 17- دارو ی جهت درمان زخمها

دارو : برگ دردوست (عشقه ) ( Hedra helix)
مقدر استعمال : 15 گرم
طرز تهیه : بصورت دم کرده در یک لیتر آب و جهت شستشوی زخمها استعمال کنید .

نسخه شماره 18- دارو ی معالج زخمهای دیر جوش

دارو : ریشه زنبق ( Iris florentia)
طرز تهیه و استعمال : ریشه های تمیز را بصورت پودر درآورده و سپس روی زخمها بپاشید .

نسخه شماره 19- دارو ی معالج زخمها

دارو : گل گیاه علف ماهور ( Verbascum thapsus)
طرز تهیه و استعمال : بصورت دم کرده تهیه و جهت شستشوی زخمها توصیه نموده اند .

نسخه شماره 20- داروی ضد عفونی کننده و التیام دهنده زخمها

دارو : برگ گیاه زبان گنجشک ( Fraxinus excelsior)
مقدر استعمال : 3 تا 5 گرم
طرز تهیه و استعمال : بصورت ضماد تهیه و استعمال کنید .

نسخه شماره 20- داروی ضد عفونی کننده و التیام دهنده زخمها

دارو : برگ گیاه پده ( Populus euphratica)
مقدر استعمال : 3 تا 5 گرم
طرز تهیه و استعمال : بصورت ضماد یا آب شستشو تهیه و استعمال کنید

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

 

داروهای گیاهی پوستی داروهای ضد جوشهای پوستی مزمن

نسخه اول:

10 گرم ریشه صابون بصورت خیسانده تهیه و سپس در محل خارش مالیده شود.

نسخه دوم:

برای جوشهای صورت پیاز را بصورت جوشانده تهیه و سپس در موضع مالیده شود.

نسخه سوم:

4تا8 برگ از تمام گیاه گلدار بنفشه سه رنگ را در 250 گرم آب به مدت 8 تا 10 ساعت خیسانده و سپس آب حاصل را می جوشانند و در صبح ناشتا با افزودن شیر و قند آن را میل می نمایند.

نسخه چهارم:

مصرف شاه توت نیز برای درمان جوشهای پوستی مفید است.


داروهای ضد خارش پوست

نسخه اول:

تخم شنبلیله را بصورت جوشانده تهیه و سپس به عنوان مایع شستشو و یا مایع حمام استعمال شود.

نسخه دوم:

روغن اسطوخودوس در موضع خارش مالیده شود.

نسخه سوم:

اسانس نعناع در محل خارش مالیده شود.

نسخه چهارم:

0/5 تا 1 گرم پوست مازریون بصورت حیسانده تهیه و سپس در محل خارش مالیده شود.

نسخه پنجم:

بادام تلخ بصورت امولسیون تهیه کرده و سپس در محل خارش مالیده شود.

نسخه ششم:

مصرف خوراکی عناب،انار و هلو.

نسخه هفتم:

10 تا 20 گرم تخم گشنیز را در 1لیتر آب دم کرده و روزی چند استکان مانند چای با کمی عسل میل شود.

نسخه هشتم:

خوردن هویج یا اب هویج اما باید متذکر شد که خوردن خود هویج بصورت خام و طبیعی و یا رنده شده آن مفید تر از آن و خواص بیشتری نیز دارد.می توان آنرا بصورت طبیعی قطعه قطعه و یا رنده نمود و در سالاد ریخت و مورد مصرف قرار داداما آنرا بصورت پخته،مربا،کنسرو و غیره نیز مصرف می نمایند. تخم هویج نیز تمام خواص درمانی هویج را کم و بیش دارا می باشد.می توان 30 تا 50 گرم تخم هویج را در یک لیتر آب جوشانده و به مقدار یک فنجان بعد از غذا میل نمود.

نسخه نهم:

مقدار 9 گرم از شاخه گلدار و برگ پونه را دم کرده و پس از صاف کردن آنرا مانند سایر انواع نوشیدنیهای گیاهی تناول نمود.هم چنین می توان از عرق پونه نیز استفاده نمود.

نسخه دهم:

تمبر هندی برای خارش بدن و رفع غم و اندوه مؤثر است.

نسخه یازدهم:

مالیدن روغن کرچک بر روی پوست برای رفع خارش پوست و رفع لکه های سیاه پوستی مفید است.

نسخه دوازدهم:

برای درمان خارش بدن می توان سبزی مرزه را پخته بصورت ضماد در محل خارش گذارد.

نسخه سیزدهم:

مغز بادام تلخ و روغن بادام تلخ برای تسکین خارش و اگزما استفاده می شود.

نسخه چهاردهم:

مصرف جوشانده 20 گرم جو رو سر همراه با پوسته خار جیش برای درمان خارش و بثورات جلدی مفید شفابخش است.

نسخه پانزدهم:

گرد یا پماد نشاسته برای تسکین خارش تحریکات جلدی و سوختگی و درمان اگزما اثر شفا بخش دارد.

نسحه شانزدهم:

خوردن نخود نیز برای رفع خارش بدن و رفع ککو مک مفید است.

نسخه هفدهم:

تخم کتان نیز برای درمان خارشهای پوستی کهیر،تحریکات جلدی،اگزما سودمند می باشد و رفع سموم بدن می نمایند.می توان مفداری را نه کتان را خدود 10 تا 30 گرم آنرا در یک لیتر آب دم کرده و روزی 2 تا 3 استکان تناول نمود و در همین مقدار کتان را در آب جوشانیده صبح و ظهر و شب زخم ها و جوشهای پوستی را شستشو داد.

نسخه هجدهم:

4 تا 6 گرم بادام شیرس باضافه 4 تا 6 گرم بادام تلخ باضافه 60 گرم قند باضافه 500 گرم آب مغز دو نوع بادام را با قند ساییده و حاصل را با آب مخلوط کنید.در نتیجه نوعی شیر بادام بصورت امولسیون بدست می آید که در طی 24 ساعت به موضع خارش بمالید.

نسخه نوزدهم:

اسانس گیاه برگ گیاه برگ بو نیز چنانچه به موضع مالیده شود برای درمان خارش مفید است.
  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

ساعت ٧:٠۵ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۶/۱٠    
 
داروهای معالج بیماریهای عصبی ، آرام بخش و ضد درد

نسخه شماره 1- داروی آرام بخش

گل بابونه یک قسمت
گیاه اسطو خودوس یک قسمت
برگ نعناع یک قسمت
ریشه سنبل الطیب دو قسمت
میوه رازیانه سه قسمت
گل و برگ پاخری سه قسمت

طرز تهیه و مقدار مصرف :
یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا نیم کوب شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته مدت 20 دقیقه باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روری 2 بار هر بار یک فنجان صبح و شب میل کنید .

نسخه شماره 2- داروی آرام بخش اعصاب

ریشه سنبل الطیب سه قسمت
برگ نعناع سه قسمت
گیاه اسطوخودوس سه قسمت

طرز تهیه و مقدار مصرف :
یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا نیم کوب شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روری 2 بار صبح و شب میل کنید .

نسخه شماره 3- داروی آرام بخش اعصاب

ریشه سنبل الطیب یک قسمت
گل رازک یک قسمت
گیاه اسطوخودوس یک قسمت
گیاه فرنجمشک یک قسمت
گل بابونه یک قسمت
میوه انیسون یک قسمت

طرز تهیه و مقدار مصرف :
یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا نیم کوب شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روری 2 بار صبح و شب میل کنید .

نسخه شماره 4- دارو جهت رفع بی خوابی

ریشه سنبل الطیب یک قسمت
گیاه فرنجمشک یک قسمت
گیاه اسطوخودوس یک قسمت
گیاه پاخری یک قسمت

طرز تهیه و مقدار مصرف :
یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا نیم کوب شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روری 2 بار صبح و شب میل کنید .

نسخه شماره 5- دارو جهت رفع بیخوابی

بادرنجبویه 15 گرم
رازیانه 10 گرم
بابونه 5 گرم
نعناع 5 گرم
سنبل الطیب 5 گرم
علف چای 5 گرم

طرز تهیه و مقدار مصرف :
یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا نیم کوب شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روری 2 بار صبح و شب میل کنید .

نسخه شماره 6- دارو جهت رفع دردهای عصبی

سنبل الطیب 10 گرم
بادرنجبویه 10 گرم
هل 10 گرم
علف چای 20 گرم

طرز تهیه و مقدار مصرف :
یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا نیم کوب شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته مدت 20 دقیقه باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روری 2 بار صبح و شب میل کنید .

نسخه شماره 7- داروی معالج عصبی

بادرنجبویه 25 گرم
گل بهار نارنج 10 گرم
میوه نسترن 10 گرم

طرز تهیه و مقدار مصرف :
یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا نیم کوب شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روری 2 بار هر بار یک فنجان نیم ساعت بعد از غذا میل کنید .

نسخه شماره 8- دارو جهت رفع سردرد

سنبل الطیب یک قسمت
اکلیل کوهی یک قسمت
بابونه یک قسمت
نعناع یک قسمت

طرز تهیه و مقدار مصرف :
یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا نیم کوب شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته مدت 20 دقیقه باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روری 2 بار صبح و شب میل کنید .

نسخه شماره 9- داروی معالج بیماریهای عصبی

سنبل الطیب 20 گرم
علف چای 20 گرم
بادرنجبویه 10 گرم

طرز تهیه و مقدار مصرف :
یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا نیم کوب شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته مدت 20 دقیقه باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روری 2 بار صبح و شب میل کنید .

نسخه شماره 10- داروی معالج بیماری عصبی و آرام بخش

بادرنجبویه 20 گرم
علف چای 20 گرم
رازک 5 گرم

طرز تهیه و مقدار مصرف :
یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا نیم کوب شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته مدت 20 دقیقه باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روری 2 بار صبح و شب میل کنید .

نسخه شماره 11- داروی سردرد
اسطو خودوس 3 گرم
تخم گشنیز 3 گرم
فلفل سیاه 5 دانه

طرز تهیه و مقدار مصرف :
یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا نیم کوب شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته مدت 30 دقیقه باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روری 2 بار هر بار یک فنجان نیم ساعت بعد از غذا میل کنید .

نسخه شماره 12- دارو جهت رفع سردرد

صمغ عربی 10 گرم
تخم گشنیز 10 گرم
تخم کدو 10 گرم

طرز تهیه و مقدار مصرف :
یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا کوبیده و نرم شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روری 2 بار هر بار یک فنجان یک ساعت قبل از غذا میل کنید .

نسخه شماره 13- داروی معالج سردردهای عصبی

برگ بادرنجبویه 10 گرم
گل بهار نارنج 10 گرم
اسطوخودوس 10 گرم
میوه نسترن 10 گرم
میوه رازیانه 10 گرم

طرز تهیه و مقدار مصرف :
یک قاشق غذا خوری از گیاهان را که قبلا کوبیده و نرم شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته مدت 20 دقیقه باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده و گرم گرم میل کنید .

نسخه شماره 14-دارو جهت نوعی صرع در اطفال

گل سرخ بدون کاسبرگ 30 گرم
سنبل الطیب 20 گرم
تخم کاسنی 20 گرم
ریشه شیرین بیان 20 گرم
بابونه 5 گرم
لعاب به دانه مقدر کافی

طرز تهیه و مقادر مصرف :
داروها را کوبیده و الک کرده با لعاب به دانه مخلوط و بصورت حب دارورند سپس به مقدر 5 گرم جهت بالغین و 2 تا 3گرم جهت اطفال مصرف شود

************************************************** **

نسخه های تک دارویی

نسخه شماره 1- داروی آرامبخش اعصاب

دارو : ریشه سنبل الطیب ( Valeriana officinalis)
مقدار مصرف : 2 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی سه بار هر بار یک فنجان میل کنید.

توجه : این دارو علاوه بر این با مقدر فوق الذکر درای خواص زیر هم می باشد :

- خواب بخش و خواب آور در هنگامیکه در اثر خواب ترس آور دچار بیخوابی می شوند .
- معالج عصبیت قلبی
- آرامبخش در کارهای فکری زیاد
- ضد هیستری
- ضد تهیج شدگی و هیجان
- معالج کلیه حالات عصبی
- معالج حالت عصبی ترس
- ضد تشنج های عصبی
- ضد سرگیجه های عصبی
- ضد سرفه های عصبی
- ضد آسم عصبی
- معالج ناآرامیهای عصبی
- ضد ترس شبانه اطفال

نسخه شماره 2- داروی مقوی سیستم اعصاب

دارو : تمام گیاه اسطو خودوس ( Lavandula anagustifolia )
مقدار مصرف : 2 تا 5 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی سه بار هر بار یک فنجان یک ساعت بعد از غذا میل کنید.

نسخه شماره 3- داروی آرامبخش اعصاب

دارو : تمام گیاه علف چای ( هوفاریقون ) ( Hypericum perforatum )
مقدار مصرف : 2 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی سه بار هر بار یک فنجان یک ساعت بعد از غذا میل کنید.

نسخه شماره 4- داروی آرامبخش

دارو : گلبرگ شقایق ( papaver rhoeas)
مقدار مصرف : 5 تا 10 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی سه بار هر بار یک فنجان یک ساعت بعد از غذا میل کنید. جهت اطفال روزی سه مرتبه هر دفعه یک قاشق مربا خوری از دم کرده فوق داده شود .

نسخه شماره 5- داروی آرامبخش

دارو : تمام گیاه ریحان ( Ocimum basilicum)
مقدار مصرف : 2 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی دو بار هر بار یک فنجان یک ساعت بعد از غذا میل کنید.

نسخه شماره 6- داروی محرک اعصاب

دارو : برگ نعناع ( Mentha species)
مقدار مصرف : 2 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی دو بار هر بار یک فنجان یک ساعت بعد از غذا میل کنید.

نسخه شماره 7- داروی مقوی اعصاب

دارو : برگ نارنج ( Citrus aurantium)
مقدار مصرف : 2 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی دو بار هر بار یک فنجان یک ساعت بعد از غذا میل کنید.

نسخه شماره 8- داروی آرامبخش ملایم

دارو : شیرابه خشک شده انقوزه ( Ferula assa foetida)
مقدار مصرف : 2 تا 4 گرم
طرز تهیه : با کمی شربت قند میل کنید .

توجه :این دارو علاوه بر این بعنوان معالج هیستری هم مصرف میشود

نسخه شماره 9- داروی آرامبخش

دارو : گل بابونه اصلی ( Matricaria chamomilla)
مقدار مصرف : 2 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی دو بار هر بار یک فنجان یک ساعت بعد از غذا میل کنید.

نسخه شماره 10- داروی آرامبخش

دارو : برگ مریم گلی ( Salvia officinalis )
مقدار مصرف : 1 تا 2 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی دو بار هر بار یک فنجان یک ساعت بعد از غذا میل کنید.

نسخه شماره 11- داروی معالج هیستری

دارو : برگ بادرنجبویه ( Melissa of ficinalis)
مقدار مصرف : 2 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی دو بار هر بار یک فنجان یک ساعت بعد از غذا میل کنید.

نسخه شماره 12- داروی معالج هیستری

دارو : تمام گیاه سداب (Ruta graveolens)
مقدار مصرف : 1 تا 2 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی دو بار هر بار یک فنجان یک ساعت بعد از غذا میل کنید.

نسخه شماره 13- داروی معالج هیستری

دارو : کلاله زعفران ( Crocus sativus)
مقدار مصرف : 0/2 تا 0/5 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی دو بار هر بار یک فنجان یک ساعت بعد از غذا میل کنید. ( همراه غذا نیز می توان مصرف نمود )
  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

فع گیاه

دارو جهت رفع کم خونی Anemia

نسخه های مرکب

دارو جهت رفع کم خونی

برگ گزنه یک قسمت
قنطوریون یک قسمت
افسنطین یک قسمت
میوه گل سرخ وحشی یک قسمت

طرز تهیه و مقدار مصرف :

مقدر یک قاشق غذا خوری از داروی فوق را که قبلا کوبیده شده باشد با 250 میلی لیتر آب سرد مخلوط کرده و به مدت سه ساعت باقی بگذارید . سپس آنرا به مدت کوتاهی جوشانیده و دوباره به مدت ده دقیقه بگذارید دم بکشد . در خاتمه حاصل را صاف کرده و با عسل شیرین نموده و در طول روز جرعه جرعه میل می کنند

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

داروهای زیاد کننده شیر مادر Milk productive

نسخه های تک دارویی

نسخه شماره 1-

دارو : میوه زیره ( Cuminum cyminum)
مقدار مصرف : 4تا 6 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 2-

دارو : میوه انیسون ( Pimpincella anisum)
مقدار مصرف : 2تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 3-

دارو : تخم جعفری ( Apium petroselinum)
مقدر مصرف : 2تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید

نسخه شماره 4-

دارو : تمام گیاه شوید ( Anethum graveolens)
مقدار مصرف : 2تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 5-

دارو : تخم شنبلیله ( Trigonella foenum -graecum)
مقدار مصرف : 2تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 6-

دارو : میوه رازیانه ( Foeniculum vulgar)
مقدار مصرف : 2تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید


  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

داروهای ضد عفونی کننده و ضد باکتری - آنتی بیوتیک - Antibiotic & Antiseptic

نسخه های تک دارویی

نسخه شماره 1- داروی ضد عفونی کننده بویژه جهت اندام تنفسی

دارو : تمام گیاه آویشن شیرازی ( Thymus serpyllum)
مقدار مصرف : 2 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 2- داروی ضد باکتری و ضد عفونی کننده روده دارو : پیاز گیاه سیر ( Allium sativum)

مقدار مصرف : 20 تا 50 گرم
طرز تهیه : همراه غذا میل کنید .

نسخه شماره 3- داروی ضد عفونی کننده دارو : پیاز ( Allium Cepa)

مقدار مصرف : 50 تا 100 گرم
طرز تهیه : همراه غذا میل کنید .

نسخه شماره 4- داروی ضد عفونی کننده دارو : تمام گیاه افسنطین ( Artemisia absinthium)

مقدار مصرف : 2 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 5- داروی ضد عفونی کننده دهان و دندان دارو : قسمت هوایی مریم گلی ( Salvia officinalis)

مقدار مصرف : 2 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 5- داروی ضد عفونی کننده زخم ها دارو : گل همیشه بهار ( Calendula officinalis)

مقدار مصرف : 2تا 4 گرم
طرز تهیه : بصورت ضماد یا پماد مصرف کنید

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

داروهای معالج بیماریهای چشم Ophthalmic disease

نسخه های تک دارویی

نسخه شماره 1

دارو : تخم یا تمام گیاه شنبلیله ( Trigonella foenum - graecum )
مقدار مصرف :1 تا 2 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی سه بار هر بار یک فنجان میل کنید.

نسخه شماره 2

دارو : ریزم بید گیاه (مرغ ) ( Agropyron repens )
مقدار مصرف :5 تا 10 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی سه بار هر بار یک فنجان میل کنید.

نسخه شماره 3

دارو : برگ توت سیاه ( Morus nigra )
مقدار مصرف :3 تا 6 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی سه بار هر بار یک فنجان میل کنید.

نسخه شماره 4

دارو : برگ اوکالیپتوس ( Eucalyptus globulus )
مقدار مصرف :5 تا 10 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی سه بار هر بار یک فنجان میل کنید.

نسخه شماره 5

دارو : پوست دانه لوبیا ( Phasseolus vulgaris )
مقدار مصرف :7 تا 250 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی سه بار هر بار یک فنجان میل کنید.

نسخه شماره 6

دارو : برگ درخت گردو ( Juglans regia )
مقدار مصرف :3تا 7 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی سه بار هر بار یک فنجان میل کنید.

نسخه شماره 7

دارو :سیر ( Allium sativum )
مقدار مصرف :3 یا 6 عدد سیر تازه را همراه با غذا میل کنید .
طرز تهیه : 12 تا 18 گرم از سیر خشک شده را در یک لیوان آب جوش ریخته مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده و همراه غذا میل کنید .

نسخه شماره 8

دارو :پیاز ( Allium cepa)
مقدار مصرف :150 گرم همراه غذا میل کنید .

نسخه شماره9

دارو : ریشه بابا آدم ( Arctium lappa )
مقدار مصرف :روزانه 5 تا 10 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی سه بار هر بار یک فنجان میل کنید.

نسخه شماره10

دارو : برگ گزنه ( Urtica urens )
مقدار مصرف :روزانه 5 تا 10 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی سه بار هر بار یک فنجان میل کنید.


  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

داورهای بند آورنده خونریزی یا ضد خونریزی Anti hemorrhage or Haemostatic

نسخه های تک دارویی

نسخه شماره 1- داروی ضد خونریزی

دارو : صمغ عربی ( Acacia arabica)
مقدار مصرف : 2 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 2- داروی ضد خونریزی های اعضای داخلی بدن

دارو : تمام گیاه آژوکا ( Ajuca reptance)
مقدار ممصرف : 3 تا 6 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 3- داروی ضد خونریزی تمام اعضای بدن بویژه ضد خونریزی سینه و ریه

دارو : ریشه انجبار ( Polygonum bistorta)
مقدار مصرف : 2 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 4- دارو جهت جلوگیری از خونریزی بینی

دارو : گل خشک شده درخت چنار ( Platanus orientalis)
طرز تهیه و استعمال :به صورت پودر تهیه و در بینی ریخته شود .

نسخه شماره 5- جهت جلوگیری از خونریزی

دارو : پوست گیاه شاه بلوط ( Castanea sativa)
مقدار مصرف : 0/5 تا 2 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 6- جهت جلوگیری از خونریزی های داخلی

دارو : برگ یا ریشه یا دانه تمام گیاه گزنه ( Urtica unrens)
مقدار مصرف : 2 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 7- جهت جلوگیری از خونریزی های داخلی

دارو : تمام گیاه علف نقره ای ( Potentilla anserina)
مقدار مصرف : 2 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 8- داروی معالج خونریزی ها

دارو : برگ مورد ( Myrtus commnis)
مقدار مصرف : 2 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل


  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

ساعت ٧:۱۴ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۶/۱٠    
 
داروهای معالج استسقا و آب آوردن نسوج و اندامها - ورم Dropsy & Edema

نسخه های تک دارویی

نسخه شماره 1 داروی معالج آب آوردن انساج

دارو : پوست غان ( Betula pendula)
مقدارمصرف : 3 تا 6 گرم
طرز تهیه :مقدار فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 2

دارو : ریشه ریزوم مارچوبه ( Asparagus officinalis)
مقدار مصرف : 2 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدار فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 3

دارو : ریزوم غلیون ( شون ) (Sambucus ebulus )
مقدار امصرف : 2 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدار فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 4

دارو : میوه و برگ بو ( Laurus nobilis L)
مقدار مصرف: 2 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدار فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 5

دارو : سرشاخه های کاهوی تلخ ( Lactuca virosa)
مقدار مصرف : 2 تا 4 گرم
طرز تهیه: مقدار فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 6

دارو : میوه یا برگ آقطی سرخ ( Sambucus racemosa)
مقدار مصرف : 3 تا 6 گرم
طرز تهیه : مقدار فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 7

دارو : تمام قسمتهای کرفس ( Apium graveolence)
مقدار مصرف : 3 تا 6 گرم
طرز تهیه : مقدر فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .

نسخه شماره 8

دارو : ریشه یا تمام گیاه گل قاصد ( شیر مال ، کاسنی زرد ) ( Taraxacum officinalis )
مقدار مصرف : 2 تا 4 گرم
طرز تهیه : مقدار فوق را که قبلا کوبیده شده در یک لیوان آب جوش ریخته نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس صاف کرده روز سه بار هر بار یک فنجان میل کنید

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

نارگیل سنگ کلیه را دفع می‌کند

شیر نارگیل سنگ کلیه را دفع می‌کند و برای پایین آوردن تب بسیار مفید است.
نارگیل با نام علمی (Coeos nucifera) گیاهی است که در حدود سه هزار سال پیش در جنوب آسیا کشت می‌شد در حال حاضر به صورت درخت نارگیل در تمام مناطق استوایی وجود دارد. مردم اقیانوس آرام از تمام قسمت‌های این درخت استفاده می‌کنند و آن را به عنوان یک غذای اصلی مصرف می‌کنند.
میوه نارگیل کروی شکل است که قسمت خارجی آن ضخیم و سفت و متشکل از الیاف نباتی و داخل آن صاف و سخت است. درخت آن در هر سال حدود پنجاه عدد نارگیل می‌دهد. نارگیل هنگامی که نارس است مقدار بیشتری شیر دارد ولی به تدریج که میوه می‌رسد مقدار شیر آن کمتر می شود.
گوشت این میوه دارای آنزیم‌های مختلف انورتین، اکسیداز و کاتالاز است و در شیر آن اسیدهای آمینه مختلف موجود است.
گوشت سفید نارگیل از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است و شیر آن کمی گرم و مرطوب است.
نارگیل به دلیل داشتن چربی زیاد و مواد مغذی چاق کننده است و حرارت داخلی بدن را افزایش می‌دهد همچنین برای خوشبو کردن دهان نیز مفید است.
این میوه ضعف کبد را درمان می‌کند، ادرار را زیاد کرده، درد مثانه را رفع می‌کند و مداوا کننده زخم‌های بدن است.
ریشه درخت نارگیل برای ناراحتی‌های کبدی همانند یرقان مفید است و دم کرده آن اسهال خونی را برطرف می‌سازد.
شیر این میوه ضد سم است و برای برطرف کردن آب آوردگی از آن استفاده می‌شود همچنین برای معالجه پوستی مفید است.
روغن نارگیل که از تقطیر گوشت سفید آن به دست می‌آید حافظه و هوش را تقویت می‌کند و در درمان کمر درد نیز موثر است.
نارگیل دیر هضم است و در بدن تولید خلط می‌کند بنابراین بهتر است با شکر خورده شود.
این میوه به دلیل گرم بودن ممکن است در گرم مزاجان اشکالاتی تولید کند از این نظر این گونه افراد باید آن را با میوه‌های ترش، لیمو و یا هندوانه بخورند، خوردن آن برای سرد مزاجان و سالمندان بسیار مفید است و اشکالی تولید نمی‌کند

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

ساعت ٧:۱۶ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۶/۱٠    
 
شاه پسند وحشی برای رفع خونریزی لثه مفید است

شاه پسند وحشی خونریزی لثه را رفع می‌کند و برای برطرف کردن سرما خوردگی مفید است.
شاه پسند وحشی با نام علمی (Verbena officinllis) گیاهی است که در روم قدیم مورد پرستش و تقدیس مردم قرار می‌گرفت و از آن برای تبرک خانه‌ها و معابر استفاده می‌شد.
این گیاه در نواحی جنوب آسیا، آفریقا و اروپا در حاشیه جاده‌ها و دشت‌ها می‌رویند. در ایران در مناطق شمال ایران و اطراف تهران، فارس، شیراز و نواحی جنوب می‌رویند.
قسمت مورد استفاده این گیاه سر شاخه‌های سبز آن است. در اثر مالش دادن بوی مطبوعی در تمام قسمت‌های این گیاه منتشر می‌شود ولی طعم آن گس و تلخ است. شاه پسند وحشی از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است و دارای مواد شیمیایی مختلفی نظیر تانن، موسیلاژ، ساپوتین، وربی نالین و ماده‌ای تلخ است.
این گیاه برای تقویت قلب مفید است و خون را تمیز و تصفیه می‌کند. همچنین برای برطرف کردن سرماخوردگی مفید است.
شاه پسند وحشی خلط آور است برای درمان ناراحتی پوستی مفید است و کمبود ویتامین c را درمان می‌کند.
این گیاه کرم معده را کشته و از بین می برد، برای تقویت قلب مفید است و خون را تمیز و تصفیه می کند.

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

خواص زیره سیاه

زیره سیاه Carum carrvi

گیاهی است دو ساله، بی کرک، به ارتفاع 30-60 سانتیمتر، دارای ساقه توخالی، شیاردار و منشعب از قاعده است .

ریشه راست یا دوکی شکل و گوشتدار و برگهائی با بریدگیهای نازک و نخی شکل و به رنگ سبز روشن .

گل های آن کوچک ، سفید یا صورتی و مجمتع به صورت چتر مرکب است . میوه اش بیضی شکل به طول 4 تا 6 میلی متر به رنگ قهوه ای شکلاتی یا قهوه ای مایل به زرد و شفاف است . بوی آن بسیار معطر ، مطبوع و طعم آن تند و کمی سوزاننده است . گل های آن مورد استفاده زنبور عسل است . قسمت مورد استفاده میوه است و در نواحی گرم آسیا ، اروپا و جنوب ایران و آفریقا می روید .

مواد مؤثره : اسانس (کارون ، دی هیدروکارون ، فلاندرون) ، تانن ، مواد روغنی ، موسیلاژ ، مواد قندی

خواص درمانی : تقویت کننده و نیرودهنده ، درمان اختلالات گوارشی (ضد نفخ ، ضد اسپاسم و قولنج ، بادشکن و اشتها آور) ، ضد عفونی کننده ، قاعده آور (خفیف) معالجه بیماریهای مانند ضعف عمل دستگاه هضم ، نفخ و بلع ، هوا ، دل پیچه کودکان ، تأخیر وقوع قاعدگی زنان جوان ، ضعف اعصاب ، اشتها آور ، تقویت میل جنسی ، در دامپزشکی نیز برای رفع قولنج ، اسپاسم ها و بی اشتهایی و کم شدن شیر دام ها استفاده می شود . تسکین یافتن ، گرفتگی غیر ارادی ماهیچه های معده و راشی سیتم ، بخور جهت جلوگیری از ریزش آب از چشم ، افزایش دهنده شیر مادران

روش استفاده : میوه به شکل دم کرده .

1 – زیره سیاه gr10-5 + رازیانه + گشنیز + شوید + انیسون : ضد نفخ ، درمان سوء هاضمه ، ضد اسپاسم ، آرام بخش ، شیرافزا

عوارض جانبی: زیاده روی در مصرف زیره بعلت طبع گرم ایجاد کهیر می کند .

باعث افزایش ترشح تیروئید در نتیجه لاغری و زردی رنگ چهره را بدنبال دارد (خاصیت ضد چاقی زیره)

داروها : شیرافزا ، کارمیناتیف ، کارامین ، میکسچرها ، سینکل

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

ساعت ٧:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۶/۱٠    
 
سیر در رفع گرفتگی عضلانی موثر است

سیر یک گیاه علفی دوساله و چند ساله است که از خواص دارویی زیادی برخوردار است از جمله مهمترین آنها تاثیر این گیاه در رفع گرفتگی عضلانی است. "محمود رضا دادوند" کارشناس گیاهان دارویی و عضو پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی در خصوص سایر مزایای این گیاه دارویی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود سیر در کاهش فشار خون و افزایش گلبول سفید خون موثر است. وی گفت تحقیقات پزشکی نشان داده است که سیر می‌تواند بسیاری از انواع باکتریها، برخی از ویروسها، عفونتهای قارچی و حتی انگلهای روده‌ای را از بین ببرد. دادوند افزود سیر همچنین بطور سنتی جهت درمان برونشیت مزمن، سرماخوردگی، سیاه‌سرفه و آسم ناشی از برونشیت مصرف می‌شود. این کارشناس گیاهان دارویی در زمنیه موارد منع مصرف سیر گفت سیر را در دوران شیردهی و بارداری نباید مصرف کرد. مهمترین بخش این گیاه که مصرف دارویی و طبی دارد، هسته آن است هر هسته سیر از ‪ ۴‬تا ‪ ۲۰‬دانه تشکیل شده است و وزن هر دانه به حدود یک گرم می‌رسد. عضو پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی اضافه کرد سیر در قالب نواحی ایران بخصوص در نواحی شمالی کشور می‌روید و ارتفاع ساقه آن به ‪۳۰‬ تا‪ ۱۰۰‬سانتی متر می‌رسد. گلهای سیر به رنگ صورتی کم رنگ یا سبز متمایل به سفید است که هر بوته آن هشت تا بیست حبه دارد. دادوند گفت یکی از راههای مصرف سیر استفاده از دانه خشک شده آن به میزان دو تا چهار گرم بصورت سه بار در روز است. وی افزود در حال حاضر سیر در تمام نقاط دنیا کشت می‌شود، پیازهای تازه خاصیت دارویی دارند که آنها را با زرد شدن برگها در اواخر تیر تا مهرماه برداشت می‌کنند. سیر اولین بار در آسیای مرکزی کشت شده است و قرن‌ها است که بعنوان ادویه، سبزی و گیاه دارویی در مناطق مدیترانه‌ای تا آسیای مرکزی استفاده می‌شود. مصرف خارجی آن باعث تحریک و سوزش پوست بدن شده و ممکن است باعث ایجاد التهاب و تاول شود. سیر عمدتا در درمان نفخ شکم، ورم روده و بعنوان خاصیت کرم‌کشی بصورت داخلی مصرف می‌شود. سیر به عنوان ادویه در غذاهای گوشتی، سس و سوپ به کار می‌رود و بطور گسترده‌ای در کشورهای منطقه مدیترانه و در شرق استفاده می‌شود. بوی سیر که برای برخی از افراد مشمئزکننده و زننده است جذب خون می‌شود و در نتیجه از طریق تنفس و حتی پوست بدن فرد به مشام می‌رسد. کارشناسان گیاهان دارویی در سرتاسر جهان این گیاه را به عنوان یکی از مهمترین داروهای گیاهی تلقی می‌کنند. این گیاه در میان بسیاری از فرهنگها در طول هزاران سال هم مصرف غذایی و هم مصرف دارویی داشته است. گفته می‌شود کارگران ساختمانی که اهرام مصر را می‌ساختند برای مراقبت از خود در قبال بیماریها سیر مصرف می‌کردند همچنین گورکنان فرانسوی در اوایل قرن نوزدهم عصاره سیر مصرف می‌کردند تا از ابتلای آنها به طاعون که جان بسیاری از انسانها را در اروپا تلف کرد، پیشگیری کند.

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

خواص درمانی ختمی

ختمی گیاهی است علفی و چند ساله که ارتفاع آن به حدود 2 متر می رسد و ساقه آن از کرکهای ریز خاکستری رنگ پوشیده شده است.
ختمی با نام علمی (Althaea of ficinalis) گیاه بومی مناطق شرق مدیترانه است و دارای برگهای دندانه دار و پهن است. گلهای آن درشت به رنگ سفید مایل به قرمز یا ارغوانی هستند که به صورت دسته های سه تایی در اواخر تابستان ظاهر می شود.
این گیاه به علت داشتن گلهای زیبا به صورت گیاه زینتی در باغچه ها کاشته می شود.
پژوهشها نشان می دهد ختمی از نظر طب قدیم ایران سرد و تر است و به طور کلی روی تمام اعضای بدون مخصوصا روده ها، ریه ها، معده، کلیه ها و مثانه موثر است.
خواص درمانی ختمی بیشتر در برگ و گل این گیاه است. گل این گیاه را به صورت درمانی برای ناراحتی های تنفسی مثل آسم، برونشیت و سرفه به کار می برند. در ناراحتیهای نادر آسم پودر کرده این گیاه با عسل کاربرد موثری دارد. همچنین ختمی در عفونتهای ریوی جوابگوی بسیار خوبی است.
این گیاه یکی از داروهایی است که پوست اندازی را سریع و شادابی پوست را تضمین می کند و ضدعفونی کننده بسیار خوب و ضدقارچ است.
همچنین از گیاه ختمی در موارد ریزش مو، شوره و چربی سر استفاده می شود و داروی خوبی برای لینت بخشیدن به دستگاه گوارشی است که در موارد یبوست از آن استفاده می شود. می توان از این گیاه به صورت دم کرده استفاده کرد.

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

افسنطین Arthemisia absintium

گیاهی عفلی و پایا به ارتفاع 60-40 سانتیمتر، برگهای متناوب با بریدگیهای عمیق و باریک و پوشیده از تارهای فراوان و مجموعاً به رنگ خاکستری روشن با ظاهر کاملاً مشخص جلوه می کند. گل ها ترکیبی از لوله ای و زبانه ای، میوه فندقه و از کلیه قسمتهای افسنطین بوی قوی استشمام می شود. نوع وحشی افسنطین از لحاظ دارویی ارزش بیشتری دارد.

مواد مؤثره : اسانس (توژون، لاکتون، الکلهای سزکویی ترپن)، گلیکوزید تلخ (آبسینطین)، آنتی بیوتیک

خواص درمانی : ضد کرم قوی (بخصوص اسکاریس)، تقویت کننده معده و قلب، آرام بخش و تسکین دهنده دردهای قاعدگی، ضد روماتیسم، تنظیم کننده قاعدگی، اشتها آور، درمان تنبلی دستگاه گوارش و کبد، رفع ریزش مو

روش استفاده : گلها به شکل دم کرده و یا تنتور

1 – زنجبیل + افسنطین : تسکین دهنده دردهای قاعدگی

2 – افسنطین + بابونه + بادرنجبوبه + سنبل الطیب : آرام بخش، درمان اضطراب و بی قراری، روان افزا، مقوی اعصاب، تنش های دوران یائسگی، افسردگی، ضد نفخ و ضد اسپاسم و ضد درد خفیف

عوارض جانبی :

به علت وجود توژون مصرف حتماً با انقطاع همراه باشد. (2 هفته درمان 1 هفته استراحت) در غیر اینصورت یا ایجاد مسمومیت می کند و یا سیستم بدن با این مواد سازگار شده و عادت می کند. خانم های باردار، مبتلایان به هماتوری (کسانیکه خون در ادرار دیده شده)، مبتلایان به خونریزی های داخلی، خانم های شیرده، مبتلایان به بواسیر و ناراحتی های مختلف دستگاه هاضمه

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱
تگ ها : افسنطین

گیاه

انار بوی بد دهان را از بین می‌برد

انار سرشار از ویتامینهای E,c,b,a، مواد قندی، پتاسیم، منیزیم و اسیدهای آلی است.
پوست، ریشه و ساقه درخت انار تانن فراوان و الکالوئیدهای مختلف دارد که یکی از آنها پله تیرین است که بهترین داروی بیماریهای انگلی روده است.
انار میوه‌ای سرد و خنک و خوردن انار از ابتلا به بیماری قند جلوگیری می‌کند.
مرکز بهداشت و درمان استان مرکزی اعلام کرد: انار خون را تصفیه کرده و تقویت‌کننده قلب است.
مصرف انار بوی بد دهان را از بین برده و دهان را پاک می‌کند.
انار شیرین را جهت تسکین درد سینه، سرفه و انار ترش را جهت کاهش غلظت خون، فشار خون و چربی خون مصرف کنید.
انار شیرین میوه‌ای ‌مقوی و صدا را صاف می‌کند و برای درمان درد سینه و سرفه کاملا مؤثرست و باعث تسکین خارش‌های بدن می‌شود.
خوردن انار شیرین شادی بخش بوده و درخشان کننده چهره است.
انار ترش طبیعت سرد و خشک دارد. زخم‌های دهان را شفا می‌دهد.

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

خواص «به» آشنا شویم

مصرف به موجب تقویت قلب و پاک شدن معده و تیز هوشی می‌شود. «به» بواسطه خواصی که دارد در درمان عفونتهای ریوی و اختلالات روده‌ای بسیار مفید و مؤثرست.

مرکز بهداشت استان مرکزی اعلام کرد: خوردن به برای رفع وسواس، افسردگی و تقویت اعمال معده، ورم حاد روده مفید و معالج اسهال‌های ساده و خونی است. این میوه برای خونریزی‌های رحمی، بواسیر و رفع سوزش ادرار نیز مفیدست.

دانه به از نظر طبیعت سرد و ترش است و پوست دانه به در آب گرم لعاب فراوانی می‌دهد. از قدیم لعاب بهدانه را برای رفع التهاب دستگاه گوارشی، مخاطها، رفع سرفه و سینه درد، خشکی حلق، سوزش و خشکی دهان و زبان، رفع گرفتگی صدا، تب بر و نیز برای درمان سل و زخم روده‌ها و غیره به کار می‌بردند.

مالیدن لعاب بهدانه به پوست برای تسکین و التیام سوختگی آتش و معالجه آفتاب‌زدگی و درمان سرمازدگی، ترک یا شقاق لب و پستان و ناراحتی بواسیر مفید است.

مغزدانه به دارای یک ماده سمی به نام آمیگوالین است که تولید اسید سیانیدریک می‌کند لذا آن را نباید خورد باید فقط از لعاب آن استفاده کرد.

میوه به را به صورت پخته (کمپوت، ژله، شربت) مصرف می‌کنند ولی به صورت خام خوردن مفیدترست.

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

خواص کدو تخم کاغذی

کدوی تخمه کاغذی Cucurbita pepo

گیاهی پیچیده یا بالا رونده ، برگ بزرگ و پوشیده از کرک ، میوه نارنجی تیره ، به شکل کدوی تنبل اما گرد ، گل ها زرد رنگ ، تخم میوه این گیاه بدون پوست می باشد و غشای نازکی اطراف مغز قرار گرفته است .

مواد مؤثره : گلیکوزید (پپونوزید) ، پروستالیکوئید ، گرونفینگ ، ویتامین E ، فیتوسترون

خواص درمانی : مهمترین خاصیت درمانی که امروز بدان توجه می شود درمان تورم پروستات ، سوزش مجاری ادراری ، درمان تصلب شرائین ، تقویت کننده عمومی بدن ، افزایش مقاومت بدن در مقابل عوامل بیماری زا ، ضد کرم (کرم کدو) ، آرام بخش و مسکن درد .

روش استفاده : قسمت مورد استفاده بذر این گیاه است که متأسفانه بسیار کمیاب است .

تخمه کدو + ریشه و اندام هوایی گزنه + میوه خارخسک + بابونه : متوقف نمودن رشد غده پروستات ، درمان تورم پروستات ، ضد التهاب ، محرک سیستم ایمنی بدن ، تسهیل جریان و خروج ادرار

مکانیسم اثر : این دارو باعث مهار آنزیم تبدیل ستوسترون به 5 - آلفا - دی هیدروتستوسترون در نتیجه باعث کاهش غلظت آن شده و رشد غده پروستات را متوقف می کند .

عوارض جانبی :استفاده از این دارو در اوایل ممکن است سبب مقداری حالت تهوع شود که با ادامه درمان قطع می شود . استفاده بیش از حد باعث تحریک معده می شود .

دارو : قطره پروستاتان روزی سه بار 30 قطره در یک فنجان آب سرد بعد از غذا

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

اسفرزه

اسفرزه Plantago psyllium

مواد مؤثره : موسیلاژ ، فلاونوئید آپی ژنین

خواص درمانی : ملین ملایم (درمان یبوست) ، کاهش کلسترول خون ، ضد التهاب ، کمک به سرباز کردن بهتر زخم های چرکین ، موسیلاژ آن محیط مناسب برای کشت بافت است .

روش استفاده : اسفرزه (1 قاشق سوپخوری) + 1 لیوان آب :ملین

عوارض جانبی:

1 – مبتلایان به نارسائی های و احتقان قلبی

2 – افرادیکه دیابت دارند

3 – کودکان و خانم های باردار

دارو : پودر پسیلیوم

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱
تگ ها : خواص اسفرزه

 

ساعت ٧:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۶/۱٠    
 


اسفناج سبزى ارزان و مفیدى که ضد کم خونى است، قلب را
تقویت مى کند و جاروى دستگاه هاضمه بشمار مى رود.


برگهاى لطیف اسفناج را همانطور که خام است با روغن زیتون و کمى سرکه و نمک به صورت سالاد میل کنید و به طعم آن عادت کنید و بدانید که سالاد مطبوع و خوشمزه اى یافته اید.
اسفناج از سبزیهایى است که از نظر داشتن آهن و یک ماده مخمر که براى هضم آن لازم است غنى است . باید به اسفناج اعتماد کامل داشته باشیم زیرا مصرف این سبزى در غذا آهن مى آورد که به نام ((فریتین )) معروف است . چیزهاى دیگرى که اسفناج دارد عبارت است از: گوگرد که خون را قلیایى مى کند، آهک که براى استحکام استخوان و عضلات بدن ما لازم است . آرسنیک که تقویت کننده است . مواد لعابى که براى مخاط و مفاصل بدن لازم است . مواد نشاسته اى که تولید حرارت بدن مى کند و ید که با آهن به خوبى جذب بدن شده و با کمک مواد صابونى که اسفناج دارد ترشح عصیر دستگاه هاضمه را آسان کرده و جذب املاح آهکى را در روده ها آسان مى سازد.
ماده سبز رنگ اسفناج کمبود املاح معدنى بدن ما را جبران مى کند بنابراین اسفناج سبزى گرانبهایى است که طبیعت در دسترس ما گذاشته است تا به کمک آن انرژى عضلات قلب و کمبود مواد خون و تقویت غذایى خود را تاءمین کنیم .
مسلم است که اگر بخواهیم از تمام مزایاى اسفناج استفاده کنیم باید برگهاى لطیف و سبز و تازه اسفناج را به همان صورت اصلى یعنى نپخته به شکل سالاد مصرف نماییم .
وقتى ما یک مشت اسفناج را در یک دیگ آب مى جوشانیم و بعد آب آن را دور مى ریزیم و به آن هم اکتفا نکرده و بقیه آب موجود اسفناج را هم با فشار خارج مى کنیم چیزى به نام تفاله اسفناج در دست ما مى ماند که آن را مصرف مى کنیم .
پس باید حتى الامکان اسفناج را تازه و به شکل سالاد خام مصرف کنیم زیرا با پختن آن مقدار زیادى از عناصر حیاتى آن از دست مى رود.
شاید وقتى ما در اینجا مى گوییم اسفناج تازه را به صورت سالاد مصرف کنید طعم آن را در ابتدا به ذائقه شما غریب یا ناگوار باشد ولى وقتى به خواص غذایى آن اعتقاد داشتید رفته رفته ذائقه شما به آن عادت خواهد کرد و از مصرف غذایى سالاد خام اسفناج لذت خواهید برد.
براى سالاد اسفناج باید از کمى روغن زیتون و سرکه و نمک دریایى استفاده کنید و یا از سوسهایى که دوست دارید تهیه کنید و با آن مصرف نمایید.

آخرین مطالعات علمى درباره اسفناج
در آخرین مطالعات علمى که درباره اسفناج به عمل آمده است معلوم شده است که اسفناج داراى مقدار زیادى املاح معدنى است . در تجزیه علمى از صد گرم اسفناج نیز دریافته اند که این گیاه مفید 510 میلى گرم سدیم ، 375 میلى گرم پتاسیم ، 46 میلى گرم کلسیم ، چهل تا پنجاه میلى گرم آهن ، 37 میلى گرم فوسفور، 37 میلى گرم منیزیوم ، 29 میلى گرم گوگرد، 6/0 میلى گرم منگنز، 45/0 میلى گرم روى ، 13/0 میلى گرم مس ، ید و آرسنیک دارد. همچنین ویتامین هاى ((ب )) و ((ث )) و کاروتن و ویتامین ((ب 9)) که به نام اسیدفولیک خوانده مى شود و ویتامین ((ب 12)) کلروروفیل ، اسپى تاسین مرکب از ماده (آرژى نین ولیزین ) موسیلاژ (مواد لعابى )، گلوسید 7 گرم ، پروتیدها 2 گرم و لیپیدها کمتر از 5/0 گرم در اسفناج وجود دارد.
بطور خلاصه این سبزى کمبود املاح معدنى بدن را جبران مى کند، ضد کم خونى است و قلب را تقویت مى کند و جاروى مجارى دستگاه هاضمه است .
خانم ((دونپورت )) که صد و یازده سال عمر کرد عمر طولانى خود را در اثر سه عامل : 1- خوشحالى . 2- تنفس عمیق . 3- مصرف اسفناج ، مى دانست .

اسفناج را در موارد زیر مصرف کنید:
1- به صورت خام به شکل سالاد که در ابتدا شرح آن را دادیم .
2- اگر مبتلا به ضعف بدن و یا اعصاب هستید چند روز صبح یک لیوان آب اسفناج و آب شاهى را مخلوط کرده و بنوشید.
3- تخم اسفناج را اگر به مقدار پنج تا ده گرم در یک فنجان آب جوش دم کنید و بنوشید چنانچه مبتلا به یبوست باشید آن را درمان خواهد کرد.
4- برگهاى اسفناج را اگر در روغن زیتون بپزید و آن را به صورت پماد روى زخمهاى سوختگى ، جرب و زخمهاى جلدى بگذارید خیلى زود التیام خواهد یافت .
5- آب اسفناج پخته را به جاى چوب پاناما براى شستشوى لباسهاى پشمى سیاه به کار مى برند که هم آن را بطور کامل پاک مى کند و هم برق و جلاى خاصى به آن مى دهد.

چه کسانى نباید اسفناج بخوردند؟
1- کسانى که از کبد مى نالند و بیمارى کبدى دارند.2- کسانى که رماتیسم دارند.3- کسانى که درد مفاصل دارند.4- کسانى که سنگ یا شن کلیه دارند. 5- کسانى که ورم روده و یا معده دارند.
چون اسفناج به علت داشتن اوکسالات دوپتاس و آهک براى این اشخاص ‍ مضر است.


  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱
تگ ها : خواص اسفناج

گیاه

گیاه معطرى که هم در ((دوا)) و هم در ((غذا)) مصرف مى شود
زعفران به حالت وحشى در یونان و ایتالیا پیدا مى شود که نام آن را ایران و کشمیر مى گویند و گیاهى است که از آن زعفران به دست مى آید و زعفران ادویه اى است که در غذا و دوا استعمال مى کنند.
این گیاه معطر گرچه گهواره اصلى پرورش آن در مشرق زمین بوده است و از آنجا به اروپا آمده است ولى کشت آن در اسپانیا به قدرى رواج دارد که اکنون این گیاه معطر جزو گیاهان بومى این سرزمین است .
در سال 960 میلادى یعنى بیش از هزار سال پیش زعفران از آسیاى صغیر به وسیله اعراب به اسپانیا برده و کشت شد.
در جنگهاى صلیبى ، صلیبیون آنها را با خود به اروپا آورده و تقریبا در تمام کشورهاى اروپا آن را پخش و کاشتند. کشت زعفران به وسیله پیاز آن به عمل مى آید و هر پیاز یکبار گل مى کند و از آن گل کاکلى پیدا مى شود که همان زعفران است . بطور متوسط از صد هزار گل زعفران پنج کیلو کاکل زعفران به دست مى آید که وقتى آن را خشک کنند وزن آن به یک کیلو تقلیل پیدا مى کند به همین جهت است که کشت زعفران زحمت فراوان در بر دارد و محصول آن هم زیاد نیست و همیشه و در همه جا زعفران گران است . در ایران ، قائنات سرزمین اصلى پرورش زعفران است و تقریبا همه زعفران مرغوب ایران از این محل به دست مى آید.

تاریخچه زعفران
زعفران گیاهى شگفت انگیز، زیبا و معطر است و این صفات موجب شده است توجه قدیمیها را به خود جلب کند و تاریخى کهن و قدیمى از خود به یادگار بگذارد.
مصریان قدیم آن را مى شناختند و در باغهاى معروف لوکسور آنرا به عمل مى آوردند.
عربها به آن نام (کارکوم ) داده و با کشت آن در اسرائیل باغ سلیمان را زیبا و تماشایى کرده بودند. زعفران محصول ممتازى بود که قدیمیها به آن اهمیت فراوان داده و با آن تجارت بزرگى مى کردند.
تجارت زعفران در قدیم الایام در انحصار فینیقیها بود. در قرون هفدهم و هجدهم میلادى خواص دارویى زعفران در بین مردم شناخته شد. چون قدیمیها آن را استعمال مى کردند و داروهایى از آن ترتیب مى دادند که در فرهنگ دارویى آن زمان به نامهاى مخصوصى مثل اکسیر طول عمر نام دارد.
امروز ثابت شده که زعفران ضد تشنج است و بذاق دهان و غده هاى هاضمه را زیاد کرده و در انبساط و انقباض عضلات معده اثر نیکویى دارد.

زعفران در طباخى
از زمانهاى بسیار قدیم زعفران جزو ادویه اى بوده است که در انواع پتاژ، رگو، شیرینى و لیکور مصرف مى کرده اند. با زعفران به کره و پنیر رنگ دلپسند و مطبوعى مى دهند.
در اسپانیا نانهاى قندى ، مربا و نان و پلو مخصوصى از زعفران درست مى کنند که آن پلو به نام پائلا خوانده مى شود و از غذاهاى بومى اسپانیایى است که جهانگردان به آن علاقه فراوان دارند.
یکى از ترکیبات ادویه کارى زعفران است که با سوس کارى غذاهاى خوشمزه اى را تهیه مى کنند. صد سال پیش شلیمر در کتاب خود راجع به زعفران اینطور مى نویسد:
((زعفران که در ایران مصرف مى شود قسمتى در ایالت باکو در روسیه و قسمت دیگر آن در قائنات به عمل مى آید. من هیچ اثرى از کشت زعفران در رود زاپار که منطقه اى کوهستانى و در سه فرسنگى همدان است ندیدم و حال آنکه زکریاى رازى از کشت زعفران در این ناحیه شرح مفصلى نوشته است و همچنین اثرى از زراعت زعفران در (دربنده ) در راه شیراز و بندرعباس ندیدم نوشته است دوپره در سفرى که به ایران کرده که در کوهها دربنده زعفران بطور خودرو مى روید و بزهاى کوهى آن را مى خورند و در اثر آن در شکمشان فادزهر پیدا مى شود که براى دفع سموم اثر دارد.
شلیمر عقیده دارد که فادزهر بزهاى کوهى ارتباطى به زعفران ندارد و تقریبا تمام بزهاى کوهى داراى فادزهر هستند و حال آنکه زعفران نخورده اند.

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱
تگ ها : خواص زعفران

گیاه

خواص درمانی آویشن کوهی
گیاهی است که در جنگلها واراضی غیر مزروع به طور خودرو می روید و ساغه آن بنفش است و گلهای آن گلبهی رنگ است و برگهای آن بیضی شکل و در مقابل دیکدیگر قرار می گیرند و در ایران آویشن کوهی بیشتر در شهرهای لاهیجان و طالش و آستارا می روید.


خواص درمانی: گلهای خشک و آویشن کوهی دارای خاصیت نیروبخشی خلط آور ضد تشنج و مقوی معده است. دم کرده آن برای درمان نفخ شکم و انواع سو هضم و اسهال و اختلالات روده و قاعدگیهای سخت موثر و مفید است. کسانیکه روماتیسم دارند و یا مبتلا به ورم مفاصل شده اند می توانند به آسانی خود را با ضماد آویشن کوهی تازه معالجه کنند و برای این کار باید گل و برگ آویشن را در ظرفی بریزند و روی حرارت قرار دهند و آنرا تا گرم آست روی ناحیه ای که درد می کند بگذارند وببندند. در ضمن برای بر طرف کردن تلخی دم کرده جوشانده گل آویشن کوهی می توانید از عسل استفاده کنید.

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

خواص درمانی اسفند یا اسپند
گیاهی است به صور بوته در بیابانها و نقاط معتدل و سردسیر می روید این گیاه در اطراف زنجان و همدان زیاد دیده می شود.


خواص درمانی: مردم به اثر ضد عفونی کنندگی اسفند در زمانهای دور پی برده بودند و در اطراف بستر بیمار و جاهای پر ازدحام از آن دود می کردند و بدین طریق محیط را ضد عفونی می کردند. نوشیدن جوشانده ریشه اسفند در هر روز صبح ناشتا برای درمان اگزما مفید می باشد کسانی که به علت ضعف مثانه یا سستی کمر دچار شب ادراری می باشند شبها با خوردن مخلوطی از تخم رازیانه و اسفند و صبح ها با خوردن یک یا دو عدد تخم مرغ و کمی عسل شب ادراری آنها درمان خواهد شد.


  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

خواص درمانی اوکالیپتوس
اوکالیپتوس درخت بومی استرالیا است. قوه جاذبه آب این درخت را هیچ یک از گیاهان دنیا ندارد زیرا ریشه این درخت سه برابر وزنش آب جذب می کند, درختی زیبا است که همیشه سبز می باشد و برگهای آن دارای عطر مطبوعی است درخت آنراکافور یا درخت تب نوبه نیز گویند.


خواص درمانی: برگهای آن خواص طبی دارد و برای عفونتهای برونشها و ناراحتی سینه و دستگاه تنفس و گرفتگی بینی و همچنین به منظور زکام و نزله و تبهای تیفوئیدی و مالاریا مورد استفاده قرار می گیرد. اگر میوه آنرا در ظرف آبی که در آن باز باشد در اطاق بجوشانید باعث تصفیه هوای اتاق و از بردن میکروبها خواهد شد.

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

گیاه

خواص دانه ی معطر و مفید هل

(5).jpg

هل گیاهی معطر است که در مناطق حاره و گرم می روید. وطن آن هندوستان می باشد و حدود 80 درصد هل مصرفی دنیا از هندوستان تامین می شود. نام علمی این گیاه Elettaria cardamom است.

میوه ی هل، بیضی شکل و به رنگ های زرد، سبز یا سیاه است. دانه های معطر و مطبوعی به رنگ قهوه ای در میوه ی آن وجود دارد که به عنوان ادویه و برای خوشبو کردن نوشیدنی ها و غذاها به مصرف می رسد. در بسیاری از شیرینی ها و دسرهای سنتی ایرانی نیز از هل کوبیده یا آسیاب شده استفاده می شود.

خواص درمانی:
- هل از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است.
- جویدن دانه های هل پس از صرف غذا ضمن کمک به هضم و گوارش بهتر غذا، می تواند بوی نامطبوع دهان (مثل بوی سیر و پیاز) را نیز خنثی کند.
- دانه های هل خواص گرمابخشی داشته و معده و روده ها را تقویت می کنند.
- هل اشتها را تحریک می کند و عمل هضم غذا را بهبود می بخشد.
- نوشیدن دم کرده ی داغ آن موجب تسکین کولیت، سوءهاضمه، باد نفخ، حالت تهوع و بی حالی شده و مانع ترشح زیاد اسید معده می شود.
- یکی از خواص ویژه و بسیار ارزشمند هل، جلوگیری از تشکیل خلط در گلو است. از این رو می توان آن را به محصولات لبنی و پودینگ ها افزود تا اثر شیر را که موجب تشکیل خلط در گلو می شود خنثی کرده و به هضم آن نیز کمک کند.
- دانه های هل خاصیت داروی اکسپکتورانت را دارد و سینوسها و برونش ها، بینی و سینه را از خلط و ترشحات اضافی پاک میکنند.
- هل چنان که ذکر شد خواص گرمابخش و انرژی زا دارد از این رو به بهبود روحیه و بازیابی انرژی و توان از دست رفته کمک می کند، اضطراب و نگرانی را کاهش می دهد و در رفع افسردگی موثر است.
- هل همچنین کلیه ها را تقویت می کند و گفته می شود برای درمان شب ادراری کودکان مفید است.

دیگر خواص هل عبارتند از:
- تقویت کننده قلب است.
- بادشکن بوده و گاز معده و روده را از بدن خارج می سازد.
- تقویت کننده بدن است.
- ادرار آور است.
- قاعدگی را باز می کند.
- زخم های دهان را برطرف می کند، بدین منظور دم کرده هل را در دهان غرغره کنید.
- خوشبو کننده دهان است.
- برای تسکین درد گوش ، گرد هل را در گوش بریزید.
- تب را پایین می آورد.
- معالج سرماخوردگی است.
- برای تسکین درد روماتیسم مفید است.
- ضد مسمومیت است.
- برای رفع بیماری های چشم مفید است.

تهیه دم کرده هل :
مقدار 30 گرم هل کوبیده را در یک لیتر آب جوش ریخته و بگذارید به مدت 10 دقیقه دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و بنوشید. هل را همچنین می توان موقع دم کردن چای، به آن اضافه کرد.

تهیه یک دم کرده دارویی با هل :
برای تهیه یک دم کرده ی گیاهی معطر و آرام بخش و خوش طعم، 4 عدد دانه هل را همراه با 4 عدد دانه فلفل سیاه، 4عدد دانه میخک، یک قطعه دارچین نکوبیده و چند حلقه نازک زنجبیل تازه در 600 میلی لیتر آب بریزید. آن را به مدت نیم ساعت روی حرارت ملایم قرار دهید، اما مواظب باشید نجوشد.
دم کرده را صاف کنید و به صورت داغ همراه با کمی شیر یا عسل بنوشید.
نوشیدن این دم کرده دو بار در روز، درمانی فوق العاده برای سرفه و سرماخوردگی است.

مضرات مصرف زیاد هل :
مصرف زیاد هل برای روده ها مضر است. برای رفع این مشکل، آن را باید با کتیرای خوراکی خورد.

  
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری ; ساعت ٦:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱

به پرشین بلاگ خوش آمدید

بنام خدا

كاربر گرامي

با سلام و احترام

پيوستن شما را به خانواده بزرگ وبلاگنويسان فارسي خوش آمد ميگوييم.
شما ميتوانيد براي آشنايي بيشتر با خدمات سايت به آدرس هاي زير مراجعه كنيد:

http://help.persianblog.ir براي راهنمايي و آموزش
http://news.persianblog.ir اخبار سايت براي اطلاع از
http://fans.persianblog.ir براي همكاري داوطلبانه در وبلاگستان
http://persianblog.ir/ourteam.aspx اسامي و لينك وبلاگ هاي تيم مديران سايت

در صورت بروز هر گونه مشكل در استفاده از خدمات سايت ميتوانيد با پست الكترونيكي :
support[at]persianblog.ir

و در صورت مشاهده تخلف با آدرس الكترونيكي
abuse[at]persianblog.ir
تماس حاصل فرماييد.

همچنين پيشنهاد ميكنيم با عضويت در جامعه مجازي ماي پرديس از خدمات اين سايت ارزشمند استفاده كنيد:
http://mypardis.com


با تشكر

مدير گروه سايتهاي پرشين بلاگ
مهدي بوترابي

http://ariagostar.com   
نویسنده : پرشین بلاگ ; ساعت ٥:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱
تگ ها :